Αλβανία Ασφάλεια στα Τίρανα

Μηνύματα
41
Likes
404
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία, Καναδάς, Μογγολία
Καλησπέρα,
Σκεφτόμαστε εγώ και ένας φίλος μου να πάμε με ΚΤΕΛ στα Τίρανα και να μείνουμε ένα τριήμερο.
Έχω επισκεφτεί ξανά την πόλη και μου φάνηκε πολύ ασφαλής, όμως ήμουν με παρέα ντόπιων, κάτι που προφανώς αλλάζει τα πράγματα.
Προσεκτικά παιδιά είμαστε, ενσυνείδητα, και έχουμε αρκετή πείρα για τα δεκαεννιά μας χρόνια, ωστόσο
μπορεί κανείς κρίνοντας καθαρά από τις φάτσες μας να μας περάσει για φλούφληδες.
Το κύριό μου ερώτημα: το πιθανότερο είναι να είμαστε ασφαλείς αν ακουλουθήσουμε τους βασικούς κανόνες λογικής;
Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά με την πόλη και την ασφάλειά της θα ήθελα να μου δώσει κάποια tips.
Θενκ γιου εκ των προτέρων.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν νομίζω να έχει να κάνει με το αν μοιάζεις με φλούφλη ή με μάγκα :D
Κι εγώ με ΚΤΕΛ πήγα. Και δεν ένοιωσα πουθενά ανασφάλεια. Περπατήσαμε και σε απόμερα μέρη, και βραδινές ώρες και ποτέ μα ποτέ δεν αισθάνθηκα κάποιο άγχος ή φόβο. Και με τη φωτογραφική μηχανή στο χέρι σε μόνιμη βάση! Οι κάτοικοι είναι τόσο φιλικοί, μιλάνε πολλοί ελληνικά και θα νοιώσεις πολύ οικεία. Αφού μάλιστα έχεις ξαναπάει. Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Δεν χρειάζεται να είσαι με ντόπιους για να νοιώσεις ασφάλεια στα Τίρανα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια κακόφημη περιοχή που πρέπει να αποφύγεις αλλά φαντάζομαι θα κινηθείτε στο κέντρο.

Να σου πει την άποψή της και η @underwater που είχαν πάει στα Τίρανα δυο γυναίκες μόνες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.692
Likes
11.085
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δεν νομίζω να έχει να κάνει με το αν μοιάζεις με φλούφλη ή με μάγκα :D
Κι εγώ με ΚΤΕΛ πήγα. Και δεν ένοιωσα πουθενά ανασφάλεια. Περπατήσαμε και σε απόμερα μέρη, και βραδινές ώρες και ποτέ μα ποτέ δεν αισθάνθηκα κάποιο άγχος ή φόβο. Και με τη φωτογραφική μηχανή στο χέρι σε μόνιμη βάση! Οι κάτοικοι είναι τόσο φιλικοί, μιλάνε πολλοί ελληνικά και θα νοιώσεις πολύ οικεία. Αφού μάλιστα έχεις ξαναπάει. Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Δεν χρειάζεται να είσαι με ντόπιους για να νοιώσεις ασφάλεια στα Τίρανα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια κακόφημη περιοχή που πρέπει να αποφύγεις αλλά φαντάζομαι θα κινηθείτε στο κέντρο.

Να σου πει την άποψή της και η @underwater που είχαν πάει στα Τίρανα δυο γυναίκες μόνες.
Συμφωνώ απόλυτα. Έχω πάει δύο φορές Τίρανα. Την πρώτη πριν δύο χρόνια ήμουν με τη φίλη μου @fenia42 , παρ' όλα αυτά την τελευταία μέρα του ταξιδιού είχα μείνει μόνη μου και περιφερόμουν επίσης μόνη μου. Και οι δύο νιώσαμε απόλυτη ασφάλεια, οι άνθρωποι είναι πολύ φιλικοί και γενικώς θεωρώ την Αλβανία (ακόμα και την επαρχία της) πολύ ασφαλή χώρα. Δηλαδή ακόμα και μόνη που είχα μείνει δεν ένιωσα κανένα άγχος. Φαντάσου περπάτησα και μέχρι τα ΚΤΕΛ που είναι πιο "κάπως" η περιοχή και όλα κομπλέ. Φέτος ξαναπήγα Τίρανα με τον σύντροφό μου, στα πλαίσια ενός πολυήμερου ταξιδιού στη χώρα. Μάλιστα κινηθήκαμε κάποιες φορές και εκτός κέντρου Τιράνων. Η αίσθηση ήταν ακριβώς η ίδια. Μην αγχώνεστε καθόλου.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
μια χαρα ασφαλης πολη ειναι, εχω παει καμποσες φορες για δουλεια τα προηγουμενα χρονια κατα βαση για μια δυο ημερες καθε φορα, ποτε μα ποτε δεν εχω βιωσει κατι επικινδυνο η να φοβηθω. Μια χαρα και η πολη και οι κατοικοι της
 
Μηνύματα
41
Likes
404
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία, Καναδάς, Μογγολία
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Είχα μείνει με πολύ καλές εντυπώσεις από την πρώτη επίσκεψη, αλλά ήθελα μια έξτρα επιβεβαίωση. :)
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Είχα μείνει με πολύ καλές εντυπώσεις από την πρώτη επίσκεψη, αλλά ήθελα μια έξτρα επιβεβαίωση. :)

φιλος μου επεστρεψε απο Ταξιδι 5ημερο που τελικα λογω κλοπης Τσαντας Πορτοφολιου - κινητου - Κλειδιου ΙΧ - Διαβατηριων στο κεντρικοτερο μαγαζι Πιτσαρια των Τιρανων και εγινε Ταξιδι 9 μερων μεχρι να σταλει νεο Κλειδι ΙΧ, παραστατικα Διαβατηριων , χρηματα κλπ.

Το μονο θετικο ειναι απο οτι μου μετεφερε οτι θα μπορουσαν να του φανε και το Toyota jeep που ειχε εξω απο το καταστημα παρκαρισμενο και δεν το καναν.
Το περιστατικο καταγραφηκε απο τις ιδιωτικες καμερες του καταστηματος ..... και εντοπιστηκε ακριβως η επαγγελματικη δεινοτητα των Πορτοφολαδων με στυλ Ταχυδακτυλουργου - ποδοσφαιριστη και ο τροπος κλοπής αλλα οχι οι Δραστες. ( μπορω να σας δωσω σε π.μ. το τηλεφ. για να σας μεταφερει την εμπειρια του)

Το νου σας λοιπον!!!!
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
φιλος μου επεστρεψε απο Ταξιδι 5ημερο που τελικα λογω κλοπης Τσαντας Πορτοφολιου - κινητου - Κλειδιου ΙΧ - Διαβατηριων στο κεντρικοτερο μαγαζι Πιτσαρια των Τιρανων και εγινε Ταξιδι 9 μερων μεχρι να σταλει νεο Κλειδι ΙΧ, παραστατικα Διαβατηριων , χρηματα κλπ.

Το μονο θετικο ειναι απο οτι μου μετεφερε οτι θα μπορουσαν να του φανε και το Toyota jeep που ειχε εξω απο το καταστημα παρκαρισμενο και δεν το καναν.
Το περιστατικο καταγραφηκε απο τις ιδιωτικες καμερες του καταστηματος ..... και εντοπιστηκε ακριβως η επαγγελματικη δεινοτητα των Πορτοφολαδων με στυλ Ταχυδακτυλουργου - ποδοσφαιριστη και ο τροπος κλοπής αλλα οχι οι Δραστες. ( μπορω να σας δωσω σε π.μ. το τηλεφ. για να σας μεταφερει την εμπειρια του)

Το νου σας λοιπον!!!!
Ναι ναι, να έχουν το νου τους γιατί μόνο στην Αλβανία γίνονται αυτά τα ανήκουστα, πουθενά αλλού στον κόσμο!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.692
Likes
11.085
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
φιλος μου επεστρεψε απο Ταξιδι 5ημερο που τελικα λογω κλοπης Τσαντας Πορτοφολιου - κινητου - Κλειδιου ΙΧ - Διαβατηριων στο κεντρικοτερο μαγαζι Πιτσαρια των Τιρανων και εγινε Ταξιδι 9 μερων μεχρι να σταλει νεο Κλειδι ΙΧ, παραστατικα Διαβατηριων , χρηματα κλπ.

Το μονο θετικο ειναι απο οτι μου μετεφερε οτι θα μπορουσαν να του φανε και το Toyota jeep που ειχε εξω απο το καταστημα παρκαρισμενο και δεν το καναν.
Το περιστατικο καταγραφηκε απο τις ιδιωτικες καμερες του καταστηματος ..... και εντοπιστηκε ακριβως η επαγγελματικη δεινοτητα των Πορτοφολαδων με στυλ Ταχυδακτυλουργου - ποδοσφαιριστη και ο τροπος κλοπής αλλα οχι οι Δραστες. ( μπορω να σας δωσω σε π.μ. το τηλεφ. για να σας μεταφερει την εμπειρια του)

Το νου σας λοιπον!!!!
Και μένα μου έκλεψαν πορτοφόλι στην Οδησσό της Ουκρανίας, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η πόλη δεν είναι ασφαλής ή ότι θα αποτρέψω κάποιον να ταξιδέψει εκεί. Τυχαία περιστατικά κλοπών συμβαίνουν παντού. Έχω δει μπροστά μου να συμβαίνει στην Αθήνα. Αυτό τι σημαίνει, ότι δεν πρέπει να έρχονται τουρίστες στην Αθήνα; Νομίζω ότι χρησιμοποιείς πολύ υψηλούς τόνους για το τίποτα.
 
Μηνύματα
41
Likes
404
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία, Καναδάς, Μογγολία
( μπορω να σας δωσω σε π.μ. το τηλεφ. για να σας μεταφερει την εμπειρια του)Το νου σας λοιπον!!!!
Ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία του φίλου σου, αυτό ζητούσα άλλωστε, αλλά δε συμφωνείς ότι η κλοπή ήταν ίσως μεμονωμένο περιστατικό που θα μπορούσε να συμβεί οπουδήποτε;
Κάπου είχα διαβάσει: πήγαμε στη Βραζιλία και στη Νότιο Αφρική και δε μας κλέψανε, μας κλέψανε όμως στο Άμστερνταμ.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία του φίλου σου, αυτό ζητούσα άλλωστε, αλλά δε συμφωνείς ότι η κλοπή ήταν ίσως μεμονωμένο περιστατικό που θα μπορούσε να συμβεί οπουδήποτε;
Κάπου είχα διαβάσει: πήγαμε στη Βραζιλία και στη Νότιο Αφρική και δε μας κλέψανε, μας κλέψανε όμως στο Άμστερνταμ.
.....μη φοβάσαι τίποτα, σου εξηγώ ότι η κλοπή έγινε στο Ν1. Μαγαζί εστιατόριο των Τιράνων Artigiano και επίσης μπροστά στις κάμερες Ασφαλείας.... Όπως προτιμάς ζήτησες γνώμη και σου την μετέφερα Οσό και αν δεν είναι αρεστή αυτη σε μερικούς είναι όμως γεγονός. Επιπλεον το θεμα της συζητησης δεν ειναι Ασφαλεια στην Οδησσο, στο Αμστερνταμ ή στην Αθηνα αλλα ξεκαθαρο...Ασφαλεια στα Τιραννα!

εγω σου μετεφερα απλα την αγωνια της συζηγου του φίλου μου και της ανηλικης κορης τους που παρεμειναν διχως χρηματα ,εγγραφα παραμονης και με το φόβο να τους παρουν το αξιας 30000 ευρω ΙΧ ανα πασα στιγμη εφοσον ηταν παρκαρισμενο σε κεντρικο δρομο της πόλης με τα κλειδια να λειπουν στις τσεπες επιτηδειων. ( περιττο να σου πω το αγχος και την ανυσηχια που βιωσαν μεχρι να φυγουν) Δεν θελουν να ξανακουσουν για Τιραννα ποτε στη ζωή τους Τυρανια σκετη!!!
 
Last edited:

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
εγω σου μετεφερα απλα την αγωνια της συζηγου του φίλου μου και της ανηλικης κορης τους που παρεμειναν διχως χρηματα ,εγγραφα παραμονης και με το φόβο να τους παρουν το αξιας 30000 ευρω ΙΧ ανα πασα στιγμη εφοσον ηταν παρκαρισμενο σε κεντρικο δρομο της πόλης με τα κλειδια να λειπουν στις τσεπες επιτηδειων. ( περιττο να σου πω το αγχος και την ανυσηχια που βιωσαν μεχρι να φυγουν) Δεν θελουν να ξανακουσουν για Τιραννα ποτε στη ζωή τους Τυρανια σκετη!!!
Εγώ πάντως θα κοιμόμουνα δίπλα στο αμάξι μέχρι να μου φέρουν καινούργια κλειδιά, δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom