Ρωσία Υπερσιβηρικός

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Xαίρομαι που σου έφερα ευχάριστες αναμνήσεις.
Οι αναμνησεις ειναι οτι μας μενουν απο τα ταξιδια μας, η πεμπτουσια της ζωης..

Για το λεωφορείο ισχύει, υπάρχει καθημερινή συγκοινωνία από Ulan Ude για Ulaan Baatar, αλλά δεν χρειάζεται να το κάνεις, εκτός αν χάσεις το τραίνο.
Εαν δεν πας με το κανονικο προγραμμα και κανεις στασεις ειναι τρομερα ευκολο να χασεις το τρενο, και το ulan ude δεν προσφερεται για να μεινεις μερες :haha::haha:

Εξ άλλου η διαδρομή αυτή στην Buryatia είναι από τα καλύτερα κομάτια του ταξιδιού.
Ναι γενικα η περιοχη της λιμνης Βαικαλη ειναι εξαιρετικη, εχω πολυ ωραιες αναμνησεις απο τις ημερες που περασα εκει.

Σήμερα με το Ιντερνετ μπορείς να τα προγραμματίσεις όλα με ακρίβεια. Εξ άλλου σκοπός μας ήταν να κάνουμε πραγματικά όλο το ταξίδι Μόσχα-Πεκίνο με τον Υπερσιβηρικό. Για να δείξω τι εννοώ, όταν φθάσαμε στο Dalanzadgad , την πύλη για την Έρημο Γκόμπι, που βρίσκεται στα σύνορα της Μογγολίας με την Κίνα, θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε μιά φθηνή πτήση κατευθείαν για Πεκίνο, υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Αντί γιαυτό όμως, γυρίσαμε αεροπορικώς πίσω στην Ulaan Baatar και ξαναμπήκαμε στον Υπερσιβηρικό (Υπερμογγολικό μάλλον) για το Πεκίνο, ώστε να ολοκληρώσουμε την διαδρομή. Μερικά πρακτορεία κάνουν ένα μικρό κομμάτι της διαδρομής, το Novosibirsk-Irkutsk και το ονομάζουν Υπερσιβηρικό ενώ δεν είναι.
εγω προσωπικα ,και το προτεινω κι ολας, εκανα μια σταση και στα συνορα με Κινα, δεν πηγα απευθειας, αλλα σταματησα στο Erenhot για το υπαιθριο μουσειο δεινοσαυρων, βεβαια το τρενο απο κει για Πεκινο δεν ηταν οτι πιο ανετο αλλα δεν βαριεσαι, αυτα ειναι τα ωραια στα ταξιδια :haha:
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Ποιος αραγε, δεν εχει ονειρευτει ενα τετοιο ταξιδι?
Περιμενω λοιπον κι εγω την συνεχεια φιλε μου, συνταξιδευοντας νοερα, και περιμενοντας την στιγμη που το ονειρο θα γινει και για μενα πραγματικοτητα!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Εκπληκτική εισαγωγή! Νομίζω θα γίνει βίβλος αυτή η ιστορία!
Πολλά μπράβο. Πραγματικά πιστεύω πως όλοι μας έχουμε ονειρευτεί αυτό το ταξίδι αλλά λίγοι το έχουν τολμήσει.
Νομίζω πως δεν είναι αποτρεπτικό τόσο το κόστος όσο η οργάνωσή του.
Περιμένω πως και πως τη συνέχεια.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Θα τολμήσω να πω πως η ιστορία σου θα είναι από τις πιο χρήσιμες και ολοκληρωμένες στο forum. Άψογη σύνταξη και χρήση γλώσσας, τρομερή οργάνωση με πολλές πληφορορίες και υπέροχες φωτογραφίες. Ανυπομονώ κι εγώ για τη συνέχεια!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Τι να προσθέσω και εγώ η έρμη.... :(
Είναι το ίδιο συναίσθημα που περιέγραψαν οι προλαλήσαντες.... Μια επιθυμία για κάτι που με τρομάζει, με αγχώνει και ταυτόχρονα με γοητεύει! Μια επιθυμία για ένα ταξίδι που μάλλον δεν θα το κάνω ποτέ...:cry:
Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια μιας ιστορίας που προδιαγράφεται ήδη συναρπαστική!!!
Εκπληκτικές οι φωτογραφίες και εξαιρετικές οι πληροφορίες που καταθέτεις!!!
Σε ευχαριστούμε πολύ που τα μοιράζεσαι!
 
Last edited:

dbalats

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.239
Ένα ακόμη ταξίδι-όνειρο που θέλω να κάνω οπωσδήποτε κάποια στιγμή στη ζωή μου. Αν κρίνω από την αρχή της ιστορίας σου, πέρα από όμορφες εικόνες θα αποκομίσουμε και πραγματικά χρήσιμες συμβουλές για την οργάνωση αυτού του ταξιδιού αυτόνομα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ λοιπόν που μοιράζεσαι μαζί μας αυτήν την ξεχωριστή εμπειρία!
Σε ευχαριστώ κι εγώ, και θα προσπαθήσω να δώσω αρκετές πρακτικές πληροφορίες για όσους σκέπτονται να πραγματοποιήσουν το ταξίδι αυτό.

Θα τολμήσω να πω πως η ιστορία σου θα είναι από τις πιο χρήσιμες και ολοκληρωμένες στο forum. Άψογη σύνταξη και χρήση γλώσσας, τρομερή οργάνωση με πολλές πληφορορίες και υπέροχες φωτογραφίες. Ανυπομονώ κι εγώ για τη συνέχεια!
Σε ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:

dbalats

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.239
Τι να προσθέσω και εγώ η έρμη.... :(
Είναι το ίδιο συναίσθημα που περιέγραψαν οι προλαλήσαντες.... Μια επιθυμία για κάτι που με τρομάζει, με αγχώνει και ταυτόχρονα με γοητεύει! Μια επιθυμία για ένα ταξίδι που μάλλον δεν θα το κάνω ποτέ...:cry:
Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια μιας ιστορίας που προδιαγράφεται ήδη συναρπαστική!!!
Εκπληκτικές οι φωτογραφίες και εξαιρετικές οι πληροφορίες που καταθέτεις!!!
Σε ευχαριστούμε πολύ που τα μοιράζεσαι!
Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ. Αντίθετα πάντως, από ότι νομίζεις, δεν είναι δύσκολο ούτε ιδιαίτερα ακριβό ταξίδι, απλώς θέλει καλή οργάνωση. Ελπίζω να φανεί αυτό στη συνέχεια της ιστορίας.
 

dbalats

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.239
Προς whoknows
Εαν δεν πας με το κανονικο προγραμμα και κανεις στασεις ειναι τρομερα ευκολο να χασεις το τρενο, και το ulan ude δεν προσφερεται για να μεινεις μερες :haha::haha:
Ένας άλλος εύκολος τρόπος να χάσεις το τραίνο είναι να πεταχτείς μέχρι το κέντρο του Ulan Ude, για να βγεις φωτογραφία με το τεράστιο κεφάλι του Λένιν, αν δεν έχεις διανυκτέρευση εκει. Το τολμήσαμε 3 από εμας, μιάς και η στάση ήταν 45΄, και ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

εγω προσωπικα ,και το προτεινω κι ολας, εκανα μια σταση και στα συνορα με Κινα, δεν πηγα απευθειας, αλλα σταματησα στο Erenhot για το υπαιθριο μουσειο δεινοσαυρων, βεβαια το τρενο απο κει για Πεκινο δεν ηταν οτι πιο ανετο αλλα δεν βαριεσαι, αυτα ειναι τα ωραια στα ταξιδια :haha:
Και κατά τη γνώμη μου, όσο περισσότερες στάσεις μπορείς να κάνεις, τόσο το καλύτερο, πρέπει όμως να έχεις αρκετό χρόνο.
 

dbalats

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.239
Ποιος αραγε, δεν εχει ονειρευτει ενα τετοιο ταξιδι?
Περιμενω λοιπον κι εγω την συνεχεια φιλε μου, συνταξιδευοντας νοερα, και περιμενοντας την στιγμη που το ονειρο θα γινει και για μενα πραγματικοτητα!
Σε ευχαριστώ, σου εύχομαι να το πραγματοποιήσεις σύντομα!

Εκπληκτική εισαγωγή! Νομίζω θα γίνει βίβλος αυτή η ιστορία!
Πολλά μπράβο. Πραγματικά πιστεύω πως όλοι μας έχουμε ονειρευτεί αυτό το ταξίδι αλλά λίγοι το έχουν τολμήσει.
Νομίζω πως δεν είναι αποτρεπτικό τόσο το κόστος όσο η οργάνωσή του.
Περιμένω πως και πως τη συνέχεια.
Σε ευχαριστώ πολύ. Ακριβώς έτσι είναι, ο σχεδιασμός και η οργάνωση έχουν δυσκολίες, το κόστος είναι αρκετά λογικό. Σήμερα όμως υπάρχουν όλες οι πληροφορίες και μπορείς να το σχεδιάσεις στην εντέλεια, αρκεί να αφιερώσεις κάποιο χρόνο.
 
Last edited by a moderator:

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Φοβερές πληροφορίες... Πάντως προσωπικά πιο δύσκολο είναι να βρεθεί παρέα 1 ή 3 για ένα ταξίδι 30 ημερών.... Παρά η οργάνωση και το κόστος.... Ο χρόνος είναι χρήμα...
 

dbalats

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.239
Φοβερές πληροφορίες... Πάντως προσωπικά πιο δύσκολο είναι να βρεθεί παρέα 1 ή 3 για ένα ταξίδι 30 ημερών.... Παρά η οργάνωση και το κόστος.... Ο χρόνος είναι χρήμα...
Το ταξίδι διάρκεσε 3 εβδομάδες και όχι 30 μέρες. Αν σκεφθείς μάλιστα ότι είχαμε 3 μέρες Μόσχα και 5 Μογγολία, γίνεται και 15θήμερο αν έχει κανείς μεγάλο πρόβλημα χρόνου (δεν το συνιστώ βέβαια).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω ότι όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε η ιστορία αυτή θα αποτελέσει «σταθμό» στη βιβλιοθήκη του φόρουμ, και πολύ μεγάλο ρόλο παίζει σ' αυτό η καταπληκτική παρουσίαση του ταξιδιού, και η άρτια χρήση της Ελληνικής γλώσσας του φίλου @dbalats . Τα συγχαρητήρια μου για την εξαιρετική δουλειά.
Δεν έχω να πω πολλά, παρά μόνο ότι αναμένουμε με αγωνία τη συνέχεια.
Εξάλλου δεν υπάρχει ταξιδευτής που σέβεται τον εαυτό του και δεν ονειρεύεται να κάνει αυτό το ταξίδι:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom