Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Για πιο λόγο να κάνει κανεις snorkeling με γραφείο; Εμεις είχαμε παρει απο Αθήνα τις μάσκες μας, κατεβάσαμε τον χάρτη με τα spots που βρίσκονται τα σημεία ενδιαφέροντος και απλα βουτήξαμε και τα είδαμε. Για diving το καταλαβαίνω. Για snorkeling το βρίσκω νταβατζιλίκι!
Δε διαφωνώ τελείως, απλά γενικότερα (για Ιορδανία δεν έχω άποψη) συνήθως όταν κλείνες κάπου για snorkeling σε πηγαίνουν με σκάφος σε υφάλους κλπ. κι όχι παρακτίως, οπότε το πιο "οργανωμένο" είναι μονόδρομος, τουλάχιστον για τους περισσότερους.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Δε διαφωνώ τελείως, απλά γενικότερα (για Ιορδανία δεν έχω άποψη) συνήθως όταν κλείνες κάπου για snorkeling σε πηγαίνουν με σκάφος σε υφάλους κλπ. κι όχι παρακτίως, οπότε το πιο "οργανωμένο" είναι μονόδρομος, τουλάχιστον για τους περισσότερους.
Εγω λέω όμως ειδικότερα για Ιορδανία. Ο ύφαλος είναι 5-6 μέτρα απο την ακτή και 3 μετρα max βάθος. Υπάρχουν σημεία που τα κοράλλια είναι τόσο ρηχά που πατάς. Το σημείο που είναι το βυθισμένο τανκ είναι στα 10-12 μέτρα απο την ακτή σε 6 μέτρα βάθος. Επίσης προσεγγίζεται πανεύκολα. Το μόνο δύσκολο να εντοπίσεις και το οποίο είναι βαθιά, είναι ένα ναυάγιο που και έμας μας το έδειξε ένας ντόπιος αλλιώς δε θα το βρίσκαμε.
Ειδικά τα κοράλλια είναι αδύνατον να μη τα βρεις. Εκτείνονται κατα μήκος όλης της ακτής, σα φυσικό τοίχος και είναι αρκετά ρηχά όπως είπα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας με πρακτορείο εκτός και αν πας καταχείμωνο και απαιτείται στολή λόγω θερμοκρασίας νερού!
 
Last edited:

VassiaP88

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Έκλεισα κ γω Ιανουάριο να πάω για ενα 3μερο στην Ιορδανία-Άκαμπα με φιλες και ηθελα να μάθω οσες περισσότερες πληροφορίες θα μπορούσατε!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα! Έκλεισα κ γω Ιανουάριο να πάω για ενα 3μερο στην Ιορδανία-Άκαμπα με φιλες και ηθελα να μάθω οσες περισσότερες πληροφορίες θα μπορούσατε!
:welcome:
Για αρχή διάβασε τα 266 posts πριν από το δικό σου, καθώς και όλα τα σχετικά θέματα και ταξιδιωτικές ιστορίες και όποια απορία έχεις ξαναμιλάμε
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Για snokerling όλα είναι δίπλα.... Εμείς βέβαια πετύχαμε και φουλ μέδουσες αλλά με λίγο προσοχή ήμασταν άνετοι.....

@VassiaP88 από τις ταξιδιωτικές ιστορίες για Ιορδανία θα βρεις πολύ πράμα για αρχική μελέτη....
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα! Έκλεισα κ γω Ιανουάριο να πάω για ενα 3μερο στην Ιορδανία-Άκαμπα με φιλες και ηθελα να μάθω οσες περισσότερες πληροφορίες θα μπορούσατε!
Για ένα 3μερο δεν έχεις και πολλα να ψάξεις, γιατί δεν προλαβαίνεις να δεις κάτι άλλο πέρα απο τα πολύ βασικά. 1 βράδυ Πέτρα και 1 έρημο και τέλος!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Ξέρουμε αν η Ryan θα συνεχίσει τις πτήσεις προς Ακάμπα και μετά τον Μάρτιο? :rolleyes-80:
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Ξέρουμε αν η Ryan θα συνεχίσει τις πτήσεις προς Ακάμπα και μετά τον Μάρτιο? :rolleyes-80:
Λογικά όπως και πέρσι τις κόβει τέλος Μαρτίου.... Τα βάζει αλλού τα αεροπλάνα μετά.... Πέρσι δηλαδή έτσι έκανε...
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Ακριβώς. Snorkeling ειναι βουτια με μασκα, και γινεται μεσω εκδρομης που ξεκιναει το πρωι νομιζω και γυριζεις μετα απο καποιες ωρες, diving ειναι να βουτηξεις με στολη και μπουκαλα οξυγονου. Στο πρωτο βλεπεις πολλά μερη του βυθου, στο δεύτερο σε πάνε σε ενα συγκεκριμενο σημειο νομιζω και βουτας - ειδικα αν εισαι αρχαριος. Το ειχαμε ψαξει κ εμεις για diving γιατι λογω ελλειψης χρονου δεν προλαβαιναμε snorkeling αλλα τλκ δεν καναμε τιποτα απο τα δυο και απλα ειδαμε τον βυθό με κλειστο πλοίο με παράθυρα.
Σε ευχαριστω για την απαντηση! Καποιος που εχει κανει μπορει να μου πει ποση ωρα κραταει το diving απο σκαφος και επισης αν αξιζει να δεις τον βυθο μεσα απο τη βαρκα;;

Σημειωση: Βλεπω η Τουρκια εκανε εισβολη στα βορεια συνορα με τη Συρια. Απο οσο διαβαζω δεν νομιζω να κατεβει παρακατω αλλα ενα αγχος το εχω. Σε εναμησι μηνα θα ειμαι ιορδανια!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Βλεπω η Τουρκια εκανε εισβολη στα βορεια συνορα με τη Συρια. Απο οσο διαβαζω δεν νομιζω να κατεβει παρακατω αλλα ενα αγχος το εχω. Σε εναμησι μηνα θα ειμαι ιορδανια!
Μη στενοχωριέσαι, δε θα υπάρξει θέμα με την Ιορδανία. Άντε να υπάρξει αύξηση προσφυγικών ροών (κυρίως σε Λίβανο), αλλά επικίνδυνα δε θα είναι
 

Kalli_k

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Καλησπέρα!! Διάβασα σε ένα post πολλές σελίδες πίσω ότι μπορείς να μπεις πέτρα Από το Μοναστήρι και να πας "ανάποδα" κατά κάποιον τρόπο προς το θησαυροφυλάκιο(και γλυτώνεις τα 800 σκαλοπάτια ανέβασμα). έχει κανονικά είσοδο εκεί; Δηλαδή έχει 2εισοδους για την πέτρα;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα!! Διάβασα σε ένα post πολλές σελίδες πίσω ότι μπορείς να μπεις πέτρα Από το Μοναστήρι και να πας "ανάποδα" κατά κάποιον τρόπο προς το θησαυροφυλάκιο(και γλυτώνεις τα 800 σκαλοπάτια ανέβασμα). έχει κανονικά είσοδο εκεί; Δηλαδή έχει 2εισοδους για την πέτρα;
Ναι, έχει ένα μικρό φυλάκιο όπου σου ελέγχουν το εισιτήριο/jordan pass.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom