Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη

Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη


  • Total voters
    194

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εσύ αυτό ξεχώρισες από τη Βαρκελώνη; Μάλλον έχουμε άλλη αισθητική αν αυτό σε εντυπωσίασε. Άσε που τέτοια κτίρια έχει δεκαπλάσια η Μαδρίτη...
Για μένα, το κυριότερο σε μια πόλη είναι ο κόσμος και η γενικότερη αίσθηση που παίρνεις από το μέρος και στη Βαρκελώνη, εκτός από μία απογοήτευση γιατί περίμενα πολλά, δεν αισθάνθηκα τίποτα, εκτός από ξένη ανάμεσα σε ξένους.
Πού κυκλοφόρησες δηλαδή, στη Rambla;;;
, προάστια δεν ξέρω γιατί δεν έχω επισκεφτεί
o_Oo_Oo_O Δηλαδή τι είδες βρε παιδί μου, τη Ράμπλα;
έχει πρόσφατη σχετικά ιστορία, αλλά το να συμπαθείς μια πόλη για την ιστορία της μου φαίνεται εντελώς βλακώδες(δεν το λέω προσβλητικά), με την ίδια λογική που μου φαίνεται βλακώδες το να νιώθω περήφανη που είμαι ελληνίδα (αν είμαι) λόγω ακρόπολης.
Ατυχές το παράδειγμα... Στο δεύτερο που λες είναι ότι σφετερίζεσαι κάτι που έκαναν κάποιοι άλλοι για να το ταυτίσεις με τον εαυτό σου, που είναι βλακώδες. Αλλά η ιστορία μιας πόλης είναι αυτή που καθορίζει το DNA της, αυτό που σου αφήνει. Η Βαρκελώνη έχει από αρχαία μέχρι την πολύ ιδιαίτερη ιστορία της αναρχίας, από τα μοναδικά μέρη σε αυτό τον κόσμο, τα ιστορικά της τουρ είναι απλά εξαιρετικά. Τώρα αν πάει κάποιος στη Ράμπλα να δει μεθυσμένες Αγγλάρες ε ναι, δε θα καταλάβει και πολλά από την πόλη.
Άσε που το πρόσφατο σημαίνει τι; 80 χρόνια πριν; Το δε θέμα με την ανεξαρτησία με θλίβει, κυρίως για τους χιλιάδες ανθρώπους που δείχνουν τυφλή αλληλεγγύη, ένα μείζον πρόβλημα στις μέρες μας αλλά και ταυτόχρονα άλλη κουβέντα.
Αν σε θλίβει το θέμα με την ανεξαρτησία, μάθε πως η Βαρkελώνη είναι η μόνη σχεδόν περιοχή της Καταλωνίας που συστηματικά ψηφίζει κατά των κομμάτων που προωθούν την ανεξαρτησία στις εκλογές. Οι βλάχοι της Καταλωνίας είναι που ψηφίζουν υπέρ. Δικαίωμά τους βέβαια, αλλά η Βαρκελώνη δεν έχει κάποια σχέση με αυτό που λες, το αντίθετο, άλλωστε είναι γεμάτη από μη Καταλανούς.

Τη Μαδρίτη την ένιωσα απείρως πιο φιλόξενη από την πρώτη στιγμή, όπου και να χαθείς, θα βρεις κάτι για τα γούστα σου, για την τσέπη σου (εκείνα τα δωρεάν τάπας στη Βαρκελώνη άφαντα, πληρώνοντας ταυτόχρονα διπλάσιες τιμές σε μπύρες, πρωινά κλπ).
Δεν ξέρω πάλι πού πήγες και πλήρωσες διπλάσιες τιμές, η Μαδρίτη είναι μόλις 5% φτηνότερη από τη Βαρκελώνη. Βασικά και σε ενοίκια, σούπερ μάρκετ, φαγητό, περίπου ίδιες είναι οι τιμές σύμφωνα με όσες μετρήσεις βλέπω. Σε ό,τι αφορά τον τουρίστα, η Μαδρίτη είναι και απειροελάχιστα ακριβότερη:
https://www.europapress.es/turismo/...s-mas-caras-europa-viajar-20140927115955.html
Τα περι φασισμού κλπ τα αφήνω ασχολίαστα,
Δεν τα άφησες...
ναι, η Μαδρίτη έχει αρκετό φασισταριό αλλά δεν είναι και Μόσχα,
E εντάξει είναι καλύτερη από τη Μόσχα. Αλλά έχει τα μαύρα της τα χάλια σε αυτόν τον τομέα. Εμείς έχουμε γίνει θύματα ρατσιστικών (στον πληθυντικό) επιθέσεων στη ΜΑδρίτη, ποτέ στη Βαρκελώνη.
ενώ ταυτόχρονα έχει και αρκετό κόσμο αντιφα, στη Vallecas, στο Carabanchel, Lavapies, τι να λέμε τώρα.
Να λέμε ότι είναι μια πόλη με πολύ σοβαρό πρόβλημα ρατσισμού και ρατσιστικών επιθέσεων. Για βγες βόλτα με ένα μαύρο στη Μαδρίτη. Ακόμη καλύτερα, πήγαινε να νοικιάσεις διαμέρισμα.
Προφανώς υπάρχει αστυνομοκρατία, συντηρητισμός, αλλά είναι πρωτεύουσα οπότε κάθε της τάση είναι πιο έντονη (η Μαδρίτη σε σχέση με άλλες ισπανικές πόλεις καθόλου φασιστική δεν είναι) και αυτό σε πολλούς δεν αρέσει.
Η Μαδρίτη είναι η πιο φασιστική πόλη της Ισπανίας, σύμφωνα με τη SOS Racismo έχουν και τα περισσότερα και τα πιο βίαια περιστατικά στη χώρα. Ειδικά στα ΜΜΜ είναι τραγική η κατάσταση, από το μετρό της Μαδρίτης μέχρι τα λεωφορεία. Καλύτερα από τη Μόσχα; Ναι. Καλύτερα από κάπου αλλού; Δεν ξέρω...
Όχι, τους παραδέχομαι τους καταλανούς, το πουλάνε καλά
Δε χρειάζεται να πουλήσουν, μόνο του πουλάει, έχει ιστορία, αρχιτεκτονική, θάλασσα, αρχαία, προοδευτικότητα. Οι άλλοι με κάτι ζωγραφιές και καταφέρνουν κι έχουν 6 μύρια τουρίστες, αξιοθαύμαστοι...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Εσύ αυτό ξεχώρισες από τη Βαρκελώνη; Μάλλον έχουμε άλλη αισθητική αν αυτό σε εντυπωσίασε. Άσε που τέτοια κτίρια έχει δεκαπλάσια η Μαδρίτη...
Προφανώς και δε με εντυπωσίασε, είναι όμως σε κομβικό σημείο και δε γίνεται να το αφήσω ασχολίαστο. Όσο για τα 10πλασια της Μαδριτης, δεν τα έχω μετρήσει, αλλά δε μου έχει χτυπήσει κανένα, ποτέ, τόσο άσχημα.

Πού κυκλοφόρησες δηλαδή, στη Rambla;;;

o_Oo_Oo_O Δηλαδή τι είδες βρε παιδί μου, τη Ράμπλα;
Ναι είδα μόνο τη Ράμπλα, καλά το κατάλαβες.

Ατυχές το παράδειγμα... Στο δεύτερο που λες είναι ότι σφετερίζεσαι κάτι που έκαναν κάποιοι άλλοι για να το ταυτίσεις με τον εαυτό σου, που είναι βλακώδες. Αλλά η ιστορία μιας πόλης είναι αυτή που καθορίζει το DNA της, αυτό που σου αφήνει. Η Βαρκελώνη έχει από αρχαία μέχρι την πολύ ιδιαίτερη ιστορία της αναρχίας, από τα μοναδικά μέρη σε αυτό τον κόσμο, τα ιστορικά της τουρ είναι απλά εξαιρετικά.
Δε διαφωνώ, αλλά η ιστορία είναι ιστορία και ο κόσμος που ζει τώρα πραγματικότητα. Για σένα μάλλον έχει περισσότερη σημασία το πρώτο, για μένα το δεύτερο.

Τώρα αν πάει κάποιος στη Ράμπλα να δει μεθυσμένες Αγγλάρες ε ναι, δε θα καταλάβει και πολλά από την πόλη.
Πού να έβλεπα και μεθυσμένες αγγλάρες δηλαδή.

Αν σε θλίβει το θέμα με την ανεξαρτησία, μάθε πως η Βαρkελώνη είναι η μόνη σχεδόν περιοχή της Καταλωνίας που συστηματικά ψηφίζει κατά των κομμάτων που προωθούν την ανεξαρτησία στις εκλογές. Οι βλάχοι της Καταλωνίας είναι που ψηφίζουν υπέρ. Δικαίωμά τους βέβαια, αλλά η Βαρκελώνη δεν έχει κάποια σχέση με αυτό που λες, το αντίθετο, άλλωστε είναι γεμάτη από μη Καταλανούς.
Εδώ πάω πάσο.

Δεν ξέρω πάλι πού πήγες και πλήρωσες διπλάσιες τιμές, η Μαδρίτη είναι μόλις 5% φτηνότερη από τη Βαρκελώνη. Βασικά και σε ενοίκια, σούπερ μάρκετ, φαγητό, περίπου ίδιες είναι οι τιμές σύμφωνα με όσες μετρήσεις βλέπω. Σε ό,τι αφορά τον τουρίστα, η Μαδρίτη είναι και απειροελάχιστα ακριβότερη:
https://www.europapress.es/turismo/...s-mas-caras-europa-viajar-20140927115955.html
Ίσως για να μείνεις που αντικειμενικά είναι και το πλέον σημαντικό. Για να την επισκεφτείς όμως, δε νομίζω. Πρωινό σε τυχαίο μαγαζί στη Βαρκελώνη, μίνιμουμ 4 ευρώ, μπύρα ξεροσφύρι 3 ευρώ, έξτρα χρέωση για το νερό χωρίς καν να σε ρωτήσουν αν θες, κυριότερο αξιοθέατ: Σαγράδα Φαμίλια 17 ευρώ (δε ξέρω αν έχει δωρεάν είσοδο κάποτε, αλλά και αν έχει, υποθέτω πως θα είναι αραιά και πού γιατί το είχα ψάξει όταν πήγα) . Αντίστοιχα στη Μαδρίτη, πρωινό 2.5 ευρώ, το ίδιο και μπύρα μαζί με δωρεάν τάπας, νερό ποτέ δεν έχω πετύχει με χρέωση, Ρέινα Σοφία και Πράντο, κάποιες ώρες/ μέρες δωρεάν είσοδος.

Εμείς έχουμε γίνει θύματα ρατσιστικών (στον πληθυντικό) επιθέσεων στη ΜΑδρίτη, ποτέ στη Βαρκελώνη.
Mου επιτέθηκαν σεξουαλικά κάτω από το σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη, στις 8 το βραδάκι, 20 μέτρα από τη Λ. Στρατού (κεντρικός δρόμος) στο ύψος του Γαλλικού Ινστιτούτου. Ποτέ στην Κολομβία, στο Εκουαδόρ, στην Παραγουάη, στην Αργεντινή, στη Βραζιλία. Να υποθέσω άρα ότι η Θεσσαλονίκη είναι η πλέον επικίνδυνη πόλη...

Ακόμη καλύτερα, πήγαινε να νοικιάσεις διαμέρισμα.
Η Μαδρίτη είναι η πιο φασιστική πόλη της Ισπανίας, σύμφωνα με τη SOS Racismo έχουν και τα περισσότερα και τα πιο βίαια περιστατικά στη χώρα. Ειδικά στα ΜΜΜ είναι τραγική η κατάσταση, από το μετρό της Μαδρίτης μέχρι τα λεωφορεία. Καλύτερα από τη Μόσχα; Ναι. Καλύτερα από κάπου αλλού; Δεν ξέρω...
Και μόνη μου που πήγαινα, άσπρη σαν το γάλα, πάλι πρόβλημα είχα. Δε λέω ότι η Μαδρίτη δεν έχει φασιστοκατάσταση, αλλα είναι πρωτεύουσα, έχει τα πάντα σε πλεόνασμα, και καταλήψεις και δράσεις γειτονιάς μέσα σε αυτά και το φασιστικό κομμάτι (δυστυχώς). Να ρωτήσω εγώ τώρα, παντελώς αγνά και απλά επειδή δεν το συγκεκριμενοποιείς, πώς το ποσοτικοποιούν; Δηλαδή έχει τα περισσότερα περιστατικά σε σκέτο αριθμό ή σε σχέση με τον πληθυσμό της;

Δε χρειάζεται να πουλήσουν, μόνο του πουλάει, έχει ιστορία, αρχιτεκτονική, θάλασσα, αρχαία, προοδευτικότητα. Οι άλλοι με κάτι ζωγραφιές και καταφέρνουν κι έχουν 6 μύρια τουρίστες, αξιοθαύμαστοι...
Να σου πω, προτιμώ τα ποτάμια, θα ναι γι αυτό που δε μ'άρεσε και η Σαντορίνη...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Mου επιτέθηκαν σεξουαλικά κάτω από το σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη, στις 8 το βραδάκι, 20 μέτρα από τη Λ. Στρατού (κεντρικός δρόμος) στο ύψος του Γαλλικού Ινστιτούτου.
Να υποθέσω άρα ότι η Θεσσαλονίκη είναι η πλέον επικίνδυνη πόλη...
Είναι ερωτική πόλη αφού...
Kio1.jpg

Αρχιτεκτονική Μαδρίτης.Γέρνω σε λέω..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε διαφωνώ, αλλά η ιστορία είναι ιστορία και ο κόσμος που ζει τώρα πραγματικότητα. Για σένα μάλλον έχει περισσότερη σημασία το πρώτο, για μένα το δεύτερο.
Μα ο κόσμος που ζει σήμερα είναι απόσταγμα της ιστορίας της πόλης. Πώς μπορείς να το αποσυνδέσεις; Οι Αθηναίοι είναι όπως είναι λόγω της ιστορίας της πόλης τους, οι Μαδριλένοι το ίδιο , οι Βαρκελώνέζοι ομοίως. Υπάρχει λόγος που το κίνημα αναρχίας εκδηλώθηκε εκεί, υπάρχει λόγος που η επανάσταση της Κούβας ξεκίνησε από το Σαντιάγο κι όχι την Αβάνα, υπάρχει λόγος ιστορικός που η Βομβάη και οι κάτοικοί τους είναι τόσο διαφορετικοί από τους κατοίκους της Κεράλα ή που το Αμβούργο είναι πιο ανοιχτή πόλη από το Μόναχο. Αν δε δεις την ιστορία μιας πόλης είναι σα να μην είδες τους ανθρώπους της, ή να μην καταλάβεις τίποτε από αυτούς. Ε υπάρχει λόγος που οι Μαδριλένοι είναι συντηρητικούρες χριστιανοξενοφοβικοί κι οι Καταλανοί αναρχοαυτόνομοι. Όχι βέβαια ότι είναι πρωτεύουσα η Μαδρίτη.
Πού να έβλεπα και μεθυσμένες αγγλάρες δηλαδή.
Αν πήγες Ράμπλα και δεν τις είδες σε ζηλεύω. Πέτυχες κάτι πολύ σπάνιο, κάτι σαν το Βόρειο Σέλας. Consider yourself special.


Ίσως για να μείνεις που αντικειμενικά είναι και το πλέον σημαντικό. Για να την επισκεφτείς όμως, δε νομίζω. Πρωινό σε τυχαίο μαγαζί στη Βαρκελώνη, μίνιμουμ 4 ευρώ, μπύρα ξεροσφύρι 3 ευρώ, έξτρα χρέωση για το νερό χωρίς καν να σε ρωτήσουν αν θες, κυριότερο αξιοθέατ: Σαγράδα Φαμίλια 17 ευρώ (δε ξέρω αν έχει δωρεάν είσοδο κάποτε, αλλά και αν έχει, υποθέτω πως θα είναι αραιά και πού γιατί το είχα ψάξει όταν πήγα) . Αντίστοιχα στη Μαδρίτη, πρωινό 2.5 ευρώ, το ίδιο και μπύρα μαζί με δωρεάν τάπας, νερό ποτέ δεν έχω πετύχει με χρέωση, Ρέινα Σοφία και Πράντο, κάποιες ώρες/ μέρες δωρεάν είσοδος.

Mου επιτέθηκαν σεξουαλικά κάτω από το σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη, στις 8 το βραδάκι, 20 μέτρα από τη Λ. Στρατού (κεντρικός δρόμος) στο ύψος του Γαλλικού Ινστιτούτου. Ποτέ στην Κολομβία, στο Εκουαδόρ, στην Παραγουάη, στην Αργεντινή, στη Βραζιλία. Να υποθέσω άρα ότι η Θεσσαλονίκη είναι η πλέον επικίνδυνη πόλη...
Αν το λένε οι στατιστικές, να το υποθέσεις. Αλλιώς να θεωρήσεις ότι ήσουν άτυχη ή τυχερή.

Και μόνη μου που πήγαινα, άσπρη σαν το γάλα, πάλι πρόβλημα είχα. Δε λέω ότι η Μαδρίτη δεν έχει φασιστοκατάσταση, αλλα είναι πρωτεύουσα, έχει τα πάντα σε πλεόνασμα,
Ε κάποια τα έχει περισσότερο σε πλεόνασμα, όπως την ξενοφοβία και τη συντηρητικούρα.
Να ρωτήσω εγώ τώρα, παντελώς αγνά και απλά επειδή δεν το συγκεκριμενοποιείς, πώς το ποσοτικοποιούν; Δηλαδή έχει τα περισσότερα περιστατικά σε σκέτο αριθμό ή σε σχέση με τον πληθυσμό της;
Περισσότερες καταγγελίες περιστατικών ανά κάτοικο. Και πρόσθεσε και την υποσημείωσή τους ότι στη Βαρκελώνη καταγγελεται μεγαλύτερο ποσοστό περιστατικών, στη Μαδρίτη, την Ανδαλουσία και την Αραγονία καταγγέλεται μικρότερο ποσοστό λόγω της φανταστικής αντιμετώπισης που έχουν από τις τοπικές αρχές...
Να σου πω, προτιμώ τα ποτάμια, θα ναι γι αυτό που δε μ'άρεσε και η Σαντορίνη...
Εμένα δε μου αρέσει η θάλασσα, κάνω μηδέν μπάνια το χρόνο και μένω στην Κούβα, και πάλι θεωρώ τη Σαντορίνη το ωραιότερο μέρος στον κόσμο: εκπληκτική αρχιτεκτονική, άγρια φύση που δένει, μαγική μοναξιά, μυστηριώδης ιστορία και φανταστική αρχαιολογία πάνω και κάτω από το νερό. Είναι πραγματική ζαβολιά που 5 μήνες το χρόνο μπορείς να έχεις τέτοιο μέρος πρακτικά για τον εαυτό σου και μάλιστα τόσο φτηνά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
79 ευρώ σουίτα με τζακούζι πάνω στην καλντέρα, 4 άνθρωποι στο ηλιοβασίλεμα, Μάρτιο μήνα.

35 ευρώ το δίκλινο εξαιρετικό στο Φηροστεφάνι, μόνοι μας στην Οία, Φλεβάρη μήνα. Τρεις μέρες είδαμε μόνο άλλα δύο μηχανάκια και στον αρχαιολογικό χώρο στο Ακρωτήρι μόνοι μας εμείς κι ο αρχαιολόγος για πριβέ ξενάγηση.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Είναι ερωτική πόλη αφού...
View attachment 282880
Αρχιτεκτονική Μαδρίτης.Γέρνω σε λέω..
Αριστούργημα, αλλά η συγκεκριμένη λήψη το αδικεί! Κρύβει αυτό το κομψοτέχνημα που είναι ακριβώς από πίσω:

P1000417.JPG


Μάλλον οι Μαδριλένοι προσπαθούν να επικοινωνήσουν με εξωγήινους. Μην πιάσουμε τους πύργους τους, χορταίνει το μάτι σου ομορφιά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αριστούργημα, αλλά η συγκεκριμένη λήψη το αδικεί! Κρύβει αυτό το κομψοτέχνημα που είναι ακριβώς από πίσω:

View attachment 282882

Μάλλον οι Μαδριλένοι προσπαθούν να επικοινωνήσουν με εξωγήινους. Μην πιάσουμε τους πύργους τους, χορταίνει το μάτι σου ομορφιά.
Έχει κι άλλα καλά... Για ψάξτε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom