Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη

Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη


  • Total voters
    194

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.657
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Mου επιτέθηκαν σεξουαλικά κάτω από το σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη, στις 8 το βραδάκι, 20 μέτρα από τη Λ. Στρατού (κεντρικός δρόμος) στο ύψος του Γαλλικού Ινστιτούτου. Ποτέ στην Κολομβία, στο Εκουαδόρ, στην Παραγουάη, στην Αργεντινή, στη Βραζιλία. Να υποθέσω άρα ότι η Θεσσαλονίκη είναι η πλέον επικίνδυνη πόλη...
Λογικό άλμα έχεις κάνει. Εάν έχεις περάσει τον ίδιο αριθμό ημερών στη ζωή σου σε Θεσσαλονικη και Κολομβία, να το υποθέσεις, όπως το υπέθεσα κι εγώ που έχω περάσει πάνω-κάτω τις ίδιες μέρες σε Μαδρίτη και Βαρκελώνη και η αντιμετώπιση ανθρώπων άλλης φυλής (κι όταν ανοίγουμε το στόμα μας και άλλης ηπείρου) είναι η μέρα με τη νύχτα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Μα ο κόσμος που ζει σήμερα είναι απόσταγμα της ιστορίας της πόλης. Πώς μπορείς να το αποσυνδέσεις; Οι Αθηναίοι είναι όπως είναι λόγω της ιστορίας της πόλης τους, οι Μαδριλένοι το ίδιο , οι Βαρκελώνέζοι ομοίως. Υπάρχει λόγος που το κίνημα αναρχίας εκδηλώθηκε εκεί, υπάρχει λόγος που η επανάσταση της Κούβας ξεκίνησε από το Σαντιάγο κι όχι την Αβάνα, υπάρχει λόγος ιστορικός που η Βομβάη και οι κάτοικοί τους είναι τόσο διαφορετικοί από τους κατοίκους της Κεράλα ή που το Αμβούργο είναι πιο ανοιχτή πόλη από το Μόναχο. Αν δε δεις την ιστορία μιας πόλης είναι σα να μην είδες τους ανθρώπους της, ή να μην καταλάβεις τίποτε από αυτούς. Ε υπάρχει λόγος που οι Μαδριλένοι είναι συντηρητικούρες χριστιανοξενοφοβικοί κι οι Καταλανοί αναρχοαυτόνομοι. Όχι βέβαια ότι είναι πρωτεύουσα η Μαδρίτη.
Ναι, αυτός ο κόσμος βέβαια χάνεται στον άπειρο τουρισμό. Εκτός κι αν ο άγγλος που πήγε να κάνει το χίπστερ όνειρό του στη Βαρκελώνη συντέλεσε κάπως, με κάποιον τρόπο που εγώ ως πιο μέτριο μυαλό δεν καταλαβαίνω, στην αναρχογαματοσύνη της Βαρκελώνης στο πέρασμα των χρόνων.


Αν το λένε οι στατιστικές, να το υποθέσεις. Αλλιώς να θεωρήσεις ότι ήσουν άτυχη ή τυχερή.
E εντάξει είναι καλύτερη από τη Μόσχα. Αλλά έχει τα μαύρα της τα χάλια σε αυτόν τον τομέα. Εμείς έχουμε γίνει θύματα ρατσιστικών (στον πληθυντικό) επιθέσεων στη ΜΑδρίτη, ποτέ στη Βαρκελώνη.
Περισσότερες καταγγελίες περιστατικών ανά κάτοικο. Και πρόσθεσε και την υποσημείωσή τους ότι στη Βαρκελώνη καταγγελεται μεγαλύτερο ποσοστό περιστατικών, στη Μαδρίτη, την Ανδαλουσία και την Αραγονία καταγγέλεται μικρότερο ποσοστό λόγω της φανταστικής αντιμετώπισης που έχουν από τις τοπικές αρχές...
https://sosracismo.eu/wp-content/uploads/2018/11/Informe-prensa.pdf
Έχουνε βγάλει και πιο νέα έκδοση; Διαγώνια που το διάβασα, δεν είδα κάτι τέτοιο (βασικά παντελής έλλειψη στοιχείων για Μαδρίτη), τουναντίον https://www.publico.es/sociedad/sos-racismo-mitad-situaciones-racismo-catalunya-no-denuncian.html

θεωρώ τη Σαντορίνη το ωραιότερο μέρος στον κόσμο: εκπληκτική αρχιτεκτονική, άγρια φύση που δένει, μαγική μοναξιά, μυστηριώδης ιστορία και φανταστική αρχαιολογία πάνω και κάτω από το νερό. Είναι πραγματική ζαβολιά που 5 μήνες το χρόνο μπορείς να έχεις τέτοιο μέρος πρακτικά για τον εαυτό σου και μάλιστα τόσο φτηνά.
Και σε αυτό το σημείο γίνεται παντελώς αντιληπτό ότι έχουμε αντιδιαμετρικά γούστα, πράγμα αδιάφορο γενικότερα, αλλά ενδιαφέρον για την αντίληψη του κάλλους.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Λογικό άλμα έχεις κάνει. Εάν έχεις περάσει τον ίδιο αριθμό ημερών στη ζωή σου σε Θεσσαλονικη και Κολομβία, να το υποθέσεις, όπως το υπέθεσα κι εγώ που έχω περάσει πάνω-κάτω τις ίδιες μέρες σε Μαδρίτη και Βαρκελώνη και η αντιμετώπιση ανθρώπων άλλης φυλής (κι όταν ανοίγουμε το στόμα μας και άλλης ηπείρου) είναι η μέρα με τη νύχτα.
Δε μου αρέσει να ανεβάζω τους τόνους ούτε να ειρωνεύομαι από το πληκτρολόγιο, αλλά η απάντησή μου ήταν ίδιου επιπέδου με τη δική σου. Παρέθεσες ως επιχείρημα το τι έζησες εσύ στη Μαδρίτη χωρίς περαιτέρω πληροφορίες και ακολούθησα το σκεπτικό σου για να συμπεράνω αυτό που συμπέρανα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.988
Likes
40.872
Και σε αυτό το σημείο γίνεται παντελώς αντιληπτό ότι έχουμε αντιδιαμετρικά γούστα, πράγμα αδιάφορο γενικότερα, αλλά ενδιαφέρον για την αντίληψη του κάλλους.
Πχ βρισκω πολυ ωραιοτερη αρχιτεκτονικα τη Νισυρο με 30 ευρω το βραδυ τον Φλεβαρη, αγρια φυση, ενεργο ηφαιστειο, μοναξια απειρη, θαλασσα, θεα κλπ. Αναρωτιεμαι φυσικα γιατι δεν παει κανεις για τριημερο τον χειμωνα αλλα μπορει να ειμαι και περιεργη.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Επιτελους αναψαν λιγο τα αιματα!
Καιρο ειχε να γινει αυτο.
Γιωργο, Γοτθικη συνοικια εχει η Βαρκελωνη αλλα ανακατασκευασμενη.... επισης καλα κανεις κ λες για την πολυκοσμια της Ρωμης αλλα η Βαρκελωνη δεν ειναι το ιδιο κ χειροτερα;
Τις πλατειες της Μαδριτης δεν τις ειδα στη Βαρκελωνη.Η θαλασσα επισης δεν ομορφαινει μια πολη οπωσδηποτε.
Για τα προαστια της δεν ξερω,εκει μπορεις να χεις δικιο.
Αλλα για να συμφωνησουμε,θα πω οτι το τολεδο ειναι καλυτερο και των δυο,η αληθινη πρωτευουσα της Ισπανιας:xalara:
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.988
Likes
40.872
Μυρίζομαι πάσα για war Σαντορίνη - Νίσυρος. :)
Σας παρακαλω πολυ, αφηστε κατι να ειναι ο προσωπικος μας παραδεισος. Ας μεινει κατι ανεγγιχτο απο τους Κινεζους, χωρις σπα (αλλα μονο Λουτρα για γριες απο το νερο του ηφαιστειου) και χωρις κρατηση τραπεζιου για το βραδυ με ψαρια που ΔΕΝ ηρθαν απο τον Πειραια με το γρηγορο πλοιο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.657
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σας παρακαλω πολυ, αφηστε κατι να ειναι ο προσωπικος μας παραδεισος. Ας μεινει κατι ανεγγιχτο απο τους Κινεζους, χωρις σπα (αλλα μονο Λουτρα για γριες απο το νερο του ηφαιστειου) και χωρις κρατηση τραπεζιου για το βραδυ με ψαρια που ΔΕΝ ηρθαν απο τον Πειραια με το γρηγορο πλοιο.
Σωστά γιατί αν γίνει ένα travel war σε ένα ελληνικό φόρουμ θα πλακώσουν οι Κινέζοι, τα σπα και τα πλαστικά ψάρια; Το λες και υπερβολική αντίδραση.
Γιωργο, Γοτθικη συνοικια εχει η Βαρκελώνη αλλα ανακατασκευασμενη....
Υπάρχει κάποια παλιά πόλη που να μην είναι ανακατασκευασμένη παγκοσμίως; Να μην έχει συντηρηθεί επί αιώνες και να κατοικείται;
επισης καλα κανεις κ λες για την πολυκοσμια της Ρώμης αλλα η Βαρκελώνη δεν ειναι το ιδιο κ χειροτερα;
Ε όχι και χειρότερα από τη Ρώμη. Δεν παίζεις ξύλο με σελφοκόνταρα για να θαυμάσεις ούτε τη Γοτθική πόλη, ούτε τα πάρκα της, ούτε τα μουσεία της, ούτε τη νυχτερινή της ζωή. Ναι, ενοχλητικός είναι ο τουρισμός στη Βαρκελώνη, αλλά επειδή τα αξιοθέατά της είναι πολύ πιο απλωμένα, έχει λιγότερη πολυκοσμία. Της Μαδρίτης τα αξιοθέατα δεν έχουν πολυκοσμία... αφού δεν υπάρχουν.
Τις πλατειες της Μαδριτης δεν τις ειδα στη Βαρκελώνη.
Πάλι νομίζω ότι οι περισσότεροι απλά μιλάτε για 4 πλατείες στο κέντρο της Μαδρίτης κι άλλες 4 (που πιο ωραίες τις βρίσκω, αλλά είναι αδιάφορο σε αυτή τη φάση) στο τουριστικό κέντρο της Βαρκελώνης, αλλά δεν είναι αυτή η κάθε πόλη, έχουν άπειρες γειτονιές. Η μια πανέμορφες, η άλλη με κάτι κόκκινα τούβλα, Μεντεγίν θυμίζει.
Αλλα για να συμφωνησουμε,θα πω οτι το τολεδο ειναι καλυτερο και των δυο,η αληθινη πρωτευουσα της Ισπανιας:xalara:
Υποκλίνομαι. Γενικά η Ισπανία έχει πολύ ωραιότερες πόλεις από αυτές τις δύο, ξαναλέω ότι δε μπαίνει η Μαδρίτη ούτε στο τοπ-20 της χώρας και για μένα η Βαρκελώνη μετά βίας στο τοπ-10.
Πχ βρισκω πολυ ωραιοτερη αρχιτεκτονικα τη Νισυρο με 30 ευρω το βραδυ τον Φλεβαρη
Εγώ τη βρίσκω πολύ ωραία (και μάλιστα ακόμη και το Μάιο) αλλά ωραιότερη και μάλιστα ΠΟΛΥ ωραιότερη αρχιτεκτονικά, ε όχι.
Ναι, αυτός ο κόσμος βέβαια χάνεται στον άπειρο τουρισμό. Εκτός κι αν ο άγγλος που πήγε να κάνει το χίπστερ όνειρό του στη Βαρκελώνη συντέλεσε κάπως, με κάποιον τρόπο που εγώ ως πιο μέτριο μυαλό δεν καταλαβαίνω, στην αναρχογαματοσύνη της Βαρκελώνης στο πέρασμα των χρόνων.
Μα οι Άγγλοι και οι χίπστερ είναι μαζεμένοι στη Ράμπλα καισε κάτι κιτσιές του Γκαουντί, η υπόλοιπη πόλη (που έχει και τεράστια άπλα) είναι μια χαρά. Είναι σα να χαρακτηρίζει κάποιος την Αθήνα και την κουλτούρα της επειδή είχε ουρά η είσοδος στην Ακρόπολη και στριμώχτηκε με τουρίστες στην Πλάκα , στο εστιατόριο πλέη μπουζούκι. Αυτή είναι η Αθήνα; Εκεί βγαίνουν οι Αθηναίοι, εκεί τρώνε, εκεί θα δεις το DNA της πόλης; Τα κτίρια μιας πόλης είναι απόσταγμα της ιστορίας της και δε χάνονται επειδή σε δυο δρόμους έχει τουρίστες. Η Βαρκελώνη έχει πολύ διαφορετικές γειτονιές μεταξύ τους (εντυπωσιακά διαφορετικές για πόλη τέτοιου μεγέθους) και μια κουλτούρα ζωής στο δρόμο που απουσιάζει από τη Μαδριτη και για πολιτιστικούς και για γεωγραφικούς λόγους (άλλωστε η κουλτούρα βασικά αποτέλεσμα της γεωγραφίας είναι).
Δε μου αρέσει να ανεβάζω τους τόνους ούτε να ειρωνεύομαι από το πληκτρολόγιο, αλλά η απάντησή μου ήταν ίδιου επιπέδου με τη δική σου. Παρέθεσες ως επιχείρημα το τι έζησες εσύ στη Μαδρίτη χωρίς περαιτέρω πληροφορίες και ακολούθησα το σκεπτικό σου για να συμπεράνω αυτό που συμπέρανα.
Ναι, αλλά εγώ δεν το σύγκρινα με το τι έχω ζήσει σε μια πόλη που έχω περάσει χιλιάδες περισσότερες βραδιές. Για τους τόνους, γενικά στα wars είναι λίγο πιο ανεβασμένοι, μην το παίρνεις προσωπικά , λέμε και καμιά κουβέντα παραπάνω, ειδικά προς την @paefstra.:love0054:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.657
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο χρονος για τους γονεις εχει μονο Ιουλιο-Αυγουστο δυστυχως.
Μερικά εκατομμύρια γονείς που ταξιδεύουν τους υπόλοιπους μήνες παιδοκτόνοι είναι; Σε βρίσκω λίγο απόλυτη.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Γιωργο ολες οι πολεις ανασκευαζονται ναι,αλλα οχι οτι ειναι και τοσο παλια.
Τελος παντων,εμενα προσωπικα η Μαδριτη μου βγαζει αύρα Ισπανιας περισσοτερο απο τη Βαρκελωνη.
Επειδη ομως δεν εχω παει σε αλλες εκτος απο τις 3 που ανεφερα,θα θελα να μου πεις το τοπ 10 των ισπανικων πολεων.Υποψιαζομαι δυο-τρεις βεβαια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.493
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom