Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη

Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη


  • Total voters
    194

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιωργο ολες οι πολεις ανασκευαζονται ναι,αλλα οχι οτι ειναι και τοσο παλια.
Τελος παντων,εμενα προσωπικα η Μαδριτη μου βγαζει αύρα Ισπανιας περισσοτερο απο τη Βαρκελωνη.
Επειδη ομως δεν εχω παει σε αλλες εκτος απο τις 3 που ανεφερα,θα θελα να μου πεις το τοπ 10 των ισπανικων πολεων.Υποψιαζομαι δυο-τρεις βεβαια...
Σεβίλλη
Κόρδοβα
Σαντιάγο
Γρανάδα
Κάθερες (διαμάντι!)
Τολέδο
Σεγκόβια
Μπιλμπάο
Σαν Σεμπαστιάν
Βαρκελώνη

Όχι απαραίτητα με σειρά προτίμησης, αλλιώς θα ξεκινούσε από το Σαντιάγο η λίστα.

Ισχύει ότι κομμάτι του Barrio Gotico είναι 19ου αιώνα, ως και 20ου σε πολλά σημεία. Δεκτότατον, δεν είναι και Σαντιάγο η πόλη. H δε Μαδρίτη μια χαρά παλιά κτίρια είχε και προτίμησε να τα καταστρέψει σχεδόν όλα.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τις ειχες ετοιμες ;:haha:
Όχι μωρέ, τριάντα δευτερόλεπτα θέλει κανείς να βρει 10 πόλεις πιο ενδιαφέρουσες από τη Μαδρίτη και με χαρά σου βρίσκω κι άλλες 10, από την Άβιλα μέχρι τη Βαλένθια (που αδικαιολόγητα λείπει από τη λίστα τωρα που την ξανακοιτάω).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Μερικά εκατομμύρια γονείς που ταξιδεύουν τους υπόλοιπους μήνες παιδοκτόνοι είναι; Σε βρίσκω λίγο απόλυτη.
Ποσα εκατομμυρια γονεις ειδες να επιλεγουν να αφησουν τα παιδια τους στους παππουδες για να πανε τον Φλεβαρη Σαντορινη οταν πηγες? Η τα πηραν μαζι τους χανοντας σχολειο η φροντιστηριο γιατι βρηκαν φτηνη διαμονη τον χειμωνα? Εσυ δεν ειπες οτι ηταν αδεια απο κοσμο και ερημη?
Τα υπολοιπα εκατομμυρια που ταξιδευουν εχουν σχολικες διακοπες τον χειμωνα η ειναι απο αλλα ημισφαιρια. Αλλα αναρωτιοσουν για τους Ελληνες που δεν πανε τον Φλεβαρη μια βδομαδα να ξεσκασουν. Προφανως δεν θεωρουν τα ταξιδια τοσο σημαντικη προτεραιοτητα.
Μαλιστα θα πεσεις απο τα συννεφα αλλα και οι ιδιοι οι νησιωτες επιχειρηματιες τον Σεπτεμβρη παιρνουν τα παιδια τους και φευγουν απο τα νησια για να πανε σε κανενα οργανωμενο σχολειο σε αστικο κεντρο και δεν τους καιγεται καρφακι για τη μαγευτικη θεα της θαλασσας.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ποσα εκατομμυρια γονεις ειδες να επιλεγουν να αφησουν τα παιδια τους στους παππουδες για να πανε τον Φλεβαρη Σαντορινη οταν πηγες?
Πολλά εκατομμύρια γονείς πάνε διακοπές το Φλεβάρη, από αυτούς ζω κι εγώ και όλη η τουριστική βιομηχανία παγκοσμίως και τους Φλεβαρηδες και τους Οκτωβριους ώρα καλή και τους Μαρτιους. Πού ειδες εσύ ότι παραλύει η τουριστική βιομηχανία τους 10 από τους 12 μήνες του χρονου;

Απλά δεν πάνε στη Σαντορινη το Φλεβάρη για τον ίδιο λόγο που δεν πάνε και η μη γονείς, άλλωστε δεν είπα ότι τη βρήκα έρημη από γονείς συγκεκριμένα, γενικως έρημη είναι, επειδή ο κόσμος, ειδικά ο Έλληνας, έχει συνδέσει τα ελληνικά νησιά με κόσμο, παραλία, φραπεδακι και νυχτερινή ζωή. Δεν ήταν έρημη επειδή όλος ο πλανητης έγινε γονείς.

Αλλά μια χαρά πάνε διακοπές το Φλεβάρη και στο Παρίσι και στη Βιέννη και στην Ινδία και στην Κούβα και στο Πηλιο και στην Αράχοβα.

Η τα πηραν μαζι τους χανοντας σχολειο η φροντιστηριο γιατι βρηκαν φτηνη διαμονη τον χειμωνα?
Ξαναλέω, γεμάτα είναι τα αεροπλάνα και τα ξενοδοχεία από γονείς που πάνε διακοπές το Φλεβάρη, κι εμείς από αυτούς ζούμε. Ναι, αφήνουν και το σχολείο και το φροντιστήριο για 4-5 μέρες, δεν πέθανε κανείς, γι αυτό λέγονται διακοπές γιατί διακοπτεις αυτό που κάνεις.

Τα υπολοιπα εκατομμυρια που ταξιδευουν εχουν σχολικες διακοπες τον χειμωνα η ειναι απο αλλα ημισφαιρια.
Α εγώ που δουλεύω με Έλληνες τωρα τρέχω να τους ενημερώσω ότι είναι από άλλο ημισφαίριο και δεν το ξέρουν, έχω καμία τριανταρια εδώ, οι περισσότεροι γονείς...



Μαλιστα θα πεσεις απο τα συννεφα αλλα και οι ιδιοι οι νησιωτες επιχειρηματιες τον Σεπτεμβρη παιρνουν τα παιδια τους και φευγουν απο τα νησια για να πανε σε κανενα οργανωμενο σχολειο σε αστικο κεντρο και δεν τους καιγεται καρφακι για τη μαγευτικη θεα της θαλασσας
.
Δεν είναι για να πέσω από κανένα σύννεφο καλή μου, έχω ζήσει στη Σαντορίνη ολόκληρο χρόνο, κι έχω και τους μισούς επιχειρηματίες των νησιών ολον το χειμώνα να κάνουν διακοπές εδώ, οι άλλοι μισοί είναι στη Ταϊλάνδη. Και ναι, έχουν και παιδιά, δεν υπάρχει κάποια μαζική στείρωση σε Ροδο, Κρήτη, Πάρο.

Μια χαρά ταξιδεύουν οι Έλληνες γονείς και εντός και εκτός Ελλάδας το χειμώνα. Το ότι δεν πάνε στα νησιά είναι επειδή αυτά είναι συνυφασμένα με καθαρά καλοκαιρινές διακοπές. Η ιδέα ότι οι Έλληνες γονείς ταξιδεύουν μόνο Ιούλιο και Αύγουστο είναι απλά εντελώς αβάσιμη υπόθεση. Καποιοι παιρνουν και τα παιδια μαζί, οπως κανει η αδερφη μου, αλλοι τα αφηνουν σε φιλους γονεις εναλλαξ οπως κανει ο φιλος μου ο Κώστας, άλλοι σε γιαγιάδες, άλλοι πάνε μόνο σαββατοκύριακα και τα τελευταία χρόνια ταξιδεύουν και συχνά χωριά οι γονείς, εναλλάξ. Δεν είναι εξωγήινοι όλοι αυτοί, ούτε από άλλο ημισφαίριο, Έλληνες γονείς είναι, που πολλές φορές απλά δεν μπορούν να πάρουν άδεια τα καλοκαίρια λόγω σαιζόν, άλλες επιλέγουν το χειμώνα λόγω προορισμού κι άλλες απλά δε θέλουν η δε μπορούν να πληρώσουν το υψηλό κόστος καλοκαιρινών διακοπών.
 
Last edited:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Σαντορίνη για την θέα και Μύκονο για την χώρα. Τα 2 πιο ωραία νησιά. Αρκεί να έχεις να ξοδεύεις χαχαχα.

Απλά @Yorgos δεν έχει τον ίδιο ρυθμό το νησί αν πας και είναι άδειο.
Δηλαδή πες ότι πας Nammos 25 Σεπτεμβρίου , θα πετύχεις το ίδιο γλέντι με το να πας 25 Ιουλίου?

Η χειμερινή δύση του ηλίου στη Σαντορίνη δεν έχει σχέση με την καλοκαιρινή.

Και εμένα μου αρέσει να πηγαίνω low season σε μερικά μέρη, τα οποία όμως δεν συγκρίνονται με το να πας high season.
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Δεν βάζουμε κανένα νέο war με πόλεις ή με χώρες; Έχει κανείς καμιά ιδέα; Με χώρες βέβαια θα είναι πιο δύσκολο, γιατί πρέπει να έχεις επισκεφτεί πολλά μέρη της χώρας για να έχεις γνώμη, αλλά μπορούμε να βάλουμε χώρες που έχουμε επισκεφτεί οι περισσότεροι επανειλημμένως π. χ. Ισπανία , Ιταλία, Μεγάλη Βρετανία, Τσεχία κλπ.... Πόσος καυγάς να γίνεται πια μόνο για Ρώμη, Μαδρίτη, Βαρκελώνη ...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πήγα στη Μύκονο πρόπερσι Φλεβάρη
Εντελώς μόνοι μας ήταν κι ήταν πάμφθηνα, την ευχαριστήθηκα τη Χώρα αλλά δεν είναι και κατι το φοβερό, έστω και χωρίς ψυχή. Όμορφα, αλλά Σανορινη δεν είναι.

Δηλαδή πες ότι πας Nammos 25 Σεπτεμβρίου , θα πετύχεις το ίδιο γλέντι με το να πας 25 Ιουλίου?
Α Παπα, Φλεβάρης, για να είναι κλειστά, ποιος τους αντέχει αυτούς;
Η χειμερινή δύση του ηλίου στη Σαντορίνη δεν έχει σχέση με την καλοκαιρινή
.

Καλά δεν είναι κανένα φοβερό αξιοθέατο η δυση ηλίου στη Σαντορίνη, ένα ηλιοβασίλεμα είναι. Η Οία χωρίς κόσμο ναι, εξαιρετικά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
@Yorgos οι δικοι σου πελατες εχουν λυμενα τα προβληματα τους καθως και τα παιδια τους που ακομη κι αν βγουν αμορφωτοι γκασμαδες στην κοινωνια, δεν τους απασχολει γιατι εχουν λυμενα τα βιοποριστικα τους θεματα μεχρι τα εγγονια του ς και το μονο τους προβλημα ειναι αν θα κανουν διαλειμμα απο τη σκληρη καθημερινοτητα στην Κουβα η τη Νεα Υορκη. Απο αυτους ζω κι εγω και τους εχω κι εγω πελατες και ξερω το υφος τους , δικοι μου πελατες ειναι επισης. Καλα κανουν και πανε Κουβα τον χειμωνα, εχουν λεφτα για θερινη Σαντορινη.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos οι δικοι σου πελατες εχουν λυμενα τα προβληματα τους καθως και τα παιδια τους που ακομη κι αν βγουν αμορφωτοι γκασμαδες στην κοινωνια, δεν τους απασχολει γιατι εχουν λυμενα τα βιοποριστικα τους θεματα μεχρι τα εγγονια του ς και το μονο τους προβλημα ειναι αν θα κανουν διαλειμμα απο τη σκληρη καθημερινοτητα στην Κουβα η τη Νεα Υορκη. Απο αυτους ζω κι εγω και τους εχω κι εγω πελατες και ξερω το υφος τους , δικοι μου πελατες ειναι επισης. Καλα κανουν και πανε Κουβα τον χειμωνα, εχουν λεφτα για θερινη Σαντορινη.
Καλά έχω και πελάτες ανθρώπους που πάνε Φλεβάρη γιατί δεν μπορούν νανπανε Αύγουστο επειδή είναι 200 ευρώ ακριβότερα, έχω πελάτες και στην Ισπανία για να γλιτώσουν 110 ευρώ, έχω πελάτες και στην Ελλαδα με δαπανη 30 ευρω. Έχεις ένα ταλέντο στο να ομαδοποιείς ανθρώπους σε κατηγορίες , χωρίς καν να τους ξέρεις. Όχι, οι περισσοτεροι πελατες μου δεν εχουν τα προβληματα τους λυμενα , τυγχανει να καμω διαφορετικες δουλειές, πολλοί από αυτούς είναι άνθρωποι με τριψήφιο μισθό και ναι ταξιδεύουν και χειμώνα και κάποιοι αυτούς είναι και γονείς. Δεν είναι ασπρόμαυρος ο κόσμος. Το σταματάω εδώ γιατί σχέση με το war δεν έχει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom