Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
έχω μείνει στο αντίστοιχο της αλυσίδας στο Μιλάνο και Μόναχο και ήμουν απολυτά ευχαριστημενη. Η τιμή δε ελκυστική πολύ!!135ε τα 3 βράδια με πρωινό. Εμπρος λοιπον καλα μου ποδαρακια αν καταλαβα καλα
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Με πήραν απο το διαμέρισμα που έκλεισα να με ρωτήσουν αν είμαστε παρέα με άλλα 2 ζευγάρια που καταφτάνουν κ αυτά σήμερα το βράδυ με την ίδια πτήση κ θα μείνουν στο ίδιο κτήριο........
Χαμός. Αθήνα θα γίνει κ η Βουδαπέστη........... :D :D
 

phoebevl

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Γεια σας ηθελα να σας πω σαν πρωτη αναρτηση οτι ειστε πραγματικα φοβεροι ολοι!!! Η βοηθεια σας πολυτιμη!Θα παμε και εμεις βουδαπεστη 15με 22 νοεμβριου οποτε θα ηθελα να μου προτεινετε οικονομικα εστιατορια και καφε ευχαριστω
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ο οδηγός έχει μέσα πάρα πολλά εστιατόρια εγώ στη θέση σου θα έμπαινα μέσα στο tripadvisor να τα δω με την ησυχία μου και να σημειώσω όσα νομίζω ότι μου αρέσουν και είναι εντός του μπάτζετ μου....
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
κλάψ, λύγμ...........επιστρέψαμε......
Τι όμορφα που ήταν. Τι ΚΑΙΡΟ μας έκανε..........
2,5 μέρες που γέμισα μπαταρίες απίστευτα. Κ δεν έκανα όλα όσα ήθελα.... αχχχ άτιμα γηρατειά .
@vagar78 χρήσιμος ο οδηγός σου, κάναμε κ εμείς τις δικές μας ανακαλύψεις........
Επειδή δε το εχω με τα κατεβατά απαντώ σε απορίες όπου μπορώ και θα γράψω μια Συμβουλή προς ολους, βασικά κ τη σημαντικότερη μιας κ όλοι έχουμε το άγχος του συναλλάγματος κ των χρημάτων μας. Revolut παίδες. Revolut. Πανάκεια
Ολα τα άλλα είναι χασούρα. Δοκιμασμένα.
 

phoebevl

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ο οδηγός έχει μέσα πάρα πολλά εστιατόρια εγώ στη θέση σου θα έμπαινα μέσα στο tripadvisor να τα δω με την ησυχία μου και να σημειώσω όσα νομίζω ότι μου αρέσουν και είναι εντός του μπάτζετ μου....
σε ευχαριστω πολυ!!!!
 

phoebevl

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
κλάψ, λύγμ...........επιστρέψαμε......
Τι όμορφα που ήταν. Τι ΚΑΙΡΟ μας έκανε..........
2,5 μέρες που γέμισα μπαταρίες απίστευτα. Κ δεν έκανα όλα όσα ήθελα.... αχχχ άτιμα γηρατειά .
@vagar78 χρήσιμος ο οδηγός σου, κάναμε κ εμείς τις δικές μας ανακαλύψεις........
Επειδή δε το εχω με τα κατεβατά απαντώ σε απορίες όπου μπορώ και θα γράψω μια Συμβουλή προς ολους, βασικά κ τη σημαντικότερη μιας κ όλοι έχουμε το άγχος του συναλλάγματος κ των χρημάτων μας. Revolut παίδες. Revolut. Πανάκεια
Ολα τα άλλα είναι χασούρα. Δοκιμασμένα.
θα ηθελα να μου πεις πως μετακινηθηκες απο αεροδρομιο στο ξενοδοχειο ευχαριστω!!!
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
θα ηθελα να μου πεις πως μετακινηθηκες απο αεροδρομιο στο ξενοδοχειο ευχαριστω!!!
Κοίτα να δεις. Εμείς προσωπικά λόγο του ότι φτάναμε αργά το βράδυ, 12παρά για την ακρίβεια, δεν είχαμε όρεξη να το αργήσουμε με τα ΜΜΜ, οπότε σε συνενόηση με τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων που μέναμε κλείσαμε ιδιωτική μεταφορά με εταιρία η όποια δεν ήταν ιδιαίτερα κοστοβόρα. Το βράδυ απο το αεροδρόμιο ως τα δωμάτια, ψιλοκεντρικά, πληρώσαμε 23 ή 24€. (πάντα σε μετρητά κ πάντα σε ευρό). Στην επιστροφή που ήταν απόγεμα και απο το καρακέντρο, πληρώσαμε 21€. Σημειωτέων η ταρίφα είναι για τη διαδρομή. Στο πηγαιμό τα μοιραστήκαμε με ένα άλλο ζευγάρι που πήγαινε κ αυτό στα ίδια δωματια, μιας κ πάντα σε μεταφέρουν με βανάκι 6 ως 8 ατόμων.

Απο εκεί κ πέρα, έχει κ λεωφορεία που πάνε απευθείας αεροδρόμιο, ακόμα κ τις νυχτερινές ώρες (Ολα τα λεωφορεία με αριθμό 900κάτι, είναι νυχτερινά. Με μια αναζήτηση στον google maps, βλέπεις ποια περνάνε κ που πάνε), αλλα και με μετρό σε συνδυασμό με ένα λεωφορείο πας.
 

phoebevl

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Κοίτα να δεις. Εμείς προσωπικά λόγο του ότι φτάναμε αργά το βράδυ, 12παρά για την ακρίβεια, δεν είχαμε όρεξη να το αργήσουμε με τα ΜΜΜ, οπότε σε συνενόηση με τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων που μέναμε κλείσαμε ιδιωτική μεταφορά με εταιρία η όποια δεν ήταν ιδιαίτερα κοστοβόρα. Το βράδυ απο το αεροδρόμιο ως τα δωμάτια, ψιλοκεντρικά, πληρώσαμε 23 ή 24€. (πάντα σε μετρητά κ πάντα σε ευρό). Στην επιστροφή που ήταν απόγεμα και απο το καρακέντρο, πληρώσαμε 21€. Σημειωτέων η ταρίφα είναι για τη διαδρομή. Στο πηγαιμό τα μοιραστήκαμε με ένα άλλο ζευγάρι που πήγαινε κ αυτό στα ίδια δωματια, μιας κ πάντα σε μεταφέρουν με βανάκι 6 ως 8 ατόμων.

Απο εκεί κ πέρα, έχει κ λεωφορεία που πάνε απευθείας αεροδρόμιο, ακόμα κ τις νυχτερινές ώρες (Ολα τα λεωφορεία με αριθμό 900κάτι, είναι νυχτερινά. Με μια αναζήτηση στον google maps, βλέπεις ποια περνάνε κ που πάνε), αλλα και με μετρό σε συνδυασμό με ένα λεωφορείο πας.
Ευχαριστω πολυ
Ειλικρινα ειστε ολοι καταπληκτικοι!!!
 
Last edited by a moderator:

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Πριν 11 μήνες την επισκέφθηκα κι ήταν ένα από τα αξέχαστα ταξίδια μου. Να περάσετε τέλεια όσοι ετοιμάζετε το ταξίδι σας για εκεί, δεν υπάρχει περίπτωση να το μετανοιώσετε!
 

dimdaniil

New Member
Μηνύματα
1
Likes
6
Καλησπέρα σε όλους! Μόλις επέστρεψα από το ταξίδι μου στη Βουδαπέστη, μετά από πολύ διάβασμα του οδηγού (ούτε πανελληνιες να ήταν) και θέλω να μεταφέρω και εγώ τις εμπειρίες μου! Πριν ξεκινήσω να ευχαριστήσω τον @vagar78 και γενικά τα παιδιά που βοήθησαν να δημιουργηθεί αυτό το σεντόνι-οδηγός!!!
Παρασκευή βραδυ άφιξη με τη βραδινή πτήση της RyanAir 23.45 αργά το βράδυ!!! Μετά από λίγο ψαξιμο και αφού το airbnb δωματιο που αρχικά ειχα κλεισει μου ελεγε οτι δεν μπορω να κάνω check-in μετά της 12 το βραδυ, επέλεξα για την πρωτη διανυκτερευση το Ibis Styles στο αεροδρόμιο....Ειναι και αυτό μια επιλογή αφού μπορεις να ξεκινήσεις τη μερα με ενα πλουσιο πρωινο και μετα να πάρεις Ε200 ή Ε100 και 9.00 το αργότερο να εισαι κεντρο της πολής.
Για τα επόμενα δύο βραδια εμεινα σε ένα apartment hotel αρκετά κεντρικά θα έλεγα.
https://www.booking.com/hotel/hu/ba...eep_landing=1&sb_price_type=total&type=total&

Το πρόγραμμα που ακολουθησα ήταν:
Σαββατο : Citadella και τη διαδρομή μέσα από ένα καταπράσινο πάρκο ως το Καστρο της Βούδας....Αφού έκαψα τα πόδια από το πολύ περπάτημα και αφού η γυναίκα μου είχε αρχίσει να τα παίζει, πήραμε το tram και ανηφόρισαμε για προμαχώνα Ψαράδων και τα λοιπά αξιοθέατα....Δίπλα στο Ιταλικό εστιατόριο του βραβευμένου και πτωχευμένου chef/tv star Jamie Oliver, υπάρχει το πασίγνωστο σε όλον το κόσμο και οχι μόνο στο forum, Ruswurm.......Περιμένοντας σε μια ουρά μεγαλύτερη από της ΔΕΗ πήραμε από ένα γλυκακι που δεν μας άφησε παραπονεμένους. Επιστροφή στη βαση και γεύμα στο Fatal για να τιμησουμε το σνιτζελ....Το φαγητό ήταν τίμιο και αρκετά οικονομικό....Δυστυχώς δεν ειχα καταλάβει ότι πρέπει να κλείσει κανείς από νωρις τα γευματα του στη Βουδαπέστη μέσω κράτησης και έτσι δεν μπόρεσα να φάω στο Hungarikum Bistro για το ποίο γράφονται τόσα ωραια λόγια....Ακολουθώντας το ενστικτό μου, το tripadvisor και αφού ήταν κοντά στο δωμάτιο επέλεξα για το βραδινό της πρώτης μέρας το εστιατόριο chefcafe
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...f_Cafe_Budapest-Budapest_Central_Hungary.html
Και δεν το μετάνιωσα....Θεικό goulash, ένα πιάτο με γαλλικό τυρι Cammembert, ελάφι με κόκκινο κρασι και χοιρινό με παπρικα....Απίστευτο φαγητό....Από οτι κατάλαβα χωρις κρατηση δεν υπάρχει περίπτωση να φας...

Κυριακή : Πήραμε το τραμ της γραμμής 2 για να κανουμε μια βόλτα από την Πέστη και φτάσαμε ως το νησι της Μαργαρίτας όπου κανει τέρμα.....Αποφασίσαμε βλεποντας όλους τους Ουγγρους να οδευουν εκει να μπόυμε και εμεις και νοικιάσαμε ποδήλατα! Περάσαμε τέλεια και φαγαμε 2 ωρίτσες ώσπου να πάμε στα λουτρα Shechenyi ...Επιλέξαμε λεωφορείο για τη μεταφορά και σε 15 λεπτά το πολύ ημαδταν στα Λουτρα (εκτός ουρας γιατί ειχα κλεισει online την προηγουμενη μερα). Τα λουτρα είναι μια απίστευτη εμπειρία την οποία αξίζει καποιος να ζήσει! Βγαίνοντας μετά από 3 ωρες χαλάρωσης είδαμε μπροστα από το καστρο ένα στρατιωτικό πανηγύρι για την επανάσταση της 23ης Οκτωβριου 1956 που είναι η εθνική εορτη των Ουγγρων! Παιδάκια να βγαζουν φωτο σε τανκς , ανθρωποι να ρίχνουν βολές προσομείωσης , αντιαεροπορικά και γενικά πολύ κόσμος!!!
Φαγητό για βραδυ στο ισραηλινο Mazel Tov το οποίο είναι ουσιαστικά ruin bar.....Κυριλέ κρεατοφαγία, ίσως λιγο φτηνότερο από οτι ενα αντίστοιχο κυριλε μαγαζλι στην Ελλαδα! Σημειώνω ότι παρα πολλά μαγαζια αυτή την περίοδο υπολειτουργούσαν γιατί εκαναν ανακαινισεις ενόψει της χειμερινής περιόδου!...Το Szimpla Kert ήταν κοντά και περάσαμε απέξω αλλά δεν ειχαμε κουραγιο να μπούμε.

Δευτέρα : Ειχαμε κλεισει ξενάγηση στο Κοινοβούλιο.....Εντυπωσιακό κτίριο με κατατοπιστικότατη ξενάγηση για την συγχρονη ιστορια της Ουγγαρίας.....Πέρα από την πλάκα είναι φοβερό ότι μετά τον 1ο Παγκοσμιο πολέμο εχασαν το 70% της εδαφικής κυριαρχίας τους....Πριν από τον πολεμο ήταν μέσα στο χρυσαφι!!!!!
Μετά το κοινοβούλιο πήγαμε στα Παπουτσια του Δούναβη, όπου σε πιανει απίστευτο ψιχοπλάκωμα αν σκεφτεις ιστορικά γεγονοτα που συνεβησαν στην Ευρωπη και την Ελλάδα από τους Ναζι... Γρήγορα για βόλτα στον Αγιο Στεφανο οπού το υψος του είναι 96 μέτρα, όπως και το υψος του κοινοβουλιου για να υπαρχει ισορροπία μεταξύ κρατους και εκκλησιας!!! Πάλι φαγητο ουγγρικό στυλ (μου αρεσε πολύ τελικά) στο Vakvarju διπλά στον Αγιο Στεφανο.....Μετα το φαγητό κατευθυνθήκαμε στην αγορά για αναμνηστικά και εν τέλει πήραμε το λεωφορείο για αεροδρόμιο!

Η Βουδαπέστη αν και off season ήταν πανέμορφη (φαντάζομαι οτι την περίοδο των Χριστουγέννων θα είναι ακόμα πιο όμορφη) και υποσχεθήκαμε με τη γυναικα μου να επιστρέψουμε μελλοντικά μαζί με τις 2 κόρες μας!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.230
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom