Ιταλία Μιλάνο...η πόλη που διχάζει!!

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
καλημέρα!θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το San Siro Stadium. Γνωρίζεις αν έχει συγκεκριμένεις ώρες περιήγησης. Συγεκριμένα στην ιστοσελίδα του γηπέδου βρήκα αυτό ΄''Morning 9:30a.m.-1p.m. και Afternoon 1p.m.-6p.m.'' χρειάζεται να πας τις συγκεκριμένες ώρες έναρξης, και επιπλέον είναι απαραίτητο να κάτσεις τόση πολύ ώρα εκεί? Ουσιαστικά για το χώρο του γηπέδου ενδιαφέρομαι περισσότερο. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!
San Siro Stadium

San Siro Stadium
Τα tour στο στάδιο είναι συγκεκριμένες ώρες τις οποίες δε θυμάμαι να σου αναφέρω, αν και πρέπει να είναι κάθε 20 ή 30 λεπτά λογικά.. Οι λύσεις που έχεις είναι πολλές. Αν πας ψιλό-αυθαίρετα όπως πήγα εγώ, θα σε ενημερώσουν τι ώρα ξεκινάει το επόμενο τουρ και μέχρι τότε μπορείς να χαζέψεις το μουσείο μιας και στο εισιτήριο που θα κόψεις πληρώνεις και το μουσείο. Προσοχή όμως! Φρόντισε να έχεις ενημερωθεί για το πρόγραμμα του σταδίου γιατί ειδικά το καλοκαίρι μπορεί να το πετύχεις κλειστό λόγω κάποιας συναυλίας, μην τραβιέσαι άδικα μέχρι εκεί. Έχεις επίσης τη δυνατότητα να κάνεις on-line κράτηση και εκεί θα σου εμφανίζει ακριβώς και τις ώρες που ξεκινούν οι περιηγήσεις αν ο χρόνος σου είναι περιορισμένος.. Τώρα από τη στιγμή που θα μπεις στο στάδιο, αν σε ενδιαφέρει να δεις όλη την ξενάγηση αναγκαστικά θα κάτσεις όσο διαρκεί το τουρ. Δε σε βάζουν μέσα και σε αφήνουν μόνο σου να χαζεύεις.. Σε πάνε στις κερκίδες, σου εξηγούν πράγματα, σε βάζουν στα αποδυτήρια κ.ο.κ... Τώρα αν εσύ θέλεις να παραλείψεις κάτι για να φύγεις νωρίτερα φαντάζομαι δε θα σε κρατήσουν κλειδωμένη μέσα, θα σε αφήσουν να φύγεις απλά θα χάσεις κάποια κομμάτια της ξενάγησης. Μπορείς βέβαια πάντα να κανονίσεις και ένα tour privato, που φαντάζομαι θα είναι κάπως πιο γρήγορο. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο στείλε ένα e-mail στο [email protected] . Αυτά! Ελπίζω να σε βοήθησα..
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Πολυ ωραια ιστορια και κατατοπιστικη, παω για πεντε μερες και ξεσκονιζω ιστοριες για Μιλανο. Καταλαβα οτι εγινε δευτερο σπιτι σου:) και θελω να σε ρωτησω περιοχη για ξενοδοχειο.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πολυ ωραια ιστορια και κατατοπιστικη, παω για πεντε μερες και ξεσκονιζω ιστοριες για Μιλανο. Καταλαβα οτι εγινε δευτερο σπιτι σου:) και θελω να σε ρωτησω περιοχη για ξενοδοχειο.
Αρχικά, σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Το Μιλάνο το αγαπώ παρά/με τις "ιδιοτροπίες" του! Όσες φορές χρειάστηκε να μείνω σε ξενοδοχείο, η επιλογή μου ήταν κοντά στον Stazione Centrale, για να είμαι κοντά σε όλα.. Πιστεύω πάντως πως οπουδήποτε επιλέξεις να μείνεις μεταξύ του "τριγώνου" Cadorna - Garibaldi - Porta Venezia θα είσαι μια χαρά, απλά φρόντισε το ξενοδοχείο σου να είναι κοντά σε μια στάση μετρό και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Πολύ όμορφα είναι στην περιοχή της Brera, αν είσαι και του ξενυχτιού είναι ιδανικά εκεί νομίζω! Ο,τι χρειαστείς με ρωτάς ελεύθερα!!
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Ευχαριστω Italitsa. Σε ρωταω γιατι εβλεπα ενα ξενοδοχειο στο booking κοντα στο Stazione Centrale και στα σχολια ελεγαν για περιεργους τυπους στην περιοχη αργα το βραδι. Συνηθως ολες οι πολεις εχουν κατι τετοια σημεια αρα καλο να τα αποφυγω.
Να υποθεσω οτι το νοτιο τμημα της πολης ειναι αδιαφορο;;;
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
τι ωραια ιστορια; ταξιδευω σε τρεις μερες στο μιλανο και μου "ανοιξες την ορεξη"!!!! :xalara::xalara::xalara:
θεμα γουστου ειναι η πολη αυτη, Προσωπικα την θεωρω απο τις πιο χαλια ιταλικες πολεις...υπαρχουν αλλες πολεις πολυ πιο ομορφες
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
τι ωραια ιστορια; ταξιδευω σε τρεις μερες στο μιλανο και μου "ανοιξες την ορεξη"!!!! :xalara::xalara::xalara:
Ευχαριστώ πολύ!! Να περάσεις όμορφα και φιλιά στο Μιλανάκι μου!! Φάε και ένα παγωτάκι από το Cioccolati italiani για εμένα!!

θεμα γουστου ειναι η πολη αυτη, Προσωπικα την θεωρω απο τις πιο χαλια ιταλικες πολεις...υπαρχουν αλλες πολεις πολυ πιο ομορφες
Αντικειμενικά όντως δεν είναι από τις πιο όμορφες ιταλικές πόλεις. Δεν μπορεί να μπει καν σε σύγκριση όταν στην ίδια χώρα υπάρχει μια Ρώμη και μια Βενετία, θα γελούσαν και οι πέτρες μαζί μας. Παρόλα αυτά το Μιλάνο έχει τη δική του γοητεία, η οποία δε βασίζεται τόσο σε αντικειμενικά κριτήρια (κοινώς αποδεκτά δλδ), αλλά στην αύρα που εκπέμπει στον καθένα (εντελώς υποκειμενικά δλδ). Εμένα με γοήτευσε ο συνδυασμός παλιού και σύγχρονου, γκρι και πράσινου, τέχνης και νυχτερινής ζωής.. Έφαγα κάθε φορά υπέροχα, είδα ωραίους ανθρώπους να βγαίνουν για να πάνε στη δουλειά τους ή να συναντήσουν φίλους, άκουσα γέλια, μα κυρίως έζησα πολύ όμορφες στιγμές, που στην τελική αυτά είναι που μένουν και αυτά θέλησα να περάσω μέσω της ιστορίας μου..
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Ευχαριστώ πολύ!! Να περάσεις όμορφα και φιλιά στο Μιλανάκι μου!! Φάε και ένα παγωτάκι από το Cioccolati italiani για εμένα!!



Αντικειμενικά όντως δεν είναι από τις πιο όμορφες ιταλικές πόλεις. Δεν μπορεί να μπει καν σε σύγκριση όταν στην ίδια χώρα υπάρχει μια Ρώμη και μια Βενετία, θα γελούσαν και οι πέτρες μαζί μας. Παρόλα αυτά το Μιλάνο έχει τη δική του γοητεία, η οποία δε βασίζεται τόσο σε αντικειμενικά κριτήρια (κοινώς αποδεκτά δλδ), αλλά στην αύρα που εκπέμπει στον καθένα (εντελώς υποκειμενικά δλδ). Εμένα με γοήτευσε ο συνδυασμός παλιού και σύγχρονου, γκρι και πράσινου, τέχνης και νυχτερινής ζωής.. Έφαγα κάθε φορά υπέροχα, είδα ωραίους ανθρώπους να βγαίνουν για να πάνε στη δουλειά τους ή να συναντήσουν φίλους, άκουσα γέλια, μα κυρίως έζησα πολύ όμορφες στιγμές, που στην τελική αυτά είναι που μένουν και αυτά θέλησα να περάσω μέσω της ιστορίας μου..
Εγω περνωντας για διαφορα μερη θα πιω ενα καφε στο Ντουομο για μια ωρα καθε φορα αλλα ως εκει. Γενικα πανε πολλα χρονια που εχω να διανυκτερευσω στο Μιλανο, παντα εαν χρειαζεται να ειμαι περιξ πχ για ναπαω την επομενη αεροδρομιο προτιμω αλλα μερη γυρω γυρω πχ Παβια

Αλλα ναι οπως ειπες, ειναι τελειως υποκειμενικο τι βγαζει στο καθενα
 

agrotisa

Member
Μηνύματα
26
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
@Italitsa (συγνωμη που κανω καταχρηση της ιστοριας σου) γυρισα πριν δυο μερες απο Μιλανο και μπορω να πω οτι ειχες δικιο. Βεβαια, μην κρυβομαι, απο καποια σχολια περιμενα να βρω μια πολη χαλι μαυρο, και να θελω να παω μονο στα must αξιοθεατα κ ως εκει, αλλα ευτυχως διαψευτικα.:rolleyes-80:
Ο καιρος ανοιξιατικος (περιμενα κρυο)μας βοηθησε να περπατησουμε στην πολη και να χαθουμε στα στενα της(αν με ρωτησει κανεις τη διαδρομη που ακολουθησαμε δεν ξερω να απαντησω, οπου μας εκανε "κλικ" στριβαμε)
Απο θεμα ασφαλειας δεν ενιωσα ουτε μια στιγμη να φοβαμαι, στα κεντρικα σημεια παντου αστυνομια και στρατος αλλα και στα στενακια ηρεμια. Μεναμε κοντα στο centrale και ακομα και το πρωι που φευγαμε στις 5μιση ειχε κινηση στο δρομο.
Ενα σοκ το πηρα που δε μιλουσαν αγγλικα, αλλα εστω και με νοηματα προσπαθουσαν να μας βοηθησουν.
Αφησαμε πολλα αξιοθεατα εκτος,γιατι θελαμε απλα βολτες και φαι, αλλα λατρεψα το παρκο που ειναι το καστρο των φορτσα.
Απο φαι αλλο τιποτα με τις τιμες να ειναι στα δικα μας δεδομενα. Ο καφες παρα πολυ οικονομικος, του στυλ 1.70€ ο καπουτσινο στο αεροδρομιο:eek:
Τις μιλανεζες τις περιμενα περισσοτερο σαν τις θεσσαλονικιες αλλα πολυ light τις βρηκα
Ανετα ξαναπηγαινα σε συνδυασμο με μπεργκαμο-κομο
Αυτα τα ολιγα;)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
@Italitsa (συγνωμη που κανω καταχρηση της ιστοριας σου) γυρισα πριν δυο μερες απο Μιλανο και μπορω να πω οτι ειχες δικιο. Βεβαια, μην κρυβομαι, απο καποια σχολια περιμενα να βρω μια πολη χαλι μαυρο, και να θελω να παω μονο στα must αξιοθεατα κ ως εκει, αλλα ευτυχως διαψευτικα.:rolleyes-80:
Ο καιρος ανοιξιατικος (περιμενα κρυο)μας βοηθησε να περπατησουμε στην πολη και να χαθουμε στα στενα της(αν με ρωτησει κανεις τη διαδρομη που ακολουθησαμε δεν ξερω να απαντησω, οπου μας εκανε "κλικ" στριβαμε)
Απο θεμα ασφαλειας δεν ενιωσα ουτε μια στιγμη να φοβαμαι, στα κεντρικα σημεια παντου αστυνομια και στρατος αλλα και στα στενακια ηρεμια. Μεναμε κοντα στο centrale και ακομα και το πρωι που φευγαμε στις 5μιση ειχε κινηση στο δρομο.
Ενα σοκ το πηρα που δε μιλουσαν αγγλικα, αλλα εστω και με νοηματα προσπαθουσαν να μας βοηθησουν.
Αφησαμε πολλα αξιοθεατα εκτος,γιατι θελαμε απλα βολτες και φαι, αλλα λατρεψα το παρκο που ειναι το καστρο των φορτσα.
Απο φαι αλλο τιποτα με τις τιμες να ειναι στα δικα μας δεδομενα. Ο καφες παρα πολυ οικονομικος, του στυλ 1.70€ ο καπουτσινο στο αεροδρομιο:eek:
Τις μιλανεζες τις περιμενα περισσοτερο σαν τις θεσσαλονικιες αλλα πολυ light τις βρηκα
Ανετα ξαναπηγαινα σε συνδυασμο με μπεργκαμο-κομο
Αυτα τα ολιγα;)
Χαίρομαι πάρα πολύ, πραγματικά!! Πάντα χαίρομαι όταν κάποιος περνάει όμορφα και ευχαριστιέται την παραμονή του οπουδήποτε στην Ιταλίτσα μου!! Ειδικότερα όμως για το Μιλάνο χαίρομαι ένα τσικ παραπάνω, γιατί ακριβώς επειδή την θεωρώ αρκετά παρεξηγημένη πόλη μου βγαίνει αυθόρμητα να την υπερασπιστώ με πιο πολύ σθένος από οποιαδήποτε άλλη, κοινώς αποδεκτή, ιταλική πόλη!!

Αχ και το Μπέργκαμο είναι πανέμορφο, πολύ γλυκούλικο! Να το κάνεις το συνδυαστικό αυτό ταξιδάκι!!
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Το Μιλανο δεν ειναι πολη ειναι ιδέα...Οταν πας Μιλανο,πρεπει να εισαι ετοιμος να το αφουγκραστεις οχι απλα να το περπατησεις και να το κοιτας.Εκει παρεξηγειται,μπαινοντας στον αγωνα της συγκρισης με τη Ρωμη,τη Βενετία, τη Φλωρεντια...Δεν ειναι μια πολη της Ιταλιας:Ειναι η πρωτευουσα της μοδας,του ντιζαιν,των εκθεσεων,της συγχρονης κουλτουρας της Ευρωπης(οχι μονο τγς Ιταλιας) Είναι η πολη των events,των παρτυ,του απεριτιβο και του nightlife.Εδω παρουσιάζονται ολες οι καινοτομιες πανω στην αρχιτεκτονικη,την αισθητική και τον σχεδιασμο παγκοσμιως.Τα μαγαζια,ειτε εμπορικά ( πχ της Montenapoleone ) ειτε bar/εστιατορια (πχ της Brera η του Navigli) ειναι "μουσεια" της μοδας και του ντιζαιν. Δεν πας Μιλανο για να δεις την Ιταλια.Πας για να δεις τις παγκοσμιες τασεις.Για να μη μιλησω για το τι συμβαινει στην πολη οταν γινονται οι μεγαλες εκθεσεις,πχ η made expo η το salone del mobile. Εκεινες οι μερες ολη η πολη ειναι μια εμπειρια,ζει στον παλμο τους!Νομιζω οτι το Μιλανο δεν του αξιζει καμια σύγκριση.Ειναι μια κατηγορια μονο του!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το Μιλανο δεν ειναι πολη ειναι ιδέα...Οταν πας Μιλανο,πρεπει να εισαι ετοιμος να το αφουγκραστεις οχι απλα να το περπατησεις και να το κοιτας.Εκει παρεξηγειται,μπαινοντας στον αγωνα της συγκρισης με τη Ρωμη,τη Βενετία, τη Φλωρεντια...Δεν ειναι μια πολη της Ιταλιας:Ειναι η πρωτευουσα της μοδας,του ντιζαιν,των εκθεσεων,της συγχρονης κουλτουρας της Ευρωπης(οχι μονο τγς Ιταλιας) Είναι η πολη των events,των παρτυ,του απεριτιβο και του nightlife.Εδω παρουσιάζονται ολες οι καινοτομιες πανω στην αρχιτεκτονικη,την αισθητική και τον σχεδιασμο παγκοσμιως.Τα μαγαζια,ειτε εμπορικά ( πχ της Montenapoleone ) ειτε bar/εστιατορια (πχ της Brera η του Navigli) ειναι "μουσεια" της μοδας και του ντιζαιν. Δεν πας Μιλανο για να δεις την Ιταλια.Πας για να δεις τις παγκοσμιες τασεις.Για να μη μιλησω για το τι συμβαινει στην πολη οταν γινονται οι μεγαλες εκθεσεις,πχ η made expo η το salone del mobile. Εκεινες οι μερες ολη η πολη ειναι μια εμπειρια,ζει στον παλμο τους!Νομιζω οτι το Μιλανο δεν του αξιζει καμια σύγκριση.Ειναι μια κατηγορια μονο του!
@vikara μου, το περιγράφεις τέλεια!! Έτσι ακριβώς το αντιλαμβάνομαι και εγώ αλλά εσύ το περιέγραψες απόλυτα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom