Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Τα αξιοθέατα:

Την πρώτη μέρα πήγαμε στην μονή της χώρας από όπου βγάλαμε τη museum card κόστους 220 λιρών για 5 μέρες. Κυκλοφορεί και μια πιο ακριβή για περισσότερες μέρες. Για εμένα είναι must αυτή η κάρτα. Αρχικά συμφέρει οικονομικά μιας και από ότι καταλάβαμε οι είσοδοι στα μουσεία-μνημεια-αξιοθεατα έχουν αυξηθεί. Έτσι οι είσοδοι σε Αγία Σοφία, τοπ Καπί, χαρέμι, μόνη της χώρας αθροίζουν σε περισσότερες από 220 λίρες. Εξίσου σημαντικό είναι ότι σε όλα αυτά έχεις skip the line.

1. Αγία Σοφία: πήγαμε κατά τις 10:30 και δεν είχε ιδιαίτερη ουρά. Πήραμε audio guide που ήταν το μοναδικό μέρος που είχε στα ελληνικά. Το κόστος ήταν περίπου 8€. Τα εξηγούσε όμως πολύ ωραία και άξιζε.

2. Μπλε τζαμί: θέλει οι γυναίκες να φοράνε μαντήλι στο κεφάλι και να μην φαίνονται οι ώμοι καθώς και γενικά οχι σορτσάκι. Στην είσοδο προσφέρουν μαντήλια. Το μεγαλύτερο μέρος του τζαμιού είναι καλυμμένο εσωτερικα και κάνουν εργασίες. Την Παρασκευή ανοίγει για τούς τουρίστες μετά τις 14:30.

3. Βασιλική κινστέρνα : Δέχονται μόνο μετρητά. Ενώ έχουν προσπαθήσει να περάσουν ένα μυστήριακο κλίμα με τη βοήθεια της μουσικής και του φωτισμού το χαλάνε γιατί με το που μπαίνεις έχουν στήσει ένα σκηνικό που σε ντύνουν με στολές και σε βγάζουν φωτογραφίες επί πληρωμή. μαζεύεται λοιπόν κόσμος και έχει βαβούρα

4. Τοπ Καπί : θέλει αρκετή ώρα για να το γυρίσεις. Πήραμε ένα μπουκάλι νερό μικρό 6 λίρες ενώ τό βρίσκεις 1-1,5 λίρα. Η Αγία Ειρήνη που βρίσκεται στον ίδιο χώρο δεν αξίζει αν δεν έχετε βγάλει την κάρτα ώστε να μπείτε χωρίς έξτρα χρήματα.

5. Πατριαρχείο: μου έβγαλε μια κατάνυξη η εκκλησία

6. Μόνη της χώρας : ο πρώτος χώρος που επισκεφθηκαμε και βγάλαμε και την Istanbul card. Πως τα έφτιαχναν ρε παιδιά τα ψηφιδωτά εκείνη την εποχή;;;

7 . Κρουαζιέρα στο Βόσπορο: Πήγαμε με την τυρολ. Όπως μπαίνετε στο καραβάκι να κάτσετε στο δεξί σας χέρι, γιατί ανεβαίνει από την μια μεριά του Βοσπόρου και κατεβαίνει από την άλλη οπότε μόνο η μια μεριά τα βλέπει όλα καθαρά και από κοντά. Έχει μια ξενάγηση στα αγγλικά από τα μεγάφωνα αλλά από την βαβούρα δεν τα πολύ ακούς όλα. Με έκανε λίγο κουδούνι ο αέρας είναι η αλήθεια.

Δεν ανεβήκαμε στο πύργο του Γαλατά μιας και είχε κάτι παραπάνω από τρελή ουρά όσες φορές περάσαμε και δεν μπήκαμε και στο Ντολμά Μπαχτσέ. Η αλήθεια είναι ότι ψιλό μπουχτησαμε από το τοπ Καπί και επειδή δεν είχαμε και τον άπλετο χρόνο προτίμησα με τις βόλτες στις γειτονιές. Θέλαμε να πάμε και στο χορό των δερβίσηδων αλλά δεν διαβάσαμε καλά σχόλια, κόστιζε 20€ το άτομο και οι περισσότεροι λέγανε ότι βαρέθηκαν .
Επιστρέφω με φαγητά και διασκέδαση...
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ερώτηση για όσους γνωρίζουν, μέσα Ιανουαρίου ή μέσα Φεβρουαρίου είναι καλύτερα?

Δεν με απασχολεί το κρύο , απλά το χιόνι. Πότε έχει λιγότερες πιθανότητες να χιονίσει?
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ερώτηση για όσους γνωρίζουν, μέσα Ιανουαρίου ή μέσα Φεβρουαρίου είναι καλύτερα?

Δεν με απασχολεί το κρύο , απλά το χιόνι. Πότε έχει λιγότερες πιθανότητες να χιονίσει?
Η Πόλη χιονισμένη είναι πανέμορφη!
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
για ιντερνετ εχω πληρωσει απο την ελλαδα το rent@conect (https://www.rentnconnect.com) το οποιο ειναι ενα μηχανημα ασυρματο που το χεις στη τσαντα σου και σου δινει απεριοριστο 4g δικτυο στο κινητο σου και σε οσες συκευες θελεις εσυ.κοστος 50 ευρω για 10 ημερες.. θα μας περιμενει ενας κυριος της εταιριας στην αιθουσα αφιξεων να μας το παραδοσει και εκει θα το επιστρεψουμε φευγοντας

γιατι δεν είχε ποιο οικονομική λύση με τοπική SIM ?
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Σωστά...θα έχουν τα δικά τους φαγητα....βέβαια εγώ τρελενομαι για τουρσί ο άντρας μου όχι...μα πραγματικά έχω κάνει μια 20 ταξίδια....ε δεν έχω ζοριστει να κλείσω ξενοδοχείο τόσο...που θα πάει θα καταληξω...εχω βάλει μια 25 φίλτρα στο booking....η
μεταφορά στο αεροδρόμιο είναι το άλλο θέμα που με έχει προβληματίσει ... Γτ λένε ότι με ΜΜΕ είναι 1_45... Ενώ με αμάξι μόνο 45.....
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Κάρτα μουσείων δεν αξίζει να βγάλεις κατά την γνώμη μου γιατί σε πολλά αξιοθέατα είναι εκτός..
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
κ να ρωτησω εγω τωρα.... ποτε δεν παω για ψωνια στα ταξιδια μου... αλλα ολη μου λενε οτι η Πολη αξιζει να κανεις ενα shopping pherapy... για πειτε συμβουλες....που θα παμε??? τι να ψωνισουμε?? τσαντα κ δερματινα εχω ακουσει... κ βεβαια δεν θελω να την πατησω σαν τουριστας....
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Οι κύριες εμπορικές ζώνες καταστημάτων που μπορούν να ενδιαφέρουν έναν επισκέπτη, από τις περιοχές με τα ακριβότερα καταστήματα προς φτηνότερα, είναι στο Νισάντασι και στην Μπαγκντάτ στο Καντίκιοϊ, στην Ιστικλάλ στο Ταξίμ, στα σοκάκια του Εμίνονου πάνω από την αιγυπτιακή αγορά για φτηνοπράγματα.

Πέραν αυτών φυσικά, υπάρχουν τα δεκάδες (πάνω από 120) mall κάποια από τα οποία είναι τεράστια και μπορείς να βρεις ό,τι θέλεις. Υπάρχουν malls με ακριβές μάρκες μόνο, και άλλα που απευθύνονται στις μεσαίες τάξεις... Τα περισσότερα είναι και εύκολα προσβάσιμα δίπλα σε κεντρικούς σταθμούς του μετρό.

Για πιο εξειδικευμένες και συγκεκριμένες αγορές που ξεφεύγουν από την απλή περιήγηση ενός επισκέπτη, πηγαίνεις στις περιοχές των συναφιών τους, όπου παραδοσιακά από την αρχή ακόμα της οθωμανικής αυτοκρατορίας δημιουργήθηκαν οι πρώτοι συνεταιρισμοί θα λέγαμε για να αλληλοβοηθούνται.. Έτσι, για δερμάτινα πχ που ανέφερες, είναι πολλά outlets με τις εκθέσεις τους στην περιοχή του Zeytinburnu (γειτονιά Beskardesler). Οι μεγαλύτερες εταιρείες πάντως έχουν καταστήματα και στα μεγάλα malls, οπότε μια επίσκεψη σε κάποιο(α) από αυτά θα σε καλύψει..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
κ να ρωτησω εγω τωρα.... ποτε δεν παω για ψωνια στα ταξιδια μου... αλλα ολη μου λενε οτι η Πολη αξιζει να κανεις ενα shopping pherapy... για πειτε συμβουλες....που θα παμε??? τι να ψωνισουμε?? τσαντα κ δερματινα εχω ακουσει... κ βεβαια δεν θελω να την πατησω σαν τουριστας....
Εμεις στα παζαρια που πηγαμε και ειδαμε δερματινα ακριβα μας φανηκαν,βεβαια δε θελαμε και κατι για να ασχοληθουμε περαιτερω..βεβαια και στην αγορα μπαχαρικων που πηγαμε και μας φανηκαν φθηνες οι τιμες και ψωνισαμε διαφορα,μετα απο επισκεψη σε μεγαλο σουπερ μαρκετ μεσα σε εμπορικο μας εκανε να το μετανιωσουμε γιατι εκει τα χε ακομα πιο φθηνα!(απο ποιοτικης αποψεως δε ξερω αν ειχε καποια διαφορα)..τωρα για ρουχα συμφερει μονο αν εχουν εκπτωσεις
 

BabTsak

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Θα επισκεφθώ (για πρωτη φορά) την Πόλη σε 10 ημέρες μπορει καποιος να μου πει αν το ηλεκτρονικό εισιτήριο για την Αγιά Σοφιά
α. Θέλει εκτύπωση ή ειναι μεσω κινητου με barcode
β. Αν το βγαλω απο τωρα μεχρι ποτε μπορω να το χρησιμοποιησω?

Επίσης απο που προτεινεται να κανω συναλλαγμα και απο που προμηθεύομαι κάρτα για τα Μεσα Μαζικης μεταφορας και ποια συμφερει.. Επειδη οι σελιδες ειναι πολλές όποιο αλλο tip έχετε, ευπροσδεκτο... Σας ευχαριστω εκ των προτέρων
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Αυτή την περίοδο δεν υπάρχουν μεγάλες ουρές στην Αγιασοφιά άντε να περιμένεις το πολύ κανένα πεντάλεπτο, νομίζω δεν χρειάζεται να μπλέξεις με eticket, βγάλε κανονικό στην είσοδο..
Για συνάλλαγμα τσέκαρε τις τιμές σε 2-3 διαφορετικά ανταλλακτήρια και αποφάσισε.. Στην -τουριστική- περιοχή της παλιάς πόλης που είναι γενικά αυξημένες οι ισοτιμίες, την καλύτερη τιμή έχουν αυτά μέσα στο καπαλίτσαρσι.
Μπορείς να κάνεις ανάληψη και από ΑΤΜ, αλλά πλέον όλα κρατάνε προμήθεια χρήσης..
Istanbulkart μπορείς να βγάλεις από πλανόδιους που θα δεις να τις πουλάνε έξω από σταθμούς ή απευθείας απο τα μηχανήματα που τις τροφοδοτείς..
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Αύξησαν αιφνιδιαστικά σήμερα οι τούρκοι την τιμή της e-visa -για όσες χώρες αυτή απαιτείται, όχι για αυτές της ΕΕ- από 20 σε 35 δολλάρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom