Προτάσεις για βιβλία

dozas33

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
κορσικη
Ταξίδι-Όνειρο
ανατολικη μεσογειος
Exω σέ bdf τό βιβλίο τού Γεράσιμου Κακλαμάνη " Η Ανατολική Μεσόγειος ώς Ευρωπαϊκή Ιστορία " Αν τό θέλει κάποιος , πολύ ευχαρίστως νά τού τό στείλω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
El furor y el delirio, βιβλίο του Μασέτι, γιου του κολλητού του Τσε που πέθανε στην Αργεντινή. Πρώτο χέρι μαρτυρια στα άδυτα των αντάρτικων (πόλεων και μη) που οργάνωσε η Κούβα σε Λατινική Αμερική και Αφρική, ανατριχιαστικές περιγραφές αλλά κυρίως μια τρομερή αυτοκριτική κάθαρσης στο τέλος. Must για όποιον θέλει να καταλάβει την Κούβα του 1959-1994.

Tώρα βλέπω ότι κυκλοφορεί και στα Αγγλικά:
https://www.bookdepository.com/Pira...030482?ref=grid-view&qid=1575120395509&sr=1-2
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
:clap:

Καταπληκτικό βιβλίο!
Τωρα το διαβάζω . Παρα πολύ καλό !
Ημουνα προσφατα Ισλανδια οπότε μου φαίνεται ακόμα πιο ενδιαφερον.
Επειδη δεν φαίνεται το ποστ της Μαρλεν αναφερομαι στο
Εθιμα ταφής της Hannah Kent.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Διαφωνώ μαζί σου για το συγκεκριμένο βιβλίο. Πιστεύω ότι δεν σου άρεσε γιατί δε διαβάζεις επιστημονική φαντασία.
Τον «άνθρωπο στο ψηλό κάστρο» τον διάβασα πιτσιρικάς (τριαντάρης) και τον προτείνω από τότε σαν το καλύτερο βιβλίο του Ντικ. Φυσικά έχει ιδιαιτερότητες ο Ντικ και πολλοί γνωστοί μου δεν τον προτιμούν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διάβασα το Factfullness:
https://www.amazon.com/Factfulness-Reasons-World-Things-Better/dp/1250107814
To βιβλίο πραγματεύεται το πόσο καλύτερος είναι ο κόσμος από αυτό που οι περισσότεροι νομίζουν, δείχνοντας τρόπους αντικειμενικής εκτίμησης της πραγματικότητας και της εντυπωσιακής προόδου που έχουν σημειώσει οι ανθρώπινες κοινωνίες σε πρακτικά όλους τους τομείς, από την εξάλειψη της φτώχειας μέχρι τη δραστική μείωση των πολέμων, ασθενειών κλπ.

Λογικός και ωραίος τρόπος παρουσίασης, αλλά από κάποιο σημείο κι έπειτα το βρήκα λίγο επαναληπτικό, χώρια ότι το βιβλίο πιστεύω πως είναι πιο χρήσιμο για όσους δεν έχουν συναίσθηση του πόσο εκπληκτικά καλύτερα είναι ο κόσμος κάθε πενταετία που περνάει, αλλά απευθύνεται περισσότερο σε όσους πέφτουν στη λούμπα των κλισέ τύπου "οι φτωχοί γίνονται φτωχίτεροι", "έχουμε περισσότερους πολέμους από ποτέ" και "οι άνθρωποι ζουν χειρότερα από παλιά". Νομίζω όποιος έχει ταξιδέψει λίγο, ειδικά στον Τρίτο Κόσμο, θα έχει μάλλον καλύτερη συναίσθηση, οπότε και θα βρει το βιβλίο λιγότερο ενδιαφέρον. Ενδιαφέρον πάντως, αλλά λίγα νέα πράγματα έμαθα, οπότε δεν έμεινα τόσο ικανοποιημένος.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
από κάποιο σημείο κι έπειτα το βρήκα λίγο επαναληπτικό
Αυτό το επαναληπτικό το έχω παρατηρήσει σε αρκετά βιβλία. Συνήθως είναι βιβλία που υποστηρίζουν μια άποψη και μέσα στις πρώτες πενήντα σελίδες έχουν εξαντλήσει την έκθεσή της και τα ισχυρότερα επιχειρήματά τους. Στις υπόλοιπες επαναλαμβάνονται και προσθέτουν ελάχιστα νέα στοιχεία.
Θα παραθέσω δυο παραδείγματα από βιβλία που διάβασα πρόσφατα:
1. Κλίμακα του Geoffry West
2. Crazy Like Us του Ethan Watters
Δεν είναι κακά βιβλία, αλλά από τη μέση και μετά τα βαριέσαι.
Και για να έρθουμε και στα καλά, ένα ωραίο βιβλίο που διάβασα πρόσφατα είναι το The Gene, an intimate history, του Siddhartha Mukherjee. Μέσα από προσωπικά του βιώματα μιλά για την ιστορία της Βιολογίας μέχρι το 2016 που το έγραψε.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Ασχετως περιεχομενου, για καθαρα φετιχιστικους λογους, η σειρα orbis literae της γκουτενμπεργκ ενδείκνυται για δωράκι (στον εαυτον ημων). Η γυναικα με τα ασπρα παντως, του Κολλινς ειναι αξιοπροσεκτη. Οχι μόνο για την πλοκη αλλά επειδης ο συγγραφευς ηταν μεγααααλη μουρη!

Η γκουτενμπεργκ σε μιαν αλλη σειρα της, την aldina, (ολιγον τι υποδεεστέραν της Or.L.) σμπρώχνει τη Γκόρη του Χρόνου ητις, στα 1990 μετά Χριστόν, εψηφίσθη ως η καλλιτέρα ιστορία μυστηρίου όλων των εποχών.
 

themischar

Member
Μηνύματα
489
Likes
4.569
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
σμπρώχνει τη Γκόρη του Χρόνου ητις, στα 1990 μετά Χριστόν, εψηφίσθη ως η καλλιτέρα ιστορία μυστηρίου όλων των εποχών.
Προφανώς & πρόκειται γι' αυτό : Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, της διακεκριμένης μυθιστοριογράφου Elizabeth Mackintosh [γνωστή με το ψευδ. Josephine Tey].
Τι και αν έχουν περάσει δεκαετίες, ήταν, είναι & συνεχίζει να είναι ...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ασχετως περιεχομενου, για καθαρα φετιχιστικους λογους, η σειρα orbis literae της γκουτενμπεργκ ενδείκνυται για δωράκι (στον εαυτον ημων). Η γυναικα με τα ασπρα παντως, του Κολλινς ειναι αξιοπροσεκτη. Οχι μόνο για την πλοκη αλλά επειδης ο συγγραφευς ηταν μεγααααλη μουρη!

Η γκουτενμπεργκ σε μιαν αλλη σειρα της, την aldina, (ολιγον τι υποδεεστέραν της Or.L.) σμπρώχνει τη Γκόρη του Χρόνου ητις, στα 1990 μετά Χριστόν, εψηφίσθη ως η καλλιτέρα ιστορία μυστηρίου όλων των εποχών.
Προχτες πηρα τη γυναίκα με τα άσπρα και το εδωσα σε μια φιλη να το διαβάσει (εγω διαβαζα ενα αλλο βιβλιο) Τα πρωτα σχόλια ειναι πολύ θετικά!!!! Επίσης και εμενα μου κίνησε το ενδιαφερον ολη η σειρα Orbis literae .... Ποιον να βρω να μου την κάνει δωρο χα χα!!!!!
- Το αλλο βιβλίο που διάβαζα και τώρα τέλειωσα ήταν το "Τι ωραίο πλιάτσικο" του Τζοναθαν Κόου. Το οποίο μου άρεσε και αν δεν το έχετε διαβάσει μιας και είναι αρκετά παλιό, το συστήνω. Ειναι γραμμένο με περίεργο τρόπο αλλά οι ιστορίες που λαμβάνουν χώρα απο τον Δεύτερο Παγκόσμιο πόλεμο μέχρι την Αγγλία της Θάτσερ δένουν με τόση αρμονία. Πραγματικά έξυπνη γραφή , μυστήρια και συμπτωσεις που εξυπηρετουν αψογα την πλοκή!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.211
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom