Λεωφορείο ο πόθος

fenia42

Member
Μηνύματα
3.876
Likes
14.376
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο βιβλίο με ιστορίες που εκτυλίχτηκαν σε τραίνα, λεωφορεία, μαρσρούτκες. Με αφορμή την ιστορία της @alma για τη Γεωργία, θυμήθηκα τη δική μου εμπειρία με την τοπική συγκοινωνία .
50CF6BC2-56D9-4C8B-A285-5DDEA7A3BD7C.jpeg


Το γράφει ξεκάθαρα: μαρσρουτκα για Κουταίσι. Με παντομίμα κατάφερα να τη βρω,όπως κάθε φορά. Πλήρωσα δέκα Λάρι για μια διαδρομή τεσσάρων ωρών. Στριμώχθηκα στο θεόστενο κάθισμα,πίσω μου ένα παιδάκι έκλαιγε και μου κλωτσούσε την καρέκλα, δίπλα μου ένας παππούς με έχει στριμώξει για τα καλά και κάνουμε τη διαδρομή πλήρως εφαπτομενοι. Γύρω μας παντού βαλίτσες και τεράστιες σακούλες με αντικείμενα. Από τον καθρέφτη ο οδηγός μου ρίχνει κλέφτες ματιές -βρίσκομαι σε μια χώρα όπου μέχρι πρόσφατα έκλεβαν τις γυναίκες. Τα πόδια μου δεν έχουν ούτε το στοιχειώδη χώρο να τα κινήσω ελάχιστα, επρόκειτο να περάσω τέσσερις ώρες ακίνητη, κολλητά με τον άγνωστο παππού δίπλα μου.

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί τρόποι να ταξιδεύεις, σίγουρα ο κάθε ταξιδιώτης εκλαμβάνει τελείως διαφορετικά το ταξίδι. Ο καθένας ξέρει τα όρια του, τι αντέχει, τι θέλει να βρει στο ταξίδι. Όλοι οι ταξιδιώτες δε βγάζουν τα ίδια συμπεράσματα ούτε ταιριάζουν μεταξύ τους. Ορισμένοι καλά καλά δε ταξιδεύουν για το ταξίδι ή για την προσωπική τους εξέλιξη. Κι όταν έρθουν σε συνδιαλλαγή με ντόπιους, αυτό που συμπεραίνουν είναι η προσωπική τους ανωτερότητα ή η ανωτερότητα του έθνους τους. Αφενός μεν είναι λυπηρό να υπάρχουν άνθρωποι που έχουν δει ξένες κουλτούρες και τις απαξίωσαν, αφετέρου έτσι είναι ο κόσμος μας: σκληρός υποκειμενικός άδικος.

Πολλές φορές αναρωτήθηκα γιατι ταξιδεύω με λίγο hardcore τρόπο, low budget, διαμονή σε ταπεινά ως επι τω πλείστον καταλύματα, κουραστικά trekkings, επιλογή ΜΜΜ όπως οι ντόπιοι.

Στη Γεωργία, εφαπτόμενη με έναν άγνωστο που μύριζε ιδρώτα μέσα σε μια μασρουτκα που ανέδυε μυρωδιά σπιτικού φαγητού και πατσουλί, το κατάλαβα. Θεωρώ εαυτόν πολίτη του κόσμου και ως τετοιος δε θα μπορούσα παρα να ζω την καθημερινότητα του τόπου σε όλες τις εκφάνσεις της, να γίνομαι ένα με αυτή, να επιβάλλω στον εαυτό μου να στριμωχτεί μαζί με τους απλούς ταπεινούς ανθρώπους και να παραδειγματίζομαι από την ταπεινότητα αυτή, σπάζοντας το παραμικρό ρατσιστικό ή ελιτιστικό στοιχείο μέσα μου. Κρατώντας μόνο ένα αίσθημα ευγνωμοσύνης που κατάφερα να δω ενα ακόμα υπέροχο κομμάτι του πλανήτη μας.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Θεωρώ εαυτόν πολίτη του κόσμου και ως τετοιος δε θα μπορούσα παρα να ζω την καθημερινότητα του τόπου σε όλες τις εκφάνσεις της, να γίνομαι ένα με αυτή, να επιβάλλω στον εαυτό μου να στριμωχτεί μαζί με τους απλούς ταπεινούς ανθρώπους και να παραδειγματίζομαι από την ταπεινότητα αυτή, σπάζοντας το παραμικρό ρατσιστικό ή ελιτιστικό στοιχείο μέσα μου.
Ακριβώς αυτό :clap:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εχω επικη φωτογραφια μεσα σε Marshrutka στη Γεωργία με κυρία ετών κοντά στα 65 στριμωξίδι με μενταγιόν Παναθηναϊκου. Κάπου την έχω βάλει σε gallery στο TS, μισό να την βρω

Edit: Την βρήκα

https://www.travelstories.gr/community/gallery/Μενταγιον-του-Παναθηναϊκου-στην-Τιφλιδα.55475/full

Εμπειρίες σε μαρσουτκες έχω σε αρκετές περιοχές και χώρες της πρώην Σοβιετικής Ένωσης, νομίζω αυτή που μου έχει μείνει πιο χαραγμένη είναι από Κισινάου για Τιρασπόλ, με χιλιοτρυπημένα καθίσματα και σπασμένο μπροστινό μπαρμπίζ.. Εάν βρω φωτογραφία θα την ανεβάσω
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οι μαρσρούτκες δεν είναι απλά εμπειρία, οι μαρσρούτκες είναι ιδέα! :p
Νομίζω ότι τις απόλυτα cult φάσεις με μαρσρούτκες τις έχω βιώσει στο Κιργιστάν, πρέπει να είχα ανεβάσει κάποιες φωτός στην ιστορία που είχα γράψει προ αμνημονεύτων.
Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι να τις ξεπερνάει στην πρώην ΕΣΣΔ. Κάτι πήγε να γίνει στα Κισινάου-Τιρασπόλ και Κισινάου-Οδησσό, αλλά δεν τις έφτασαν στο μεγαλείο. Στον Καύκασο πάλι μου φάνηκαν κυριλέ!
Πολύ κοντά στο συναγωνισμό ήταν οι furgons της Νότιας Αλβανίας (στο Βορρά είναι απείρως πιο κυριλέ τα πράγματα), όπου μέσα στο λιοπύρι και το στριμωξίδι το Άγιοι Σαράντα-Χιμάρα έμοιαζε Οδύσσεια.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.876
Likes
14.376
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Οι μαρσρούτκες δεν είναι απλά εμπειρία, οι μαρσρούτκες είναι ιδέα! :p
Νομίζω ότι τις απόλυτα cult φάσεις με μαρσρούτκες τις έχω βιώσει στο Κιργιστάν, πρέπει να είχα ανεβάσει κάποιες φωτός στην ιστορία που είχα γράψει προ αμνημονεύτων.
Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι να τις ξεπερνάει στην πρώην ΕΣΣΔ. Κάτι πήγε να γίνει στα Κισινάου-Τιρασπόλ και Κισινάου-Οδησσό, αλλά δεν τις έφτασαν στο μεγαλείο. Στον Καύκασο πάλι μου φάνηκαν κυριλέ!
Πολύ κοντά στο συναγωνισμό ήταν οι furgons της Νότιας Αλβανίας (στο Βορρά είναι απείρως πιο κυριλέ τα πράγματα), όπου μέσα στο λιοπύρι και το στριμωξίδι το Άγιοι Σαράντα-Χιμάρα έμοιαζε Οδύσσεια.
Πάντως στο Κιργιστάν δεν είχα τόσο καλτ εμπειρίες εγώ. Πλην των δρόμων των οποίων η διάσχιση είναι μια εμπειρία από μόνη της. Επίσης συμφωνώ για τις μαρσρούτκες της Μολδαβίας -είχα τρελές εμπειρίες γεμάτες γέλιο και στριμωξίδι. Εχω επηρεαστεί τόσο ενθυμούμενη τη Γεωργία που άρχισα να κοιτάω εισιτήρια για να ξαναπάω σύντομα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom