Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

lefkal

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Ωραία οπότε τι πρέπει να επισκεφτεί κάποιος για να ανακαλύψει την ομορφιά της πόλης? Και εγώ 5 μέρες θα μείνω και θέλω να φτιάξω ένα προσχέδιο προγράμματος. (12με17 Δεκέμβρη 2 άτομα συν βαλίτσα συνολικό κόστος 140Ε)
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα σε όλους. Έχω πάει 2 φορές στη Βιέννη αλλά η τελευταία ήταν πριν 9 χρόνια. Τώρα θα ξαναπάμε για ένα διήμερο, με την κόρη μας. Έχετε να προτείνετε κανένα ωραίο, ίσως καινούριο εστιατόριο-καφέ που αξίζει να επισκεφθούμε, πέρα από τα γνωστά κλασικά. Αν κάποιος πήγε πρόσφατα και ενθουσιάστηκε με κάποιο.:)
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Ioanna Sp.

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Καλημέρα σε όλους. Έχω πάει 2 φορές στη Βιέννη αλλά η τελευταία ήταν πριν 9 χρόνια. Τώρα θα ξαναπάμε για ένα διήμερο, με την κόρη μας. Έχετε να προτείνετε κανένα ωραίο, ίσως καινούριο εστιατόριο-καφέ που αξίζει να επισκεφθούμε, πέρα από τα γνωστά κλασικά. Αν κάποιος πήγε πρόσφατα και ενθουσιάστηκε με κάποιο.:)
Καλημέρα! Πήγαμε το Μάϊο και καθήσαμε σε αυτό : Vollpension , Schleifmuehlgasse 16 1040 Vienna, Βιέννη 1040 Αυστρία Βίντεν , 0,8 χλμ. από Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης. Πολύ ωραίο ζεστό και διαφορετικό στο οποίο γλυκήτατες ηλικιωμένες γυναίκες σερβίρουν σπιτικά γλυκά, λεμονάδες και άλλα καλούδια! Η περιοχή δεν είναι τουριστική.
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
Καλησπερες... Wien bikes έχει χρησιμοποιήσει κάποιος? Βγάζεις κάρτα από όλα τα σημεία που παίρνεις και bike ή από ίντερνετ?
Φαντάζομαι ποδηλατοδρομοι φουλ...
Εάν έχει κάνει κάποιος παραποτάμια ποδηλατάδα εάν αξίζει
Thnx
 

Καλομοιρα

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σασ!! Εχω κλεισει για βιεννη 21 Νοέμβρη με 25 Νοέμβρη!
Θα ήθελα να ρωτήσω θα υπάρχουν οι χριστουγεννιάτικες αγορές?
Ήθελα ενα προγραμμα για τα χριστουγεννα 2019 και διαβασα οτι σιγα σιγα θα έχουν ξεκινήσει.
Αν ηξερε καποιοσ ασ μου απαντησει
Ευχαριστω!!!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Γεια σασ!! Εχω κλεισει για βιεννη 21 Νοέμβρη με 25 Νοέμβρη!
Θα ήθελα να ρωτήσω θα υπάρχουν οι χριστουγεννιάτικες αγορές?
Ήθελα ενα προγραμμα για τα χριστουγεννα 2019 και διαβασα οτι σιγα σιγα θα έχουν ξεκινήσει.
Αν ηξερε καποιοσ ασ μου απαντησει
Ευχαριστω!!!
Δες εδώ:
http://www.visitingvienna.com/sights/christmasmarkets/when-open/
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπερες... Wien bikes έχει χρησιμοποιήσει κάποιος? Βγάζεις κάρτα από όλα τα σημεία που παίρνεις και bike ή από ίντερνετ?
Φαντάζομαι ποδηλατοδρομοι φουλ...
Εάν έχει κάνει κάποιος παραποτάμια ποδηλατάδα εάν αξίζει
Thnx
Εδω θα βρεις την διαδρομη που ειχαμε κανει καποτε https://www.travelstories.gr/community/threads/Πράγα-Βιέννη-Βουδαπέστη-πόσες-μέρες.47896/page-7
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σασ!! Εχω κλεισει για βιεννη 21 Νοέμβρη με 25 Νοέμβρη!
Θα ήθελα να ρωτήσω θα υπάρχουν οι χριστουγεννιάτικες αγορές?
Ήθελα ενα προγραμμα για τα χριστουγεννα 2019 και διαβασα οτι σιγα σιγα θα έχουν ξεκινήσει.
Αν ηξερε καποιοσ ασ μου απαντησει
Ευχαριστω!!!
Ναι, η κεντρική αγορά (μπροστά στο Δημαρχείο) θα έχει ανοίξει σίγουρα, και η πόλη θα έχει στολιστεί χριστουγεννιατικα. Όλες οι αγορές ανοίγουν μέχρι 25/11. Δες εδώ αναλυτικα https://www.wien.info/de/einkaufen-essen-trinken/maerkte/weihnachtsmaerkte
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα! Πήγαμε το Μάϊο και καθήσαμε σε αυτό : Vollpension , Schleifmuehlgasse 16 1040 Vienna, Βιέννη 1040 Αυστρία Βίντεν , 0,8 χλμ. από Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης. Πολύ ωραίο ζεστό και διαφορετικό στο οποίο γλυκήτατες ηλικιωμένες γυναίκες σερβίρουν σπιτικά γλυκά, λεμονάδες και άλλα καλούδια! Η περιοχή δεν είναι τουριστική.
Σ ευχαριστώ πολύ αλλά σήμερα είδα την απάντησή σου! Ούτως ή άλλως ήμασταν εκεί 12-13 Οκτωβρη. Ίσως την επόμενη φορά.;)
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λες ε; Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακόμη βγάλει χρόνους και αποστάσεις ακριβώς. Πολύ καλά, θα τα προσαρμόσω και μέχρι τον Απρίλη θα επανέλθω!
Λέω ναι...Εγώ πχ εμενα Βιεννη 1μιση χρονο και στο κάστρο αυτό δν είχα πάει..Οποτε νομιζω αυτο θα αφαιρουσα απο το προγραμμα σιγουρα. Αν πας πρωτη φορα, αξιζει να δεις τα παλατια, τα μουσεια, να περπατησεις την πολη, να πας στα καφε της, να πας και στα περιχωρα..Αλλα πχ και τα παλατια θελουν 2 ωρες τουλάχιστον το καθένα, στο Schönbrunn δε, ειναι πολυ πιθανο να εχει ουρα. Ο,τι θες, εδω ειμαστε για αποριες :)
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom