The Official Offtopic v6

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με το που ρίξουν μια ματιά στο thread οι moderators θα φύγουν 2-3 σελίδες χαχα. Δεν πειράζει ας συνεχίσουμε όμως.
Εγώ πρότεινα war Νέας Υόρκης vs Τόκυο.
Eξαιρετική ιδέα!
Ας ρίξω μερικές ακόμη:
Σαγκάη vs Hong Kong
Bangkok vs Ανοι
México City vs Buenos Aires
New Delhi vs Beijing
Edinburgh vs Barcelona
Moscow vs Beijing
Sydney vs New York
St Petersburg vs Edinburgh
Lisboa vs Vienna
Porto vs Stockholm
Copenhagen vs Stockholm

Αλλά τα καλύτερα θα ήταν μεταξύ χωρών... Σφαγή πραγματική, ατελείωτες επιλογές. Θρεντ που να προτείνουμε wars δεν υπάρχει;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Ε, είναι διαχρονικό......Αφού είναι ανοιχτό μπορούν να ψηφίζουν όσοι θέλουν.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Τι να σου πω κάνω δουλειές που σχετιζονται με το φιλοδώρημα. Δεν έχω ούτε ένα συνάδελφο παγκοσμίως που να μη θεωρεί τους Έλληνες τους χειρότερους στον τομέα. Καλό που άλλοι έχουν άλλες εμπειρίες πάντως, θετικό.

Οι Ισπανοί είναι εξίσου σφιχτοι, αλλά δε μου έχει δώσει ποτέ κανείς για φιλοδώρημα σκισμένο χαρτονόμισμα, χαρτί υγείας Ή γιαουρτι κλεμενο απο το πρωινο με χτύπημα στην πλάτη του στιλ " σε έφτιαξα πάλι ". Στην Ισπανία κρατούσαμε στατιστικά για όλους τους τουρίστες, οι Έλληνες ήταν μόνιμα στον πάτο, στην Κούβα δε χρειάζομαι στατιστικά, δεν υπάρχει άνθρωπος που να θέλει να δουλέψει μαζί τους, οι καμαριερες τσακώνονται ποια δε θα κάνει τα δωμάτια των Ελλήνων, στο Περού οι ντόπιοι ξεναγοί όταν είχαν μέρα χωρίς φιλοδώρημα την ονόμαζαν "un día griego".

Ναι, οι Αμερικανοί άπιαστοι, μακράν του δεύτερου. Γενικως οι γερμανόφωνοι και Σκανδιναβοι ομοίως, συνάδελφοι που δουλεύουν με Σλοβακους, Ούγγρους κλπ πολύ ευχαριστημένοι, αγαπάμε Άγγλους, οι Γάλλοι όντως πολύ στριμμενοι, αλλά αν μιλάς τη γλώσσα τους τα σκάνε, πολύ καλοί Κορεάτες, για τους Γιαπωνεζους πάντα καθαρίζει ο αρχηγός τους, οι Κινέζοι ίσως οι μόνοι στα επίπεδα των Ελλήνων. Οι Ισραηλινοί είναι πού θα πέσεις, πιάνουν και τα δύο άκρα, αλλά δύσκολοι ως πελάτες, προτιμώ τη σιγουρατζα κάποιου Αυστριακού ή Σκανδιναβου όταν μπορώ να διαλέξω. Οι Λατίνοι γενικά εξαιρετικοί, με εξαίρεση τους Αργεντινους που είναι οι Έλληνες του νότιου ημισφαιρίου.

Οι Ιταλοί είναι γενικά τόσο ευχάριστοι που κι αν δεν αφήσουν κάτι δεννπειραζει, αλλά γενικά λίγο καλύτερα απο τους Ισπανούς. Έχει να κάνει βέβαια και με το ποιο στρώμα της χώρας συναναστρέφεσαι. Π.χ. ο πλούσιος Άγγλος με τον φτωχό Άγγλο είναι άβυσσος Η διαφορά, ενώ στους Γερμανούς ή τους Ιταλούς δεν είναι τόσο εμφανής.

Ας ζητήσουμε κι ένα συγγνώμη για το οφ τοπικ, να βάλουμε ένα Μοντ να το βάλει στη σωστή θέση...


Ααααα επισης να προσθεσω κατι σημαντικο, εγω μιλουσα σχεδον αποκλειστικα για το επαγγελμα του σερβιτορου! Εσυ μιλουσες πιο πληρως οποτε ναι θα συμφωνησω τωρα που ξαναδιαβασα πιο προσεκτικα τα ποστ σου και το βλεπω πιο σφαιρικα! Ο Ελληνας δεν ξερει καν οτι πρεπει να αφησει φιλοδωρημα στον ξεναγο ή στην καμαριερα ή στο γκρουμακι! Αλλα εχει το ελαφρυντικο οτι δεν εχει και τρομερη ταξιδιωτικη κουλτουρα! Αλλα οσον αφορα τον σερβιτορο και μονο αυτο νομιζω Ιταλοι Γαλλλοι και Ισπανοι ειναι χειροτεροι! Παντως γενικα εχεις δικιο!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
https://www.numbeo.com/crime/compar...dom&city1=London&country2=Greece&city2=Athens

Κοντά στα ίδια επίπεδα είναι και οι 2 πόλεις.

Ωστόσο θεωρώ την Αθήνα πολύ χειρότερη, πρόσφατα (τέλη Αυγούστου που ήμουν Ελλάδα) κατέβηκα στο κέντρο να πάω σε ένα μαγαζί "Τα Καραμανλίδικα του Φάνη". Είναι απαράδεκτο 3-4 στενά από το μοναστηράκι να υπάρχει αυτό το αίσχος.

Να τονίσω ότι δεν περπάτησα βράδυ , αλλά π.χ. 19:00 η ώρα που ειδικά τον Αύγουστο είναι μέρα.
Αστυνομία ανύπαρκτη, στρατός ανύπαρκτος (μάλλον είχαν πάει για μπάνια, καλοκαίρι γαρ)

Τώρα μερικοί που θα δείτε το μήνυμα μου θα πείτε "καλά χούντα είμαστε για να έχουμε στρατό κτλ" , γιατί προφανώς δεν έχετε πάει σε μεγάλες πρωτεύουσες τις Ευρώπης ειδικά όταν γινόντουσαν τα τρομοκρατικά χτυπήματα.

Στη Ρώμη και το 2014 που είχα πάει και το 2016 συνέχεια έβλεπες αστυνομία / στρατό (στο Termini που υποτίθεται είναι και κακόφημη περιοχή) μία φορά έτυχε 2 μαύροι (όσοι με πείτε ρατσιστή, αν τους βάψουμε θα τους πω λευκούς, πάντως μαύροι ήταν) πλησίασαν μία κοπέλα και της άρπαξαν την τσάντα και το κινητό και άρχισαν να τρέχουν.
1-2 στενά πιο κάτω οι 2 μαύροι ήταν στον τοίχο και ένα πλήθος αστυνομικών γύρω τους. Πιστεύω ετοιμαζόντουσαν να τους μαυρίσουν και άλλο.

Στο Παρίσι, το 2015 είχε συνέχεια αστυνομία και στρατό από τα αξιοθέατα μέχρι και τις πιο έξω γειτονιές.

Μην πω για την Βέρνη, ένα βράδυ στον κεντρικό σταθμό ήταν κάποιοι που πουλούσαν ναρκωτικά και ρωτούσαν να θέλεις να αγοράσεις. Όλοι τους προσπερνούσαν ή έλεγαν όχι. Κάποιοι λοιπόν κάτι τους είπαν δεν ξέρω τι, και αρπάχτηκαν στα χέρια (πως πλακώνονται στην Αθήνα συμμορίες κτλ). Μιλάμε για τσούρμο πάνω από 10 άτομα.
Εμείς το βλέπαμε από μαγαζί.
Μέσα σε ούτε 5 λεπτά (μπορεί να λέω και πολύ) μερικά αυτοκίνητα έβαλαν από πάνω φάρους της αστυνομίας και άρχισαν να έρχονται στο σημείο. Και επίσης πολύ μυστικοί αστυνομικοί (με πολιτικά) έφτασαν εκεί και φώναξαν κλούβα και τους πήραν όλους (τους βλέπαμε έναν έναν να μπαίνουν μέσα με χειροπέδες).

Η μαγεία στην Αθήνα είναι ότι δεν έχουμε ούτε μυστικούς αστυνομικούς, ούτε φανερούς, ούτε στρατό, ούτε κανέναν τον ενδιαφέρει να το φτιάξει αυτό.

Βέβαια σε καμία άλλη αστυνομία δεν θα συναντήσεις το "φοβάμαι να πάω στα Εξάρχεια" ενώ π.χ. έχω κλήση για κλοπή. Αυτές είναι μόνο Αθηναϊκές πρωτιές.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
και τι εγινε στο μοναστηρακι,δεν καταλαβα?φονοι,βιασμοι ληστεια?οι μισοι μου φιλοι μενουν εξαρχεια και περιξ κι οι αλλοι μισοι πηγαινοερχομαστε.κανεις μας ποτε δεν ειχε προβλημα..γινονται διαφορα αλλα οχι κι ετσι...
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
,
Μα αυτοί ειναι οι Άγγλοι που έφτασαν μέχρι το Φαληρακι ρε φίλε... Εδώ μιλάμε ότι 4εκ παιδια στο Ηνωμένο Βασίλειο ζουν σε συνθήκες απόλυτης φτώχειας...
https://www.independent.co.uk/news/...s-costs-austerity-conservatives-a8843381.html



Ναι αλλα εφτασαν και δεν ειναι ενας και δυο κατακλυζουν καθε καλοκαιρι τα νησια της μεσογειου οι περιφημοι chavs! Αντιστοιχα φιλοι απο την γειτονια μου που επαιζαν μπαλα και εχουν τωρα μπλεξιματα με τον νομο ουτε μεχρι την Συμη δεν εχοθν παει, τα ιδια πανω κατω και για τους Γαλλους ειναι νομιζω! Ε καλα δεν ειπε και κατι καινουριο ο indepedent, και στη Γαλλια η κατασταση μια απ' τα ιδια ειναι! https://www.thelocal.fr/20181108/report-the-shocking-truth-about-poverty-in-france-in-2018

Ειχε πυροβολισμούς καθε βραδυ.


Το θέμα είναι ότι αν τις μαζέψεις μέσα σε ένα Σεπτέμβριο μάλλον δε μένεις σε μια γειτονιά σαν την δικιά σου. Στη δική μας δεν έμεινε ούτε ένα μαγαζί ανοιχτό λόγω των ενόπλων ληστειών.


Και γω δεν τις ειπα ολες και οι περισσοτερες ηταν οι πιο προσφατες! Εχω κι αλλες να πω απλα δεν θελω να κουραζω!

Ορίστε τα στατιστικά για όλη την πόλη συγκριτικά με άλλες του μεγέθους της στην ήδη προβληματική βόρεια Αγγλία. Η ύπαρξη των φοιτητών, λόγω της εγγύτητας με το Πανεπιστήμιο και των φτηνών ενοικίων (λογω του πόσο χαλια ειναι η γειτονιά) έφερνε έγκλημα στη γειτονιά από τις γύρω, που ήταν χειροτερες: Οι φοιτητές συνήθως ήταν άοπλοι, είχαν πάνω τους laptop ή κινητό και ειδικα το Σεπτέμβριο, που μολις ξεκιναει η χρονιά και ειναι ανυποψίαστοι, δεν κυκλοφορουσαν με το safety bus. Τα πογκρόμ της αστυνομίας στα γειτονικα Chapleton και Little London το μονο που εκαναν ηταν να μεταφέρουν το εμποριο ναρκωτικών και τις συμμορίες στις φοιτητικές γειτονιές. Βεβαια βοηθησαν το Μπλερ να λεει οτι μειωσε την εγκληματικότητα εκεί, χωρίς να εξηγεί ότι τη μετέφερε αλλού.
https://www.police.uk/west-yorkshire/LDT_CITY/performance/compare-your-area/
Και εγω εχω μια ερευνα που βαζει την Αθηνα πανω απο το Λιντς και το Παρισι πανω απο το Λονδινο σε εγκληματικοτητα! Συμφωνα με αυτην την ερευνα καθε αλλο παρα τραγικα ειναι τα πραγματα στο Λιντς! Ομως εχω σταματησει να παιρνω στα σοβαρα τις ερευνες γιατι αν αρχισεις να ψαχνεις επισταμενως θα βρεις πολλες που αναιρουν τις επομενες! Ο καθε ερευνητης βαζει αυθαιρετα οτι παραμετρους θελει και βγαζει αλλα αποτελεσματα! Παντως εγω την Αθηνα ασφαλη την θεωρω παρα τα ευρηματα της ερευνας, ιδου και η ερευνα!
https://www.numbeo.com/crime/region_rankings.jsp?region=150&title=2018


EDIT: Ουπςς απαντησα και μεσα στα δικα σου και φαινεται σαν να τα εγραψες εσυ, σορρυ απλα δεν ξερω πως να το φτιαξω!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και εγω εχω μια ερευνα που βαζει την Αθηνα πανω απο το Λιντς και το Παρισι πανω απο το Λονδινο σε εγκληματικοτητα! Συμφωνα με αυτην την ερευνα καθε αλλο παρα τραγικα ειναι τα πραγματα στο Λιντς! Ομως εχω σταματησει να παιρνω στα σοβαρα τις ερευνες γιατι αν αρχισεις να ψαχνεις επισταμενως θα βρεις πολλες που αναιρουν τις επομενες! Ο καθε ερευνητης βαζει αυθαιρετα οτι παραμετρους θελει και βγαζει αλλα αποτελεσματα! Παντως εγω την Αθηνα ασφαλη την θεωρω παρα τα ευρηματα της ερευνας, ιδου και η ερευνα!
https://www.numbeo.com/crime/region_rankings.jsp?region=150&title=2018


EDIT: Ουπςς απαντησα και μεσα στα δικα σου και φαινεται σαν να τα εγραψες εσυ, σορρυ απλα δεν ξερω πως να το φτιαξω!
Πέρα από τις έρευνες, ξέρεις κάποια γειτονιά της Αθήνας που να πέφτουν κάθε μέρα πυροβολισμοί; Εγώ καμία. Η καποια που να αρνούνται ολες οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών να ερθουν να βαλουν ιντερνετ επειδη της σκοτωσαν τον οδηγο του βαν για να το κλεψουν;

Τέλος πάντων, δεν αφορά το war, αλλά η σύγκριση είναι ατυχής.

Σε άλλα νέα, πάλι μπροστά το Λονδίνο με ψήφους που δεν αιτιολογηθηκαν...
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Βέβαια σε καμία άλλη αστυνομία δεν θα συναντήσεις το "φοβάμαι να πάω στα Εξάρχεια" ενώ π.χ. έχω κλήση για κλοπή. Αυτές είναι μόνο Αθηναϊκές πρωτιές.
Στα Εξαρχεια? Οχι, στο Κολωνακι φοβουνται.
Περιστατικο της προηγουμενης εβδομαδας. Περιφερειακος Λυκαβητου. Φρουρα του petit Koulis ολη μερα κατω απο το σπιτι του. Συνηθως 2 αυτοκινητα και καμποσοι αστυνομικοι καθημερινα. Περιφερονται σχετικα επιδεικτικα στον δρομο καθημερινα. Ελα που εναν απο αυτους τον πιανει νευρικη κριση στο τηλεφωνο και ακουγεται παντου το παραπονο του αφου φωναζει σχεδον πως περνανε οι κατοικοι Κολωνακιωτες και τον αποκαλουν μ@λ@κ@. Μαλιστα ελεγε οτι περνανε ταξιτζηδες και οδηγοι φορτηγων και του το φωναζουν απο τα παραθυρα. Αληθεια η ψεμματα δεν ξερω, παντως δεν τον ξαναειδαμε στο Κολωνακι που αντιστεκεται.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom