Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Συγνώμη, άκουσα κάτι για μετρό; Όποιος έχει πάει έστω και μια φορά ΣΚ στο Λονδίνο και βρήκε όλες τις γραμμές του tube ανοικτές, ας το ψηφίσει. Όλοι οι άλλοι που έχουμε φάει στη μάπα τα συνεχή weekend closures, 50 στα 52 ΣΚ του χρόνου, πάμε σε άλλη επιλογή...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Γιατί με το φαγητό δεν πρόκειται. Βαρεμάρα. Πολύ καλύτερα English tea με κούκις στον Αγγλικό κήπο.
Το οτι παω Αγγλια απο αναγκη και οχι επιθυμια πλεον, δεν σημαινει οτι επεισα τον εαυτο μου πως τα scones ειναι καλυτερα απο τα γαλλικα γλυκα.
Φχαριστω τον καλο Θεουλη που τα τελευταια χρονια παω στο Κεντ που, λογω εγγυτητας με τη Γαλλια και επειδη πηγαινοερχονται Γαλλοι τα σαββατοκυριακα, εχει σε καθε μαγαζι macarons.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Να παω στο Λονδινο να κατσω 6 ημερες και μετα να θελω να παω μια βολτα εξω απο το Λονδινο πχ Bath,Oxford και να πρεπει να κουβαλαω την βαλιτσα μου απο σταθμο σε σταθμο με το τραινο.Μωρε θα παω στο Παρισι θα κατσω 6 ημερες ,θα νοικιασω το αυτοκινητο,θα βαλω την βαλιτσα μου μεσα και την κανω για οπου μαρεσει.Θελω μπρυζ; μεσα,θελω λιγηρα;μεσα,θελω Βρετανη;μεσα.Οχι θα παω Λονδινο και θα πρεπει να μαθω στην ηλικια που ειμαι αναποδη οδηγηση.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Το οτι παω Αγγλια απο αναγκη και οχι επιθυμια πλεον, δεν σημαινει οτι επεισα τον εαυτο μου πως τα scones ειναι καλυτερα απο τα γαλλικα γλυκα.
Φχαριστω τον καλο Θεουλη που τα τελευταια χρονια παω στο Κεντ που, λογω εγγυτητας με τη Γαλλια και επειδη πηγαινοερχονται Γαλλοι τα σαββατοκυριακα, εχει σε καθε μαγαζι macarons.
Περι ορέξεως... Προτιμώ ένα κάροτ κέικ. Πάντως, προδότες Κεντιανοί, Γαλοφέρενετε, ακους εκεί Macrons! :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Περι ορέξεως... Προτιμώ ένα κάροτ κέικ.
Κακουργα ξενιτια και επονειδιστο brain drain που παιρνεις τα καλυτερα παλικαρια και τα ριχνεις στο καροτ κεικ...Που δεν εχω μεγαλυτερη καταρα απο το να κανεις Αγγλιδα πεθερα και να σε κερναει τετοιο τις Κυριακες. Oh wait μαγειρευουν οι Αγγλιδες? Δεν ενθυμουμαι...:D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.282
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κακουργα ξενιτια και επονειδιστο brain drain που παιρνεις τα καλυτερα παλικαρια και τα ριχνεις στο καροτ κεικ...Που δεν εχω μεγαλυτερη καταρα απο το να κανεις Αγγλιδα πεθερα και να σε κερναει τετοιο τις Κυριακες. Oh wait μαγειρευουν οι Αγγλιδες? Δεν ενθυμουμαι...:D
Μαγειρεύουν κάθε Κυριακή μετά την παμπ και πριν την αποτοξίνωση. Τα πιάτα βέβαια δεν τα πλένουν, τα πετάνε μέσα στις σαπουνάδες όπως είναι με τις μύξες και σου σερβίρουν το κάροτ κέικ πάνω σε σάλια. Βρετανική καθαριότητα λέμε, εξαιρετική. Κάροτ κέικ πιάνουν, σκατά γίνεται.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Κακουργα ξενιτια και επονειδιστο brain drain που παιρνεις τα καλυτερα παλικαρια και τα ριχνεις στο καροτ κεικ...Που δεν εχω μεγαλυτερη καταρα απο το να κανεις Αγγλιδα πεθερα και να σε κερναει τετοιο τις Κυριακες. Oh wait μαγειρευουν οι Αγγλιδες? Δεν ενθυμουμαι...:D
Μαγειρεύουν πως δε μαγειρεύουν και κάνουν Black pudding.. μπλιαχχ :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.282
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
...Που δεν εχω μεγαλυτερη καταρα απο το να κανεις Αγγλιδα πεθερα και να σε κερναει τετοιο τις Κυριακες. Oh wait μαγειρευουν οι Αγγλιδες? Δεν ενθυμουμαι...:D
Μην τα ισοπεδωνουμε..δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευτυχια απο το να σου μαγειρεψει η αγγλιδα πεθερα το σαντει ροστ. Ποιημα.
Κ ομως με ενα πολυαγαπημενο αγγλικο πιατο μεγαλωσαμε. Με ροστ μπιφ...(ροσμπιφ για τις μαναδες κ τις ταβερνες)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Να πω κι εγώ τον πόνο μου για όσους λένε για τα δρώμενα σαν υπέρ του Λονδίνου. Μα και στο Παρίσι γίνονται, απλά πολλα απ' αυτά είναι στα γαλλικά, τη γλώσσα της χώρας δηλαδη. Αυτό δεν αναιρεί βέβαια ότι υπάρχουν, και αρκετά μάλιστα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Κ ομως με ενα πολυαγαπημενο αγγλικο πιατο μεγαλωσαμε. Με ροστ μπιφ...
Συγγνωμη, αλλα οχι ολοι.
. Για λογους που δεν μπορω να αναφερω αλλα εχουν σχεση με τις προσωπικες συγκυριες, μεγαλωσα με σαλιγκαρια μαγειρεμενα με τον τροπο της Βουργουνδιας και σου καραμελε και γι αυτο η επισκεψη εκει ανεσυρε παιδικες μνημες προς εκπληξη της παρεας μου :)
P. S. Οκ θα τον αναφερω. Η μανα μου μας κατεστρεψε. Λεω οτι θα παω Πολωνια και το πρωτο σχολιο απο τα μελη της οικογενειας ειναι: Μαλιστα, ας πουμε το βασικο, τι λεει το φαι εκει?
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom