Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Ευτυχώς υπάρχουν αριθμοί που λένε την αλήθεια.

https://www.leadersleague.com/en/news/the-match-paris-vs-london
Τα παρακατω απο το αρθρο αποτελουν το ζουμι για ενα τουριστα σαν εμενα. Δεν αναφερω καν την αισθηση που εχει ο ταξιδιωτης στις Βερσαλλιες, στη Μονμαρτη, στη Παναγια των Παρισιων, στον Αιφελ και στα γυρω σημεια... Τωρα αν το αρθρο κρινει το Λονδινο καλυτερο επειδη εχει 3 ομαδες στη Πρεμιερ Λιγκ, ειναι μεγαλυτερο σε εκταση, ή εχει business opportunities ή funding chances παω πασο...

London has 240 museums to Paris’ 153

Paris has 141 Michelin-stared restaurants to London’s 85.

Paris has three of the world’s top ten most-visited tourist attractions, (the Eiffel Tower, the Louvre and the Palace of Versailles). London has none.

Υ.Γ ποσα CL ειπαμε εχουν συνολο ολες οι ομαδες απο το Λονδινο? Ας ειναι καλα ο Ντρογκμπα.... :haha:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Ευτυχώς υπάρχουν αριθμοί που λένε την αλήθεια.

https://www.leadersleague.com/en/news/the-match-paris-vs-london
Άγγλος τα γράφει τι περιμένεις ;; για βρες και έναν που τα λέει στα Γαλλικά.. Στα μουσεία λέει έχει πιο πολλά το Λονδίνο.. (σίγουρα έχει και υπολογίζει και της μανδάμ Τισό).. Αλλά ειλικρινά τώρα έχει Λούβρο το Λονδίνο (κατα το έχει η Αγγλία Καλαμάτα; ) .. μόνο του σας παίζει Λονδινάκιδες ... ισοδυναμεί ίσα με 30 καλά μουσεία ...


Ε σε αρκετά απο αυτά έκανα μνεία .. για την έκταση των πόλεων, τις ποδ. ομάδες, τις μεταφορές κλ ...

Άμα ψάξεις στο δίκτυο θα βρεις καμιά 1000αδα war με το ιδιο θέμα..

Με κατάλληλο τίμημα μπορείς να βγάλεις νικητή όποιον θέλεις ..με αριθμούς βεβαίως βεβαίως επειδή είναι αλάνθαστοι..
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Ε και;; Και οι rolls royce για μεγαλοαστισμό;; Και αλήτη σε rolls royce δεν μπορώ να φανταστώ (τουλάχιστον τους αλήτες που έχω στο μυαλό μου που δεν έχουν πεντάρα τσακιστή και τριγυρίζουν απο δω και απο κει) παρά μόνο κολλημένο σε κάνα καπό επειδή ο ψηλομύτης οδηγός δεν είδε και τον πάτησε ....
Δηλαδή τώρα τι συζητάμε ;; ότι τάχα μου φοράμε μπλου τζην σέξι πάνκη όντες σε παρτυ άνιμαλ τα δίνουμε όλα ξερνάμε και περνάει και μια bentley και λέμε τι ζωάρα;;; εε Λονδίνο τότε τι συζητάμε..

Εγω παλι ξερω πολλους! Ο Τζειμς Ντιν Πορσε οδηγουσε, αν δεν κανω λαθος! Ο Νικ δε Γκρικ γονος μεγαλοαστικης οικογενειας ηταν, ο Ωνασσης το ιδιο, ο Χαμφρει Μπογκαρτ που επαιζε τον σκληρο μια απ' τα ιδια! Γενικα για να γινεις αλητης ή larger than life ατομο πρεπει να εχεις ζησει ή μεγαλοαστικα ή στην απολυτη φτωχεια, αντιθετως παραδειγματα αλητη με μικροαστικη κουλτουρα μου διαφευγουν! Οσο για τα αλλλα ααα γεια σου! Απο το να φορας κοστουμι σε τζαζ μπαρ κινδυνευοντας να σε παρει ο υπνος και μετα να αναλυεις με τη θολοκουλτουριαρα ψηλομυτα καλογρια που συνοδευεις αν ηταν καλος ο σαξοφωνιστας και οταν φτανεις εκει που παρκαρες το peugeot σου να βλεπεις οτι εφαγες προστιμο το οποιο πρεπει να δουλεψεις δυο μηνες για να το ξεπληρωσεις, καλυτερα δεν ειναι;
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Ισοπαλια το Παρισακι με τη Λονδιναρα! Δυο κοσμοι ερχονται αντιμετωποι: Η γεροντοκορη με τον σεξι πανκη, τα γαλλικα και πιανο με τους rolling stones ο φλωρονερντουλας με τον ταραξια, τα τζαζ μπαρ (ακομα κι αυτοι που ακουνε τζαζ στην μια ωρα βαριουνται, καρατσεκαρισμενο :) ) με τις παμπ, τα κοστουμια με τα τζιν, τα seat, τα citroen, τα peugeot, τα renault με τις rolls royce τις bentley και τις aston martin, οι ψηλομυτες με τα παρτυ ανιμαλς, το μουλεν ρουζ με τους μουσικους και τα θεαματα του δρομου! Και βγαινουν ισοπαλια, oh my God!


EDIT: Τι στο καλο, ολοι απο την Εκαλη ειστε;
Για να λέμε τα πράγματα με τ όνομα τους η Bentley,εδώ και πολλά χρόνια ανήκει στο group της Vw.

Ένα είναι το απόλυτο supercar παραγωγής.Buggati και είναι γαλλικό.

Ξέχασες να αναφέρεις τα αγγλικά Rover, τα χειρότερα αυτοκίνητα ever.Ουτε οι Άγγλοι τα αγόραζαν
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Εγω παλι ξερω πολλους! Ο Τζειμς Ντιν Πορσε οδηγουσε, αν δεν κανω λαθος! Ο Νικ δε Γκρικ γονος μεγαλοαστικης οικογενειας ηταν, ο Ωνασσης το ιδιο, ο Χαμφρει Μπογκαρτ που επαιζε τον σκληρο μια απ' τα ιδια! Γενικα για να γινεις αλητης ή larger than life ατομο πρεπει να εχεις ζησει ή μεγαλοαστικα ή στην απολυτη φτωχεια, αντιθετως παραδειγματα αλητη με μικροαστικη κουλτουρα μου διαφευγουν! Οσο για τα αλλλα ααα γεια σου! Απο το να φορας κοστουμι σε τζαζ μπαρ κινδυνευοντας να σε παρει ο υπνος και μετα να αναλυεις με τη θολοκουλτουριαρα ψηλομυτα καλογρια που συνοδευεις αν ηταν καλος ο σαξοφωνιστας και οταν φτανεις εκει που παρκαρες το peugeot σου να βλεπεις οτι εφαγες προστιμο το οποιο πρεπει να δουλεψεις δυο μηνες για να το ξεπληρωσεις, καλυτερα δεν ειναι;
Καλά δεν θα μαλώσουμε για τη λέξη αλήτης (μόνο στον Αλήτη του Ζαγοραίου τρέφω κάποια συμπάθεια) και αν οι επώνυμοι που ανέφερες είναι η όχι αλήτες..

Το θέμα είναι πως εσύ (κακώς) νομίζεις ότι στο Παρίσι οι περισσότεροι έχουν αυτή τη κουλτούρα της τζαζ, του πιάνου των Μουλέν ρουζ κλ Υπάρχουν πολλά στέκια και μπαρ και χωροι συναυλιών (Μπατακλαν ήταν ένα απο αυτά) απλά στο Παρίσι είναι διάσπαρτα.. το είπαμε .. Μια ιδεα παίρνεις στο Καρτιέ Λατεν.. Η νέοι και στις 2 πρωτεύουσες πιστεύω ακούν πάνω κάτω τα ίδια ... Απλά λόγω γλώσσας το Λονδίνο έχει ένα προβάδισμα για τη νυχτερινή ζωή... Αλλά δεν πιστεύω ότι οι πολλοί θα ψηφίσουν το Λονδίνο για τα ανιμαλ πάρτυ και τους πανκ..

Τώρα σχετικά με τα αυτοκίνητα δεν καταλαβαίνω που το πας;;.. ότι κάνει καλύτερα αμάξια η Αγγλία;; μπορεί αλλά αυτά που λες τα οδηγεί ένας στους 10 χιλιάδες στο Λονδίνο επειδή είναι πανάκριβα και φυσικά θα δείς και στο Παρίσι απο τα αντίστοιχα "φτωχαδάκια" .. η ότι είναι μικροαστοί οι Παριζιάνοι;; ... εγώ πάντως ενα Σιτροέν (αγάπησα παλιά) και πολύ μου ήταν ..

Και μια και είπα Σιτροέν πάτε με καλό καιρό στο Πάρκο Αντρέ Σιτροέν 2 χιλιόμετρα νότια του Άιφελ παραποταμίως (bord de l' eaux :D )έχει πλάκα..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Για να λέμε τα πράγματα με τ όνομα τους η Bentley,εδώ και πολλά χρόνια ανήκει στο group της Vw.

Ένα είναι το απόλυτο supercar παραγωγής.Buggati και είναι γαλλικό.

Ξέχασες να αναφέρεις τα αγγλικά Rover, τα χειρότερα αυτοκίνητα ever.Ουτε οι Άγγλοι τα αγόραζαν
Τα οποια Rover ανελαβε η BMV;;;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Αν ειναι βρωμιαρηδες, θα τους βαλουμε στη μπανιερα να τους πλυνουμε.
Και γιατί να τους πλύνουμε;;;έχουν βγεί τα γαλλικά αρώματα γι αυτό για να τους βγάλει ασπροπρόσωπους..Παρεπιπτόντως βγαίνει Πάπας 2η σεζόν;; θα το απολαύσουμε..
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Καλά δεν θα μαλώσουμε για τη λέξη αλήτης (μόνο στον Αλήτη του Ζαγοραίου τρέφω κάποια συμπάθεια) και αν οι επώνυμοι που ανέφερες είναι η όχι αλήτες..

Το θέμα είναι πως εσύ (κακώς) νομίζεις ότι στο Παρίσι οι περισσότεροι έχουν αυτή τη κουλτούρα της τζαζ, του πιάνου των Μουλέν ρουζ κλ Υπάρχουν πολλά στέκια και μπαρ και χωροι συναυλιών (Μπατακλαν ήταν ένα απο αυτά) απλά στο Παρίσι είναι διάσπαρτα.. το είπαμε .. Μια ιδεα παίρνεις στο Καρτιέ Λατεν.. Η νέοι και στις 2 πρωτεύουσες πιστεύω ακούν πάνω κάτω τα ίδια ... Απλά λόγω γλώσσας το Λονδίνο έχει ένα προβάδισμα για τη νυχτερινή ζωή... Αλλά δεν πιστεύω ότι οι πολλοί θα ψηφίσουν το Λονδίνο για τα ανιμαλ πάρτυ και τους πανκ..

Τώρα σχετικά με τα αυτοκίνητα δεν καταλαβαίνω που το πας;;.. ότι κάνει καλύτερα αμάξια η Αγγλία;; μπορεί αλλά αυτά που λες τα οδηγεί ένας στους 10 χιλιάδες στο Λονδίνο επειδή είναι πανάκριβα και φυσικά θα δείς και στο Παρίσι απο τα αντίστοιχα "φτωχαδάκια" .. η ότι είναι μικροαστοί οι Παριζιάνοι;; ... εγώ πάντως ενα Σιτροέν (αγάπησα παλιά) και πολύ μου ήταν ..

Και μια και είπα Σιτροέν πάτε με καλό καιρό στο Πάρκο Αντρέ Σιτροέν 2 χιλιόμετρα νότια του Άιφελ παραποταμίως (bord de l' eaux :D )έχει πλάκα..


Εγω τρεφω και στους αλλους περισσοτερη συμπαθεια ή θαυμασμο απ' οτι στους μικροαστους :) ! Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα, το ειπα επειδη ειπες οτι δεν φανταζεσαι αλητη σε ρολς ροις, εγω τον φανταζομαι περισσοτερο απο οτι σε ρενο! Οχι δεν πιστευω οτι οι Παριζιανοι εχουν την κουλτουρα της τζαζ ή των πιανο μπαρ ή των μουλεν ρουζ ουτε οτι ειναι πιο μικροαστοι απο τους Λονδρεζους φυσικα! Μια μεγαλη πολη ειναι και απ' ολα εχει ο μπαξες φυσικα, δεν ειναι καρικατουρες, ανθρωποι ειναι αλιμονο, απλα war ειναι λεμε και καμμια υπερβολη! Απλα αυτο που λεω ειναι οτι ειναι πιο πιθανον καποιος που ελκεται απο αυτα να επιλεξει το Παρισι μιας και τα συμβολιζει πιο πολυ απ' οτι το Λονδινο! Που συμβολιζει κατι το πιο ζωντανο και πιο κεφατο και το βγαζουν αυτο και τα vibes της πολης! Κατα την γνωμη μου παντα! Και εγω με σιτροεν μεγαλωσα, τετοιο οδηγουσε η μανα μου οταν ημουν παιδακι, το θυμαμαι ακομα, αλιμονο μην το παιρνεις προσωπικα υπερβολες λεω, δεν μεγαλωσα με φερραρι, παρεξηγησες!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Εγω τρεφω και στους αλλους περισσοτερη συμπαθεια ή θαυμασμο απ' οτι στους μικροαστους :) ! Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα, το ειπα επειδη ειπες οτι δεν φανταζεσαι αλητη σε ρολς ροις, εγω τον φανταζομαι περισσοτερο απο οτι σε ρενο! Οχι δεν πιστευω οτι οι Παριζιανοι εχουν την κουλτουρα της τζαζ ή των πιανο μπαρ ή των μουλεν ρουζ ουτε οτι ειναι πιο μικροαστοι απο τους Λονδρεζους φυσικα! Μια μεγαλη πολη ειναι και απ' ολα εχει ο μπαξες φυσικα, δεν ειναι καρικατουρες, ανθρωποι ειναι αλιμονο, απλα war ειναι λεμε και καμμια υπερβολη! Απλα αυτο που λεω ειναι οτι ειναι πιο πιθανον καποιος που ελκεται απο αυτα να επιλεξει το Παρισι μιας και τα συμβολιζει πιο πολυ απ' οτι το Λονδινο! Που συμβολιζει κατι το πιο ζωντανο και πιο κεφατο και το βγαζουν αυτο και τα vibes της πολης! Κατα την γνωμη μου παντα! Και εγω με σιτροεν μεγαλωσα, τετοιο οδηγουσε η μανα μου οταν ημουν παιδακι, το θυμαμαι ακομα, αλιμονο μην το παιρνεις προσωπικα υπερβολες λεω, δεν μεγαλωσα με φερραρι, παρεξηγησες!

EDIT: Προς αποφυγην καθε παρεξηγησης δεν εννοω οτι με σιτροεν μεγαλωσα και τωρα μεγαλοπιαστηκα. Τωρα ουτε πατινι δεν εχω, σαν γνησιος αλητης κατεβαινω τις κοινωνικες ταξεις μια μια! χαχαχαχαχαχαχαχα :) :) :) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom