Βέλγιο Βρυξέλλες για πρώτη φορά και εκδρομές στο Βέλγιο

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις....Εγώ θα σου πρότεινα να να επισκεφθείς και την πόλη Σπα. Κουκλιστικη.Εχει και ένα τρενάκι που σε πηγαίνει σε 3 πήγες με ιαματικό νερό(εκεί θα δεις και το πρωτο Σπα στην ιστορία), καθώς και λίγο έξω από την πόλη το φράγμα του λέοντα.(lac de la gileppe)']Δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις....Εγώ θα σου πρότεινα να επισκεφθείς και την πόλη Σπα. Κουκλιστικη.Εχει και ένα τρενάκι που σε πηγαίνει σε 3 πήγες με ιαματικό νερό(εκεί θα δεις και το πρωτο Σπα στην ιστορία), καθώς και λίγο έξω από την πόλη το φράγμα του λέοντα.(lac de la gileppe...έχω κάνει σχεδόν όλο το Βέλγιο σε road trip...Η επαρχία του είναι πανεμορφη
 
Last edited by a moderator:

-elena-elena-

Member
Μηνύματα
17
Likes
7
Καλημερα ! Ειρηνη ημην παιδια ... σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες .. εμενα γενικα μου αρεσουν τα χωριά αρκει βεβαια να εχεις να δεις κατι.... Για βρυξελλες το συζηταω .. Αρα για να συνοψισουμε και να παμε παρακατω .. φτανω Σαρλερουα περιπου 11,30 το μεσημερι ημερα Τετάρτη και φευγω για Μπριζ... Πεμπτη και Παρασκευή είναι αρκετα εκει από οτι καταλαβα.. Σαββατοκυριακο και εως την μισή Δευτέρα στις Βρυξελλες και μετά αναγκαστικά διανυκτερευση στο Σαρλερουά γιατι η πρηση μου ειναι 7 το πρωι της Τριτης ... Στο ενδιαμεσο των διαδρομων απο Μπριζ εως Βρυξελλες και απο Βρυξελλες εως Σαρλερουά εχει κατι να δουμε ???
Μπορείς να μην μείνεις αναγκαστικά Σαρλερουά, αλλά να καλέσεις ταξί πρωινό. Εμείς ήμασταν τέσσερα άτομα και ήταν η μία η άλλη και πιο βολικά. Μείναμε Γάνδη, που την βρήκαμε πανέμορφη και πιο ήσυχη σε σχέση με την πολύβουη, ασφαλώς εξαιρετική επίσης, Μπρύζ.. Να αξιοποιήσετε το weekend ticket με τα τραίνα.. φτάσαμε ως την Οστάνδη, που έχει καντίνες με εξαιρετικά θαλασσινά (μην τα χάσετε, αν πάτε) .. Όμορφη επίσης και η Οστάνδη, όχι πολλά να δεις, αλλά όμορφη. Επίσης, υπάρχουν και εισιτήρια δέκα διαδρομών για τις συγκοινωνίες, που συμφέρουν. Αυτά.. Καλά να περάσετε. Υπέροχο ταξίδι..
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Καθώς θα ταξιδέψω pre christmas στις Βρυξέλλες γράψτε κανένα καλό μαγαζί όσοι γνωρίζετε.

Πάντως @taver έχω ήδη κάνει κράτηση 1 μέρα να φάω στο
Ribs 'n Beer στη Μπρυζ που μου είχες προτείνει αλλά δεν είχες βρει να κάτσεις κτλ. ανυπομονώ να δοκιμάσω.

Ξέρουμε κανένα μαγαζί για φαγητό στις Βρυξέλλες? επίσης κανένα μέρος για αυθεντική ζεστή σοκολάτα?
Με ένα πρόχειρο google τα καλύτερα που βρίσκω (πάντα βάση κριτικών) είναι τα εξής:

Pasta Divina
La Meute
Monk
Nona

Από τιμές το μέγιστο κανένα 50άρι το άτομο (και αυτό για καλό φαγητό, όχι π.χ. 50ευρώ σε fast food)

Αναμένω προτάσεις!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Επειδη ειστε μερακληδες με το φαι, λοιπον, μπορει να εχασα την κρρατηση στο εστοατοριο που προτεινε ο taver λογω εκδρομης στη Lille, αλλα ας δωσω κι εγω μια προταση
Σολολατακια απο τον Yuzu στη Γανδη. Με φυλλα καπνου, ξερα
μανιταρια η οτι πιο παραξενο φανταζεσαι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Καθώς θα ταξιδέψω pre christmas στις Βρυξέλλες γράψτε κανένα καλό μαγαζί όσοι γνωρίζετε.

Πάντως @taver έχω ήδη κάνει κράτηση 1 μέρα να φάω στο
Ribs 'n Beer στη Μπρυζ που μου είχες προτείνει αλλά δεν είχες βρει να κάτσεις κτλ. ανυπομονώ να δοκιμάσω.

Ξέρουμε κανένα μαγαζί για φαγητό στις Βρυξέλλες? επίσης κανένα μέρος για αυθεντική ζεστή σοκολάτα?
Με ένα πρόχειρο google τα καλύτερα που βρίσκω (πάντα βάση κριτικών) είναι τα εξής:

Pasta Divina
La Meute
Monk
Nona

Από τιμές το μέγιστο κανένα 50άρι το άτομο (και αυτό για καλό φαγητό, όχι π.χ. 50ευρώ σε fast food)

Αναμένω προτάσεις!
Καλό ήταν(τελευταία επίσκεψη +5 χρόνια-δεν ξέρω για τώρα) αυτό:

http://www.chezleon.be/en/

Υπάρχει και παλιά φωτο στο travelstories.

https://www.travelstories.gr/community/gallery/chez-leon-brussels.4005/
 

annoulafolle

Member
Μηνύματα
21
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ-Ανταρκτική
Καθώς θα ταξιδέψω pre christmas στις Βρυξέλλες γράψτε κανένα καλό μαγαζί όσοι γνωρίζετε.

Πάντως @taver έχω ήδη κάνει κράτηση 1 μέρα να φάω στο
Ribs 'n Beer στη Μπρυζ που μου είχες προτείνει αλλά δεν είχες βρει να κάτσεις κτλ. ανυπομονώ να δοκιμάσω.

Ξέρουμε κανένα μαγαζί για φαγητό στις Βρυξέλλες? επίσης κανένα μέρος για αυθεντική ζεστή σοκολάτα?
Με ένα πρόχειρο google τα καλύτερα που βρίσκω (πάντα βάση κριτικών) είναι τα εξής:

Pasta Divina
La Meute
Monk
Nona

Από τιμές το μέγιστο κανένα 50άρι το άτομο (και αυτό για καλό φαγητό, όχι π.χ. 50ευρώ σε fast food)

Αναμένω προτάσεις!
3 χρόνια ζω Βρυξέλλες, έχω πάει αμέτρητες φορές στη Μπριζ και στο Ribs n' Beer δεν έχω βρει ποτέ τραπέζι.
Λοιπόν για Βρυξέλλες, τα αγαπημένα μου είναι το Fin De Siecle, για Βελγικό φαγητό, οικονομικότατο, γευστικότατο, το μόνο αρνητικό είναι η ουρά που πρέπει να περιμένεις για τραπέζι και ιδίως Παρασκευή / Σάββατο το αποφεύγω, γιατί γίνεται χαμός. Ακριβώς απέναντι αντάξιο του
Fin de Siecle ε
ίναι το 9 voisins, επίσης με Βελγικό φαγητό και πάνω κάτω τα ίδια πιάτα.
Στη φανταστική συνοικία Marolles, που πρέπει να πας οπωσδήποτε Σαββατοκύριακό πρωί/μεσημέρι να κάνεις τις βόλτες σου υπάρχει το Restobieres, με αυθεντικό Βελγικό φαγητό και απίστευτο κατάλογο με μπύρες, που δεν βρίσκεις αλλού. Ανοίγει μετά τις 18.00 το απόγευμα. Αν πεινάσεις πριν τις 16.00 να πας στο Chez Alex για μπύρες, μακαρόνια με μύδια και μύδια με λιωμένο τυρί και σκόρδο στο φούρνο. Απλά δεν υπάρχει και είναι γεμάτο με λοκάλια.
Αν σου αρέσουν τα θαλασσινά, τότε ένα είναι το μαγαζί, το Toucan Sur Mer, απλά είναι ακριβό, δηλαδή γύρω στα 60 ευρώ το άτομο... αλλά τρως αστακούς, μεγάλους κάβουρες, μύδια, στρείδια και ότι θαλάσσιο κοχύλι μπορείς να φανταστείς... Μπορείς βέβαια να πάρεις και μύδια με τηγανιτές πατάτες, που είναι κορυφαία και οικονομικά. Είναι και σε ωραία γειτονιά, εκτός κέντρου, οπότε αν αντέχεις και σου αρέσει το περπάτημα, πήγαινε με τα πόδια...
Αν βρίσκεσαι κοντά στη Flagey και πεινάσεις, τότε υπάρχει για κρασοκάτασταση το φοβερό Fabiola και το πιο mainstream Etiquette, αλλά και το αγαπημένο Penates και φυσικά πολλά μπαρακια στη γύρω περιοχή...
Αν τώρα θες να φας Πορτογαλικό, τότε το Coimbra στο Saint -Gilles είναι το καλύτερο και η γειτονιά είναι πανέμορφη για βόλτες με πολλά καφέ και μπαράκια.
Σόρρυ για ζεστή σοκολάτα δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι λάτρης, αλλά για σοκολατάκια το αγαπημένο μου μαγαζί είναι το Frederic Blondeel με μόνο 2 μαγαζιά, στη Σαν Κατριν και στο Σαμπλόν. Αν και στη Σαν Κατριν έχει και καφέ από πάνω, οπότε σίγουρα θα σερβίρουν πολύ καλή ποιότητα ζεστή σοκολάτα.
Ελπίζω να βοήθησα... Άνετα παπούτσια, ζεστά ρούχα και πολύ περπάτημα θέλουν οι Βρυξέλλες. Να περάσεις υπέροχα!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
3 χρόνια ζω Βρυξέλλες, έχω πάει αμέτρητες φορές στη Μπριζ και στο Ribs n' Beer δεν έχω βρει ποτέ τραπέζι.
Ελπίζω απλά να είναι τυπικοί με τις κρατήσεις, έχω ήδη κάνει κράτηση εδώ και 15 ημέρες (θα στείλω και επιβεβαίωση 1-2 εβδομάδες πριν πάμε, μην με έχουν ξεχάσει) γιατί θα έχω μόνο 2 μέρες εκεί.

Ζεστή σοκολάτα είναι για τα 2 κορίτσια της παρέας, θα το μεταφέρω και να είσαι σίγουρη θα σε ευχαριστήσουν!

Έλειπαν ποιοτικά μαγαζιά με βέλγικη κουζίνα, μόλις τα πρόσθεσα στη λίστα μου.

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα!


Σολολατακια απο τον Yuzu στη Γανδη. Με φυλλα καπνου, ξερα
μανιταρια η οτι πιο παραξενο φανταζεσαι.
Να είσαι σίγουρη θα δοκιμάσουμε! Ευχαριστώ πολύ.


Άνετα παπούτσια, ζεστά ρούχα και πολύ περπάτημα θέλουν οι Βρυξέλλες.
20-25 χιλιόμετρα την ημέρα περπατάμε, παρόλα αυτά σε κάθε ταξίδι γυρίζω με έξτρα κιλά. Δεν ξέρω πως μπορεί να συμβαίνει αυτό λολ. Πολύ φαγητό.
 

eleni16

Member
Μηνύματα
51
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λίμνη Κομο
Στο Ribs&Beer δεν βρήκα ούτε εγώ, αλλά έφαγα στο Ribs&More που ήταν τρομερό.

Όσο για Βρυξέλλες τιμήσαμε δεόντος το Chez Leon για μύδια, νομίζω πήγαμε 3 φορές.
Ένα άλλο μέρος για φαγητό που θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα για να φας carbonate flamende είναι το T Kelderke
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Φυσικά και γίνεται. Η επιστροφή μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή από το βράδυ της Παρασκευής έως το τελευταίο βραδινό τρένο της Κυριακής.
Αν ξεκινάς από Βρυξέλλες και θες να επιστρέψεις εκεί, βγάζεις ένα weekend ticket Βρυξέλλες-Γάνδη ώστε να πας Γάνδη το βράδυ της Παρασκευής και να επιστρέψεις Βρυξέλλες με το τελευταίο τρένο πριν τα μεσάνυχτα της Κυριακής από Γάνδη.
Το Σάββατο βγάζεις ένα weekend ticket Γάνδη-Μπρυζ και επιστρέφεις το βράδυ του Σαββάτου στη Γάνδη και την Κυριακή ένα weekend ticket Γάνδη-Αμβέρσα και επιστρέφεις το βράδυ στη Γάνδη. Απλά πρέπει να έχεις υπολογίσει να είσαι πίσω εγκαίρως για να πάρεις το τελευταίο τρένο της ημέρας για Βρυξέλλες.
γιατι μπερδευτηκα;;;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Παρασκευή: Bρυξέλλες -> Γάνδη (1st weekend)
Σάββατο: Γάνδη -> Μπρυζ (2nd weekend)
Μπρυζ -> Γάνδη (2nd weekend)
Κυριακή: Γάνδη -> Αμβέρσα (3rd weekend)
Αμβέρσα -> Γάνδη (3rd weekend)
Γάνδη -> Βρυξέλλες (1st weekend)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Αν δεν ταξιδευεις σκ, κλεισε flixbus για οπου βολευει (Βρυξελλες -Μπρυζ, Γανδη-Αμβερσα, Αμβερσα-Βρυξελλες). Ειναι πολυ οικονομικοτερο απο το τρενο.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
παμε 11 με 16... επειδη οποτε μαλλον δεν μας καθεται η προσφορα απο το σκ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.277
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom