Αυστρία Σλοβακία Πληροφορίες για ταξίδι Βιεννη-Μπρατισλάβα

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Δηλαδή,να μην το τολμήσω; Με απογοητεύεις. Ούτε μια ματιά να μην ρίξω; Η αλήθεια είναι ότι για εκεί ξεκίνησα, αλλά εκτοξεύτηκαν τα αεροπορικά. Τουλάχιστον θέλω να δω λίγο τα χριστουγεννιάτικα μαγαζάκια; Θα υπάρχουν μέχρι τότε ή μετά τα Χριστούγεννα τα βγάζουν;
Καλησπερα, και εμεις πηγαμε και φυγαμε απο Μπρατισλαβα. Ειναι μι ωρα τελειος δρομος. Πηγαινει λεωφορειο,τρενο,ταξι,αμαξι, οτι θες.Πραγματικα ειναι κριμα να φτασεις εκει και να μη μεινεις να χαρεις τη Βιεννη. Σχετικα με τις αγορες καποιες κλεινουν στις 26/12 ομως πολλες αλλες παραμενουν. Μπορεις να τις βρεις και στο ιντερνετ. Αρα δικη μου προταση :μεινε Βιεννη......Καλα να περασεις
 

karman13

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Αφού δεν έκλεισες ακομα τα ξενοδοχεία μείνε 2 βραδυα Βιέννη και το τελευταίο Μπρατισλάβα.
Καλή σκέψη. Θα ψάξω τότε για ξενοδοχεία στην Βιέννη για τα 2 πρώτα βράδια και το τελευταίο στην Μπρατισλάβα. Ευχαριστώ escursione για την ιδέα. Τα Χριστουγεννιάτικα μαγαζάκια είδα πως κλείνουν στις 26 Δεκεμβρίου. Ισχύει αυτό MaryM;

Καλησπερα, και εμεις πηγαμε και φυγαμε απο Μπρατισλαβα. Ειναι μι ωρα τελειος δρομος. Πηγαινει λεωφορειο,τρενο,ταξι,αμαξι, οτι θες.Πραγματικα ειναι κριμα να φτασεις εκει και να μη μεινεις να χαρεις τη Βιεννη. Σχετικα με τις αγορες καποιες κλεινουν στις 26/12 ομως πολλες αλλες παραμενουν. Μπορεις να τις βρεις και στο ιντερνετ. Αρα δικη μου προταση :μεινε Βιεννη......Καλα να περασεις
Γνωρίζεις πού μπορώ να ψάξω για αυτά τα μαγαζάκια;
 
Last edited by a moderator:

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Γνωρίζεις πού μπορώ να ψάξω για αυτά τα μαγαζάκια;
Ακριβως τη σελιδα δε τη θυμαμαι. Ομως αν το γκουγκλαρεις σιγουρα θα το βρεις. Εγω ειχα βρει λιστα με τις αγορες και τι ημερομηνιες τους. Μου εχει τυχει στη Γερμανια να κλεινουν οοολεςςςς στις 24/12 και ετσι το εψαξα. Ιμως στη Βιεννη δεν ισχυει. Σιγουρα εχει ανοιχτες ως τις 31/12.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Επειδή κατοικώ στη Βιεννη δυστυχώς ναι έτσι ειναι . Η Βάση πρέπει να είναι στην Βιέννη και από εκεί να πας έξτρα είτε στην Μπρατισλάβα ειτε Βουδαπεστη
Δηλ. προτείνεις να κάτσει όλες τις μέρες Βιέννη να κόψει φλέβες με το βαρετό ψευτοϊστορικό κέντρο και να κάνει μονοήμερη στην ομορφότερη πόλη της Κεντρικής Ευρώπης; Μήπως έχεις κατάστημα με σουβενίρ εκεί;
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Δηλ. προτείνεις να κάτσει όλες τις μέρες Βιέννη να κόψει φλέβες με το βαρετό ψευτοϊστορικό κέντρο και να κάνει μονοήμερη στην ομορφότερη πόλη της Κεντρικής Ευρώπης; Μήπως έχεις κατάστημα με σουβενίρ εκεί;
Η Βιέννη έχει 2 παλάτια, 1 όπερα, το Μπελβεντέρε, ένα εμπορικό κέντρο για περπάτημα και χάζεμα στις εκκλησίες, τον πύργο της τηλεόρασης για να την δείς απο ψηλά κλπ. Θέλει τις ημέρες του. Την Μπρατισλάβα δεν την έχω δεί και δεν έχω γνώμη. Αλλά μια πόλη πρέπει να την περπατήσεις και μιά μέρα χωρίς πρόγραμμα για να έχεις και μιά γνώμη. Όμως θα συμφωνήσω οτι 3 νύχτες για 2 πόλεις είναι πολύ λίγο, απλά θα έχεις μιά φωτογραφία τους ή μάλλον θα λές οτι πήγα και δεν θα έχεις δεί τίποτε και απο τις δύο.
 

karman13

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Γνωρίζει κανείς την διαδικασία μεταφοράς από το Αεροδρόμιο της Μπρατισλάβας στην Βιέννη με το λεωφορείο της Ryanair; Έχει κάνει κανείς σας αυτήν την επιλογή; Ή αν γνωρίζει κάποιος πού σε αποβιβάζει αυτό το λεωφορείο. Το κόστος γράφει ότι είναι στα 7 ευρώ.
 

tmgiorgio24

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλησπέρα στην παρέα, έκλεισα αεροπορικά για Βιέννη παραμονή πρωτοχρονιάς, εκεί θα νοικιάσω αμάξι, 4 μέρες Βιέννη κ 2 Μπρατισλάβα, τι αξίζει να δω, που να πάω, τι προτείνεται να δοκιμάσω από παραδοσιακή κουζίνα, γλυκά κ γενικά τα φώτα σας πμτι αξίζει να επισκευτο κ εκτός πόλεως σε κοντινή απόσταση, θα πάω οικογενειακό με κόρη 5 χρόνων οπότε ψάχνω κάτι που να έχει ενδιαφέρων κ για την κόρη γιατί αν περνάν καλά τα παιδιά περνάμε κ μεις μαζί τους, ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μπουν στο κόπο να απαντήσουν
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Καλησπέρα στην παρέα, έκλεισα αεροπορικά για Βιέννη παραμονή πρωτοχρονιάς, εκεί θα νοικιάσω αμάξι, 4 μέρες Βιέννη κ 2 Μπρατισλάβα, τι αξίζει να δω, που να πάω, τι προτείνεται να δοκιμάσω από παραδοσιακή κουζίνα, γλυκά κ γενικά τα φώτα σας πμτι αξίζει να επισκευτο κ εκτός πόλεως σε κοντινή απόσταση, θα πάω οικογενειακό με κόρη 5 χρόνων οπότε ψάχνω κάτι που να έχει ενδιαφέρων κ για την κόρη γιατί αν περνάν καλά τα παιδιά περνάμε κ μεις μαζί τους, ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μπουν στο κόπο να απαντήσουν
Καλήμερα

Δεν θα χρειαστείς αμάξι και δεν θα προλάβεις να βγεις εκτός πόλεων.
Μια μέρα στην Μπρατισλάβα και τρεις στην Βιέννη.
 

ronnio

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
καλήμερα στην παρέα .Νέος στο forum και θέλω τα φώτα σας για βιεννη.
Πετάω για βιεννη 25/1 το απόγευμα και επιστροφή 29/1 πρωινή πτήση που σημαίνει ότι θα είμαι βιεννη κάτι λιγότερο από 3,5 μέρες. Επειδή θέλω να πάω και μια ημερήσια Μπρατισλάβα και έχω μπερδευτεί λίγο με τα αξιοθέατα δεν ξέρω αν θα μου φτάσει ο χρόνος να τα δω όλα . Τα αξιοθέατα που θέλω να δω οπωσδήποτε βιεννη είναι παλάτια schonbrunn ,hofburg,μουσείο sisi(σκέφτομαι να βγάλω το sisi ticket) ,άνω belvedere και μουσείο Kunsthistorisches .Προλαβαίνω να τα δω όλα αυτά σε δυο μέρες? η να βγάλω από το πρόγραμμα τελείως την Μπρατισλάβα και να αφιερώσω όλο το χρόνο στην βιεννη?
οποιαδήποτε άλλη συμβουλή η πρόταση είναι ευπρόσδεκτη :)
ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom