Βέλγιο Από Αεροδρόμιο Charleroi μέχρι Βρυξέλλες

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Από Πράγα φτάνουμε 9 το βράδυ Σαρλερουα κ πεταμε την επόμενη 4 απογευμα. Έστω την τελευταία βραδιά ας πούμε δεν πάμε Βρυξέλλες. Τι εναλλακτικές εχουμε εκει γύρω;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Στο πρωτο στοπ οβερ ειστε σαββατοκυριακο. Κλεινετε τρενο με δωρεαν επιστροφη, εισιτηριο weekend return. Προτεινω Βρυξελλες κι ας φτασετε αργα.
Για το δευτερο αυτο δεν ισχυει, οποτε δειτε μια αλλη λυση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Ωραία. Τι τιμή έχει το τρένο κ.απο που τα κλείνω;μέχρι τώρα μόνο για λεωφορεία διαβάζω
Ακυρο το τρενο. Εχει ως τις 10.25 το βραδυ και μαλιστα απο την πολη Charleroi, οχι το αεροδρομιο.
Μονο λεωφορεια πιο αργα.
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Μάλιστα κρίμα. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τον χρόνο και τις ιδέες σου. Οπότε θα πάρουμε λεωφορείο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Θέλαμε πολύ Πράγα Δεν έχει από Θεσσαλονίκη κ έτσι το συνδιασαμε με Βρυξέλλες για να πάρουμε μια γεύση κ από αυτήν.
65 ευρω Θεσσαλονικη- Αθηνα-Πραγα με Aegean. Με χειραποσκευη και φαι-καφε-νερο στο εισιτηριο
Δεν χρειαζεται να εχει κατ ευθειαν. Το επισημαινω για την επομενη φορα, γιατι αν υπολογισετε τα εξτρα λεφτα για τη χειραποσκευη για διπλες πτησεις της Ryanair, πατε πολυ πιο πανω απο την Aegean. Η Ryanair χωρις χειραποσκευη δεν ειναι καλη για στοπ οβερ.
 
Last edited:

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
το αεροδρομιο σαρλερουα.. ειναι μεγαλο; φτανω 12 η ωρα .. προλαβαινω 12 40 να ειμαι εξω να παρω το λεωφορειο για μπριζ η μπα;
 
Last edited by a moderator:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το door2gate για μετακίνηση από CRL στις Βρυξέλλες?
Απ'ότι κατάλαβα είναι shared (ή private) van που παρέχεται από τη flibco και σε πηγαίνει κατευθείαν στη διεύθυνση που επιθυμείς.
Το shared van για 2 άτομα βγαίνει 43 € και το σκέφτομαι έναντι του shuttle bus το οποίο βγαίνει 28,50 € και θα έχω επιπλέον τη μετακίνηση από Gare du Midi προς το ξενοδοχείο βραδιάτικα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το door2gate για μετακίνηση από CRL στις Βρυξέλλες?
Απ'ότι κατάλαβα είναι shared (ή private) van που παρέχεται από τη flibco και σε πηγαίνει κατευθείαν στη διεύθυνση που επιθυμείς.
Το shared van για 2 άτομα βγαίνει 43 € και το σκέφτομαι έναντι του shuttle bus το οποίο βγαίνει 28,50 € και θα έχω επιπλέον τη μετακίνηση από Gare du Midi προς το ξενοδοχείο βραδιάτικα.
Πληροφοριακά χρησιμοποίησα την εν λόγω υπηρεσία και θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία μου.
43 ευρώ βγήκε τα 2 άτομα και ειδικά σε περιπτώσεις που ο χρόνος πιέζει ή η ώρα είναι δύσκολη (άφιξη από SKG στο CRL μετά τις 10 το βράδυ) είναι καλή περίπτωση.
Λίγες ώρες πριν το pick-up μου ήρθε mail με τον τύπο και τον αριθμό πινακίδας του αυτοκινήτου που θα μας παραλάβει.
Το σημείο συνάντησης είναι ουσιαστικά δίπλα στο γκισέ της flibco (είπαμε, ίδια εταιρία είναι), το οποίο βέβαια δεν είναι και πολύ εμφανές (έχει κάποια σημαιάκια door2gate, τα οποία δεν τα παρατηρείς με την πρώτη).
Ο οδηγός on time, πολύ ευγενικός, ενώ τη στιγμή που έφτασε στο meeting point μου ήρθε και sms για την άφιξη με τα στοιχεία του (ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο). Σκάναρε το voucher και περπατήσαμε μέχρι το parking, όπου ήταν σταθμευμένο το βανάκι (Mercedes Vito). Φάγαμε λίγη ψιχάλα, αλλά όλα καλά.
Στο βανάκι ήμασταν μόνοι μας (παρ'όλο που είχαμε κάνει κράτηση για shared shuttle κι όχι private). Προφανώς παίζει ρόλο η ώρα, καθώς και το γεγονός ότι δεν είναι ακόμη διαδεδομένη υπηρεσία.
Μας άφησε ακριβώς έξω από το ξενοδοχείο, περίπου 55 λεπτά από το αεροδρόμιο (βράδυ γαρ, δεν είχε και πολύ κίνηση).
Σε γενικές γραμμές έμεινα πολύ ικανοποιημένος.
Κράτηση είχα κάνει από το site τους: https://door2gate.be/en/D2G/
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά. Είμαι στο αεροδρόμιο για Βρυξέλλες. Μήπως ξέρετε να μου πείτε που μας αφήνει η flibco από το αεροδρόμιο για την πόλη ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.700
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom