Alpha bank bonus

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εκτος που κανεις λαθος, δεν μας ενδιαφερει εδω η διαφημιση αλλης τραπεζας. Ασχολουμαστε με το προγραμμα μονο μιας τραπεζας συνδεδεμενο με το προγραμμα μιλιων της Aegean κ τπτ αλλο. Τα λοιπα σε αλλα θεματα.
Αν θες εξήγησε μας και που κάνω λάθος.

Επίσης απάντησα στο ότι είπε ότι το επιτόκιο είναι 0. Δεν με ενδιαφέρει να κάνω διαφήμιση σε κανέναν
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Φυσικά και το έχουμε παρατηρήσει... Πλέον από Σεπτέμβρη οι πόντοι από προθεσμίακες είναι αμελητετοι πια. Γενικά οι προσφορές και τα προνόμια του bonus μειώνονται, οι εξαρτήσεις έχουν πάει πλέον στο θεό και αν σταματήσει και η μετατροπή σε μίλια θα ήταν ένα παντελώς άχρηστο πρόγραμμα. Το κακο είναι ότι η άλφα παλιά είχε το καλύτερο πρόγραμμα και πλέον είναι τελευταία ειδικά η eurobank χτυπάει δυνατά τελευταία όλο με 20% αν και φαίνεται ότι όλα προς τα εκεί πάνε προς απαξιωση. Οι τράπεζες πλέον έχουν σίγουρη πελατεια όλοι πρέπει να χρησιμοποιουμε πλαστικό χρήμα υποχρεωτικά οπότε γιατί να παρέχουν προνόμια. Λογικό το βρίσκω αυτές κάνουν παιχνίδι και εμείς απλά ακολουθούμε.
Μονο που απο περσι επισης η προσφορα ποντων με τη χρηση πλαστικου χρηματος εχει εκτοξευθει με ξαφνικες προσφορες αρκετες φορες τον χρονο ×10 (μεχρι και×40 προσφατα στον Κωτσοβολο), κατι που δεν βλεπαμε παλιοτερα παρα μονο πριν τα Χριστουγεννα. Ε ωραια, προωθουν την καταναλωση αντι για την αποταμιευση. Δεν ειναι περιεργο. Το φανταστικο σεναριο οτι σταματα η μετατροπη των ποντων σε μιλια ειναι ακριβως αυτο, στη σφαιρα της φαντασιας.
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Το φανταστικο σεναριο οτι σταματα η μετατροπη των ποντων σε μιλια ειναι ακριβως αυτο, στη σφαιρα της φαντασιας.
Στη σφαίρα της φαντασίας τώρα για αύριο ουδείς γνωρίζει τις σκέψεις της alpha bank δυστυχώς. Οπότε προς το παρόν το απολαμβανουμε όσο μπορούμε και μια χάρα, το μέλλον είναι αβέβαιο άλλωστε...

Μονο που απο περσι επισης η προσφορα ποντων με τη χρηση πλαστικου χρηματος εχει εκτοξευθει με ξαφνικες προσφορες αρκετες φορες τον χρονο ×10 (μεχρι και×40 προσφατα στον Κωτσοβολο), κατι που δεν βλεπαμε παλιοτερα παρα μονο πριν τα Χριστουγεννα.
Βέβαια και πάλι με τη τόσο μεγάλη απαξίωση των πόντων στις εξαργυρώσεις αυτά τα χ10 και χ20, χ40 είναι αστείες εξαργυρώσεις γιατί πχ σε 500€ με 10000 η 20000 πόντους είναι σα να παίρνεις επιστροφή 15-30€ όταν οι άλλες δίνουν συνήθως το 20% της αξίας σε ποντους (σα να λέμε 100€) οπότε εκεί απογοητεύομαι με άλφα που δε το έχει κάνει ποτέ τη στιγμή που οι άλλες σκοτώνονται σε γιορτές εκπτώσεις και άλλες περιόδους
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
#



Βέβαια και πάλι με τη τόσο μεγάλη απαξίωση των πόντων στις εξαργυρώσεις αυτά τα χ10 και χ20, χ40 είναι αστείες εξαργυρώσεις γιατί πχ σε 500€ με 10000 η 20000 πόντους είναι σα να παίρνεις επιστροφή 15-30€ όταν οι άλλες δίνουν συνήθως το 20% της αξίας σε ποντους (σα να λέμε 100€)
Τι ποντους? Σε ταξιδιωτικο φορουμ ειμαστε, οι συνομιλητες δε εξαργυρωνουμε ποντους για να παρουμε δωρεαν δημητριακα απο τον ΑΒ. Ολοι για μιλια μιλαμε.
Σε καθε περιπτωση ειναι ελευθερος ο καθεις να εξαργυρωσει 30.000 μιλια για ενα εισιτηριο στα Φεροε εξοικονομωντας 400 ευρω η να παει στα 100 ευρω και στο χερι αλλων τραπεζων. Ο καθενας με τις αναγκες του.
 

croce

Member
Μηνύματα
223
Likes
401
To πρόγραμμα διπλασιασμού των πόντων-μιλίων αυτή την εβδομάδα είναι:

  • 21/10: Ημέρα Ταξιδιού: Anatolia Hotel, Aosta Travel, Athens Zafolia Hotel, Fast Ferries, Ekdromi.gr, Hertz, Hiltonia Spa, Himalaya Travel, Manessis Travel, Maroulis Travel, Minoan Lines, Pelion Resort, ΤΡΑΙΝΟΣΕ, Thermae Sylla Spa
  • 22/10: Ημέρα αυτοκινήτου: Autovision, Velmar, Opel, Pirelli Driver, AXA
  • 23/10: Vodafone
  • 24/10: Ημέρα δείπνου - e-table, όλα τα εστιατόρια
  • 25/10: Hondos Center
 

europexplorer

Member
Μηνύματα
28
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμαλα
παιδια τα πολλα χιλ. μιλια του Κωτσοβολου απλα δεν αξιζουν. Δεν αξιζουν γιατι πουλα τα προιόντα του σχεδόν 30-40% πάνω απο τη φθηνοτερη τιμη που μπορώ να βρω είτε απο σκρουντζ είτε απο αντιστοιχα εξωτερικου. ήθελα πολυ τωρα να παρω κινητο απο αυτον επειδη εδινε πολλα μιλια, αλλά απλα δεν αξιζε. Πουλουσε 370 ευρώ το κινητό που έβρισκα αλλού 250 ευρω. Ναι έδινε και 40χιλ μιλια αλλα τι να το κάνω αν έδινα 120 ευρω παραπάνω? Έπειτα απο υπολογισμούς μου, κοστολογώ στα 4 ευρω τα 1000 μίλια περίπου. Οπότε ειναι περιπου μία η άλλη. Αλλά όταν δεν υπάρχει μεγάλο πλεονέκτημα, προτιμώ να κρατησω το cash παρά να έχω ποντους που κάποτε θα χρησιμοποιησω. Επίσης μην ξεχνάτε οτι το παιχνιδι ειναι στημενο εξ' ορισμου. Δηλαδή σε ένα χρονο μπορεί να ανεβασουν τα μιλια που χρειάζεσαι για να ταξιδέψεις κάπου. Οπότε έτσι απαξιώνονται όλοι οι πόντοι. Ήθελα να τα πω αυτά γιατι ολο λεμε για Κωτσόβολο και πως αξίζει πολύ, ενώ στην πραγματικοτητα ειναι ολα υπολογισμενα εξ'αρχης. Μερικες φορες αξίζει , αλλά στην πραγματικοτητα το οφελος θα ειναι ελάχιστο. Μην εχετε την ψευδαισθηση οτι σας χαριζουν ταξιδια όταν με κάθε αγορά σας εκεί δίνετε κάποια εκατοστάρικα παραπάνω..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πουλουσε 370 ευρώ το κινητό που έβρισκα αλλού 250 ευρω.
1. Ναι έδινε και 40χιλ μιλια αλλα τι να το κάνω αν έδινα 120 ευρω παραπάνω?
2. Έπειτα απο υπολογισμούς μου, κοστολογώ στα 4 ευρω τα 1000 μίλια περίπου. Οπότε ειναι περιπου μία η άλλη. Αλλά όταν δεν υπάρχει μεγάλο πλεονέκτημα, προτιμώ να κρατησω το cash παρά να έχω ποντους που κάποτε θα χρησιμοποιησω. Επίσης μην ξεχνάτε οτι το παιχνιδι ειναι στημενο εξ' ορισμου.
3. Δηλαδή σε ένα χρονο μπορεί να ανεβασουν τα μιλια που χρειάζεσαι για να ταξιδέψεις κάπου..
Δεν τα λες καλα. Η κανεις λαθος υπολογισμους η αλλο ηθελες να πεις.
1. Εκτος που δεν ειναι τοσο ακριβος οσο λες, μην ξεχναμε αλλο κινητα απο ελληνικη αντιπροσωπεια αλλο απο τρεχα γυρευε: 120€ αν ηταν ετσι για 40.000 μιλια ειναι τρομερη ευκαιρια. Πας σε ολη την Αφρικη με 40-50€ φορους οπως εχουμε εξηγησει στο αντιστοιχο θεμα.
2. Με "υπολογισμους σου"? Δηλ?
3. Να τα ανεβασει ποιος? Η Star Alliance? Τα τελευταια 10 χρονια δεν θυμαμαι καποια αλλαγη. Εχεις αλλη πληροφορια?
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
40.000 μπορουν να εξαργυρωθουν με οφελος 4x100= 400 ευρω πανευκολα σε ευρωπαικα ταξιδια σε περιοδους που δεν παιζουν προσφορες. Μιλαμε για δωρο το κινητο ουσιαστικα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
παιδια τα πολλα χιλ. μιλια του Κωτσοβολου απλα δεν αξιζουν. Δεν αξιζουν γιατι πουλα τα προιόντα του σχεδόν 30-40% πάνω απο τη φθηνοτερη τιμη που μπορώ να βρω είτε απο σκρουντζ είτε απο αντιστοιχα εξωτερικου. ήθελα πολυ τωρα να παρω κινητο απο αυτον επειδη εδινε πολλα μιλια, αλλά απλα δεν αξιζε. Πουλουσε 370 ευρώ το κινητό που έβρισκα αλλού 250 ευρω. Ναι έδινε και 40χιλ μιλια αλλα τι να το κάνω αν έδινα 120 ευρω παραπάνω? Έπειτα απο υπολογισμούς μου, κοστολογώ στα 4 ευρω τα 1000 μίλια περίπου. Οπότε ειναι περιπου μία η άλλη. Αλλά όταν δεν υπάρχει μεγάλο πλεονέκτημα, προτιμώ να κρατησω το cash παρά να έχω ποντους που κάποτε θα χρησιμοποιησω. Επίσης μην ξεχνάτε οτι το παιχνιδι ειναι στημενο εξ' ορισμου. Δηλαδή σε ένα χρονο μπορεί να ανεβασουν τα μιλια που χρειάζεσαι για να ταξιδέψεις κάπου. Οπότε έτσι απαξιώνονται όλοι οι πόντοι. Ήθελα να τα πω αυτά γιατι ολο λεμε για Κωτσόβολο και πως αξίζει πολύ, ενώ στην πραγματικοτητα ειναι ολα υπολογισμενα εξ'αρχης. Μερικες φορες αξίζει , αλλά στην πραγματικοτητα το οφελος θα ειναι ελάχιστο. Μην εχετε την ψευδαισθηση οτι σας χαριζουν ταξιδια όταν με κάθε αγορά σας εκεί δίνετε κάποια εκατοστάρικα παραπάνω..
Δεν είναι πάντα τόσο πιο ακριβά, και δεν είναι πάντα τόσο απλό. Πήρα π.χ. προ ημερών μια μηχανή nespresso που χρειαζόμουν, στην τιμή που πουλάγανε οι πάντες. Το καλοκαίρι πάλι, αγόρασα δυο κλιματιστικά για ένα σπίτι που έχω στην απομακρυσμένη και μάλλον δυσπρόσιτη Ελληνική επαρχία, αρκετές δεκάδες χιλιόμετρα από πόλη με αεροδρόμιο και λιμάνι. Παρέδωσαν επιτόπου χωρίς επιπλέον κόστος και είχαν και μάστορα να κάνει την εγκατάσταση. Από το σκρουτζομάγαζο, ακόμα θα κουβάλαγα, και δεδομένου ότι δεν έχω και όχημα να τα φορτώσω, τα κόστη θα υπερκάλυπταν κατά ΠΑΡΑ πολύ την όποια διαφορά. Και το αεροπορικό μου εισιτήριο για να πάω και να το χρησιμοποιήσω, το έβγαλα με τα μίλια που πήρα (και περίσσεψαν κιόλας)...

4 ευρώ τα 1000 μίλια πως προκύπτει; Έκλεισα πρόσφατα με 60.000 μίλια ένα αεροπορικό π.χ. για Καναδά που κοστίζει, έτσι τελευταία στιγμή που το έκλεισα, γύρω στα 600-700 ευρώ, και δε θεωρώ καθόλου ότι πέτυχα κάποια ευκαιρία. Αυτό μου κάνει, κάτι του στυλ 10 ευρώ τα 1000 μίλια, και σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να είναι και πολύ παραπάνω: π.χ. πέρυσι έκλεισα με 12.500 μίλια και €6.00 ένα εισιτήριο που πουλιόταν για €250 - Shanghai - Xi'an η διαδρομή, που μας πάει κάπου στα 20 ευρώ τα 1000 μίλια. Και αυτά δεν είναι καν προσφορές/ευκαιρίες, είναι last minute εισιτήρια... Πραγματικά εισιτήρια που πραγματικά κλείστηκαν επειδή πραγματικά αυτά έψαχνα, κι όχι επιλεγμένες τιμές κράχτες.

Συν, επίσης, το απόλυτο πλεονέκτημα ενός εισιτηρίου με μίλια: Ακυρώνεται και τα παίρνεις όλα πίσω (εκτός από τα €20 του τηλεφωνικού κέντρου), αν κάτι σου τύχει ή αν απλά αλλάξεις γνώμη.
 

pipis78

Member
Μηνύματα
67
Likes
475
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
παιδια τα πολλα χιλ. μιλια του Κωτσοβολου απλα δεν αξιζουν. Δεν αξιζουν γιατι πουλα τα προιόντα του σχεδόν 30-40% πάνω απο τη φθηνοτερη τιμη που μπορώ να βρω είτε απο σκρουντζ είτε απο αντιστοιχα εξωτερικου. ήθελα πολυ τωρα να παρω κινητο απο αυτον επειδη εδινε πολλα μιλια, αλλά απλα δεν αξιζε. Πουλουσε 370 ευρώ το κινητό που έβρισκα αλλού 250 ευρω. Ναι έδινε και 40χιλ μιλια αλλα τι να το κάνω αν έδινα 120 ευρω παραπάνω? Έπειτα απο υπολογισμούς μου, κοστολογώ στα 4 ευρω τα 1000 μίλια περίπου. Οπότε ειναι περιπου μία η άλλη. Αλλά όταν δεν υπάρχει μεγάλο πλεονέκτημα, προτιμώ να κρατησω το cash παρά να έχω ποντους που κάποτε θα χρησιμοποιησω. Επίσης μην ξεχνάτε οτι το παιχνιδι ειναι στημενο εξ' ορισμου. Δηλαδή σε ένα χρονο μπορεί να ανεβασουν τα μιλια που χρειάζεσαι για να ταξιδέψεις κάπου. Οπότε έτσι απαξιώνονται όλοι οι πόντοι. Ήθελα να τα πω αυτά γιατι ολο λεμε για Κωτσόβολο και πως αξίζει πολύ, ενώ στην πραγματικοτητα ειναι ολα υπολογισμενα εξ'αρχης. Μερικες φορες αξίζει , αλλά στην πραγματικοτητα το οφελος θα ειναι ελάχιστο. Μην εχετε την ψευδαισθηση οτι σας χαριζουν ταξιδια όταν με κάθε αγορά σας εκεί δίνετε κάποια εκατοστάρικα παραπάνω..
Μην ξεχνάς να υπολογίσεις και τους πόντους της αγοράς του κινητού (ή οποιουδήποτε άλλου προιόντος έχει προσφορά με πόντους) οι οποίοι πολλές φορές είναι αρκετοί. Στη συγκεκριμένη περίπτωση αν αγόραζες κινητό αξίας 500 ευρώ θα έπαιρνες 20.000 επιπλέον πόντους (αγορά από τον Κωτσόβολο αεροδρομίου που πολλαπλασιάζει τους πόντους επί 5 κάθε Κυριακή)
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
659
Έκλεισα πρόσφατα με 60.000 μίλια ένα αεροπορικό π.χ. για Καναδά
Επειδή ψάχνω για καλοκαίρι για Τορόντο και βρίσκω μόνο επιστροφή με ποια εταιρεία έκλεισες και πόσο σου βγήκαν οι φόροι αν επιτρέπεται;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα! Επειδή σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό και εγώ για να μαζεύω τους πόντους, έχω μια απορία!

Αν για παράδειγμα από τις καθημερινές αγορές μου έχω μαζέψει 10.000 Bonus, για να τα εξαργυρώσω σε μίλια απλά πάω εδώ: https://www.alpha.gr/el/idiotes/bonus/megaloi-sunergates/aegean και τα βάζω στην επιλογή που θέλω η υπάρχει και άλλος τρόπος ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom