Revolut

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Ο καθένας μπορεί να εκφέρει τη γνώμη/εμπειρία του και να επιλέξει οποιοδήποτε προϊόν θεωρεί πως ανταπροκρίνεται στις απαιτήσεις του.

Όπως προειπώθηκε, το πλαίσιο της συζήτησης για τη Revolut στο συγκεκριμένο φόρουμ (ή τουλάχιστον το συγκεκριμένο topic) είναι ως επί το πλείστον η χρήση της κάρτας στα ταξίδια και η συμβολή της στην αποφυγή κάποιων εξόδων. Για άλλους παράλογα για άλλους αποδεκτά.

Καλώς ή κακώς, από θέμα χρεώσεων εγώ προσωπικά για τις συναλλαγές που τη χρησιμοποιώ , πέρα των ταξιδίων, δε βλέπω ανταγωνισμό από κάποια τράπεζα είτε της Ελλάδας είτε του εξωτερικού. Επίσης είμαι ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση τους όποτε τη χρειάστηκα(δεν είμαι ούτε Premium ούτε Metal user).Προφανώς δε ξεσηκώνω κανέναν να πάρει τα λεφτά του από τις τράπεζες. Αν η Revolut δεν είχε κανένα αρνητικό , θα πηγαίναμε όλοι τα λεφτά μας εκεί και δεν θα συζητούσαμε τώρα.

Καλό θα ήταν λοιπόν να μείνουμε στο πλαίσιο των ταξιδίων γιατί και ο καθένας κάνει τη δική του χρήση με τη κάρτα.
Επίσης διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό του κατά πόσο είναι αμφιβόλου ποιότητας η υπηρεσία της, πόσο μάλλον σε σχέση με τις ελληνικές τράπεζες.

Όσο για τον τρόπο αποστολής της κάρτας υπάρχουν τράπεζες στο εξωτερικό (παλιότερα και στην Ελλάδα με το τυχυδρομείο τις έστελναν θυμάμαι) που στέλνουν και την κάρτα και το pin με το ταχυδρομείο σε διάστημα κάποιων ημερών , δήθεν για ασφάλεια. Αυτό είναι πιο ασφαλές από μια εφαρμογή που μπορείς και μπλοκάρεις την κάρτα μέχρι να σου έρθει πχ? Επίσης, όχι η Revolut, μου είχαν μπλοκάρει την ίδια κάρτα 3 φορές σε 3 διαφορετικά ταξίδια (η ίδια τράπεζα και τις 3 φορές ενώ είχα ενημερώσει για τα ταξίδια όπως μου ζήτησαν τη πρώτη φορά) για αγορές κάτω των 20 ευρώ.Είπαμε ο καθένας έχει τα δικά του παραδείγματα και εμπειρίες.
 
Last edited:
Μηνύματα
133
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα σε όλους! Δεκέμβριο θα πάμε στην Ταϋλάνδη με την γυναίκα μου και έβγαλα κάρτα Revolut μιας και μου την είχε προτείνει ο ξάδερφος μου που έμενε μόνιμα Λονδίνο. Ξεκίνησα να διαβάσω αλλά χάθηκα στα σχόλια σας
Θέλω απλά να μεταφέρω κάποια χρήματα (αν όχι όλα) απο την μισθοδοσία μου (τράπεζα Πειραιώς) στην Revolut. Και ρωτάω αν αξίζει να πάρω το ρίσκο και να πληρώνω μέσω Revolut και όχι με κάρτα Πειραιώς. Εδώ ακούσει για λιγότερη προμήθεια στην Revolut. Επίσης θα ηεθλαυνα μάθω αν γίνεται να κάνεις ανάληψη απο Revolut. Διάβασα παραπάνω κάτι για μετατροπή των χρημάτων σε τοπικό νόμισμα (στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για Μπατ Ταϊλάνδης).
Βοήθεια:rolleyes-80::rolleyes-80:
 
Μηνύματα
133
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
24 σελίδες και 277 posts δε σε βοήθησαν να αποκτήσεις άποψη?
Αρχικά καλημέρα ! Όπως έγραψα χάθηκα γιατι ήταν πολύ ψαγμένα τα παιδιά στα σχόλια και δεν προχώρησα στα υπόλοιπα σχόλια. Προσπαθώ να καταλάβω το ύφος σου λές και ζήτησε κανένας την προσωπική σου γνώμη. Απλά θα μπορούσες να μην σχολιάσεις .
Καλημέρα
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Αρχικά καλημέρα ! Όπως έγραψα χάθηκα γιατι ήταν πολύ ψαγμένα τα παιδιά στα σχόλια και δεν προχώρησα στα υπόλοιπα σχόλια. Προσπαθώ να καταλάβω το ύφος σου λές και ζήτησε κανένας την προσωπική σου γνώμη. Απλά θα μπορούσες να μην σχολιάσεις .
Καλημέρα
Ξανα μανα τα ιδια,παμε απο την αρχη..για συναλλασμα σε ταξιδια σε συμφερει ΜΟΝΟ η ρεβολουτ..απο οποιαδηποτε ελληνικη καρτα ή τραπεζα θα εχεις χρεωσεις συναλλαγματος κατι που η ρεβο δεν το εχει..λογικα θα μπορεσεις να τα στειλεις απο μισθοδοσια κανοντας top up απο τη καρτα σου απλα θα σου προτεινα για να μην μπλεξεις να τα στειλεις σε μικροποσα..μην παρεις την καρτα και το πρωτο top up ειναι 2.000ε ε μπορει και εχεις θεμα!τωρα απο εκει και περα η επιλογη δικη σου δες και η ελληνικη σου καρτα τι χρεωσεις εχει σε αναληψη στο εξωτερικο και τι προμηθεια για συναλλαγες σ αλλο νομισμα..η ρεβο εχει αναληψη ως 200ε ή οτι αλλο νομισμα χωρις χρεωση καθα 30 μερες,μετα εχει μια μικρη χρεωση αλλα δε ξερω παραπανβ γιατι δε μου χρειαστηκε ποτε
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Αρχικά καλημέρα ! Όπως έγραψα χάθηκα γιατι ήταν πολύ ψαγμένα τα παιδιά στα σχόλια και δεν προχώρησα στα υπόλοιπα σχόλια. Προσπαθώ να καταλάβω το ύφος σου λές και ζήτησε κανένας την προσωπική σου γνώμη. Απλά θα μπορούσες να μην σχολιάσεις .
Καλημέρα
Τελείως καλοπροαίρετα
Έχει αναφερθεί σε πολλά post ότι η ισοτιμία που δίνει η revolut είναι καλύτερη από αυτή των συστημικών τραπεζών.
Έχουν επίσης αναφερθεί και προβλήματα (βλέπε μπλοκάρισμα κάρτας κλπ.)
Αν εσύ έχεις στην Πειραιώς 10.000 ευρώ (και είναι ο μοναδικός λογαριασμός που έχεις) και εγώ σου πω να τα βάλεις όλα στη Revolut, θα με ακούσεις? Προφανώς όχι!
Για την τσέπη του καθενός υπεύθυνος είναι μόνο ο εαυτός του. Ότι και να λέει ο καθένας από εμάς, εσύ είσαι αυτός που θα κρίνει τι τον συμφέρει κατά την άποψή του ή όχι.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Η προμήθεια για ανάληψη μετά τα πρώτα 200 ευρώ είναι 2% για το βασικό πλάνο.
Για αυτό είναι καλό όταν πάμε ταξίδι και έχουμε ανάγκη τη Revolut να ζητάμε(επιμένουμε) και από τους φίλους μας να βγάλουν κι αυτοί κάρτα. Παραπάνω ποσό για αναλήψεις,εύκολες μεταφορές μεταξύ μας,διαχωρισμός λογαριασμών κτλ. Επίσης δε στέλνουμε όλοι και όλα τα λεφτά σε έναν λογιαριασμό για να αποφύγουμε πιθανό προσωρινό μπλοκάρισμα όπως είδαμε ;)
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλημέρα σε όλους! Δεκέμβριο θα πάμε στην Ταϋλάνδη με την γυναίκα μου και έβγαλα κάρτα Revolut μιας και μου την είχε προτείνει ο ξάδερφος μου που έμενε μόνιμα Λονδίνο. Ξεκίνησα να διαβάσω αλλά χάθηκα στα σχόλια σας
Θέλω απλά να μεταφέρω κάποια χρήματα (αν όχι όλα) απο την μισθοδοσία μου (τράπεζα Πειραιώς) στην Revolut. Και ρωτάω αν αξίζει να πάρω το ρίσκο και να πληρώνω μέσω Revolut και όχι με κάρτα Πειραιώς. Εδώ ακούσει για λιγότερη προμήθεια στην Revolut. Επίσης θα ηεθλαυνα μάθω αν γίνεται να κάνεις ανάληψη απο Revolut. Διάβασα παραπάνω κάτι για μετατροπή των χρημάτων σε τοπικό νόμισμα (στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για Μπατ Ταϊλάνδης).
Βοήθεια:rolleyes-80::rolleyes-80:
Βασικό είναι που θα πας στην Ταϊλανδή και αν εκεί που θα πας θα έχουν POS. Για παράδειγμα στην Μπανγκογκ θα μπορούσες να συνδέσεις την κάρτα revolut με κάποιο app taxi και να πληρώνεις αυτόματα με το τέλος της διαδρομής. Από όσο ξέρω δεν υπάρχει πλέον uber αλλά υπάρχει άλλο app (νομίζω το grab taxi). Όπου μπορείς να την χρησιμοποιήσεις συμφέρει 100%.
Αλλά αν πας σε μη τουριστικά κομμάτια της Ταϊλάνδης το πιο πιθανό είναι ότι θα θες μετρητά.
Οπότε χρησιμοποιείς revolut όπου δέχονται κάρτα και μετρητά όπου δεν δέχονται κάρτα.
Επίσης σε κάθε ταξίδι πρέπει να έχεις και μια εναλλακτική οπότε καλό θα είναι να έχεις και μια δεύτερη κάρτα Ελληνικής τράπεζας.
 
Μηνύματα
133
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Βασικό είναι που θα πας στην Ταϊλανδή και αν εκεί που θα πας θα έχουν POS. Για παράδειγμα στην Μπανγκογκ θα μπορούσες να συνδέσεις την κάρτα revolut με κάποιο app taxi και να πληρώνεις αυτόματα με το τέλος της διαδρομής. Από όσο ξέρω δεν υπάρχει πλέον uber αλλά υπάρχει άλλο app (νομίζω το grab taxi). Όπου μπορείς να την χρησιμοποιήσεις συμφέρει 100%.
Αλλά αν πας σε μη τουριστικά κομμάτια της Ταϊλάνδης το πιο πιθανό είναι ότι θα θες μετρητά.
Οπότε χρησιμοποιείς revolut όπου δέχονται κάρτα και μετρητά όπου δεν δέχονται κάρτα.
Επίσης σε κάθε ταξίδι πρέπει να έχεις και μια εναλλακτική οπότε καλό θα είναι να έχεις και μια δεύτερη κάρτα.
Κάτι τέτοιο έχουμε στο μυαλό μας.
Μία κάρτα Revolut ο καθένας κάποια μετρητά και τα υπόλοιπα στην Πειραιώς. Το μόνο ας πούμε μη τουριστικό μέρος που θα πάμε θα είναι το Khao Sok αλλά θα έχουμε μετρητά. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Τόση φασαρία για το τίποτα...
Η revolut έχει συγκεκριμένους κανόνες.
Όσοι τους αποδέχονται την χρησιμοποιούν. Δεν γίνεται να είναι κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του καθενός.
Δεν κατάλαβα γιατί όλος αυτός ο θόρυβος...
 

tsepeto

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Καλησπέρα, διαβάζοντας όλο το νήμα ρια την Revolut μου φαίνεται πολύ χρήσημη για ταξίδια εκτός ευρωζώνης. Το πρόβλημα είναι οτι μάλλον άργησα να την ανακαλύψω... Ταξιδεύω την Κυριακή για Ντουμπάι, πιστεύετε οτι υπάρχει χρόνος για να μου έρθει η φυσική κάρτα?
Ευχαριστώ
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Όχι δεν προλαβαίνεις.. Ειδικά αυτήν την περίοδο, ενόψει brexit, επαναπιστοποιούν τους πελάτες τους και ίσως υπάρξουν και καθυστερήσεις σε νέες εγγραφές...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom