Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
:haha:
Σε αυτά συμφωνώ, έχω την ίδια εντύπωση.

ααα κι ακόμα ψηφίζεις Παρίσι???:haha::haha:εσύ καλέ είσαι δικός μας και δεν το ξέρεις μου φαίνεται!
Αν αλλάξεις την ψήφο σου θάμαστε ισοπαλία
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
:haha:


ααα κι ακόμα ψηφίζεις Παρίσι???:haha::haha:εσύ καλέ είσαι δικός μας και δεν το ξέρεις μου φαίνεται!
Αν αλλάξεις την ψήφο σου θάμαστε ισοπαλία
Δεν ολοκλήρωσα! Που λένε και στα πάνελ...

Ναι, στη συμπεριφορά οι Λονδρέζοι είναι λιγότερο κουλτουροφαινεσθαι από τους Παριζιανους, λιγότερο σοβινιστές, πιο inclusive. Αυτό δε σημαίνει πως στην πόλη τους υπάρχουν και απαραίτητα περισσότερες δυνατότητες να κουλτουριασεις. Επίσης λόγω διαφορετικής κοινωνικής διαστρωμάτωσης και παιδείας, ο Γαλλος -ανεξαρτητως εκπαιδευτικης βαθμίδας και οικονομικού στατους- είναι πιο ενεργός πολιτιστικά από τον Λονδρεζο (δε λέω γενικά από τον Άγγλο, γιατί εκεί η διαφορά είναι χαώδης). Διαβάζει περισσότερο, είναι πιο αναμεμειγμενος σε κοινωνικά ή πολιτικά θέματα, ενημερώνεται, ακόμη κι αν η τυποκηβτου μόρφωση ή το οικονομικό του επίπεδο δεν είναι υψηλό. Από τον κινηματογράφο μέχρι τη γαστρονομία οι δύο κοινωνίες απέχουν αρκετά. Ή τουλάχιστον αυτή είναι η αίσθηση μου, χωρίς να έχω ζήσει σε καμια απο τις δυο πόλεις.

Απλά στην περίπτωση της καλλιέργειας των Παριζιανων, δεν είναι τόσο αντιληπτή, είτε επειδή είναι σνομπ και στριμμενοι (συχνότατα, ειδικά σε μεγαλύτερες ηλικίες) , είτε επειδή για τους Έλληνες το γλωσσικό εμπόδιο είναι μεγαλύτερο στη Γαλλία (απείρως περισσότεροι Έλληνες μιλανε Αγγλικά από Γαλλικά).
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Διαβάζει περισσότερο, είναι πιο αναμεμειγμενος σε κοινωνικά ή πολιτικά θέματα, ενημερώνεται, ακόμη κι αν η τυποκηβτου μόρφωση ή το οικονομικό του επίπεδο δεν είναι υψηλό.
Ετσί νομίζω κι εγώ αν και δεν έχω ζήσει Λονδίνο για να συγκρίνω. Όμως οι συζητήσεις των Γάλλων, αν και έχουν συχνά έναν πιο πολιτισμένο άερα, τις βρίσκω πιο βαρετές από των Άγγλων, που συζητάνε συνήθως πιο πρακτικά διαδικαστικά πραγματα. Και οι Γάλλοι μου φαίνονται μεγάλοι καταστροφολόγοι. Πάντως το ότι είναι σνομπ και στριμμένοι σε μεγάλες ηλικές δεν είναι τελείως άσχετο με την κουλτούρα τους.
Πιο ενδιαφέροντες Γάλλους έχω γνωρίσει από άλλες περιοχές της Γαλλίας πάντως.
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Δεν ολοκλήρωσα! Που λένε και στα πάνελ...

Ναι, στη συμπεριφορά οι Λονδρέζοι είναι λιγότερο κουλτουροφαινεσθαι από τους Παριζιανους, λιγότερο σοβινιστές, πιο inclusive. Αυτό δε σημαίνει πως στην πόλη τους υπάρχουν και απαραίτητα περισσότερες δυνατότητες να κουλτουριασεις. Επίσης λόγω διαφορετικής κοινωνικής διαστρωμάτωσης και παιδείας, ο Γαλλος -ανεξαρτητως εκπαιδευτικης βαθμίδας και οικονομικού στατους- είναι πιο ενεργός πολιτιστικά από τον Λονδρεζο (δε λέω γενικά από τον Άγγλο, γιατί εκεί η διαφορά είναι χαώδης). Διαβάζει περισσότερο, είναι πιο αναμεμειγμενος σε κοινωνικά ή πολιτικά θέματα, ενημερώνεται, ακόμη κι αν η τυποκηβτου μόρφωση ή το οικονομικό του επίπεδο δεν είναι υψηλό. Από τον κινηματογράφο μέχρι τη γαστρονομία οι δύο κοινωνίες απέχουν αρκετά. Ή τουλάχιστον αυτή είναι η αίσθηση μου, χωρίς να έχω ζήσει σε καμια απο τις δυο πόλεις.

Απλά στην περίπτωση της καλλιέργειας των Παριζιανων, δεν είναι τόσο αντιληπτή, είτε επειδή είναι σνομπ και στριμμενοι (συχνότατα, ειδικά σε μεγαλύτερες ηλικίες) , είτε επειδή για τους Έλληνες το γλωσσικό εμπόδιο είναι μεγαλύτερο στη Γαλλία (απείρως περισσότεροι Έλληνες μιλανε Αγγλικά από Γαλλικά).

Δεν νομιζω πως ο Γαλλος ειναι πιο ενεργος σε πολιτικο- κοινωνικα θεματα λογω διαφορετικης κοινωνικης διαστρωματωσης και παιδειας! Απλα η δημοκρατια του ειναι πιο επισφαλης απο την Εγγλεζικη και γι' αυτο εχει καλυτερα ενεργοποιημενα αντανακλαστικα, και ο Ελληνας εχει τα καλυτερα ενεργοποιημενα αντανακλαστικα πανευρωπαικα (ναι ξερω καποιοι γελατε τωρα αλλα ετσι ειναι) γιατι η δημοκρατια μας ειναι μπανανια! Οι Εγγλεζοι (σε επιπεδο λαου, οχι κυβερνησεων) δεν φοβουνται ουτε το brexit, αν και εγω φωναζω οτι δεν θα γινει απο τοτε που βγηκαν τα αποτελεσματα του δημοψηφισματος αλλα αυτο ειναι εκτος θεματος απλα το ειπα για να το παιξω εξυπνος! Ερχοντουσαν μαζικα διακοπες στην Ροδο και σχεδον αγνοουσαν οτι την ιδια περιοδο γινοταν δημοψηφισμα! Ομως ζουν σε μια χωρα που τους δινει την δυνατοτητα να κανουν διακοπες να μενουν σε ξενοδοχεια και να πινουν μπυρες ολη μερα μη φοβουμενοι τι τους ξημερωνει αυριο και μιλαω για τα πιο λαικα τους στρωματα μιας και αυτα ειναι που κατακλυζουν το Φαληρακι (λογικο να δειχνουν πιο αποχαυνωμενοι απο Γαλλους, Ισπανους, Ιταλους και Ελλληνες)! Ο,τι και να λεμε για το γαλλικο κοινωνικο κρατος τετοια μεγαλεια δεν παιζουν, αγχωμενοι μην μειωθουν κι αλλο οι μισθοι τους ειναι! Να μου πεις για τους Γερμανους που εχουν πραγματικες γνωσεις στην διεθνη πολιτικη σκηνη και οχι γνωσεις των εργασιακων του κλαδου τους και ενεργοποιημενα αντανακλαστικα του τυπου κατεβαινω σε απεργια καθε τρεις και λιγο να σου πω ναι! Για κινηματογραφο εγω καπου στα ιδια τους βαζω αλλα αν με ζορισεις θα σου πω οτι προτιμω για λιγο τον Εγγλεζικο! Αλλα δεν το λεω και με σιγουρια, μιας και δεν εχω και πολυ μεγαλο δειγμα, μονο το 2% των ταινιων που βλεπω ειναι ευρωπαικες ισως και πολυ λεω! :) Για την γαστρονομια παω πασο! Οταν καποιος ειναι σνομπ δεν ειναι οτι δεν γινεται αντιληπτη η καλλλιεργεια του ειναι απλα οτι ειναι ακαλλιεργητος! Το ιδιο ισχυει κι οταν δεν μαζευει τα σκατα του σκυλου του ή οταν κοροιδευει τον μεταναστη που δεν μιλα με την σωστη προφορα την γλωσσα του και αυτα γινονται συχνα στο Παρισι και σπανια εως καθολου στο Λονδινο! Απλα η εγγλεζικη κουλτουρα ειναι πιο υποκριτικη και εκει παιρνει συν το Παρισι!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ομως ζουν σε μια χωρα που τους δινει την δυνατοτητα να κανουν διακοπες να μενουν σε ξενοδοχεια και να πινουν μπυρες ολη μερα μη φοβουμενοι τι τους ξημερωνει αυριο και μιλαω για τα πιο λαικα τους στρωματα
Δεν είναι αυτά τα πιο λαϊκά τους στρώματα. Ειδικά στο βορά της Αγγλίας πολλοί άνθρωποι δεν τρώνε, δεν έχουν ρεύμα, είναι απίστευτος ο αριθμός τωννπαιδιων που δεν πάνε σχολείο και η γκετοποίηση είναι σε επίπεδα λατινικής αμερικης. Η περιοχή που έζησα εγώ, που δεν ήταν μη χειρότερη της χώρας αλλά συνορευε με δήμο μέσα στο τοπ-10 δολοφονιών ανά κάτοικο στο Ηνωμένο Βασίλειο ήταν ένα μέρος όπου ανήλικοι που ποτέ δεν πήγαιναν σχολείο σε έκλεβαν με μαχαίρια, το βράδυ φορούσαμε ωτοασπίδες για τους πυροβολισμούς, στην τοπική διάσκεψη γονέων το θέμα συζήτησης ήταν αν θα μπει ανιχνευτής μετάλλων στο δημοτικό σχολείο για να σταματήσουν τα μαχαιρώματα τα 11χρονα, είχαν κλείσει σχεδόν όλα τα cornershops λόγω εγκληματικότητας και το μοναδικό πουβηταν ανοιχτό απέναντι από το σπίτι μου εν τέλει έκλεισε όταν η Πακιστάν ιδιοκτήτρια που το είχε ανοιχτό μόνο και μόνο επειδή είχε 2 ροτβαιλερ να την προστατεύουν, δέχθηκε επίθεση από 4 κουκουλοφόρους που της έκαναν τη μούρη κρέας κι ήταν αγνώριστη.

Είχα συμφοιτητή που βιάστηκε σε πάρκο, κάποιος μαχαιρωθηκε 30 μέτρα από τα σκαλιά του πανεπιστημίου, της καλύτερης μου φίλης το σκάφος όπου κατοικούσε της το έκαψαν καθαρά ως έγκλημα μίσους (δεν προσπαθησαν να πάρουν τίποτε από μέσα και της κατέστρεψαν και την πτυχιακή) και το πανεπιστήμιο είχε safety bus που γύριζε τον κόσμο στο σπίτι.

Οι γείτονες μας σε μεγάλη ακτίνα ήταν άνθρωποι που ήταν χρόνια άνεργοι από την εποχή που έκλεισαν τα ορυχεία άνθρακα, πολλοί επί χρόνια ζούσαν χωρίς ρεύμα, για οδοντοστοιχία δεν το συζητάμε και ο δείκτης εξάρτησης από ναρκωτικά και αλκοόλ ηταν απλα τραγικός. Τα παιδιά τους κυκλοφορούσαν με σουγιαδες κι έκλεβαν τα λάπτοπ των φοιτητών, ενώ είχαμε κάτι δυστυχείς γείτονες φοιτητές που τους έσπασαν την πόρτα με τσεκούρι, τους έδεσαν, τους έκλεψαν ο,τι βρήκαν, το έβαλαν στον ίδιο τους το αυτοκίνητο κι έφυγαν, μέρα μεσημέρι αυτά.

Οι άνθρωποι αυτοί όχι διακοπές στην Ελλάδα δεν ονειρεύτηκαν ποτέ, αλλά ούτε πού πέφτει η γειτονική πόλη δεν ήξεραν. Μιλάμε για συνθήκες γκέτο απάνθρωπες και για χιλιαδες ανθρώπους σε μια μεσαία πόλη της Αγγλίας. Καμία ευκαιρία δεν τους έδινε το βρετανικό κράτος και φυσικά δεν ήταν η μόνη πόλη σε τέτοια χαλια, ο μισός Βορράς έτσι είναι και σε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού. Κάτι Hull, Notingham και Birmingham έχουν γειτονιές που μπροστά τους η δικιά μας ήταν κουκλοθέατρο. Καμία δυνατότητα κοινωνικής εξέλιξης, συμμορία, πρέζα κι όπλα είναι η καθημερινότητα για πολύ μεγάλο κομμάτι των φτωχότερων στρωμάτων.

Αυτά που διαβάζω και μου λένε Γάλλοι φίλοι, τα ίδια συμβαίνουν και σε πολλά γκέτο της Λιλ κλπ, απλά ήθελα να πω ότι η ιδέα ότι οι Άγγλοι έρχονται από μια χώρα που και τα πιο λαϊκά στρώματα πάνε στη Ζάκυνθο είναι εντελώς λάθος. Τα λαικοτερα στρώματα δεν ονειρεύονται καν να βγουν από τα στενά όρια του Λιντς.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν είναι αυτά τα πιο λαϊκά τους στρώματα. Ειδικά στο βορά της Αγγλίας πολλοί άνθρωποι δεν τρώνε, δεν έχουν ρεύμα, είναι απίστευτος ο αριθμός τωννπαιδιων που δεν πάνε σχολείο και η γκετοποίηση είναι σε επίπεδα λατινικής αμερικης. Η περιοχή που έζησα εγώ, που δεν ήταν μη χειρότερη της χώρας αλλά συνορευε με δήμο μέσα στο τοπ-10 δολοφονιών ανά κάτοικο στο Ηνωμένο Βασίλειο ήταν ένα μέρος όπου ανήλικοι που ποτέ δεν πήγαιναν σχολείο σε έκλεβαν με μαχαίρια, το βράδυ φορούσαμε ωτοασπίδες για τους πυροβολισμούς, στην τοπική διάσκεψη γονέων το θέμα συζήτησης ήταν αν θα μπει ανιχνευτής μετάλλων στο δημοτικό σχολείο για να σταματήσουν τα μαχαιρώματα τα 11χρονα, είχαν κλείσει σχεδόν όλα τα cornershops λόγω εγκληματικότητας και το μοναδικό πουβηταν ανοιχτό απέναντι από το σπίτι μου εν τέλει έκλεισε όταν η Πακιστάν ιδιοκτήτρια που το είχε ανοιχτό μόνο και μόνο επειδή είχε 2 ροτβαιλερ να την προστατεύουν, δέχθηκε επίθεση από 4 κουκουλοφόρους που της έκαναν τη μούρη κρέας κι ήταν αγνώριστη.

Είχα συμφοιτητή που βιάστηκε σε πάρκο, κάποιος μαχαιρωθηκε 30 μέτρα από τα σκαλιά του πανεπιστημίου, της καλύτερης μου φίλης το σκάφος όπου κατοικούσε της το έκαψαν καθαρά ως έγκλημα μίσους (δεν προσπαθησαν να πάρουν τίποτε από μέσα και της κατέστρεψαν και την πτυχιακή) και το πανεπιστήμιο είχε safety bus που γύριζε τον κόσμο στο σπίτι.

Οι γείτονες μας σε μεγάλη ακτίνα ήταν άνθρωποι που ήταν χρόνια άνεργοι από την εποχή που έκλεισαν τα ορυχεία άνθρακα, πολλοί επί χρόνια ζούσαν χωρίς ρεύμα, για οδοντοστοιχία δεν το συζητάμε και ο δείκτης εξάρτησης από ναρκωτικά και αλκοόλ ηταν απλα τραγικός. Τα παιδιά τους κυκλοφορούσαν με σουγιαδες κι έκλεβαν τα λάπτοπ των φοιτητών, ενώ είχαμε κάτι δυστυχείς γείτονες φοιτητές που τους έσπασαν την πόρτα με τσεκούρι, τους έδεσαν, τους έκλεψαν ο,τι βρήκαν, το έβαλαν στον ίδιο τους το αυτοκίνητο κι έφυγαν, μέρα μεσημέρι αυτά.

Οι άνθρωποι αυτοί όχι διακοπές στην Ελλάδα δεν ονειρεύτηκαν ποτέ, αλλά ούτε πού πέφτει η γειτονική πόλη δεν ήξεραν. Μιλάμε για συνθήκες γκέτο απάνθρωπες και για χιλιαδες ανθρώπους σε μια μεσαία πόλη της Αγγλίας. Καμία ευκαιρία δεν τους έδινε το βρετανικό κράτος και φυσικά δεν ήταν η μόνη πόλη σε τέτοια χαλια, ο μισός Βορράς έτσι είναι και σε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού. Κάτι Hull, Notingham και Birmingham έχουν γειτονιές που μπροστά τους η δικιά μας ήταν κουκλοθέατρο. Καμία δυνατότητα κοινωνικής εξέλιξης, συμμορία, πρέζα κι όπλα είναι η καθημερινότητα για πολύ μεγάλο κομμάτι των φτωχότερων στρωμάτων.

Αυτά που διαβάζω και μου λένε Γάλλοι φίλοι, τα ίδια συμβαίνουν και σε πολλά γκέτο της Λιλ κλπ, απλά ήθελα να πω ότι η ιδέα ότι οι Άγγλοι έρχονται από μια χώρα που και τα πιο λαϊκά στρώματα πάνε στη Ζάκυνθο είναι εντελώς λάθος. Τα λαικοτερα στρώματα δεν ονειρεύονται καν να βγουν από τα στενά όρια του Λιντς.
Η ψήφος μας αφορά το ΛΟΝΔINO ομως απέναντι στο ΠΑΡΙΣΙ οχι άλλες πόλεις
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Aκριβως romatic woman, και επισης δεν ειναι Αγγλια Γαλλια η συγκριση. Οποτε η γενικευση ειναι ατοπη
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Η ψήφος μας αφορά το ΛΟΝΔINO ομως απέναντι στο ΠΑΡΙΣΙ οχι άλλες πόλεις
Περιοχή στη ζώνη 2 του Λονδίνου και σε κεντρικό δρόμο είχε κάδους παράδοσης όπλων...Δε λέω ότι δεν υπάρχει σε περιοχές του Παρισιού, αλλά συμφωνώ με το @Yorgos ότι εκτός από το πολύ τουριστικό κέντρο μάλλον τα πράγματα είναι αρκετά διαφορετικά, σε μια κοινωνία υπερβολικά ταξική σε σύγκριση με τη γαλλική. Προφανώς άλλη παιδεία, βιώματα κι ευκαιρίες έχει ο κάτοικος του Chelsea, με αυτόν του Tower Hamlets. Ναι συμβαίνει και στο Παρισι, αλλά να είναι σχεδόν προδιαγεγραμμένο από κούνιας σε τι σχολείο και πανεπιστήμιο θα πάει κάποιος δεν το έχω ξαναδεί σε τέτοιο βαθμό στη δυτική Ευρώπη.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Δεν είναι αυτά τα πιο λαϊκά τους στρώματα. Ειδικά στο βορά της Αγγλίας πολλοί άνθρωποι δεν τρώνε, δεν έχουν ρεύμα, είναι απίστευτος ο αριθμός τωννπαιδιων που δεν πάνε σχολείο και η γκετοποίηση είναι σε επίπεδα λατινικής αμερικης. Η περιοχή που έζησα εγώ, που δεν ήταν μη χειρότερη της χώρας αλλά συνορευε με δήμο μέσα στο τοπ-10 δολοφονιών ανά κάτοικο στο Ηνωμένο Βασίλειο ήταν ένα μέρος όπου ανήλικοι που ποτέ δεν πήγαιναν σχολείο σε έκλεβαν με μαχαίρια, το βράδυ φορούσαμε ωτοασπίδες για τους πυροβολισμούς, στην τοπική διάσκεψη γονέων το θέμα συζήτησης ήταν αν θα μπει ανιχνευτής μετάλλων στο δημοτικό σχολείο για να σταματήσουν τα μαχαιρώματα τα 11χρονα, είχαν κλείσει σχεδόν όλα τα cornershops λόγω εγκληματικότητας και το μοναδικό πουβηταν ανοιχτό απέναντι από το σπίτι μου εν τέλει έκλεισε όταν η Πακιστάν ιδιοκτήτρια που το είχε ανοιχτό μόνο και μόνο επειδή είχε 2 ροτβαιλερ να την προστατεύουν, δέχθηκε επίθεση από 4 κουκουλοφόρους που της έκαναν τη μούρη κρέας κι ήταν αγνώριστη.

Είχα συμφοιτητή που βιάστηκε σε πάρκο, κάποιος μαχαιρωθηκε 30 μέτρα από τα σκαλιά του πανεπιστημίου, της καλύτερης μου φίλης το σκάφος όπου κατοικούσε της το έκαψαν καθαρά ως έγκλημα μίσους (δεν προσπαθησαν να πάρουν τίποτε από μέσα και της κατέστρεψαν και την πτυχιακή) και το πανεπιστήμιο είχε safety bus που γύριζε τον κόσμο στο σπίτι.

Οι γείτονες μας σε μεγάλη ακτίνα ήταν άνθρωποι που ήταν χρόνια άνεργοι από την εποχή που έκλεισαν τα ορυχεία άνθρακα, πολλοί επί χρόνια ζούσαν χωρίς ρεύμα, για οδοντοστοιχία δεν το συζητάμε και ο δείκτης εξάρτησης από ναρκωτικά και αλκοόλ ηταν απλα τραγικός. Τα παιδιά τους κυκλοφορούσαν με σουγιαδες κι έκλεβαν τα λάπτοπ των φοιτητών, ενώ είχαμε κάτι δυστυχείς γείτονες φοιτητές που τους έσπασαν την πόρτα με τσεκούρι, τους έδεσαν, τους έκλεψαν ο,τι βρήκαν, το έβαλαν στον ίδιο τους το αυτοκίνητο κι έφυγαν, μέρα μεσημέρι αυτά.

Οι άνθρωποι αυτοί όχι διακοπές στην Ελλάδα δεν ονειρεύτηκαν ποτέ, αλλά ούτε πού πέφτει η γειτονική πόλη δεν ήξεραν. Μιλάμε για συνθήκες γκέτο απάνθρωπες και για χιλιαδες ανθρώπους σε μια μεσαία πόλη της Αγγλίας. Καμία ευκαιρία δεν τους έδινε το βρετανικό κράτος και φυσικά δεν ήταν η μόνη πόλη σε τέτοια χαλια, ο μισός Βορράς έτσι είναι και σε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού. Κάτι Hull, Notingham και Birmingham έχουν γειτονιές που μπροστά τους η δικιά μας ήταν κουκλοθέατρο. Καμία δυνατότητα κοινωνικής εξέλιξης, συμμορία, πρέζα κι όπλα είναι η καθημερινότητα για πολύ μεγάλο κομμάτι των φτωχότερων στρωμάτων.

Αυτά που διαβάζω και μου λένε Γάλλοι φίλοι, τα ίδια συμβαίνουν και σε πολλά γκέτο της Λιλ κλπ, απλά ήθελα να πω ότι η ιδέα ότι οι Άγγλοι έρχονται από μια χώρα που και τα πιο λαϊκά στρώματα πάνε στη Ζάκυνθο είναι εντελώς λάθος. Τα λαικοτερα στρώματα δεν ονειρεύονται καν να βγουν από τα στενά όρια του Λιντς.

Τι να σου πω οι Αγγλοι που εχω ερθει σε επαφη στο Φαληρακι, κυριως με επιδοματα ζουσαν και πουλαγαν και κανα ναρκωτικο για κανενα εξτραδακι ή εμεναν με τους γονεις τους ή δουλευαν δουλειες του ποδαριου ή ηταν αλκοοολικοι και εκαναν working holidays στο Φαληρακι και μετα ερχοντουσαν τα επομενα καλοκαιρια και διακοπες, φανταζομαι θα υπηρχαν κι αλλοι που ερχονταν διακοπες και θα ηταν στην ιδια φαση, απλα αυτους που ερχοντουσαν για μια εβδομαδα, δεν ειχα τον χρονο να τους γνωρισω καλυτερα! Αρα υποθετω οτι τα επιδοματα δεν ηταν πενιχρα ουτε και η πιθανοτητα να βρουν μια δουλεια εστω του ποδαριου που να τους πληρωνει το νοικι δεν ηταν δυσκολη υποθεση! Τωρα δεν ξερω για ποιες γειτονιες μιλας αλλα μηπως παλι υπερβαλλεις; Θελω να πω και μενα στην Αθηνα δυο φιλες μου παραλιγο να βιαστουν, εναν αλλο φιλο μου του βγαλαν μαχαιρι να του παρουν λεφτα, εμενα με εχουν ψιλοαπειλησει νυχτιατικα να μου παρουν λεφτα αλλα οχι κατι χοντρο, στο φαναρι Ιερα Οδο και Θηβων ειχα δει να βγαζουν ενα πτωμα μεσα απο ενα αμαξι, 2 λεπτα πριν περασω τον ειχαν πυροβολησει (ξεκαθαρισμα λογαριασμων), δυο αλλοι φιλοι μου κυκλοφορουν με σουγια καλου κακου (το παραχεσαν αυτοι), ενος αλλου φιλου μου σπασαν το αμαξι και πριν καμμια εβδομαδα ηταν κατι κλεφτες στην ταρατσα του σπιτιου μου και τους καταδιωκαν μπατσοι απο ταρατσα σε ταρατσα γιατι καποιος τους ειδε και πηρε την αστυνομια, απ' οτι μου ειπαν οι γειτονες γιατι εγω ελειπα για ποτακι (κριμα εχασα την δραση)! Στην γειτονια που μενω επισης εχω πολλα περιστατικα απο παραβαινοντες το νομο γειτονες και διαρρηξεις! Αλλα να πω την Αθηνα επικινδυνη πολη νομιζω ειναι υπερβολη, (καποιοι μπορει να την θεωρουν, οπτικη ειναι ολα)! Απλα αν μενεις καπου λογικο ειναι να μαζεψεις πολλες τετοιες ιστοριες! Ακομα και για την Ροδο εχω να σου πω παρομοιες ιστοριες και σκηνικα! Παντως για να ειχε φοιτητες δεν θα ηταν και τοσο γκετο! Διορθωσε με αν κανω λαθος!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom