Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κοίτα να δεις.Δεν είναι τόσο χάλια.Κι εγώ για επαγγελματικούς λόγους θα πάω Ιανουάριο.Χαίρεσαι κρύο,βροχή,μούχλα.Φάαιννν.
Κάνεις τις δουλειές σου και στο ενδιάμεσο για διάλειμμα ακόμα και να μην είσαι(γενικά μιλάω για όολους)φίλος της τέχνης..μπαίνεις σένα μουσείο..η πολυχώρο τέχνης από τα πιό μεγάλα (Βρεττανικό,Tate,,Victoria kai albertκλπ)μέχρι τα πιό μικρά που υπάρχουν σχεδόν σε ΚΑΘΕ γειτονιά και είναι ΔΩΡΕΑΝ(ποιά άλλη πόλη σου προσφέρει τόση τέχνη και πολιτισμό σε κτίρια και υποδομές πανέμορφες ΤΖΑΜΠΑ;;;_,μόνο μια βόλτα να κάνεις πέρα δώθε να χαζέψεις να κάτσεις να πιείς έναν καφέ ν ανοίξει το μάτι σου ...τι σε νοιάζει αν βρέχει έξω;;;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι να σου πω οι Αγγλοι που εχω ερθει σε επαφη στο Φαληρακι
,
Μα αυτοί ειναι οι Άγγλοι που έφτασαν μέχρι το Φαληρακι ρε φίλε... Εδώ μιλάμε ότι 4εκ παιδια στο Ηνωμένο Βασίλειο ζουν σε συνθήκες απόλυτης φτώχειας...
https://www.independent.co.uk/news/...s-costs-austerity-conservatives-a8843381.html

Τωρα δεν ξερω για ποιες γειτονιες μιλας αλλα μηπως παλι υπερβαλλεις;
Ειχε πυροβολισμούς καθε βραδυ.

Θελω να πω και μενα στην Αθηνα δυο φιλες μου παραλιγο να βιαστουν, εναν αλλο φιλο μου του βγαλαν μαχαιρι να του παρουν λεφτα, εμενα με εχουν ψιλοαπειλησει νυχτιατικα να μου παρουν λεφτα αλλα οχι κατι χοντρο, στο φαναρι Ιερα Οδο και Θηβων ειχα δει να βγαζουν ενα πτωμα μεσα απο ενα αμαξι, 2 λεπτα πριν περασω τον ειχαν πυροβολησει (ξεκαθαρισμα λογαριασμων), δυο αλλοι φιλοι μου κυκλοφορουν με σουγια καλου κακου (το παραχεσαν αυτοι), ενος αλλου φιλου μου σπασαν το αμαξι και πριν καμμια εβδομαδα ηταν κατι κλεφτες στην ταρατσα του σπιτιου μου και τους καταδιωκαν μπατσοι απο ταρατσα σε ταρατσα γιατι καποιος τους ειδε και πηρε την αστυνομια, απ' οτι μου ειπαν οι γειτονες γιατι εγω ελειπα για ποτακι (κριμα εχασα την δραση)! Στην γειτονια που μενω επισης εχω πολλα περιστατικα απο παραβαινοντες το νομο γειτονες και διαρρηξεις! Αλλα να πω την Αθηνα επικινδυνη πολη νομιζω ειναι υπερβολη, (καποιοι μπορει να την θεωρουν, οπτικη ειναι ολα)! Απλα αν μενεις καπου λογικο ειναι να μαζεψεις πολλες τετοιες ιστοριες
Το θέμα είναι ότι αν τις μαζέψεις μέσα σε ένα Σεπτέμβριο μάλλον δε μένεις σε μια γειτονιά σαν την δικιά σου. Στη δική μας δεν έμεινε ούτε ένα μαγαζί ανοιχτό λόγω των ενόπλων ληστειών.

Παντως για να ειχε φοιτητες δεν θα ηταν και τοσο γκετο! Διορθωσε με αν κανω λαθος!
Ορίστε τα στατιστικά για όλη την πόλη συγκριτικά με άλλες του μεγέθους της στην ήδη προβληματική βόρεια Αγγλία. Η ύπαρξη των φοιτητών, λόγω της εγγύτητας με το Πανεπιστήμιο και των φτηνών ενοικίων (λογω του πόσο χαλια ειναι η γειτονιά) έφερνε έγκλημα στη γειτονιά από τις γύρω, που ήταν χειροτερες: Οι φοιτητές συνήθως ήταν άοπλοι, είχαν πάνω τους laptop ή κινητό και ειδικα το Σεπτέμβριο, που μολις ξεκιναει η χρονιά και ειναι ανυποψίαστοι, δεν κυκλοφορουσαν με το safety bus. Τα πογκρόμ της αστυνομίας στα γειτονικα Chapleton και Little London το μονο που εκαναν ηταν να μεταφέρουν το εμποριο ναρκωτικών και τις συμμορίες στις φοιτητικές γειτονιές. Βεβαια βοηθησαν το Μπλερ να λεει οτι μειωσε την εγκληματικότητα εκεί, χωρίς να εξηγεί ότι τη μετέφερε αλλού.
https://www.police.uk/west-yorkshire/LDT_CITY/performance/compare-your-area/
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@fotast
Φίλε μην κάνεις προπαγάνδα (κάνεις καθαρή προπαγάνδα και ελπίζω με λίγη αντικειμενικότητα να το δουν και οι moderators) , ο τίτλος από το άρθρο που έβαλες είναι:

Σκηνές χάους και φαρ ουέστ στο Μετρό του Λονδίνου με εξαγριωμένους πολίτες να χτυπούν και να λιντσάρουν ακτιβιστές που δεν επέτρεπαν να γίνουν τα δρομολόγια.

Εσύ κράτησες τις λέξεις "χτυπούν ακτιβιστές"

Κανονικά θα έπρεπε να τους μαζέψει η αστυνομία και να τους ρίξει ποινές για παρακώλυση δημόσιας συγκοινωνίας κτλ.

Γιατί να εμποδίζουν τον μεροκαμιατάρη Λονδρέζο να πάει στη δουλειά του? Αν γινόταν κάποιο ατύχημα στις αποβάθρες ποιος θα έφταιγε? Γιατί να εμποδίσουν τον τουρίστα που είχε τον πρόγραμμα του? Γιατί να μην αφήσουν κάποιο δημόσιο μέσο να κινηθεί? του μπαμπά τους είναι το μετρό που ανέβηκαν πάνω?

Ζήτω η Λονδινάρα και τώρα με αυτό το άρθρο ΧΙΛΙΑ μπράβο στους Λονδρέζους που ευτυχώς δεν έχουν καταντήσει Ελλάδα.

Πριν φύγω για έξω, έζησα την Ελλάδα το 2010, 2011, 2012 κτλ , που σπούδαζα και κάθε εβδομάδα 1-2 ημέρες όλα ακινητοποιούνταν. Τραγικές καταστάσεις.

Πρέπει ο κάθε ακτιβιστής να καταλάβει ότι δεν έχει δικαίωμα να περιορίζει την ελευθερία των άλλων.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
@fotast
Φίλε μην κάνεις προπαγάνδα (κάνεις καθαρή προπαγάνδα και ελπίζω με λίγη αντικειμενικότητα να το δουν και οι moderators) , ο τίτλος από το άρθρο που έβαλες είναι:

Σκηνές χάους και φαρ ουέστ στο Μετρό του Λονδίνου με εξαγριωμένους πολίτες να χτυπούν και να λιντσάρουν ακτιβιστές που δεν επέτρεπαν να γίνουν τα δρομολόγια.

Εσύ κράτησες τις λέξεις "χτυπούν ακτιβιστές"

Κανονικά θα έπρεπε να τους μαζέψει η αστυνομία και να τους ρίξει ποινές για παρακώλυση δημόσιας συγκοινωνίας κτλ.

Γιατί να εμποδίζουν τον μεροκαμιατάρη Λονδρέζο να πάει στη δουλειά του? Αν γινόταν κάποιο ατύχημα στις αποβάθρες ποιος θα έφταιγε? Γιατί να εμποδίσουν τον τουρίστα που είχε τον πρόγραμμα του? Γιατί να μην αφήσουν κάποιο δημόσιο μέσο να κινηθεί? του μπαμπά τους είναι το μετρό που ανέβηκαν πάνω?

Ζήτω η Λονδινάρα και τώρα με αυτό το άρθρο ΧΙΛΙΑ μπράβο στους Λονδρέζους που ευτυχώς δεν έχουν καταντήσει Ελλάδα.

Πριν φύγω για έξω, έζησα την Ελλάδα το 2010, 2011, 2012 κτλ , που σπούδαζα και κάθε εβδομάδα 1-2 ημέρες όλα ακινητοποιούνταν. Τραγικές καταστάσεις.

Πρέπει ο κάθε ακτιβιστής να καταλάβει ότι δεν έχει δικαίωμα να περιορίζει την ελευθερία των άλλων.

Είπαμε είναι War...Σύμφωνα με την παράδοση του φόρουμ όλα επιτρέπονται(και τα χτυπήματα κάτω από την μέση)..Μην το παίρνεις τόσα σοβαρά..Ηρέμησε ....:)
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Μην το παίρνεις τόσα σοβαρά..Ηρέμησε ...
Είναι αθέμιτο αλλά αφού επιτρέπεται οκ!

Αλλά έτσι όπως το πάμε με τέτοια post θα ανοίξει πολιτική κουβέντα όταν θα μπουν και άλλα μέλη αργότερα προβλέπω σεντόνια.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ισοπαλία...και έχουμε 2 ακόμα σίγουρους "Αγγλους από κουνια":haha:που εχουν εξαφανισθεί από το φόρουμ...ο αγαπητός kalspiros!!μα μήπως μετακόμισε σε άλλη ήπειρο;;
και φυσικά ο "tripakias"που εύχομαι μόνο λόγω της μετοίκησης του να μην αλλαξοπίστησε..:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom