Όλα τα απαραίτητα έγγραφα για ένα ασφαλές ταξίδι οδικώς Ευρώπη

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Συγνώμη κιόλας, αλλά ένα βιβλιοπωλείο στη γειτονιά σου δεν έχει μια πράσινη σελίδα να σου δώσει;
Πρέπει να είναι σε πράσινο χαρτί, δεν έχω ιδέα γιατί, αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλο ζήτημα νομίζω. Μου φαίνεται απίστευτο να μην μπορείς να πάρεις ένα πράσινο φύλλο από ένα βιβλιοπωλείο.
Ειδάλλως, πρέπει να έχουν και οι ασφαλιστές, αλλιώς πώς εκτυπώνουν τις πράσινες κάρτες για τους πελάτες; Και να μην είσαι πελάτης, πλήρωσε και πάρε ένα φύλλο. :)
Τα βιβλιοπωλεια μου ελεγαν οτι μπορω αν θελω να αγορασω ολοκληρο το πακετο το πρασινο Α4 και να μου τυπωσουν απο κει. Τελικα πηρα απο το τζαμπο κολλες διαφορων χρωματων κι εκανα τη δουλεια μου. Το θεμα ομως ειναι οτι ειναι δουλεια της ασφαλιστικης να σου προμηθευσει την καρτα και σε κανει και τρεχεις.
 

SKandalf1984

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Χαιρετώ τα μέλη!

Θα ήθελα την βοήθεια σας και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

Σχεδιάζω ένα ταξίδι στην Βουλγαρία (Σόφια) με αυτοκίνητο που έχει παλιές πινακίδες (δεν υπάρχει δηλαδή πάνω το σήμα GR)

Γνωρίζετε που μπορώ να προμηθευτώ το αυτοκόλλητο;

Υπάρχει θέμα αν ταξιδέψω χωρίς αυτό; (έχω πράσινη κάρτα,ασφάλεια, ροζ τρίπτυχο-αδεια οδήγησης)

Ευχαριστώ Πολύ
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Χαιρετώ τα μέλη!

Θα ήθελα την βοήθεια σας και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

Σχεδιάζω ένα ταξίδι στην Βουλγαρία (Σόφια) με αυτοκίνητο που έχει παλιές πινακίδες (δεν υπάρχει δηλαδή πάνω το σήμα GR)

Γνωρίζετε που μπορώ να προμηθευτώ το αυτοκόλλητο;

Υπάρχει θέμα αν ταξιδέψω χωρίς αυτό; (έχω πράσινη κάρτα,ασφάλεια, ροζ τρίπτυχο-αδεια οδήγησης)

Ευχαριστώ Πολύ

Πέρα από αυτό του προλαλήσαντα.
1. Όλα τα κατ/τα με είδη αυτ/των έχουν ή στην χειρότερη στο φέρνουν σε διάφορα μεγέθη.
2- Επϊσης, υπάρχει στα κατ/τα που φτιάχνουν επιγραφές.
3. Καλό είναι να βάλεις, να υπάρχει, πάμε για το 2020 !
 

Fileas Fog

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Καλησπέρα! Τον Ιούλιο λέμε να ταξιδέψουμε οδικώς για Βελιγράδι! Μήπως γνωρίζει κάποιος αν χρειάζεται νέου τύπου δίπλωμα οδήγησης, αυτό που είναι σαν κάρτα, ή αν ισχύει και το παλιό;Ευχαριστώ!
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Νεου τυπου χρειαζεται.....αυτο που ειναι σαν καρτα .
 

Fileas Fog

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία

rockakis89

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
καλησπερα σας! τι βοηθεια σας please

προκειται να κανουμε ενα ταξιδι με αμαξι στη βουδαπεστη μεσω σκοπιων και σερβιας. θα ηθελα να ρωτησω οσον αφορα τα εγγραφα για να ταξιδεψουμε και αν χρειαζομαστε κατι περισσοτερο.
ταυτοτητες οκ
διπλωμα(καινουργιο) οκ
πρασινη καρτα οκ
εμβολιασμος οκ

το προβλημα ειναι πως η αδεια του αμαξιου ειναι σε αλλο ονομα και δεν ξερω αν θα εχουμε θεμα
αν μπορει καποιος να βοηθεισει. ευχαριστω εκ των προτερων
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Για το αυτοκίνητο είχα πληροφορηθεί πως χρειάζεται εξουσιοδότηση στα αγγλικά.
 

rockakis89

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
απλα το αναφερω και για τους υπολοιπους. επικοινωνησα με το φυλακιο ευζωνων. ευγενεστατοι btw.
εκει ζηταν μονο διπλωματα/ταυτοτητες/πρασινη καρτα(εστω και σε αλλο ονομα, αρκει να αφερονται οι οδηγοι)
ωστοσο θα ηταν καλο μου ειπαν, να υπαρχει υπευθυνη δηλωση του κατοχου το αυτοκινητου στα αγγλικα και επικυρωμενη
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
απλα το αναφερω και για τους υπολοιπους. επικοινωνησα με το φυλακιο ευζωνων. ευγενεστατοι btw.
εκει ζηταν μονο διπλωματα/ταυτοτητες/πρασινη καρτα(εστω και σε αλλο ονομα, αρκει να αφερονται οι οδηγοι)
ωστοσο θα ηταν καλο μου ειπαν, να υπαρχει υπευθυνη δηλωση του κατοχου το αυτοκινητου στα αγγλικα και επικυρωμενη
Εδώ η υπέυθυνη δήλωση στα αγγλικά:
https://mst.hmu.gr/wp-content/uploads/2020/07/ypefthyni-dilosi-nomou-105-n-1599-86-agglika.docx
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.058
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
καλησπερα σας! τι βοηθεια σας please

προκειται να κανουμε ενα ταξιδι με αμαξι στη βουδαπεστη μεσω σκοπιων και σερβιας. θα ηθελα να ρωτησω οσον αφορα τα εγγραφα για να ταξιδεψουμε και αν χρειαζομαστε κατι περισσοτερο.
ταυτοτητες οκ
διπλωμα(καινουργιο) οκ
πρασινη καρτα οκ
εμβολιασμος οκ

το προβλημα ειναι πως η αδεια του αμαξιου ειναι σε αλλο ονομα και δεν ξερω αν θα εχουμε θεμα
αν μπορει καποιος να βοηθεισει. ευχαριστω εκ των προτερων
Η πρασινη καρτα ειναι πλεον ασπρη. Καλο ειναι να βγαλεις και την Ευρωπαικη καρτα ασθενειας, αν προλαβαινεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom