Αυστρία Ice cave Austria

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Δεν ξερω αν εχει ξαναγραφτεί αυτο το θέμα αλλά θα ήθελα να σας το παρουσιάσω μιας και το επισκεφτήκαμε πρόσφατα. Λέγεται Eisriesenwelt βρίσκεται κοντά στο χωρίο Werfen και είναι σε σχετικά κεντρική τοποθεσία οπότε οποίος εχει όρεξη μπορεί να του αφιερώσει ένα πρωινό. Είναι το μεγαλύτερο σπήλαιο πάγου στον κόσμο!
το Werfen
1200px-Werfen_from_castle_Hohenwerfen.jpg
Μπαίνεις στο χωριό και ακολουθείς τις ταμπέλες για το σπήλαιο, εχεις δυο επιλογές να ανέβεις ως τα εκδοτήρια με το αυτοκίνητο ή να αφήσεις το αυτοκίνητο εκεί (κοντά στο σιδηροδρομικο σταθμό) και να ανέβεις με λεωφορείο. Κάποιες φορές που τα παρκινγκ πάνω γεμίζουν το λεωφορείο ειναι μονόδρομος. Εμεις ανεβήκαμε με το αυτοκίνητο, πάνω υπήρχαν άνθρωποι που σου έδειχναν που μπορείς να παρκαρεις. Στη συνέχεια μπαίνεις στα εκδοτήρια(υπάρχει wc κυλικείο ) βγάζεις το εισιτήριο 24 ευρώ (σπήλαιο + τελεφερίκ) και αρχίζεις να περπατάς σε ωραίο μεγάλο μονοπάτι για 20 λεπτά μέχρι το τελεφερίκ.
Αν θελεις μπορείς να μην αγοράσεις το full ticket και να περπατήσεις ολη την απόσταση μέχρι πάνω . Οταν βγεις απο το τελεφερίκ στα 1589 μέτρα υψόμετρο ξανά περπατάς για 30 λεπτά περίπου μεχρι την είσοδο της σπηλιάς.
Ο δρόμος- μονοπατι
monopati.jpg
Στο σπήλαιο γίνονται οργανωμένα tour στα Αγγλικά ή Γερμανικά κάθε 20-30 λεπτά.
Σημαντικό:
1)Να έχετε χοντρή ζακέτα-μπουφάν
2)Να πάρετε δεύτερο κοντομάνικο που θα το αλλάξετε μόλις φτάσετε(υπάρχουν τουάλετες). Εμείς την πατήσαμε γιατί φτάνοντας πάνω είχαμε ιδρώσει από τον ήλιο/ ανηφόρα βάλαμε τις φλις αλλά στους 0 βαθμούς και κρυώσαμε και αχνίζαμε!
Το τουρ διαρκεί 1 ωρα και ενα τέταρτο περίπου. Εχει 'άπειρα σκαλιά κάπου 1300 και είναι λίγο απαιτητικό! Μέσα δεν υπάρχει φωτισμός απαγορευονται οι φωτογραφίες και σου δίνουν ανα 4 ατομα ενα φαναράκι που κατά τη γνώμη μου δεν είναι αρκετό//
Το σπήλαιο
eisriesenwelt-4[7].jpg
eisriesenwelt-4[7].jpg
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πρόσφατα πήγα στην περιοχή και παρ'οτι το είχα στη λίστα δεν πήγαμε γιατί φοβήθηκα τα σκαλοπάτια, συν οτι θα έπρεπε να έχουμε χοντρά ρούχα μαζί μας. Κρίμα που το χάσαμε, φαίνεται πολύ ωραίο. Πήγαμε όμως στο φαράγγι Partnachklamm και ήταν καταπληκτικό. @Dina Z να το βάλεις οπωσδήποτε στη λίστα σου!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Πρόσφατα πήγα στην περιοχή και παρ'οτι το είχα στη λίστα δεν πήγαμε γιατί φοβήθηκα τα σκαλοπάτια, συν οτι θα έπρεπε να έχουμε χοντρά ρούχα μαζί μας. Κρίμα που το χάσαμε, φαίνεται πολύ ωραίο. Πήγαμε όμως στο φαράγγι Partnachklamm και ήταν καταπληκτικό. @Dina Z να το βάλεις οπωσδήποτε στη λίστα σου!
Ωραιο φαινεται (μολις ειδα φωτογραφιες) για πες μερικες πληροφοριες...
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Βρίσκεται λίγο πιο έξω απο το Garmish-Partenkirchen.

Μπορείς να παρκάρεις κοντά στο σημείο που επιτρέπονται τα αυτοκίνητα(είναι ακριβώς στο στάδιο του ski jump) και μετά μπορείς είτε με τα πόδια (είναι περίπου 1 χιλ και λίγο ανηφορικός δρόμος) είτε παίρνοντας σούστα με άλογα που το κόστος δεν το θυμάμαι αλλά δεν ήταν πολύ (νομίζω ή 5 ευρώ το άτομο ή 15 το ζευγάρι). Εμείς κάναμε την άνοδο με σούστα και κατεβήκαμε με τα πόδια. Επίσης νομίζω οτι η μεταφορά με την άμαξα δεν ισχύει για όλες τις εποχές.

Tο εισιτήριο 6 ευρώ που βγάζεις στην είσοδο το ζητάνε και στην έξοδο. Τελειώνοντας το στενό κομμάτι του φαραγγιού έχει ωραία σημεία για πεζοπορία.

Δεν χρειαστήκαμε αδιάβροχα, κατά την διάρκεια της πεζοπορίας δίπλα στο φαράγγι. Απλά θέλει σωστά παπούτσια να μη γλυστράνε. Επίσης πολύ προσοχή με το τηλέφωνο ή την κάμερα γιατί βγάζεις το χέρι έξω για να τραβήξεις φωτογραφίες και είναι πολύ εύκολο να σου πέσει στο φαράγγι.

http://www.partnachklamm-info.de/

Αν θέλετε κι άλλες πληροφορίες για την περιοχή τις έχω πολύ πρόσφατες και ευχαρίστως να σας πω.
 
Last edited:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Δεν ξερω αν εχει ξαναγραφτεί αυτο το θέμα αλλά θα ήθελα να σας το παρουσιάσω μιας και το επισκεφτήκαμε πρόσφατα. Λέγεται Eisriesenwelt βρίσκεται κοντά στο χωρίο Werfen και είναι σε σχετικά κεντρική τοποθεσία οπότε οποίος εχει όρεξη μπορεί να του αφιερώσει ένα πρωινό. Είναι το μεγαλύτερο σπήλαιο πάγου στον κόσμο!
το Werfen
View attachment 210255
Μπαίνεις στο χωριό και ακολουθείς τις ταμπέλες για το σπήλαιο, εχεις δυο επιλογές να ανέβεις ως τα εκδοτήρια με το αυτοκίνητο ή να αφήσεις το αυτοκίνητο εκεί (κοντά στο σιδηροδρομικο σταθμό) και να ανέβεις με λεωφορείο. Κάποιες φορές που τα παρκινγκ πάνω γεμίζουν το λεωφορείο ειναι μονόδρομος. Εμεις ανεβήκαμε με το αυτοκίνητο, πάνω υπήρχαν άνθρωποι που σου έδειχναν που μπορείς να παρκαρεις. Στη συνέχεια μπαίνεις στα εκδοτήρια(υπάρχει wc κυλικείο ) βγάζεις το εισιτήριο 24 ευρώ (σπήλαιο + τελεφερίκ) και αρχίζεις να περπατάς σε ωραίο μεγάλο μονοπάτι για 20 λεπτά μέχρι το τελεφερίκ.
Αν θελεις μπορείς να μην αγοράσεις το full ticket και να περπατήσεις ολη την απόσταση μέχρι πάνω . Οταν βγεις απο το τελεφερίκ στα 1589 μέτρα υψόμετρο ξανά περπατάς για 30 λεπτά περίπου μεχρι την είσοδο της σπηλιάς.
Ο δρόμος- μονοπατι
View attachment 210256
Στο σπήλαιο γίνονται οργανωμένα tour στα Αγγλικά ή Γερμανικά κάθε 20-30 λεπτά.
Σημαντικό:
1)Να έχετε χοντρή ζακέτα-μπουφάν
2)Να πάρετε δεύτερο κοντομάνικο που θα το αλλάξετε μόλις φτάσετε(υπάρχουν τουάλετες). Εμείς την πατήσαμε γιατί φτάνοντας πάνω είχαμε ιδρώσει από τον ήλιο/ ανηφόρα βάλαμε τις φλις αλλά στους 0 βαθμούς και κρυώσαμε και αχνίζαμε!
Το τουρ διαρκεί 1 ωρα και ενα τέταρτο περίπου. Εχει 'άπειρα σκαλιά κάπου 1300 και είναι λίγο απαιτητικό! Μέσα δεν υπάρχει φωτισμός απαγορευονται οι φωτογραφίες και σου δίνουν ανα 4 ατομα ενα φαναράκι που κατά τη γνώμη μου δεν είναι αρκετό//
Το σπήλαιο
View attachment 210257 View attachment 210257

Πω Πω! και εγώ νόμιζα ότι μόνο εγώ το ανακάλυψα αυτό το σπήλαιο. Όχι μόνο το είχες βρει πριν από μένα, αλλά είχες πάει κιόλας πριν από μένα. Εγώ πήγα τον Σεπτέμβριο του '17. :)
Πραγματικά είναι ένα πολύ εντυπωσιακό σπήλαιο και πολύ όμορφή και η διαδρομή που διανύεις για να φτάσεις μέχρι την είσοδό του.
Θέλω να προσθέσω στα λεγόμενά σου ότι στο σπήλαιο βρίσκεται πάνω στην κεντρική αρτηρία Α-10 που έρχεται από Σλοβενία και πάει στο Μόναχο και συνεπώς είναι στο πέρασμα πολλών ταξιδευτών που πηγαίνουν οδικώς προς Γερμανία.

Επίσης θέλω να επιβεβαιώσω ότι το tour μέσα στο σπήλαιο είναι λίγο ... απαιτητικό. Θέλει "φυσική κατάσταση" κάτι που ... είχα :bleh: όπως θα καταλάβει κάποιος αν διαβάσει τη σχετική ιστορία Δέκα ταξίδια ... σε ένα! στο κεφάλαιο των Άλπεων.
Είχα καταφέρει (κατά λάθος :icon_redface:) να βγάλω και μια φωτογραφία και εσωτερικά...

IMG_5302.JPG


την οποία παραθέτω προκειμένου να παροτρύνω και εγώ με τη σειρά μου τους ταξιδιώτες - συμφορουμίτες να το βάλουν κάποια στιγμή στο πρόγραμμα τους, γιατί πραγματικά αξίζει.
Οι Άλπεις στο μεγαλείο τους!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Είχα καταφέρει (κατά λάθος :icon_redface:) να βγάλω και μια φωτογραφία και εσωτερικά...
Χα χα..... ωραια ειναι έστω και κατά λάθος!!!Εγώ αυτό που θυμάμαι είναι η δύναμη του αέρα όταν άνοιγε η πόρτα του σπηλαίου!!! Ήταν απίστευτο δεν ξέρω αν το πρόσεξες??Μάλιστα υπήρχε προειδοποιηση να κρατήσουν καλά καπέλα ,φουλάρια, μικρά παιδιά χα χα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom