Γενικά Ισλανδία Νορβηγία Φερόε (Νήσοι) Κρήτη - Ισλανδία - Φερόε - Νορβηγία οδικώς. Για πείτε καμία άποψη. :)

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Έτσι όπως το σκέπτομαι, στην θέση σας, θα άφηνα τελείως τα Βαλκάνια, με την λογική ότι είναι η γειτονιά μας, γίνονται εύκολα και άλλη φορά καθώς και για εξοικονόμηση δυνάμεων. Πρακτικά δηλαδή με καράβι από Ηγουμενίτσα θα περνούσα Ιταλία.
Εκεί που θα έδινα έμφαση είναι ανατολική Γαλλία γενικώς μαζί με Άλπεις αφού υπάρχει χρόνος..
Επίσης θα <,γάζωνα>> και τις Ελβετικές Άλπεις αφού σε μία τόσο ακριβή χώρα ο πιο φθηνός τρόπος είναι αυτός που θα πάτε τώρα και είναι φιλική προς τους campers. :)
Χμμμ, τρεις εβδομάδες συνολικά για Ελβετία, δυτική Αυστρία και Αλσατία μαζί με Μέλανα δρυμο; Ή είναι λίγο;
Έλεγα να περάσουμε καμία δεκαριά μέρες στην Ελβετία, νομίζω θα είναι οκ με την οροφοσκηνη και τη διαμονή CS σε μικρές πόλεις, ή όχι;
Καράβι δεν θέλω, λόγω επιπλέον εξόδων, συν τα ιταλικά διόδια. Κάνω λάθος;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Έλεγα να περάσουμε καμία δεκαριά μέρες στην Ελβετία, νομίζω θα είναι οκ με την οροφοσκηνη και τη διαμονή CS σε μικρές πόλεις, ή όχι;
Η απαντηση ειναι : εξαρταται απο το budget σας.
Περιμενω απαντηση για ενα 5ημερο προγραμμα στην Ελβετια με καλυμμενη τη διαμονη. Αν το παρω, υπολογιζω καπου 80-100 ευρω τη μερα για συγκοινωνιες και φαι, καφεδες ( για 3 καφεδες τη μερα που πινω θελω 20 ευρω!!), νερα για ενα μονο ατομο. Η πρωτη επαφη με τη χωρα με φρικαρε στο οικονομικο.

2+ ατομα για 10 μερες στην Ελβετια, ακομη και με διατροφη και αναλωσιμα απο σουπερμαρκετ, βενζινες, διοδια κλπ, ακομη και χωρις εξοδα για υπνο, δυσκολευομαι να πιστεψω οτι χρειαζονται λιγοτερα απο 200 τη μερα η 2000 το δεκαημερο.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Η απαντηση ειναι : εξαρταται απο το budget σας.
Περιμενω απαντηση για ενα 5ημερο προγραμμα στην Ελβετια με καλυμμενη τη διαμονη. Αν το παρω, υπολογιζω καπου 80-100 ευρω τη μερα για συγκοινωνιες και φαι, καφεδες ( για 3 καφεδες τη μερα που πινω θελω 20 ευρω!!), νερα για ενα μονο ατομο. Η πρωτη επαφη με τη χωρα με φρικαρε στο οικονομικο.

2+ ατομα για 10 μερες στην Ελβετια, ακομη και με διατροφη και αναλωσιμα απο σουπερμαρκετ, βενζινες, διοδια κλπ, ακομη και χωρις εξοδα για υπνο, δυσκολευομαι να πιστεψω οτι χρειαζονται λιγοτερα απο 200 τη μερα η 2000 το δεκαημερο.
Η βινιέτα κάνει 30 ευρώ νομίζω, κι αν βγάλω σχέδιο μόνο για επαρχιακό οδικό δίκτυο, δεν είναι καν υποχρεωτική, αν δεν κάνω λάθος. Αλλά ας πούμε ότι την βγάζω.
Υπολογίζω πρόχειρα κάπου στα 500-600 χλμ μέσα στην Ελβετία, το πολύ, μιας και θα μπούμε από Λιχτενστάιν και θα βγούμε εκεί στα σύνορα Γαλλίας - Γερμανίας. Αν και θα έχω φουλάρει από την Αυστρία, ας χρειαστώ 80 ευρώ για πετρέλαιο. Διαμονή δεν πληρώνουμε, εφόδια θα έχουμε από Αυστρία σουπερμάρκετ, ψυγειό στο αμάξι έχουμε, εξοπλισμό κάμπινγκ (εστία και σκεύη, εσπρεσσιέρα, συν τον πολυμάγειρα που τον βάζω οπουδήποτε έχει ρεύμα και έχω έτοιμο φαί σε μισή ώρα). Μουσεία δεν πάμε, εσταιτόρια δεν πάμε. Νομάδες παιδί μου :D
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Χμμμ, τρεις εβδομάδες συνολικά για Ελβετία, δυτική Αυστρία και Αλσατία μαζί με Μέλανα δρυμο; Ή είναι λίγο;
Δεν το γνωρίζω. ;)

Έλεγα να περάσουμε καμία δεκαριά μέρες στην Ελβετία, νομίζω θα είναι οκ με την οροφοσκηνη και τη διαμονή CS σε μικρές πόλεις, ή όχι;
Διαμονή δεν πληρώνουμε,
Θα έβγαζα και έναν μικρό προυπολογισμό, μήπως χρειαστεί, για διαμονή σε οργανωμένα κάμπινγκ. Γνωρίζω από φίλο που έχει πάει οικογενειακώς ότι έχουν καλές υποδομές . Σε αυτό που είχε πάει είχαν ακόμη και μικρά σπιτάκια προς ενοικίαση.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μ'αρέσεις (και το ξέρεις! ) :) Από τη στιγμή που άνοιξες το θέμα (και καλά έκανες, κάτι θ'αποκομίσεις, όπως και νά'χει) θ'ακούσεις το μακρύ και το κοντό του καθενός: Πήγαινε Βαλκάνια, μην πας Βαλκάνια, τι θα κάνεις στην Ελβατία, η Ελβετία είναι υπέροχη, η Νορβηγία έχει λάσπες, η Δανία έχει κροκόδειλους, η Ισλανδία έχει μύγες τσε-τσε - να φοράς κράνος!

Μη μασάς!
(όχι ότι, απ'ό,τι φαίνεται δεν - και καλά κάνεις) Μακάρι να μπορούσαν όλοι να είχαν το χρόνο και τη διάθεση (μην το παραγνωρίζεις, τα περισσότερα νέα παιδιά σήμερα είναι κουρασμένα από τη μέρα που γεννήθηκαν...) να το κάνουν - για να μη μιλήσω και για την ηλικία (γκουχου, γκουχου). Στην Ευρώπη θα είστε, σε πολιτισμένες χώρες θα είστε (πιο πολιτισμένες από τη δική μας σίγουρα), κι αν σας τύχει κάτι, λύση θα βρείτε έτσι κι αλλιώς. Και τα απρόοπτα είναι που ομορφαίνουν και νοστιμίζουν το ταξίδι. Ανεξάρτητα από το τι θα δείτε ή θα κάνετε, οι εμπειρίες που θ'αποκτήσετε θα είναι το πολυτιμότερο όφελος του ταξιδιού και θ'αποτελέσουν σημαντικό κεφάλαιο για την υπόλοιπη ζωή σας. Με το καλό να τις ζήσετε (κι ας είναι και οι μισές από αυτές που προσδοκάτε).

Μην ξεχνάτε - άλλωστε - αυτό που είπε ο Έριχ Μαρία Ρέμαρκ: "Ζωή είναι όλ'αυτά που μας συμβαίνουν όσο περιμένουμε κάποια άλλα να συμβούν!" Καλό δρόμο!
 
Last edited:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Μ'αρέσεις (και το ξέρεις! ) :) Από τη στιγμή που άνοιξες το θέμα (και καλά έκανες, κάτι θ'αποκομίσεις, όπως και νά'χει) θ'ακούσεις το μακρύ και το κοντό του καθενός: Πήγαινε Βαλκάνια, μην πας Βαλκάνια, τι θα κάνεις στην Ελβατία, η Ελβετία είναι υπέροχη, η Νορβηγία έχει λάσπες, η Δανία έχει κροκόδειλους, η Ισλανδία έχει μύγες τσε-τσε - να φοράς κράνος!

Μη μασάς!
(όχι ότι, απ'ό,τι φαίνεται δεν - και καλά κάνεις) Μακάρι να μπορούσαν όλοι να είχαν το χρόνο και τη διάθεση (μην το παραγνωρίζεις, τα περισσότερα νέα παιδιά σήμερα είναι κουρασμένα από τη μέρα που γεννήθηκαν...) να το κάνουν - για να μη μιλήσω και για την ηλικία (γκουχου, γκουχου). Στην Ευρώπη θα είστε, σε πολιτισμένες χώρες θα είστε (πιο πολιτισμένες από τη δική μας σίγουρα), κι αν σας τύχει κάτι, λύση θα βρείτε έτσι κι αλλιώς. Και τα απρόοπτα είναι που ομορφαίνουν και νοστιμίζουν το ταξίδι. Ανεξάρτητα από το τι θα δείτε ή θα κάνετε, οι εμπειρίες που θ'αποκτήσετε θα είναι το πολυτιμότερο όφελος του ταξιδιού και θ'αποτελέσουν σημαντικό κεφάλαιο για την υπόλοιπη ζωή σας. Με το καλό να τις ζήσετε (κι ας είναι και οι μισές από αυτές που προσδοκάτε).

Μην ξεχνάτε - άλλωστε - αυτό που είπε ο Έριχ Μαρία Ρέμαρκ: "Ζωή είναι όλ'αυτά που μας συμβαίνουν όσο περιμένουμε κάποια άλλα να συμβούν!" Καλό δρόμο!
Να μαζέψω τα μαρκιά και τα κοντά θέλω βρε, για να γίνει η σούμα και, όπως είπες, θα αποκομίσουμε πράγματα. :)
Όλοι έχουμε την άποψή μας, και ο καθένας περιμένει κάτι διαφορετικό από το ίδιο μέρος
Το ότι θα είμαστε με το δικό μας αμάξι, με σκηνή από πάνω που ανοιγοκλείνει σε ένα λεπτό, ψυγειάκι κανονικό δυναμίτη, είδη και σύνεργα μαγειρέματος, μας κάνεις να νιώθουμε μεγαλύτερη ασφάλεια.
Ελπίζω μόνο να την παλέψουμε οικονομικά, με το δικό μας τρόπο, και υπάρχουν ατελείωτες επιλογές για να δούμε και να κάνουμε.
Τώρα συγκεντρώνω τα πάντα, να είναι όλα στον χάρτη, και αποφασίζουμε στην πορεία :)
 

Coddoc

New Member
Μηνύματα
1
Likes
5
Καλημέρα και από εμένα,καλώς σας βρήκα.Λογω φόβου των αεροπλάνων και ανάγκης να δω και κάτι εκτός Ελλάδος τα τελευταία 3 χρόνια κάνουμε διακοπές με το αυτοκίνητο με τη γυναίκα μου και το σκύλο μας!Έχουμε επισκεφθεί πλέον από την Πορτογαλία μέχρι την Αγία Πετρούπολη και από την Σικελία μέχρι και την Νορβηγία!Εμείς ακολουθούμε πάντα την διαδρομή μέσω των Βαλκανίων καθ' ότι πιο οικονομική συγκριτικά με το πλοίο και την Ιταλία και το Βελιγράδι ειναξ ΑΝΕΠΑΝΑΛΛΗΠΤΟ για εμάς!Να περάσετε όμορφα και δώσε μου αν μπορείς λίγες περισσότερες πληροφορίες για την σκηνή της οροφής καθώς και για το κόστος του πλοίου για Ισλανδία.(απο Δανία θα το πάρετε;)

ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλημέρα από την Πράγα, είμαστε ήδη από τέλος Απριλίου εκτός Κρήτης, αλλάξαμε λίγο το πρόγραμμα και προσαρμοζόμαστε.
Να αρχίσω από το τελευταίο: Το καράβι κόστισε 2300 ευρώ, για 2 άτομα, αυτοκίνητο, ύπνο σε κουκέτες (όχι καμπίνα), πρωινό κι ένα γεύμα ακόμα σε μπουφέ και stopover στα Φερόε στην επιστροφή. Δύο μέρες χρειάζεται το πλοίο, στο πήγαινε μας χτυπούσε αλύπητα ο καιρός μέχρι τα Φερόε, η επιστροφή ήταν γαλήνια.
Ανάλογα την περίοδο και αν κατέβεις στα Φερόε, είναι και οι τιμές, μπορείς να τα δεις καλύτερα στο site της Smyril.
Εμείς μείναμε 3 εβδομάδες Ισλανδία και 3 μέρες Φερόε.
Η σκηνή είναι μια James Baroud Xplorer, 1,35 πλάτος, μας κάνει μια χαρά τους δύο δυο μας με τον μπόμπιρα. Στην Ισλανδία δοκιμάστηκε σκληρά, πολύς αέρας, βροχή, χιονόνερο και ψοφόκρυο. Τα άντεξε και τα αντέξαμε όλα. :D
Προτιμώ πάντα οτιδήποτε περιλαμβάνει οδήγηση, παρά πλοίο κτλ. Έχει και διόδια η Ιταλία, δεν υπάρχει λόγος.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
ΓΕια σου ρε Κώστα με τις περιπέτειες σου :D :D
Κοιτώντας τα θέματα για Ισλανδία, έτσι να βλέπω πραγματάκια απο άλλους, έπεσα κ εδώ πάνω σου.......... χαχα
Στο δηλώνω. Θέλω camping διακοπές, να μαθαίνει η γυναίκα μου :D :D
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
ΓΕια σου ρε Κώστα με τις περιπέτειες σου :D :D
Κοιτώντας τα θέματα για Ισλανδία, έτσι να βλέπω πραγματάκια απο άλλους, έπεσα κ εδώ πάνω σου.......... χαχα
Στο δηλώνω. Θέλω camping διακοπές, να μαθαίνει η γυναίκα μου :D :D
Κάνε τη δήλωση στη σύζυγο πρώτα, βρε :D:D
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Κάνε τη δήλωση στη σύζυγο πρώτα, βρε :D:D
Αυτά κ ότι της έχω κάνει στο παρελθόν δε τα πολυδηλώνω......... Πάντα έχει έναν αμυντικό μηχανισμό που απαντάει με το ΟΧΙ πρώτα στα πάντα σχεδόν.........
Αλλα τελικά όλα τα κάνει κ περνάει καλά. :D :D Κ την έχω βάλει σε πολλά, πιστεψέ με.... :D
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Κωνσταντινε τωρα θυμηθηκα ποιος γνωστος μου ειχε πάει νησια Φεροε σχετικα προσφατα .
Τελικά ησουν εσυ και ο αλλος Κωστας !
Ποσες ημερες θα ελεγες να περασει καποιος στα νησιά να δει τα βασικά ;
Πηγαινωντας με αεροπλανο και ισως με μια-δυό νυχτες Δανία.
Το κόστος διαμονης και διατροφης ειναι περίπου με αυτό της Ισλανδιας ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom