ΛΑΡΙΣΑ να παω?

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Εκτος των άλλων είναι ίσως από τις αρχαιότερες πόλεις στον κόσμο με συνεχή κατοίκηση, τουλάχιστον 8.000 ετών.

Πως να την τελειοποιήσεις αλλιως αυτη την προφορά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Η Θεσσαλία έχει το όνομα και σχεδόν ολη η Ελλάδα τη χάρη σε ότι αφορά την προφορά χα χα!!! Οταν ακουσα πως μιλάει η Θράκη- το Αγρίνιο -η Αμαλιάδα - τα περίχωρα των Ιωαννίνων- Στερεά κτλ, κτλ, ήταν η μεγάλη μου απορία μα γιατί κοροϊδεύουν μόνο εμάς ....
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
297
Likes
202
Αντικειμενικά η Λάρισα με την Θεσσαλονίκη δεν συγκρίνονται. Ούτε καν (υπερ της Θεσσαλονίκης βέβαια καλή η νυχτερινή ζωή της Λάρισας αλλά Θεσσαλονίκη δεν είναι). Η Λάρισα είναι όντως πολύ ζωντανή πόλη αλλά σαν αξιοθέατα μην νομίζεις ότι έχει και τόσα πολλά για να καλύψεις τρεις μέρες . Εκτός και εαν ενδιαφέρεσαι για καφέδες, μεζεδοπωλεία κτλ. Βέβαια εάν το συνδυάσεις με μια μονοήμερη στο Βόλο ή στα Τρίκαλα, Καλαμπάκα κτλ τότε θα σου πρότεινα Λάρισα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
Αντικειμενικά η Λάρισα με την Θεσσαλονίκη δεν συγκρίνονται. Ούτε καν (υπερ της Θεσσαλονίκης βέβαια καλή η νυχτερινή ζωή της Λάρισας αλλά Θεσσαλονίκη δεν είναι). Η Λάρισα είναι όντως πολύ ζωντανή πόλη αλλά σαν αξιοθέατα μην νομίζεις ότι έχει και τόσα πολλά για να καλύψεις τρεις μέρες . Εκτός και εαν ενδιαφέρεσαι για καφέδες, μεζεδοπωλεία κτλ. Βέβαια εάν το συνδυάσεις με μια μονοήμερη στο Βόλο ή στα Τρίκαλα, Καλαμπάκα κτλ τότε θα σου πρότεινα Λάρισα.
Μιας και ειπες αξιοθεατα εχει κατι must see??Βολο εχουμε ξαναπαει επισης ισως κοιταξω τις αλλες 2 περιοχες για μονοημερη
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Προς Βόλο όμορφα είναι και στο Πήλιο (Μακρινίτσα,Πορταριά,Χάνια)
Προς Καρδίτσα αν έχει ωραίο καιρό για εκδρομή είναι και η τεχνητή Λίμνη Πλαστήρα. Βέβαια για αυτά θα χρειαστείς αυτοκίνητο.

Και μερικές σκόρπιες προτάσεις για τη Λάρισα:

Για καφεδάκι στο Κλίμαξ.
Για φαγητό - μεζεδάκια το βράδυ στο Καπηλειό (κάποιες μέρες έχει και ζωντανή μουσική, είναι χαλαρή η όλη κατάσταση και αρκετά ζεστό και φιλικό μαγαζί).
Επίσης η Ακαμάτρα στο φρούριο είναι καλή επιλογή για φαγητό αλλά έχω την εντύπωση πως είναι τσιμπημένες οι τιμές.
Για χαλαρό ποτάκι-κρασάκι (και καφεδάκι) στο μαγαζί Φρούριο στο Λόφο Φρουρίου ή στο Winebar στη πλατεία Ταχυδρομείου.

Δεν ξέρω αν είναι η πλύση εγκεφάλου της ελληνίδας μάνας αλλά θα απέφευγα τα μαγαζιά για φαγητό επί της οδού Φιλελλήνων στο Φρούριο, ειδικά ανήμερα της 28ης :haha:
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
297
Likes
202
Μιας και ειπες αξιοθεατα εχει κατι must see??Βολο εχουμε ξαναπαει επισης ισως κοιταξω τις αλλες 2 περιοχες για μονοημερη
Must see πραγματικά δεν έχω κάτι στο νου μου. Έχω θα επέλεγα βόλτα στο φρούριο και ίσως στο ποτάμι, αρχαίο θέατρο, καφεδάκι Las Ramblas (must για εμένα και με ωραίο φαγητό, εαν είσαι Κυριακή εδώ βγάζει και πρωινό μπουφε και γίνεται ψιλοχαμος) φαγητό προς το Φρούριο πλευρά, αν και εγώ ίσως επέλεγα προς Καλαμπάκα και φαγητό στο Μετεώρων Πανόραμα (λίγο τσιμπημένες τιμές αλλά μαγευτική θέα των Μετεώρων και πολύ καλό φαγητό) και Πύλη Τρικάλων για φύση νερά κτλ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.673
Likes
16.376
Έχω μείνει 4 χρόνια Λάρισα + άλλα 4 πηγαινοερχόμουν λόγω του γιού που σπούδαζε Βιοχημεία.. ¨Όλα αυτά που αναφέρατε ούτε για 2 ωρες δεν είναι.. Για καφέ (πατρίδα των Mikel). για ψώνια, για κανα τσίπουρο η κρασί ασφαλώς ναι αλλά και στο Περιστέρι τα έχει αυτά.. Οι άνθρωποι είναι ωραίοι (έχω αρκετούς φίλους) και την ΑΕΛ την απολαύσαμε τότε (περασμένα μεγαλεία) και στα πρώτα της βήματα στην Ευρώπη αλλά ότι ωραίο είναι να δεις αφορά τη φύση σε όλο τον Νομό και πολύ λιγότερο την πόλη..
Κάτι ανάλογο και με τον Βόλο που ναι μεν σαν πόλη την θεωρώ κάπως καλύτερη απο τη Λάρισα αλλά αυτό που αξίζει είναι το Πήλιο με τα χωριά του, οι θάλασσες του οι παραλίες και άντε τα τσιπουράδικα (κάποια από αυτά)..

Τα ξενοδοχεία είναι γεμάτα γιατί είναι ο Βόλος δίπλα..:) Μπορεί να πήγαν για δουλειές ή στο γάμο της κόρης του μπάρμπα Μήτσου..

Όλο το καλοκαίρι ban ιο έκανα και άλλο ρε @jimp..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
Ακουω προτασεις απο τους Λαρισσο-φιλους και μη για φαγητο εις την πολη και για κανα καλο μπαρακι!ευχαριστω!(φαγητο σε φαση μεζεδοπωλειο ή σουβλακερι)
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Είχα αναφέρει μερικά σε προηγούμενο ποστ. Να προσθέσω μερικά ακόμη.

Καλό φαγητό έχει και στις ταβέρνες στη περιοχή Λιβαδάκι (Νταλάκας,Πλατάνια,Κουτσοδόντης) που είναι εκτός του κέντρου.
Για πιο πρόχειρο τύπου γύρο θα επέλεγα Άγγελος,Ελιξήριο,Ήδιστον

Για μεζέδες/τσιπουράδικα έχει επιλογές πχ. Ουζερί: ο Τάσος , ο Λούκουλος, , ο Μπαρμπαγιώργος , Αρετούσα , η Μούχα.

Όλα όσα αναφέρω πάει καιρός που τα επισκέφτηκα τελευταία φορά αλλά δε νομίζω στη Λάρισα να απογοητευτείς από φαγητό ;)
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Ακουω προτασεις απο τους Λαρισσο-φιλους και μη για φαγητο εις την πολη και για κανα καλο μπαρακι!ευχαριστω!(φαγητο σε φαση μεζεδοπωλειο ή σουβλακερι)
Πήγαινε μια βόλτα Φρούριο είναι γεμάτο μεζεδοπωλεια πιο κυριλέ πιο λαϊκά οτι θέλεις....κτλ Μπακαλογατος, Ακαμάτρα (πιο γκουρμέ), Φιλελλήνων, κτλ κτλ... Ειναι γεμάτο μαγαζιά κανε μια βόλτα και όποιο σου κάνει "κλικ" κάτσε ... Εκει υπάρχουν και μπαράκια.... καποια βράδια εχουν και live
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom