Συνέντευξη μέλους - ioanna karagianni

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Συνέχεια στις συνεντεύξεις μελών μας με την @ioanna karagianni :reading:

1. Πώς ξεκίνησε η σχέση σου με τα ταξίδια;

Ξεκίνησε από πολύ μικρή ηλικία … πλατωνικά. Οι θείοι μου ήταν καπετάνιοι, έφευγαν για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Μου έστελναν κάρτες με παγόδες, καταπράσινα τοπία, ανθισμένα πάρκα και περίεργα κτίρια από όλον τον κόσμο. Όταν γύριζαν κουβαλούσαν μαζί τους σερβίτσια τσαγιού λεπτά σαν φλοίδα, μεταξωτά υφάσματα με ζωηρά χρώματα, και περίεργα μπιμπελό από όλον τον κόσμο. Εγώ ζούσα σε ένα μικρό χωριό που κάθε μέρα αντίκριζα τα ίδια πράγματα. Η άφιξη των ναυτικών ήταν πάντα η επιβεβαίωση ότι υπάρχουν κι άλλοι κόσμοι με πολύ διαφορετικές όψεις από τον δικό μου. Ζούσα σε μια γυάλα και ανυπομονούσα πότε θα την σπάσω για να βγω στον κόσμο και να πάω σε όλα τα μέρη από όπου προέρχονταν αυτά τα αντικείμενα και οι κάρτες.

2. Ποιο είναι το ταξίδι που σου έχει μείνει περισσότερο στη μνήμη και γιατί;

Το ταξίδι στο Κασμίρ. Το πρώτο μου ταξίδι εκτός Ευρώπης. Η πρώτη μου επαφή με έναν άλλο κόσμο. Η σοκαριστική πρώτη επαφή με το πολύβουο Δελχί. Το πλημμυρισμένο Σρινακάρ όπου μέναμε σε σκάφος και μετακινούμαστε με σικάρας. Η διαδρομή στο Zoji La pass με τα χωριά που μοιάζουν με σκηνικά από βιβλικές ταινίες, τους νομάδες με τα γιάκ τους και οι τραγικοί δρόμοι με έκαναν να μετανιώνω που δεν είχα αφήσει μια διαθήκη πριν φύγω.

3. Ποιος είναι ο αγαπημένος σου προορισμός; πέσμας λίγα λόγια γιατί.

Όλοι οι προορισμοί είναι αγαπημένοι την στιγμή που τους κάνω. Όμως η πόλη που θέλω να πηγαίνω ξανά και ξανά είναι η Κωνσταντινούπολη. Δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί, είναι περισσότερο η αίσθηση που μου δίνει. Έχει μια γλύκα αυτός ο τόπος, μια οικειότητα, απολαμβάνω πάντα την διαμονή μου εκεί.

4. Η ομορφότερη πόλη που έχεις δει;

Η ομορφότερη πόλη για μένα με διαφορά είναι η παλιά πόλη του Κατμαντού, η περιοχή με τους μεσαιωνικούς ναούς, το παλάτι, τα στενά δρομάκια, ξύλινα σκαλιστά μπαλκόνια, μικροσκοπικά μαγαζάκια, θορυβώδης αγορές, και εκείνες τις μυστηριώδεις πόρτες στην μέση του δρόμου που κλείνουν το βράδυ και απομονώνουν την περιοχή.

5. Σε ποιο μέρος συμπάθησες περισσότερο τους ανθρώπους και σε ποιο τους αντιπάθησες;

Τα παιδιά στα μικρά χωριά των Ασιατικών χωριών μου έχουν χαρίσει υπέροχες εικόνες. Μπομπιρες να προχωράνε χερι χέρι σαν καλά φιλαράκια, μπουλούκια παιδιών να πηγαίνουν στο σχολείο τα πρωινά, ατελείωτες ώρες παιχνιδιού και παντού χαμογελαστά προσωπάκια και χεράκια που κούνιουνται συνοδευμένα με «Hellolllll». Αντιπάθησα πλήρως τους Κινέζους στο Θιβέτ. Ίσως να φταίει το ύφος αποικιοκράτη που είχαν. Ίσως να φταίει και η αισθηση αναγούλας που είχα συνεχώς λόγω υψομέτρου. Ότι κι αν ήταν, τους βρήκα αντικοινωνικούς, αγενείς και υπερόπτες.

6. Ποιο είναι τα αγαπημένο σου μουσείο/εστιατόριο/μνημείο;

Λάθος άτομο ρωτάτε για μουσεία και εστιατόρια. Από τα πρώτα μουσεία που επισκέφτηκα ήταν το Prado στην Μαδρίτη. Σκοτεινές αίθουσες ανήλιαγες, με τοίχους γεμάτους με σκοτεινούς πίνακες του Γκόγια. Σκοτείνιασα κι εγώ. Χρειάστηκαν πολλές επισκέψεις στα ισπανικά μπαρ και πολλές κανάτες σαγκρία για να συνέλθω (χμμμ ίσως από εκεί ξεκίνησε αυτή η ροπή προς τον αλκοολισμό που με διακατέχει). Από τότε δεν έχω καλή σχέση με τα μουσεία. Περισσότερο μου αρέσουν τα λαογραφικά μουσεία που μπορώ να δω τον τρόπο ζωής των κατοίκων. Αυτό που μου αρέσει να επισκέπτομαι είναι το μουσείο Ακρόπολης. Ίσως γιατί όλα μου είναι γνώριμα από την μυθολογία Τα αετώματα π.χ. είναι σαν τα παλιά οικογενειακά άλμπουμ όπου όλοι οι γνωστοί σου ποζάρουν σε χαρακτηριστικές στάσεις. Το μνημείο που με συγκλόνισε ήταν το Μαυσωλείο του Χο Τσι Μινχ, δεν έχω ξαναβρεθεί ποτέ σε κάτι τέτοιο. Για τις χώρες που μου αρέσει να επισκέπτομαι, αγαπημένα εστιατόρια είναι αυτά που βρίσκω να φάω.

7. Ποιο είναι το χειρότερο ταξίδι που έχεις κάνει; τι συνέβη;

Ευτυχώς δεν έχω να απαντήσω κάτι σε αυτήν την ερώτηση. Άσχημα γεγονότα μου έχουν συμβεί σε διάφορα ταξίδια. Τα αναπολώ όμως περισσότερο σαν αστεία περιστατικά πια, δεν έχουν αφήσει δυσάρεστα συναισθήματα.

8. Σε ποιο μέρος δε θα ταξίδευες ποτέ και γιατί;

Ως τώρα, δεν έχω καμιά επιθυμία να ταξιδέψω σε διάσημες μεγαλουπόλεις όπως π.χ. η Νέα Υόρκη. Δεν έχω κανένα ενδιαφέρον για σύγχρονες πόλεις γεμάτες ουρανοξύστες.

9. Ποιο είναι το ταξίδι-όνειρο που δεν έχεις κάνει ακόμα;

Περιμένω την στιγμή που θα βρεθώ στο αεροδρόμιο με ένα εισιτήριο για την Νότια Αμερική. Έξι μήνες, όλη την Νότια Αμερική χωρίς πρόγραμμα.

10. Από τις Ταξιδωτικές Ιστορίες που έχεις γράψει στο φόρουμ ποια είναι η αγαπημένη σου;

Η ταξιδιωτική ιστορία στο Θιβέτ (link) γιατί την έγραψα με τον συνταξιδιώτη μου τον Σταύρο.

11. Ποια ή ποιες είναι οι Ταξιδιωτικές Ιστορίες από άλλα μέλη που έχεις απολαύσει περισσότερο ή που θυμάσαι περισσότερο από το φόρουμ;

Πολλές είναι. Μου άρεσαν πάντα οι ιστορίες του @soudianos γιατί μου θύμιζε τους ναυτικούς της οικογένειας μου, οι ιστορίες του @Yorgos γιατί έχουν χιούμορ λεπτομέρειες και ενδιαφέρον, οι ιστορίες της @dim kyr γιατί είναι θεότρελη (ναι Dim είσαι), και πολλές άλλες που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα.

12. Πώς πιστεύεις ότι επηρεάζει την καθημερινότητα μας η τάση μας να ταξιδεύουμε συχνά;

Ένα ταξίδι ξεκινάει την στιγμή που σου γεννιέται η επιθυμία να το κάνεις και δεν τελειώνει ποτέ. Ξεκινά από μια κουβέντα, μια ιδέα, ένα αστείο. Συνεχίζεται με υπολογισμούς, έρευνες, συζητήσεις, προγράμματα. Και μετά έρχεται το ταξίδι!!! Καλό, κακό, τέλειο δεν έχει σημασία. Σημασία έχει το καινούργιο, η περιπέτεια, το άγνωστο. Από τότε το μυαλό μας επανέρχεται σε αυτό αναπάντεχα, μια μυρωδιά, ένα στιγμιότυπο, μια κουβέντα θα μας θυμίζει μια χώρα που επισκεφθήκαμε, έναν άνθρωπο που γνωρίσαμε, μια ιστορία που ζήσαμε Όλα αυτά συνθέτουν μια αρχιτεκτονική στιγμών που μας βοηθούν να νοιώσουμε την ζωή μας όπως πραγματικά είναι, μοναδική.

13. Μια αντιπροσωπευτική φωτογραφία από κάποιο ταξίδι σου;

Θιβέτ!

291388_6bb1e2966069df7df4df2bebe5b9fc4b.jpg



Ευχαριστούμε πολύ την @ioanna karagianni για τη συνέντευξη! Μπορείτε να δείτε το προφίλ της και τις Ταξιδιωτικές Ιστορίες που έχει γράψει εδώ.

Όλες οι συνεντεύξεις μελών εδώ.

Travelstories for ever. :cool:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.293
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Αχ! Συνεντευξη απο την αυτοεξορισθεισα Ιωάννα. Αυτά ειναι....
Αχ βρε φιλεναδα .... ακομα θυμάμαι πως γνωριστηκαμε.... Στο Δαφνί, που είμαστε σε διπλανους θαλαμους, και μοιραζομαστε τα φαρμακα "ψυχικης υγείας". Θυμαμαι οτι τα δικα σου τα πουλαγες για να αγορασεις βοτκα και στο τελος την φάση που ξεκολλησες τον νιπτηρα... αχχχ... Τζακ σε φωναζαμε τότε... Ωραιες στιγμές! Να βρηκα και μια παλιά φωτο μας:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Αχ! Συνεντευξη απο την αυτοεξορισθεισα Ιωάννα. Αυτά ειναι....
Αχ βρε φιλεναδα .... ακομα θυμάμαι πως γνωριστηκαμε.... Στο Δαφνί, που είμαστε σε διπλανους θαλαμους, και μοιραζομαστε τα φαρμακα "ψυχικης υγείας". Θυμαμαι οτι τα δικα σου τα πουλαγες για να αγορασεις βοτκα και στο τελος την φάση που ξεκολλησες τον νιπτηρα... αχχχ... Τζακ σε φωναζαμε τότε... Ωραιες στιγμές! Να βρηκα και μια παλιά φωτο μας:
Αχ τι μου θύμισες τώρα..... πάω να πιω μια βότκα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.293
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Ας ξακαθαρισω , ότι η Ιωάννα ειναι φιλη μου και ταλέντο στο χιουμορ και την πένα, ο Τζακ ειναι ο Τζακ Νικολσον , και η φωτογραφία είναι απο την ταινιάρα "Στην φωλιά του κούκου". Δειτε την
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Πλάκα κάνεις!!!!!!! Κοίτα τι βλέπουν τα ματάκια μου "κειμενάκι της Ιωάννας" . Πραγματικά χάρηκα πολύ για την επιστροφή σου έστω και με αυτόν τον τρόπο. Καλή συνέχεια σε οτι κάνεις!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Πλάκα κάνεις!!!!!!! Κοίτα τι βλέπουν τα ματάκια μου "κειμενάκι της Ιωάννας" . Πραγματικά χάρηκα πολύ για την επιστροφή σου έστω και με αυτόν τον τρόπο. Καλή συνέχεια σε οτι κάνεις!
Ναι skoumpi επέστρεψα,
φυλαχτείτε :p
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ ωραία συνέντευξη! Μου άρεσε η αναφορά στο Κατμαντου, πολυ ποιητικα όλα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.714
Likes
14.998
Εύγε!!!!! Για όλα! Για την πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη και βέβαια για τις ιστορίες που έχεις γράψει. Αγαπώ ιδιαίτερα την ιστορία για τις Αζόρες, ως τρελή Πορτογαλόφιλη και Αζορόφιλη....
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Πολύ ευχάριστη συνέντευξη, ανοίγει την όρεξη να πας στα μέρη που περιγράφονται.

Επίσης, συμφωνώ γι' αυτή την ανεξήγητη έλξη της Πόλης, ίσως το υγρό στοιχείο που βρίσκεται παντού, τα σημεία που μπορείς να σταματήσεις και να νιώσεις νοσταλγία και χαλάρωση, το περίτεχνο της αρχαίας και ισλαμικής αρχιτεκτονικής..
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.287
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
@ioanna karagianni Καλώς τη συντρόφισσα στα ταξίδια μας...
Τέσσερις φορές σε συναντήσεις, οι δυο ήταν οικογενειακώς, ετοιμάσου λπν για την επόμενη που θα είναι γάμος στην περιοχή σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.686
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom