Ιταλία Αμάλφι, Κάπρι

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Εχω μπερδευτει με ολα αυτα που διαβασα. Μπορει καποιος να με κατατοπισει? Τελικα η διαδρομη αξιζει με αυτοκινητο η μεχρι ενα σημειο. Και γενικα μπρορειτε να μου χαρτογραφησετε το ταξιδι. Θα κατεβω Ρωμη (μεσα Ιουλιου ακομη δεν εχω κλεισει) και απο κει λεω να παρω αυτοκινητο. Θα εχω μια εβδομαδα. Που και πως μου προτεινετε να διαθεσω τις μερες ( Ναπολη και ολα τα αλλα προς αμαλφι και καπρι που δεν θυμαμαι ) . Ευχαριστω
Λεγοντας 1εβδομαδα υπολογίζω κ τα σκ μπρος- πίσω οπότε 9μερες..

2 μέρες Νάπολη
1 μέρα για Βεζούβιο- Ερκολανο- Πομπηία
3 μέρες Κάπρι- Ισκια
3 μέρες ακτή Αμάλφι
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Παιδια θελω την βοηθεια σας ....ετοιμαζω να κανω αποβαση στο Sorento για μια δραστηριοτητα αναψυχης αρχες Δεκεμβριου. Μαλιστα προβλεπει διαδρομη με τα ποδια 30 χλμ μεχρι το Positano. θα ηθελα κανενα ξενοδοχειο για 2 μερες στο Σορεντο και κανενα αλλο ενδιαφερον σημειο Αρχες Δεκεμβριου που αξιζει να επισκεφτω για συνολικα 4 ημερες ( οι 2 θα περιλαμβανουν τον αγωνα Σορεντο - Ποζιτανο) οποτε ψαχνω τι να κανω (καπρι αρχες Δεκεμβριου αξιζει?) ίσως κανενα μουσειο με κοραλλια αν εχει εκει γυρω (βλεπω οτι διαφημιζεται κατι απο την Διοργανωση της Ναπολης) Δεν εχω σκοπο να νοικιασω οχημα και θα μετακινηθω με Δημοσια Συγκοινωνια ολες τις ημερες απο Αεροδρομιο Ναπολης μεχρι και πίσω. Επισης διαμονη και τροπο προσεγγισης και στο Ηφαιστειο. Ευχαριστω!
 

apos

Member
Μηνύματα
195
Likes
514
Στο σορρεντο είχα μείνει στο Unconventional. Είναι λιγάκι μακρυά από σορρέντο (15 λεπτά με τα πόδια) αλλά αξίζει το λεφτά του. Είναι καινούριο και το πρωινό που έχει δεν παίζεται.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Στο σορρεντο είχα μείνει στο Unconventional. Είναι λιγάκι μακρυά από σορρέντο (15 λεπτά με τα πόδια) αλλά αξίζει το λεφτά του. Είναι καινούριο και το πρωινό που έχει δεν παίζεται.
Εχει κατι ενδιαφερον το Sorento για να επισκεφτει κανεις 1-2 μερες?
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Έχοντας πάει στην Νάπολη και μια μονοήμερη Άκτη Αμάλφι-Ποζίτανο-Ραβέλλο, σκεφτόμαστε να πάμε τον επόμενο Σεπτέμβριο σε κάποιο από τα νησιά Κάπρι ή Ίσκια για 3 βράδια. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες ή κάποια εναλλακτική σε αυτή τη περιοχή που να μην έχω υπόψη μου.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Τελικά την ακτή την "βλέπεις" χωρίς αυτοκίνητο με διαμονή στη Νάπολη και μετακινήσεις με ΜΜΜ?
Ειναι τρομερα χρονοβορο.
Εμεις μεχρι Σορεντο φτασαμε. Αλλα η αληθεια ειναι πως θεωρω αυτες τις μικρες πολεις πολυ αδιαφορες, οποτε δεν το εψαξα κιολας.
 
Last edited:

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.212
Likes
7.500
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
...εγώ θα πρότεινα την δια θαλάσσης οδό πηγαίνοντας στο Κάπρι !
 

katp

Member
Μηνύματα
22
Likes
19
Όλη η ακτη Αμαλφι είναι πανέμορφη.Ειναι κρίμα να είσαι Νάπολη και να μην πας.
Η ακτογραμμή δεν είναι μεγάλη 70-80 χλμ.
Αξίζει να έχεις μέσο για να είσαι άνετος μπορείς να νοικιάσεις αμαξι ή ακόμη καλύτερα μηχανάκι.
Παρακαρισμα δύσκολο και επί πληρωμή,τώρα φθινόπωρο φαντάζομαι η κίνηση θα είναι λιγότερη,όμως αξίζει τον κόπο.Το Κάπρι μου άρεσε περισσότερο από την Ischia....Το Κάπρι είναι μικρό και η μετακίνηση είναι εύκολη με μμμ. αλλά ακριβό βέβαια
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.540
Likes
12.434
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Τα φώτα σας...
Για ημερήσια εκδρομή στην κοστιέρα τι θεωρείτε προτιμότερο τέτοια εποχή;
(θεωρώντας ότι πιθανότατα δεν θα υπάρχουν οι ορδές του καλοκαιριού)
Το δημόσιο λεωφορείο είναι ασφαλώς η οικονομικότερη επιλογή αλλά είναι συνεπές; Και εύχρηστο; Επίσης μήπως γνωρίζει κάποιος από ποιό σημείο της Νάπολι το παίρνεις; (αν και λογικά θα το βρω εύκολα αυτό)
Η @thalia tsif μου πρότεινε ιδιωτικό βανάκι που ναι μεν είναι προφανώς πρακτικό αλλά είναι σχετικά ακριβό.
Επόμενη λύση η ενοικίαση αυτοκινήτου που θα προτιμούσα να αποφύγω-αν και δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά αλλά προυποθέτουν μετάβαση απο/προς αεροδρόμιο και μέσα στη Νάπολι μου είναι άχρηστο.
Ευπρόσδεκτη επίσης η υπόδειξη για το τι θα μπορούσα να δω μέσα σε μία μέρα αν και από όσα διάβασα στις προηγούμενες σελίδες θα ήταν πιο συνετό να προτιμήσω Ποζιτάνο κ Αμάλφι για να μη γίνει αγώνας δρόμου και να προλάβω να απολαύσω κάτι από τις δύο όμορφες πόλεις.
Ευχαριστώ!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.684
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom