Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Λοιπόν, εγώ τελικά έκλεισα με την Avis που είχε την ίδια τιμή που μου έδινε η Rentalcars (τροποποίησα λίγο το πρόγραμμα του ταξιδιού για να μπορέσω να παραλάβω εντός ωραρίου. Το πρόβλημα είναι ότι η επικοινωνία γίνεται με το ελληνικό σάιτ, το οποίο στέλνει αιτήματα στο γραφείο της Μπρατισλάβας οπότε δεν έχω πάρει απάντηση για το ταξίδι εκτός συνόρων και επιπλέον δεν μπορώ να προσθέσω πλήρη ασφάλιση που θέλω, μου είπαν ότι πρέπει να το κάνω εκεί στο γκισέ.
 

Steliosgr

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Έχει νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο από hertz στο δουβλίνο? Θα το πάρω το αυτοκίνητο αφού θα ειμαι ήδη εκεί και αναρωτιέμαι για το πως και που πάω ? Εχει κάποιο γκισέ στο terminal ? Πάω εκεί πρώτα πληρωνω κτλ και μετά πάω στο παρκινγκ να πάρω το αυτοκίνητο?
 
Last edited:

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Έχει νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο από hertz στο δουβλίνο? Θα το πάρω το αυτοκίνητο αφού θα ειμαι ήδη εκεί και αναρωτιέμαι για το πως και που πάω ? Εχει κάποιο γκισέ στο terminal ? Πάω εκεί πρώτα πληρωνω κτλ και μετά πάω στο παρκινγκ να πάρω το αυτοκίνητο?
Όταν κλείνεις με την Hertz επιλέγεις σημείο παραλαβής απο τα διαθέσιμα που έχει. Δεν έχω πάει Δουβλίνο αλλά στο Μπάντεν-Μπάντεν είχε στο τέρμιναλ γκισέ και το αμάξι στο πάρκινγκ στο αεροδρόμιο. Λογικά κάτι παρόμοιο θα είναι και εκεί.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Έχει νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο από hertz στο δουβλίνο? Θα το πάρω το αυτοκίνητο αφού θα ειμαι ήδη εκεί και αναρωτιέμαι για το πως και που πάω ? Εχει κάποιο γκισέ στο terminal ? Πάω εκεί πρώτα πληρωνω κτλ και μετά πάω στο παρκινγκ να πάρω το αυτοκίνητο?
Καταρχήν δες λίγο αυτό:
https://www.hertz.ie/rentacar/location/ireland/dublin/DUBT52
Για το Δουβλίνο συγκεκριμένα δεν ξέρω, αλλά γενικότερα πηγαίνεις στο γκισέ (εντός του terminal), γίνεται η γραφειοκρατική διαδικασία και σε καθοδηγούν αυτοί, μην αγχώνεσαι
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Έχει νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο από hertz στο δουβλίνο? Θα το πάρω το αυτοκίνητο αφού θα ειμαι ήδη εκεί και αναρωτιέμαι για το πως και που πάω ? Εχει κάποιο γκισέ στο terminal ? Πάω εκεί πρώτα πληρωνω κτλ και μετά πάω στο παρκινγκ να πάρω το αυτοκίνητο?
@Steliosgr καλημέρα,
εγώ νοίκιασα αυτοκίνητο από την Hertz από το αεροδρόμιο του Δουβλίνου και το επέστρεψα σε γραφείο τους στην πόλη.
Αφού θα πας στο αεροδρόμιο από την πόλη, μόλις μπεις στην κεντρική σάλα του αεροδρομίου θα βρεις το γκισέ της Hertz και αυτοί θα σε καθοδηγήσουν. Θα ξαναβγείς δηλαδή από το αεροδρόμιο και λίγο δεξιότερα κάνουν στάση βανάκια των διαφόρων εταιρειών ενοικίασης που φορτώνουν και ξεφορτώνουν τους πελάτες τους με τις αποσκευές τους. και της Hertz κάνει στάση εκεί μπροστά. άν δεν θα είναι εκεί σε 3-4 λεπτά θα έρθει και θα σε μεταφέρει στο πάρκινγκ τους που θα παραλάβεις το αυτοκίνητο. Αν θυμάμαι καλά, όλη η διαδικασία πληρωμής κλπ. γίνετε εκεί, στον χώρο που θα παραλάβεις το αυτοκίνητο.

Να σε ρωτήσω, γιατί δεν το παραλαμβάνεις από κάποιο γραφείο τους στην πόλη??
Εκτός εάν θα το παραδόσεις πάλι στο αεροδρόμιο και θέλεις να τικάρεις το σημείο παράδοσης στο GPS σου.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Λοιπόν, εγώ τελικά έκλεισα με την Avis που είχε την ίδια τιμή που μου έδινε η Rentalcars (τροποποίησα λίγο το πρόγραμμα του ταξιδιού για να μπορέσω να παραλάβω εντός ωραρίου. Το πρόβλημα είναι ότι η επικοινωνία γίνεται με το ελληνικό σάιτ, το οποίο στέλνει αιτήματα στο γραφείο της Μπρατισλάβας οπότε δεν έχω πάρει απάντηση για το ταξίδι εκτός συνόρων και επιπλέον δεν μπορώ να προσθέσω πλήρη ασφάλιση που θέλω, μου είπαν ότι πρέπει να το κάνω εκεί στο γκισέ.
Τελικά ακύρωσα την κράτηση από την Avis και έκλεισα μέσω της Rentalcars (πάλι με την Avis), με παραλαβή από το αεροδρόμιο της Μπρατισλάβας και παράδοση στο σταθμό μέσα στην πόλη. Υπόψιν ότι όλοι οι σταθμοί μέσα στην πόλη είναι εκτός κέντρου, κάνα 20λεπτο με συγκοινωνία για να επιστρέψεις στο κέντρο. Η Rentalcars μου έδινε τη δυνατότητα πλήρους ασφάλισης online, απάντησαν αμέσως στα μέιλ μου, οπότε δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το ταξίδι σε Αυστρία και Τσεχία δεν είχε κανένα επιπλέον κόστος στην ενοικίαση. Η Avis πάντως μου μπλόκαρε την κάρτα για τα 700 ευρώ της εγγύσησης, γιατί η κάλυψη σε περίπτωση ατυχήματος κλπ ήταν μέσω της Rentalcars.
 

vagikou

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλημέρα. Θα ήθελα να ξέρω εάν έχει ενοικιάσει κάνεις αυτοκίνητο μέσω της greenmotion στην Πολωνία. Έχει πολύ χαμηλότερες τιμές από τις άλλες εταιρίες.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.561
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Δεν έχω προσωπική εμπειρία, ΑΛΛΑ ψάχνοντας στο διαδίκτυο (tripadvisor, trust pilot) διαβάζω πολλά κακά σχόλια. Για εμένα καλύτερα μείνε μακριά!
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Να κλείσω αυτοκίνητο απο το internet? η απο το αεροδρόμιο της mulhouse?
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Κατι τελευταίο.
Να κλείσω αυτοκίνητο απο το internet? η απο το αεροδρόμιο της mulhouse?
Το μήνυμά σου στο νήμα που το είχες στείλει ήταν εκτός θέματος και γι' αυτό μεταφέρθηκε εδώ. Παρακαλώ δώσε τις πρόσθετες πληροφορίες για να σε βοηθήσουν τα μέλη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.972
Likes
12.015
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Απο Χαιδελβεργη θα ερθεις ή απο Μυλουζ; Γνωμη μου κλεισε απο ιντερνετ γιατι λογω ημερων μπορει και να μην βρεις στο αεροδρομιο αυτο που θες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom