Alpha bank bonus

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δηλαδή, για να καταλάβω: Πηγαίνω στον Hondos, ξοδεύω 500 ευρώ, γεμίζω ένα κοντέινερ σαμπουάν και σερβιέτες και παίρνω 10.000 πόντους/μίλια, που αντιστοιχούν π.χ. σ'ένα εισιτήριο μετ'επιστροφής Αθήνα-Θεσσαλονίκη, για το οποίο πρέπει να πληρώσω και κανένα πενηντάρι για φόρους. Σωστά;
Πηγαίνεις στο Hondos, παίρνεις εμπόρευμα αξίας €500 που μεταπωλείς με χασούρα στα €450, πληρώνεις και φπα κλπ και σου μένουν ξέρω γω €400, και έχεις πάρει 10.000 πόντους που αντιστοιχούν σε ~€100 εισιτήρια στη χειρότερη περίπτωση (εννοείται ότι έχεις κι άλλα μίλια. Αν εξαργυρώσεις σε domestic, φυσικά και θα χάσεις). Αν βρείς καλύτερη ευκαιρία στα μίλια έχεις κερδίσει κι όλας (και είναι και flex τα εισιτήριά σου). Αν μεταπωλήσεις σε καλύτερη τιμή, πάλι κερδισμένος θα είσαι.

Φυσικά, πρέπει να έχεις άκρη για τη μεταπώληση, ή έστω για χρήση των ειδών που αγόρασες. Αν πάρεις πράγματα που δε χρειάζεσαι και δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις, δε σου φταίει μετά κανείς... :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Πως φαινονται οι συμφορουμιτες που δεν ψωνιζουν μια κρεμα νυκτος με 70 ευρω και μια ημερας αλλα τοσα και μακιγιαζ αλλα τοσα μερικες φορες τον χρονο. Ψωνιζεις με 500 την καβατζα της χρονιας σε 12 ατοκες δοσεις (οσα δηλαδη θα εδινες μηνα μηνα) και σου μενει το εισιτηριο. Δεν ψαχνω καν για μεταπωληση.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Πως φαινονται οι συμφορουμιτες που δεν ψωνιζουν μια κρεμα νυκτος με 70 ευρω και μια ημερας αλλα τοσα και μακιγιαζ αλλα τοσα μερικες φορες τον χρονο.
Ντεν τα κρειάζομαι καρντιά μου, έκω το ελιξήριο της νεότητας! :bleh:
που μεταπωλείς με χασούρα στα €450....

Φυσικά, πρέπει να έχεις άκρη για τη μεταπώληση, ή έστω για χρήση των ειδών που αγόρασες. Αν πάρεις πράγματα που δε χρειάζεσαι και δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις, δε σου φταίει μετά κανείς... :)
Ντεν έκω άντεια μικροπωλητή. Στη λαϊκή πάω μόνο για ν'αγοράσω ραπανάκια... είναι φτηνότερα από τον Βασιλόπουλο ... κι ας μην δίνουν μίλια.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Πηγαίνεις στο Hondos, παίρνεις εμπόρευμα αξίας €500 που μεταπωλείς με χασούρα στα €450, πληρώνεις και φπα κλπ και σου μένουν ξέρω γω €400, και έχεις πάρει 10.000 πόντους που αντιστοιχούν σε ~€100 εισιτήρια στη χειρότερη περίπτωση (εννοείται ότι έχεις κι άλλα μίλια. Αν εξαργυρώσεις σε domestic, φυσικά και θα χάσεις). Αν βρείς καλύτερη ευκαιρία στα μίλια έχεις κερδίσει κι όλας (και είναι και flex τα εισιτήριά σου). Αν μεταπωλήσεις σε καλύτερη τιμή, πάλι κερδισμένος θα είσαι.

Φυσικά, πρέπει να έχεις άκρη για τη μεταπώληση, ή έστω για χρήση των ειδών που αγόρασες. Αν πάρεις πράγματα που δε χρειάζεσαι και δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις, δε σου φταίει μετά κανείς...
Αν χάσεις 100 ευρώ (αφού 500 αρχική αξία, 400 τελική αξία ) για εισιτήρια αξίας 100 ευρώ το ίδιο δεν είναι σαν να πλήρωνες 100 ευρώ για εισιτήρια?

Εκτός αν εγώ το έχασα κάπου με τα μαθηματικά?

Θέλω να πω ότι πρέπει να υπάρχει κάτι σαν "risk to reward" δηλαδή να χάσω 100 ευρώ για να πάρω 200 ευρώ το ελάχιστο.

Υπάρχουν τέτοιες συναλλαγές? Που να πει κάποιος "θα χάσω 200 ευρώ" αλλά θα πάρω "400 ευρώ σε εισιτήρια" ? Ή όλες οι συναλλαγές είναι λίγο πολύ στα ίδια?

Δεν γνωρίζω, για αυτό ρωτάω.


Αυτό που λέει η @paefstra μου δείχνει πιο λογικό. Π.χ. όταν υπάρχει ευκαιρία για πόντους να αγοράσω μαζικά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Αυτό που λέει η @paefstra μου δείχνει πιο λογικό. Π.χ. όταν υπάρχει ευκαιρία για πόντους να αγοράσω μαζικά.
Τα κοριτσια του φορουμ ξερουν. Οι μαζικες αγορες ειναι ο,τι πιο συμφερον και βολικο. Σου τελειωνει ενα προιον και δεν τρεχεις την επομενη που μπορει να μην εχει προσφορα και το βασικοτερο: υπαρχουν εταιρειες καλλυντικων που οταν κανεις μαζικες αγορες σε ανταμειβουν με δωρα παρομοια προιοντα που συνηθως φτανουν το 30-40% του ποσου που ξοδεψες. Το κανω χρονια, αλλα με μιλια x20 ειναι σαφως καλυτερο. Δηλαδη δεν ειναι μονο το εισιτηριο το τυρακι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αν και off-topic, νομίζω αυτή την εποχή η Eurobank με την €πιστροφή δίνει καλύτερο value for money, από τη στιγμή μάλιστα που η Alpha κατήργησε τις Bonus Τετάρτες με τους μισούς πόντους ειδικά για τα αεροπορικά.

Ενδεικτικά το καλοκαίρι μπορούσες ας πούμε να αγοράσεις κινητό 400 ευρώ, να πάρεις επιστροφή 80 με το πρόγραμμα της Eurobank και με αυτά να κλείσεις δύο εισιτήρια Aegean κοντινής απόστασης (βασικά για να είμαστε σωστοί χρειαζόταν να έχεις επιστροφές 160 ευρώ για να τα κλείσεις και σου επέστρεφαν πίσω τα 80).

Δηλ. με 400 ευρώ αγορά έπαιρνες δύο εισιτήρια μετ' επιστροφής κοντινής απόστασης που αντιστοιχούν σε 64,000 Bonus πόντους, κάτι που είναι αρκετά δύσκολο να πετύχεις με το πρόγραμμα της Alpha.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν και off-topic, νομίζω αυτή την εποχή η Eurobank με την €πιστροφή δίνει καλύτερο value for money, από τη στιγμή μάλιστα που η Alpha κατήργησε τις Bonus Τετάρτες με τους μισούς πόντους ειδικά για τα αεροπορικά.

Ενδεικτικά το καλοκαίρι μπορούσες ας πούμε να αγοράσεις κινητό 400 ευρώ, να πάρεις επιστροφή 80 με το πρόγραμμα της Eurobank και με αυτά να κλείσεις δύο εισιτήρια Aegean κοντινής απόστασης (βασικά για να είμαστε σωστοί χρειαζόταν να έχεις επιστροφές 160 ευρώ για να τα κλείσεις και σου επέστρεφαν πίσω τα 80).

Δηλ. με 400 ευρώ αγορά έπαιρνες δύο εισιτήρια μετ' επιστροφής κοντινής απόστασης που αντιστοιχούν σε 64,000 Bonus πόντους, κάτι που είναι αρκετά δύσκολο να πετύχεις με το πρόγραμμα της Alpha.
Μην παραλείπουμε τη θεμελιώδη διαφορά, βέβαια, ότι με το πρόγραμμα της Eurobank μπορείς να κλείσεις μόνο σε πτήσεις Aegean/Olympic Air, και όχι σε άλλες εταιρίες της Star Alliance.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ότι με το πρόγραμμα της Eurobank μπορείς να κλείσεις μόνο σε πτήσεις Aegean/Olympic Air, και όχι σε άλλες εταιρίες της Star Alliance.
Μπορεις να κλεισεις με αυτο το προγραμμα? Δεν το ξερω, το μονο που ειδα ειναι τα δωρεαν με προθεσμιακη η κατι τετοιο. Η με τα € που κερδιζεις απο επιστροφες? Γιατι με τα € δεν εχει νοημα, αυτα τα κερδιζεις κ δουλευοντας. Τιμια παντα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Μην παραλείπουμε τη θεμελιώδη διαφορά, βέβαια, ότι με το πρόγραμμα της Eurobank μπορείς να κλείσεις μόνο σε πτήσεις Aegean/Olympic Air, και όχι σε άλλες εταιρίες της Star Alliance.
Και με το πρόγραμμα της Alpha μόνο σε πτήσεις Aegean/Olympic κλείνεις κανονικά γιατί μόνο αυτή την επιλογή έχεις όταν εξαργυρώνεις Bonus πόντους.
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
χιλή
Κι εγώ αναρωτιέμαι για το *2 στο Hondos το Σάββατο.... θα γίνει 40;;;; βλέπω να γίνεται σκοτωμός!!!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Η χρήση της AEGEAN στο εξωτερικό σε νόμισμα όχι του € αξίζει η έχει μεγάλη προμήθεια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom