Τουρκία Κωνσταντινούπολη, ακύρωση ή να πάμε;

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Για πολλούς λόγους από ηθικής κ πολιτικής σκοπιάς θα έπρεπε να μποικοάρουμε όχι μονον την Τουρκία αλλά πολύ λαό κ κοσμάκη καθώς κ προιοντα τους....αλλά θέλει πολλές ωρες ανάλυσης τουτο! εγώ υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι μία κ μονο φορά θα πάω στην Πόλη, στην Αγιά Σοφιά, θα προσπαθήσω να δω τον τόπο που ξεριζώθηκαν οι προγόνοι μου κ έτυχε αυτή η φορά να είναι αυτές οι μέρες...Ευχαριστώ πολύ.
Τοτε να πας,να μην σκεφτεσε τιποτα και καλα να περασεις!και να πεισεις και το ταξιδιωτικο σου ταιρι οτι δε χρειαζετε να μπαινει σε σκεψεις!:)
 

Bessyk

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Καλημέρα από Καβάλα... απ οτι κατάλαβα είσαι εκεί τώρα. Παραμένει η Πόλη στους ρυθμούς της δίχως κάποιο φόβο ή με επιπλέον μέτρα προστασίας να έχουν παρθεί? Τουρίστες έχει? κυκλοφορούν κανονικά? ξέρεις αν τους έχει δοθεί κάποια οδηγία? Ευχαριστώ θερμά.
Κανένα πρόβλημα ούτε μέτρα ασφαλείας έξτρα .εχει κανονικά τουρίστες είχα έρθει και Πέρυσι τέτοια εποχή ωστόσο αυτή τη φορά έχει λιγότερο κόσμο.
 
Last edited by a moderator:

elena_kav

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Κανένα πρόβλημα ούτε μέτρα ασφαλείας έξτρα .εχει κανονικά τουρίστες είχα έρθει και Πέρυσι τέτοια εποχή ωστόσο αυτή τη φορά έχει λιγότερο κόσμο.
Τυχερή! Σ' ευχαριστώ πολύ. Αντε με το καλό να γνωρίσουμε κ εμείς την Πόλη των παππουδων μας...
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Συγνώμη για το εκτός θέματος ρε παιδιά αλλά πραγματικά πως πάτε ακόμα στη Τουρκία μετά από όλα αυτά που κάνει αυτή τη περίοδο στη Συρία? Δεν είμαι κάνας ελληναρας ούτε θεωρώ ότι ο λαός της Τουρκίας έχει σχέση με τύπους σαν τον ερντογαν, αλλά αν ο κόσμος ή έστω όσοι περισσότεροι μποϊκοτάρουν έστω και με το πιο απλό πράγμα που λέγεται εκδρομή/ταξίδι ίσως, μικρές οι πιθανότητες να πάρει η ηγεσία το μήνυμα ότι δεν λειτουργεί σωστά. Αν ξαφνικά έβλεπε ένα χαμενο τζίρο της τάξεως του 40-50% κάτω στο τουρισμό θα αναθεωρούσε σε αρκετά.

Και πάλι συγνώμη για το οφτοπικ αλλά με πνίγει αυτό το πράγμα. Έχει 170χωρες να πάμε για πιο λόγο να στηρίξεις ένα κράτος με πολεμοχαρη ηγέτη..
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
@Gwo νομίζω είναι αστείο να θεωρούμε ότι υπάρχει έστω και η αμυδρότερη πιθανότητα να ιδρώσει το αυτί του Ερντό μπέι αν κάποιοι από την Ελλάδα δεν πάνε εκεί για διακοπές.. Κοντά 40 εκ. τουρίστες πήγαν φέτος στην Τουρκία, 15 εκ. στην Πόλη. Προσωπική μου άποψη έτσι κι αλλιώς είναι ότι ταξίδι (με την ταξιδιωτική και όχι την τουριστική έννοια) και πολιτική δεν πρέπει να πηγαίνουν μαζί...
Να φανταστείς ο Ερντοάν φοβήθηκε τόσο πολύ μην χάσει τουρίστες πελάτες μετά την επιχείρηση στη Συρία, που ανέβασε κατά 75% το κόστος της βίζας για τους Άγγλους που είναι οι καλύτεροι πελάτες του και ετοιμάζεται να θεσπίσει -όπως έγινε πρόσφατα και σε μας- φόρο διανυκτέρευσης στα ξενοδοχεία...
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
@Gwo νομίζω είναι αστείο να θεωρούμε ότι υπάρχει έστω και η αμυδρότερη πιθανότητα να ιδρώσει το αυτί του Ερντό μπέι αν κάποιοι από την Ελλάδα δεν πάνε εκεί για διακοπές.. Κοντά 40 εκ. τουρίστες πήγαν φέτος στην Τουρκία, 15 εκ. στην Πόλη. Προσωπική μου άποψη έτσι κι αλλιώς είναι ότι ταξίδι (με την ταξιδιωτική και όχι την τουριστική έννοια) και πολιτική δεν πρέπει να πηγαίνουν μαζί...
Να φανταστείς ο Ερντοάν φοβήθηκε τόσο πολύ μην χάσει τουρίστες πελάτες μετά την επιχείρηση στη Συρία, που ανέβασε κατά 75% το κόστος της βίζας για τους Άγγλους που είναι οι καλύτεροι πελάτες του και ετοιμάζεται να θεσπίσει -όπως έγινε πρόσφατα και σε μας- φόρο διανυκτέρευσης στα ξενοδοχεία...
Συμφωνώ ότι είναι μικρή έως απίθανη η πιθανότητα να αναθεωρήσει τη στάση του, παρόλα αυτά αν 200χιλ Έλληνες 500χιλ Γερμανοί 100χιλ Ιταλοί κοκ, σταματούσαν να πηγαίνουν και ξαφνικά εν μέσω της υπάρχουσας κρίσης που ήδη περνάει στα οικονομικά της η Τουρκία βρισκόταν με ένα έλλειμμα 6-7δις δεν θα ήταν ο ίδιος που θα αγχωνοταν αλλά προφανώς θα έτρωγε πιέσεις κ από τους μέσα δικούς τους.

Και εν τέλει ας αφήσουμε στην άκρη τα λεφτά, πραγματικά απορώ πως κάποιο πάει σε μια χώρα και καλό περνάει, χαίρεται, τρώει, πίνει όταν λίγα χλμ πιο κάτω η ίδια χώρα που αυτός κάνει διακοπές σκοτώνει κόσμο. Αλήθεια δε το χωράει ο νους μου το θεωρώ χοντρόπετσια. Η Συρία πριν μερικά χρόνια ήταν σαν την Ελλάδα, έχει σκεφτεί άραγε κάνεις ότι σε 1-2-5-10 χρόνια ίσως να βρεθούμε κ εμείς σε μια τέτοια τραγωδία;
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
513
Likes
854
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Συγνώμη για το εκτός θέματος ρε παιδιά αλλά πραγματικά πως πάτε ακόμα στη Τουρκία μετά από όλα αυτά που κάνει αυτή τη περίοδο στη Συρία? Δεν είμαι κάνας ελληναρας ούτε θεωρώ ότι ο λαός της Τουρκίας έχει σχέση με τύπους σαν τον ερντογαν, αλλά αν ο κόσμος ή έστω όσοι περισσότεροι μποϊκοτάρουν έστω και με το πιο απλό πράγμα που λέγεται εκδρομή/ταξίδι ίσως, μικρές οι πιθανότητες να πάρει η ηγεσία το μήνυμα ότι δεν λειτουργεί σωστά. Αν ξαφνικά έβλεπε ένα χαμενο τζίρο της τάξεως του 40-50% κάτω στο τουρισμό θα αναθεωρούσε σε αρκετά.

Και πάλι συγνώμη για το οφτοπικ αλλά με πνίγει αυτό το πράγμα. Έχει 170χωρες να πάμε για πιο λόγο να στηρίξεις ένα κράτος με πολεμοχαρη ηγέτη..

Όχι ότι είσαι μακριά και άστοχος αλλα με όλο το σεβασμό ότι είσαι σε ταξιδιωτικό και όχι πολιτικόυ περιεχομένου blog. Εδώ συζητάμε και ανταλλάσσουμε πληροφορίες ταξιδιών και όχι πολιτικής η οικονομικές. Είναι ταξιδιωτικό καφενείο και τα ενδιαφέροντα μας είναι ταξιδιωτικού στυλ. Αν αρχίσουμε τέτοιες συζητήσεις θα πρέπει να αποκλείσουμε ένα τσούρμο χώρες που εισβαλλαν παράνομα η νόμιμα η να σταματήσουμε να αγοράζουμε από πάρα πολλές γνωστοτατες εταιρείες που εδρεύουν και στην Γερμανία στις ΗΠΑ , Ιταλία, Βουλγαρία Ρωσία κλπ κλπ που εισέβαλαν η χτύπησαν εκατομμύρια άνθρωπους.
 

traveller04

Member
Μηνύματα
5
Likes
8
Καλημέρα παιδιά! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας στο δίλημμα του να πάμε ή όχι Κωνσταντινούπολη τέλη του μηνός ή αρχές Δεκέμβρη? Το δίλημμα εννοείται προκύπτει εξαιτίας του πρόσφατου τρομοκρατικου χτυπήματος.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.268
Likes
7.851
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Εμείς 25 με 27 Νοεμβρίου πάμε Σμύρνη, δεν έχω δεύτερη σκέψη. Εκτός αν έχει ξεκινήσει ο γ παγκόσμιος πόλεμος :icon_evil:
 
D

Delmem38110

Guest
Καλημέρα παιδιά! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας στο δίλημμα του να πάμε ή όχι Κωνσταντινούπολη τέλη του μηνός ή αρχές Δεκέμβρη? Το δίλημμα εννοείται προκύπτει εξαιτίας του πρόσφατου τρομοκρατικου χτυπήματος.
να μην πάτε Κωνσταντινούπολη,
χαρίστε τα εισιτήρια σε μας να πάμε να δούμε πως είναι τα πράγματα και επιστρέφοντας θα σας πούμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom