Γαλλία Ντίσνεϋλαντ ή Βερσαλλίες;

Eva Mihou

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας.
Θα βρεθώ σε ένα μήνα από τώρα για πρώτη φορά στο αγαπημένο Παρίσι. Το θέμα είναι ότι θα έχω μονάχα 3 καθαρές ολόκληρες μέρες ( εννοώ από το πρωί έως το βράδυ) για να το εξερευνήσω. Και η ερώτηση μου λοιπόν είναι εάν αξίζει είτε να αφιερώσω μια μέρα στη Ντίσνεϋλαντ είτε μια μέρα στις Βερσαλλίες; Ή δεν αξίζει τίποτα από τα δύο και νά αφιερώσω καλύτερα και τις τρεις μέρες ολοκληρωτικά στο Παρίσι;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας.
Θα βρεθώ σε ένα μήνα από τώρα για πρώτη φορά στο αγαπημένο Παρίσι. Το θέμα είναι ότι θα έχω μονάχα 3 καθαρές ολόκληρες μέρες ( εννοώ από το πρωί έως το βράδυ) για να το εξερευνήσω. Και η ερώτηση μου λοιπόν είναι εάν αξίζει είτε να αφιερώσω μια μέρα στη Ντίσνεϋλαντ είτε μια μέρα στις Βερσαλλίες; Ή δεν αξίζει τίποτα από τα δύο και νά αφιερώσω καλύτερα και τις τρεις μέρες ολοκληρωτικά στο Παρίσι;
ότι πιο άκυρο ερώτημα έχει τεθεί sorry.......τι σχέση έχει το ένα με το άλλο?
Εσένα σου αρέσει να πας σε θεματικό πάρκο ή σε παλάτια και κήπους?
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Είναι δύσκολο να απαντήσω μονολεκτικά στο δίλημμά σου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι 3 μέρες, αν και ολόκληρες, είναι λίγες για το Παρίσι.

Αν από αυτές τις 3 μέρες αξίζει να αφαιρέσεις μια για να επισκεφθείς Ντίσνεϊλαντ ή Βερσαλίες, εξαρτάται από τα ενδιαφέροντά σου. Αν δεν έχεις πάει σε άλλη Disneyland και το έχεις απωθημένο να συναντήσεις τους ήρωες της Disney (όπως είχα κι εγώ), τότε πήγαινε. Είναι πανέμορφα. Κι εγώ προτίμησα να πάω Disneyland και άφησα έξω Βερσαλίες/Ορσέ/Μονμάρτη κλπ.

Για το αν προλαβαίνεις να δεις τα υπόλοιπα σε 2 μέρες, το ξέρεις εσύ καλύτερα. Για παράδειγμα, πολλοί (και Έλληνες και ξένοι) πάνε στο Λούβρο για να δούνε την Αφροδίτη της Μήλου και τη Μόνα Λίζα απλά μέσα σε ένα πρωί. Όμως το μουσείο αυτό είναι τεράστιο και θέλει ατέλειωτο περπάτημα τουλάχιστον δύο μέρες για να το γυρίσεις. Εκεί αφιέρωσα κι εγώ δύο μέρες από το ταξίδι μου.

Εγώ αν είχα μόλις τρεις μέρες θα προτιμούσα να τις αφιέρωνα στο ίδιο το Παρίσι, ώστε να μπορούσα να ακολουθήσω ένα πιο χαλαρό πρόγραμμα. Δεν θα ευχαριστιόμουν την πόλη αν πήγαινα στο Χ αξιοθέατο, τράβαγα μια φωτογραφία και μετά συνέχιζα στο Ψ επειδή με πίεζε ο χρόνος. :rolleyes-80:
Παρ'όλ'αυτά, αν δεν σε τραβάει τόσο να γυρίσεις τα μουσεία, ίσως με πολύ περπάτημα σε Άιφελ - Ηλίσσια - Καρτιέ Λατέν καταφέρεις να πάρεις μια γεύση της πόλης και να ελευθερώσεις μια μέρα. Προσωπικά θα προτιμούσα την Ντίσνεϊλαντ από τις Βερσαλίες, λόγω της αδυναμίας μου στον Ντόναλντ στον Γκούφυ και στον Πλούτο. :)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες την απάντηση μόνο εσύ μπορείς να τη δώσεις, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου. Ναι, πλάκα έχει η Disneyland κι οι Βερσαλλίες είναι πολύ ωραίες αλλά τι άλλο να σου πούμε εμείς;
Προφανέστατα οι 2 μέρες που αφήνεις για την πόλη είναι απειροελάχιστες (και οι 3 εδώ που τα λέμε),αλλά μια μικρή γεύση θα την πάρεις.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Εγώ θα προσθέσω ότι ακόμα και τη Disneyland είναι δύσκολο να τη γυρίσεις σε 1 μέρα γιατί έχει 2 θεματικά πάρκα. Έτσι αν θέλεις να μπεις σε όλες τις ατραξιόν και να το ευχαριστηθείς χρειάζεσαι 2 μέρες.:)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Το Παρισι σε 3 μερες δεν προλαβαινεις να το μυρισεις,οποια και να ειναι τα ενδιαφεροντα σου..Σορρυ αλλα θεωρω οταν ξοδευεις τοσα λεφτα ειναι κριμα να αφιερωσεις χρονο και χρημα στον Γκουφυ η στον Λουδοβικο..το Παρισι αξιζει μονο του...
 

Eva Mihou

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
ότι πιο άκυρο ερώτημα έχει τεθεί sorry.......τι σχέση έχει το ένα με το άλλο?
Εσένα σου αρέσει να πας σε θεματικό πάρκο ή σε παλάτια και κήπους?
Ότι πιο αγενές σόρρυ..... λιγάκι ευγένεια δεν βλάπτει νομίζω...μια ερώτηση έκανα εάν σου φαίνεται άκυρη δεν χρειάζεται να απαντήσεις!
 

Eva Mihou

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις πολύτιμες απαντήσεις σας...με βοηθήσατε παρά πολύ
Η αλήθεια είναι ότι μάλλον αποφάσισα να αφιερώσω τις 3 ολόκληρες μέρες μου μονάχα στο Παρίσι γιατί από ότι κατάλαβα είναι ούτως ή άλλως λίγες... οπότε ίσως σε κάποιο επόμενο ταξίδι μου προς τα εκεί βάλω στο πρόγραμμα και Ντίσνεϋλαντ και Βερσαλλίες.
Εξάλλου αυτό που θέλω περισσότερο είναι όσο περισσότερο γίνεται να καταλάβω τι εστί Παρίσι....
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Ότι πιο αγενές σόρρυ..... λιγάκι ευγένεια δεν βλάπτει νομίζω...μια ερώτηση έκανα εάν σου φαίνεται άκυρη δεν χρειάζεται να απαντήσεις!
Sorry. Δεν ήθελα να είμαι αγενής. Ο γραπτός λόγος ορισμένες φορές μας εκθέτει μιας και δεν έχει το χρώμα της φωνής και το περιπαικτικο του τόνου. Καλά να περάσεις
 

Eva Mihou

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Sorry. Δεν ήθελα να είμαι αγενής. Ο γραπτός λόγος ορισμένες φορές μας εκθέτει μιας και δεν έχει το χρώμα της φωνής και το περιπαικτικο του τόνου. Καλά να περάσεις
Δεν πειράζει όλα καλά εγώ συγνώμη που παρεξήγησα τον τρόπο σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom