ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Καλησπέρα,

Προσπαθώ να κάνω την αίτηση ESTA και για κάποιο απίθανο λόγο δεν δέχεται τα στοιχεία της διεύθυνσης που καταχωρώ. Βγάζει συνεχώς το ίδιο μήνυμα : "Επαλήθευση διεύθυνσης: Μη έγκυρο όνομα οδού". Δοκίμασα να γράψω την οδό με 10 διαφορετικούς τρόπους και αναρωτιέμαι τι μπορεί να φταίει. Σημειώνω, ότι όλα τα πεδία τα συμπληρώνω στα λατινικά και δεν σκάει κανένα άλλο πεδίο πλην αυτού. Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι να επιλέξω την αγγλική έκδοση της σελίδας αλλά τι στο καλό, ολόκληρη υπερδύναμη δεν μπορεί να υποστηρίξει λειτουργικότητα για δίγγλωσο application. Μήπως το έχει συναντήσει κάποιος τούτο το ηλίθιο πρόβλημα που ήδη μου έχει ξοδέψει 1 ώρα ?
 

shashass

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου..ελπίζω..σύντομα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία
Καλησπέρα,

Προσπαθώ να κάνω την αίτηση ESTA και για κάποιο απίθανο λόγο δεν δέχεται τα στοιχεία της διεύθυνσης που καταχωρώ. Βγάζει συνεχώς το ίδιο μήνυμα : "Επαλήθευση διεύθυνσης: Μη έγκυρο όνομα οδού". Δοκίμασα να γράψω την οδό με 10 διαφορετικούς τρόπους και αναρωτιέμαι τι μπορεί να φταίει. Σημειώνω, ότι όλα τα πεδία τα συμπληρώνω στα λατινικά και δεν σκάει κανένα άλλο πεδίο πλην αυτού. Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι να επιλέξω την αγγλική έκδοση της σελίδας αλλά τι στο καλό, ολόκληρη υπερδύναμη δεν μπορεί να υποστηρίξει λειτουργικότητα για δίγγλωσο application. Μήπως το έχει συναντήσει κάποιος τούτο το ηλίθιο πρόβλημα που ήδη μου έχει ξοδέψει 1 ώρα ?
Το ίδιο πρόβλημα είχα κ γω Περίπου ένα μήνα πριν. Δεν είναι τίποτα.. Απλά ξαναδοκιμαζεις κ κάποια στιγμή το δέχεται.. Είτε αυτόματα είτε σου βγάζει να τσεκάρεις το κουτάκι ότι επιβεβαιώνεις ότι είναι σωστή η διεύθυνση..εμενα μ πήρε 2 ώρες για τη δική μ. Για του φίλου μ 5 λεπτά.. Με ιδιες διευθύνσεις
 

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Φίλε shashass χίλια ευχαριστώ...Υπερδύναμη σου λέει μετά και τεχνολογικός κολοσσός. Δώστα ρε 1000 δολλάρια να σας φτιάξουν το site :) Καλά ταξίδια !
 

I love NY

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
new york-montreal ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Υόρκη-Καλιφόρνια οδικώς
Καλημέρα!!!Λίγες ώρες από την άφιξή μου από το Αμέρικα επανέρχομαι να δώσω εξακριβωμένη απάντηση σε ένα δικό μου post για το αν χρειάζεται esta για είσοδο Στις ΗΠΑ από Καναδά οδικώς.
Δεν χρειάζεται. Συμπληρώνεις μόνο ένα έντυπο μόλις φτάσεις στα σύνορα, το I-94w και πληρώνεις 6 δολλάρια,that's it!!!
Περίπου 45 λεπτά ο χρόνος να περάσω με την γυναίκα μου ερχόμενος από Μόντρεαλ προς Νέα Υόρκη.
Καλά ταξίδια σε όλους!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Καλησπέρα,

Προσπαθώ να κάνω την αίτηση ESTA και για κάποιο απίθανο λόγο δεν δέχεται τα στοιχεία της διεύθυνσης που καταχωρώ. Βγάζει συνεχώς το ίδιο μήνυμα : "Επαλήθευση διεύθυνσης: Μη έγκυρο όνομα οδού". Δοκίμασα να γράψω την οδό με 10 διαφορετικούς τρόπους και αναρωτιέμαι τι μπορεί να φταίει. Σημειώνω, ότι όλα τα πεδία τα συμπληρώνω στα λατινικά και δεν σκάει κανένα άλλο πεδίο πλην αυτού. Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι να επιλέξω την αγγλική έκδοση της σελίδας αλλά τι στο καλό, ολόκληρη υπερδύναμη δεν μπορεί να υποστηρίξει λειτουργικότητα για δίγγλωσο application. Μήπως το έχει συναντήσει κάποιος τούτο το ηλίθιο πρόβλημα που ήδη μου έχει ξοδέψει 1 ώρα ?
Έχει τύχει και σε μας κάποιες φορές σε esta που έχω συμπληρώσει για συγγενείς και φιλους. Όλες τις φορές το δεχόταν μετά από κάποιες προσπάθειες ή άλλαζε αυτόματα ανάλογα με τον επίσημο τρόπο μετατροπής της διεύθυνσης. Μόνο μία φορά είχαμε φάει 2 ώρες γιατί δε δεχόταν την διεύθυνση της πεθεράς μου με τίποτα.. Παρολο που έχει πάει αρκετές φορές Αμερική και είχαμε ξανακάνει esta με την ίδια διεύθυνση. Τη γράψαμε με πολλούς εναλλακτικους τροπους.. Αναγκαστηκαμε στο τελος να δηλώσουμε οτι μένει μαζί μας και βάλαμε την διεύθυνση του δικού μας σπιτιού που τη δεχόταν το σύστημα. Δεν προτείνω πάντως σε κάποιον να δηλώσει κάτι μη αληθές στην esta, εμείς ευτυχώς δε είχαμε πρόβλημα..
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπέρα,

Προσπαθώ να κάνω την αίτηση ESTA και για κάποιο απίθανο λόγο δεν δέχεται τα στοιχεία της διεύθυνσης που καταχωρώ. Βγάζει συνεχώς το ίδιο μήνυμα : "Επαλήθευση διεύθυνσης: Μη έγκυρο όνομα οδού". Δοκίμασα να γράψω την οδό με 10 διαφορετικούς τρόπους και αναρωτιέμαι τι μπορεί να φταίει. Σημειώνω, ότι όλα τα πεδία τα συμπληρώνω στα λατινικά και δεν σκάει κανένα άλλο πεδίο πλην αυτού. Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι να επιλέξω την αγγλική έκδοση της σελίδας αλλά τι στο καλό, ολόκληρη υπερδύναμη δεν μπορεί να υποστηρίξει λειτουργικότητα για δίγγλωσο application. Μήπως το έχει συναντήσει κάποιος τούτο το ηλίθιο πρόβλημα που ήδη μου έχει ξοδέψει 1 ώρα ?
Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα όταν συμπλήρωνα την δικιά μας αίτηση. Έβαζα διεύθυνση και κάθε φορά μου έλεγε ότι δεν είναι έγκυρη και ότι έπρεπε να τη διορθώσω. Το ίδιο και όταν έβαζα UNKNOWN (που σου το πρότεινε το ίδιο το site αν δεν την έχεις σίγουρη).

Το πρόβλημα ήταν με τον Mozilla που χρησιμοποιούσα (προσπαθούσα καμία ώρα). Όταν ξαναέκανα την αίτηση με Internet Explorer (τον 11 με Windows 7 SP1) έβαλα με τη μία UNKNOWN στη διεύθυνση και όταν πάτησα το επόμενο μου ξαναεμφάνισε την καρτέλα με το ίδιο error με τον Firefox, μόνο που αυτή τη φορά μου είχε και ένα κουτάκι που έλεγε κάτι του στυλ "η διεύθυνση είναι η σωστή" και αν το τσέκαρα μπορούσα να συνεχίσω την αίτηση. ;)
 

mix kok

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
καλησπέρα σε όλους.περσι ειχα παει με τν esta για δυο μηνες περιπου.
φετος θελω να επισκεφτώ τν ξαδερφο μ παλι.μηπως γνωρίζει καποιος αν πρεπει να κανω καινουργια αιτηση για esta η μπορω να ταξιδεψω με τν ιδια?
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
καλησπέρα σε όλους.περσι ειχα παει με τν esta για δυο μηνες περιπου.
φετος θελω να επισκεφτώ τν ξαδερφο μ παλι.μηπως γνωρίζει καποιος αν πρεπει να κανω καινουργια αιτηση για esta η μπορω να ταξιδεψω με τν ιδια?
Η esta έχει διάρκεια ένα χρόνο. Αν το ταξίδι είναι εντος του χρονικου διαστήματος δηλα του 1 χρόνου τότε δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Καλό είναι να πάρεις ένα τηλ και να ρωτήσεις στην πρεσβεία
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand

mix kok

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Η esta έχει διάρκεια ένα χρόνο. Αν το ταξίδι είναι εντος του χρονικου διαστήματος δηλα του 1 χρόνου τότε δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Καλό είναι να πάρεις ένα τηλ και να ρωτήσεις στην πρεσβεία
σε ευχαριστω πολυ
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Η esta αρχικά ήταν διετής, μετά την κάνανε 1 χρόνου και ύστερα ξανά 2. Εσύ ποια έχεις; Αν σε καλύπτει στις ημερομηνίες που θες να πας η ήδη υπάρχουσα, ταξιδεύεις με την ίδια.
Εννοείται πως μιλάμε για το ίδιο διαβατήριο για το οποίο εκδόθηκε αρχικά η ETSA.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom