Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Nasos traveller το Antakya kebap πολυ καλο και οικονομικο οντως . Το κοτοπουλο που εφαγα γευστικοτατο.
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Nasos traveller το Antakya kebap πολυ καλο και οικονομικο οντως . Το κοτοπουλο που εφαγα γευστικοτατο.
Χαίρομαι που σου άρεσε. Όντως ήταν πολύ συμπαθητικό μαγαζάκι με πολύ καλό και οικονομικό φαί.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Τέλος οι ψαρόβαρκες με το μπαλικ εκμεκ στο Εμίνονου....
Αφού απαγόρεψε ο μητροπολιτικός δήμος πριν κάποια χρόνια τα γραφικά πλωτά ψαροεστιατόρια, τώρα απομακρύνει και τις παραδοσιακές βαρκοψησταριές από το Εμίνονου..
https://www.dailysabah.com/istanbul...ish-sandwich-vendors-ordered-to-leave-eminonu
 

Marinaaaaaa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας, θέλω να μάθω αν κάποιος γνωρίζει ρούχα με χονδρική στην Τουρκία να είναι και επώνυμα σε οικονομικές τιμές
 

Dwra.K

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας!!! Ταξιδεύω Κωνσταντινούπολη τα Χριστούγεννα και θα ήθελα να μου δώσετε λίγες πληροφορίες για την ασιατική πλευρά.Αξίζει να επισκεφτώ καλύτερα το Uskudar ή το Kadikoy???Άκουσα ότι το Uskudar είναι πιο όμορφο..Τι αξιοθέατα μπορεί να δει κανείς εκεί??
Δέχομαι προτάσεις !!!:):):)
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Γεια σας!!! Ταξιδεύω Κωνσταντινούπολη τα Χριστούγεννα και θα ήθελα να μου δώσετε λίγες πληροφορίες για την ασιατική πλευρά.Αξίζει να επισκεφτώ καλύτερα το Uskudar ή το Kadikoy???Άκουσα ότι το Uskudar είναι πιο όμορφο..Τι αξιοθέατα μπορεί να δει κανείς εκεί??
Δέχομαι προτάσεις !!!:):):)
Δεν μπορώ να σε πω για το Uskudar, πάντος το Kadikoy (Χαλκηδόνα) είναι ένα πανέμορφο μέρος με πολλά καφέ, φαγάδικα και πολύ νεολαία.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Εξαρτάται τί ψάχνεις.. Προφανώς ο περισσότερος κόσμος θα προτιμούσε Καντίκιοϊ. Αν και βρίσκεται στην Ασία, έχει τον πιο ευρωπαϊκό αέρα σε όλη την Πόλη. Αγορές, φαγάδικα, καφετέριες, μπαράκια, πολλά ελληνικού ενδιαφέροντος σημεία, όμορφο κόσμο, και ωραία παραλιακή περαντζάδα.
Το Ουσκουντάρ από την άλλη είναι αμιγώς μουσουλμανική περιοχή με πολλές μαντήλες και πολύ πιο συντηρητική, μέρα με νύχτα δηλαδή με τη Χαλκηδόνα.. Έχει όμως καθαρά ανατολίτικο χρώμα με τα τζαμιά του και τα οθωμανικά μνημεία και εύκολη πρόσβαση στα καφενεία απέναντι από τον πύργο του Λεάνδρου που έχει πολύ φωτογραφική θέα, αλλά και από την άλλη μεριά προς τα βόρεια εύκολη πρόσβαση στο Κουσγουντζούκι με λεωφορείο ή και με τα πόδια που είναι το πιο αγαπημένο μου ίσως βοσπορίτικο χωριό..
 
Last edited:

Dwra.K

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εξαρτάται τί ψάχνεις.. Προφανώς ο περισσότερος κόσμος θα προτιμούσε Καντίκιοϊ. Αν και βρίσκεται στην Ασία, έχει τον πιο ευρωπαϊκό αέρα σε όλη την Πόλη. Αγορές, φαγάδικα, καφετέριες, μπαράκια, πολλά ελληνικού ενδιαφέροντος σημεία, όμορφο κόσμο, και ωραία παραλιακή περαντζάδα.
Το Ουσκουντάρ από την άλλη είναι αμιγώς μουσουλμανική περιοχή με πολλές μαντήλες και πολύ πιο συντηρητική, μέρα με νύχτα δηλαδή με τη Χαλκηδόνα.. Έχει όμως καθαρά ανατολίτικο χρώμα με τα τζαμιά του και τα οθωμανικά μνημεία και εύκολη πρόσβαση στα καφενεία απέναντι από τον πύργο του Λεάνδρου που έχει πολύ φωτογραφική θέα, αλλά και από την άλλη μεριά προς τα βόρεια εύκολη πρόσβαση στο Κουσγουντζούκι με λεωφορείο ή και με τα πόδια που είναι το πιο αγαπημένο μου ίσως βοσπορίτικο χωριό..
Έχει κάποια συγκεκριμένα αξιοθέατα το Καντικοι που θα άξιζε να επισκεφτώ;;;;Πως μπορώ να φτάσω εκεί από το Φατίχ;
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Δεν ξέρω τί ακριβώς εννοείς αξιοθέατα μια και στο Καντίκιοϊ πηγαίνεις να απολαύσεις τον αέρα της περιοχής -το vibe που λένε οι ξένοι-. Οι περισσότεροι επισκέπτες πάντως κάνουν απλά μια βόλτα στο τσαρσί. Αν και εποικισμένο συγχρόνως με το Βυζάντιο -και πιο μπροστά ακόμα, βλέπε ΄η πόλη των τυφλών'-, λόγω της ευάλωτης και ανοχύρωτης θέσης του, ήταν μια περιοχή που υπέστη διαρκείς καταλήψεις και ισοπεδώσεις από όποιον προσπαθούσε να καταλάβει την ιστορική χερσόνησο. Έτσι δεν έχει διασωθεί σχεδόν τίποτα από αρχαιοελληνικά και βυζαντινά μνημεία -οι τούρκοι δείχνουν σαν παλιότερο ιστορικό μνημείο μια αψίδα από ένα χαμάμ του 13ου αιώνα-. Δεν έχει λοιπον μουσεία ή ιστορικά μνημεία όπως η παλιά Πόλη..
Ξαφνική ανάπτυξη δέχθηκε στα τελευταία χρόνια της αυτοκρατορίας, γύρω στα μέσα του 19ου αι οπότε και αποκαταστάθηκε τακτική ατμοπλοϊκή σύνδεση με απέναντι και εποικίστηκε μαζικά κυρίως από μειονότητες αστικής τάξης με πολυπληθέστερη την ελληνική. Αυτό του έδωσε έναν κοσμοπολίτικο αέρα που ίχνη του φαίνονται και σήμερα στα παλιά αρχοντικά, τα παλιά μαγαζιά, τις εκκλησίες διαφόρων δογμάτων και τα σχολεία που υπάρχουν στην περιοχή. Πλέον οι περισσότεροι ξένοι, φράγκοι, αρμένιοι και εβραίοι που δεν έφυγαν από την Τουρκία μετακόμισαν σε άλλες περιοχές, κυρίως στο Πεντίκ και πιο πέρα στην παραλιακή ασιατική πλευρά που είναι καθαρά αστικές περιοχές, ενώ το Καντίκιοϊ θα το χαρακτήριζα πλέον μεσοαστική..
Ελληνικού ενδιαφέροντος είναι τα ξύλινα κονάκια των ρωμιών, ο μεγάλος καθεδρικός ναός της Αγίας Τριάδας, το τεράστιο μητροπολιτικό μέγαρο δίπλα στην όπερα Σουρεγιά, το ελληνικό σχολείο, το παρθεναγωγείο, ο ιστορικός ναός της Αγίας Ευφημίας στο τσαρσί στον οποίο και έγινε η Δ' οικουμενική σύνοδος, ο Αη Γιώργης λίγο πιο βόρεια από την βαπορόσκαλα, πάνω από την συναγωγή, το αγίασμα της Αγ.Αικατερίνης στον 'Κώτσο' στο Μόδι... Επίσης το κτίριο του κινηματογράφου Rexx -από τους λίγους πλέον παλιούς ιστορικούς σινεμάδες που απέμειναν μετά την έλευση των multiplex στα malls- είναι ελληνικής ιδιοκτησίας.
Κατά την οθωμανική περίοδο οι διάφορες μειονότητες επικεντρώνονταν κυρίως γύρω από τους ναούς τους, έτσι στο καντίκιοϊ έχει αρμενική εκκλησία, ρωμαιοκαθολική αρμενική, προτεσταντική, καθολική, συναγωγή, δυο τζαμιά και αντίστοιχα σχολεία, γερμανικά, γαλλικά, ιταλικά κλπ, όλα πλέον με τούρκους μαθητές....
Η πρόσβαση είναι εύκολη καθώς είναι κεντρικός κόμβος της ασιατικής πλευράς και υπάρχουν πολύ συχνά δρομολόγια με καραβάκια για την ευρωπαϊκή (καράκιοϊ, εμίνονου, καμπατάς, μπεσίκτας) αλλά και με συμβατικά μέσα καθώς και με το υποθαλάσσιο μετρό και με το μετρομπάς. Υπάρχουν πανεπιστήμια στη γύρω περιοχή και μαζεύει πολύ φοιτητόκοσμο, οπότε και είναι γεμάτο καφετέριες, μπαρ, φαγάδικα και μεζεδοπωλεία -που αξίζουν άλλο ποστ από μόνα τους....
Δε θέλω να γράφω σεντόνια, αν υπάρχει ενδιαφέρον πες μου να σου γράψω συγκεκριμένα και αναλυτικότερα.. Είναι η αγαπημένη μου περιοχή, έχω μείνει στο παρελθόν και κάποιο διαστημα, και πάντα την επισκέπτομαι όταν πηγαίνω...
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Ερωτηση:Εισητιρια για Αγια Σοφια από που να κλείσω γιατι μου ειπαν οι ουρες ότι είναι μεγαλες .Το official site δεν το βρισκω..Απο το tiqet?
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ερωτηση:Εισητιρια για Αγια Σοφια από που να κλείσω γιατι μου ειπαν οι ουρες ότι είναι μεγαλες .Το official site δεν το βρισκω..Απο το tiqet?
Καλύτερα να αγοράσεις την Istanbul Museum Pass.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom