Δανία Πληροφορίες για Κοπενχάγη

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Θεωρητικά, μπορείς να περάσεις την γέφυρα μια φορά και να χρησιμοποιήσεις το ferry μια φορά. Πρακτικά, δεν υπάρχε τρόπος να το ελεγξουν, ειναι μια κάρτα που στην σκαναρουν στο τρένο, ενώ απλα την δείχνεις πριν μπεις στο ferry. Την εχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές και για πηγαινελα και απο την γέφυρα Μαλμε-Κοπεγχάγη και με το ferry Χελσινμποργκ-Χελσινγκορ. Για τις διαδρομές με τρένα, λεωφορεια και μετρό στο οριοθετημένο κομματι της Δανίας και την Σουηδίας που εχει ισχυ, δεν υπάρχει περιορισμός στην χρήση της.
Τις δικές μας κάρτες το καλοκαίρι στον έλεγχο πριν μπούμε στο φέρι τις έλεγξαν και τις τρύπησαν με κάτι σαν συρραπτικό επομένως υπάρχει τρόπος να το ελέγξουν. Από Μάλμε για Κοπεγχάγη δεν μπήκε καθόλου έλεγχος στο τρένο.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Τις δικές μας κάρτες το καλοκαίρι στον έλεγχο πριν μπούμε στο φέρι τις έλεγξαν και τις τρύπησαν με κάτι σαν συρραπτικό επομένως υπάρχει τρόπος να το ελέγξουν
Επιβεβαιώνω και εγώ αυτό που αναφέρεις.
Χθες που πήραμε το ferry μας τρύπησαν τις κάρτες σε ένα τετράγωνο "κουτάκι" που υπάρχει δεξιά, δίπλα στον αριθμό της κάρτας.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Δράττομαι της ευκαιρίας - αν και είναι πάρα πολύ νωρίς - να ρωτήσω:
Τον Ιούνιο θα έχω αναμονή στο αεροδρόμιο της Κοπενγχάγης ακριβώς 6,5 ώρες (από 15.30 έως 22.00). Βλέπω ότι με το λεωφορείο 029 χρειάζομαι 13 λεπτά μέχρι το κέντρο.
Μέσα σε 5 ώρες - για ασφάλεια - τι θα μου προτείνατε να κάνω, λαμβάνοντας υπόψη ότι μου αρέσουν οι μεγάλες βόλτες;
Σε εμένα θα απαντήσει κάποιος ή να βάλω τα κλάματα; :cry:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σε εμένα θα απαντήσει κάποιος ή να βάλω τα κλάματα; :cry:
Στο νήμα που είμαστε, ανέτρεξε στη σελίδα 16 και ξεκίνα να διαβάζεις απο το μήνυμα #187
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Σε εμένα θα απαντήσει κάποιος ή να βάλω τα κλάματα; :cry:
Γειά σου αγαπητή @Dina Z

Εγώ θα προτιμούσα να πάρω το τρένο και να κατέβω στον Copenhagen Central Station. Βγάζεις εισιτήριο στα κόκκινα μηχανήματα με κόστος 36 DKK

IMG_20191031_124004.jpg


και αριστερά των μηχανημάτων θα κατέβεις για να βρεις την αποβάθρα του τρένου.

Από τον κεντρικό σταθμό λοιπόν, περπατώντας 700m. θα φτάσεις στο Radhuspladsen (City Hall Square).

Κοιτώντας το Δημαρχείο, στο αριστερό σου χέρι θα δεις ένα σαντουιτσάδικο, το 7-eleven. Από εκεί ξεκινάει ο Stroget, ο κεντρικός πεζόδρομος.

Στην πορεία σου θα συναντήσεις την Gammeltorv και την Nytorv (δύο χαριτωμένες πλατείες) και τον καθεδρικό ναό (αξίζει να μπεις στο εσωτερικό).
Είσοδος ελεύθερη-ώρες:8:00-17:00.

Συνέχισε προς τον Round Tower και ανέβα για την υπέροχη θέα.
Opening hours: 01 Oct. 19/ 05Apr. 20:
Mon, Thu, Fri, Sat, Sun 10:00-18:00
Tue, Wed 10:00-21:00
Είσοδος: 25 DKK

Στη συνέχεια δες την όμορφη πλατεία Grabrodretorv και 200m. μετά θα βγεις στην Amagertorv και στην κολλητή της πλατεία Hojbro Plads.

Ακολούθησε ξανά τον Stroget φτάνοντας στην King' s New Square με τα διάσημα κτίρια της πόλης.
Από το Kunsthal Charlottenborg (απέναντι από την King's Square) προχώρα παράλληλα με το κανάλι για να δεις το νούμερο 1 αξιοθέατο της Κοπεγχάγης, το Nyhavn και φτάσε μέχρι τη γέφυρα Nyhavnsbroen.
Στρίψε αριστερά στη γέφυρα και μετά δεξιά, ακολουθώντας την εσωτερική διαδρομή του καναλιού φτάνοντας μέχρι το τέλος, βλέποντας αριστερά το Danish Royal Playhouse και μπροστά σου τη θάλασσα και τη γέφυρα Inderhavsbroen. Περπάτα όλη την ξύλινη προβλήτα για να δεις την Όπερα στην απέναντι πλευρά.

Νομίζω ότι με αυτή τη βόλτα θα πάρεις μια καλή γεύση της πόλης και θα σου φτάσει ο χρόνος που διαθέτεις.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις.

Υ.Γ. Αν χρειαστείς κάτι ακόμα και μπορώ να βοηθήσω θα είναι χαρά μου.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Γειά σου αγαπητή @Dina Z
Εγώ θα προτιμούσα να πάρω το τρένο και να κατέβω στον Copenhagen Central Station. Βγάζεις εισιτήριο στα κόκκινα μηχανήματα με κόστος 36 DKK

View attachment 284487

και αριστερά των μηχανημάτων θα κατέβεις για να βρεις την αποβάθρα του τρένου.

Από τον κεντρικό σταθμό λοιπόν, περπατώντας 700m. θα φτάσεις στο Radhuspladsen (City Hall Square).

Κοιτώντας το Δημαρχείο, στο αριστερό σου χέρι θα δεις ένα σαντουιτσάδικο, το 7-eleven. Από εκεί ξεκινάει ο Stroget, ο κεντρικός πεζόδρομος.

Στην πορεία σου θα συναντήσεις την Gammeltorv και την Nytorv (δύο χαριτωμένες πλατείες) και τον καθεδρικό ναό (αξίζει να μπεις στο εσωτερικό).
Είσοδος ελεύθερη-ώρες:8:00-17:00.

Συνέχισε προς τον Round Tower και ανέβα για την υπέροχη θέα.
Opening hours: 01 Oct. 19/ 05Apr. 20:
Mon, Thu, Fri, Sat, Sun 10:00-18:00
Tue, Wed 10:00-21:00
Είσοδος: 25 DKK

Στη συνέχεια δες την όμορφη πλατεία Grabrodretorv και 200m. μετά θα βγεις στην Amagertorv και στην κολλητή της πλατεία Hojbro Plads.

Ακολούθησε ξανά τον Stroget φτάνοντας στην King' s New Square με τα διάσημα κτίρια της πόλης.
Από το Kunsthal Charlottenborg (απέναντι από την King's Square) προχώρα παράλληλα με το κανάλι για να δεις το νούμερο 1 αξιοθέατο της Κοπεγχάγης, το Nyhavn και φτάσε μέχρι τη γέφυρα Nyhavnsbroen.
Στρίψε αριστερά στη γέφυρα και μετά δεξιά, ακολουθώντας την εσωτερική διαδρομή του καναλιού φτάνοντας μέχρι το τέλος, βλέποντας αριστερά το Danish Royal Playhouse και μπροστά σου τη θάλασσα και τη γέφυρα Inderhavsbroen. Περπάτα όλη την ξύλινη προβλήτα για να δεις την Όπερα στην απέναντι πλευρά.

Νομίζω ότι με αυτή τη βόλτα θα πάρεις μια καλή γεύση της πόλης και θα σου φτάσει ο χρόνος που διαθέτεις.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις.

Υ.Γ. Αν χρειαστείς κάτι ακόμα και μπορώ να βοηθήσω θα είναι χαρά μου.
Πολύ ωραίο το πλάνο σου.
Μια αλλη εναλλακτική θα μπορούσε να είναι τρένο απο αεροδρόμιο για τον Nørreport σταθμό, όπου απο εκεί μέσω του Rosenborg slot και του βοτανικού παρκου φτάνεις στην Nyhavn. Μετά σειρά έχει το τουριστικό καταβάκι, για μια γευση απο τα κυριοτερα αξιοθέατα της Κοπεγχάγης (βλέπεις και την γοργόνα ξεκούραστα με αυτον τον τρόπο). Επόμενος σταθμός Christiansborg slot που ανεβαίνεις δωρεαν, και με ασανσερ, για να θαυμασεις την Κοπεγχαγη απο ψηλά. Τέλος ακολουθώντας την Stroget (μεγάλος εμπορικός δρόμος) καταληγεις στο δημαρχειο και στον κεντρικο σταθμό της Κοπεγχαγης για να επιστρεψεις αεροδρόμιο.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
@Klair ευχαριστώ πολύ για την μίνι ταξιδ. ιστορία.
Φίλες @Sassenach77 και @Rebequita με διαφωτίσατε πλήρως. :)
Τελικά γλιτώσατε από τα κλάματα γιατί εγώ κλαίω και άσχημα :haha:
 
Last edited:

tzom

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μία βοήθεια θα ήθελα! Πάω Κοπεγχάγη και μετά Σουηδία (μέσω της γνωστής γέφυρας). Θα μείνω 2 ώρες στην Κοπεγχάγη και μου έχει καρφωθεί στο μυαλό να δω 1-2 αξιοθέατα... Σκεφτόμουν να πάρω ένα hop on hop off από το αεροδρόμιο, να ανέβω στην οροφή και να τα δω όλα εν τάχει. Δεν βλέπω να υπάρχει βέβαια κάτι τέτοιο από το αεροδρόμιο... Πώς σας φαίνεται η ιδέα; Υλοποιήσιμη ή να κάτσω στα αυγά μου και να πάω κατευθείαν Σουηδία μέσω της γέφυρας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Θα πρέπει να πας απο το αεροδρομιο με τρενο στην πολη (δεν είναι μακριά) για να παρεις hop on hop off
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Μία βοήθεια θα ήθελα! Πάω Κοπεγχάγη και μετά Σουηδία (μέσω της γνωστής γέφυρας). Θα μείνω 2 ώρες στην Κοπεγχάγη και μου έχει καρφωθεί στο μυαλό να δω 1-2 αξιοθέατα... Σκεφτόμουν να πάρω ένα hop on hop off από το αεροδρόμιο, να ανέβω στην οροφή και να τα δω όλα εν τάχει. Δεν βλέπω να υπάρχει βέβαια κάτι τέτοιο από το αεροδρόμιο... Πώς σας φαίνεται η ιδέα; Υλοποιήσιμη ή να κάτσω στα αυγά μου και να πάω κατευθείαν Σουηδία μέσω της γέφυρας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
EBE98BE3-22C5-454E-A91D-B579331B6C19.png
Κατέβασε αυτο το app για να κόψεις εισιτήριο προς Σουηδία. Έχει καλύτερες τιμές απο τα μηχανήματα της DSB που θα βρεις είτε στο αεροδρόμιο, ειτε στον σταθμό της Κοπεγχάγης.
 

tzom

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστώ! Μπαίνω να τα δω και αν έχω κάποια άλλη απορία θα σας πω!
 

tats21

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Καλησπέρα,μια ερώτηση...σε ποια περιοχή είναι καλά να κλεισουμε την διαμονή μας?θα έχουμε μαζί και 2 παιδιά μικρά. Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom