Τουρκία Καππαδοκία

Elenats94

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Η Καππαδοκία έχει παρά πολύ τουρισμό! Μάλιστα, θα σας συμβούλευα στα δυο μεγάλα πάρκα goreme και zelve να πάτε μετά το μεσημέρι, κλείνουν αργά το απόγευμα, γιατί πρωινές ώρες έχει παρά πολλά γκρουπ Ασιατών και Ρώσων!
Ναι, μέσα Οκτώβρη είχε πάρα πολύ ζέστη! Καπέλο, γυαλιά, αντηλιακό, απαραίτητα!
Ναι, ανεβήκαμε σε αερόστατο! Μην το χάσετε! Είναι μοναδικό! Όλες οι εταιρείας έχουν γραφεία στο goreme. Κάντε την έρευνα σας και κλείστε επιτόπου! Οι τιμές ξεκινούσαν από 70€ έως 130€. Εμείς πήγαμε με την kapadokya balloons που είναι η πιο παλιά στα 100€.
Τέλεια, Ευχαριστω πολυυυ
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το Σεπτέμβρη, φίλος θα βρίσκεται οδικώς με τη μηχανή του στην Τουρκία. Λέμε να συναντηθούμε στην Καππαδοκία και να μείνουμε εκεί τρεις μέρες. Το θέμα είναι ότι από Θεσσαλονίκη οι τιμές είναι τσουχτερές με την turkish. Ένας άλλος τρόπος πιο οικονομικός είναι να φτάσω στην Κωνσταντινούπολη και το απόγευμα να παρω πτήση με την Pegasus για Καισαρεια, αλλά μου τρώει μισή μέρα. Σκέφτομαι να ρωτήσω εσάς μήπως κάτι μου διαφεύγει.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Το Σεπτέμβρη, φίλος θα βρίσκεται οδικώς με τη μηχανή του στην Τουρκία. Λέμε να συναντηθούμε στην Καππαδοκία και να μείνουμε εκεί τρεις μέρες. Το θέμα είναι ότι από Θεσσαλονίκη οι τιμές είναι τσουχτερές με την turkish. Ένας άλλος τρόπος πιο οικονομικός είναι να φτάσω στην Κωνσταντινούπολη και το απόγευμα να παρω πτήση με την Pegasus για Καισαρεια, αλλά μου τρώει μισή μέρα. Σκέφτομαι να ρωτήσω εσάς μήπως κάτι μου διαφεύγει.
@fenia42 δες στο σαιτ της Pegasus εχει καλές τιμές απο Αθηνα στα 150 ευρώ για Καισαρια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ευχαριστώ παιδιά. Από Αθήνα δε με βολεύει να πετάξω γιατί θα πρέπει να κάνω τρία σκέλη. Θα κοιτάξω τη θυγατρική της Turkish, δε τη γνώριζα.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Δες και πτησεις προς Nevsehir,ειναι πολυ πιο κοντα απο Καισαρεια.
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη τον Οκτώβρη. Υπολογίζω γύρω στις 4 μέρες στην Πόλη και θέλω να πάω και Καππαδοκία για άλλες τρεις. Βρήκα πτήση με Pegasus για Αθήνα-Κωνσταντινούπολη και από Κωνσταντινούπολη για Kayseri.
Ήθελα να ρωτήσω τα εξής: Πού αξίζει να μείνω και να γυρίσω για να αξιοποιήσω καλύτερα τις τρεις αυτές μέρες. Μάλλον Goreme; Πώς μετακινούμαι από το αεροδρόμιο στο Kayseri?
Η Καππαδοκία θέλει visa; Ή είμαι οκ με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες;
Και γενικά όσες πληροφορίες μπορεί να μου δώσει κάποιος που έχει κάνει το ταξίδι αυτό θα με βοηθούσαν πολύ.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Η Καππαδοκία είναι επαρχία της Τουρκίας, οπότε από Κωνσταντινούπολη σε Καππαδοκία δεν αλλάζεις χώρα εννοείται. Όπως έχει επισημανθεί πολλές φορές αρκεί για την είσοδο στην Τουρκία η αστυνομική ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες.
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Καλημέρα σε όλους ! Θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζει κάποιος πως από το αεροδρόμιο Καϋσερι μπορώ να παω γκορεμε όπου θα μείνω κιόλας
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Συνεννοήσου με το ξενοδοχείο σου να σου κανονίσει μεταφορά. Υπάρχουν ιδιωτικές εταιρείες με βανάκια που εξυπηρετούν τα ξενοδοχεία και συνεργάζονται με αυτά. Αλλιώς θα πρέπει να πάρεις ταξί που θα σου βγει ακριβά, ή το βανάκι του αεροδρομίου για το σταθμό λεωφορείων, από εκεί λεωφορείο και στο Goreme ταξί για το ξενοδοχείο..
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Συνεννοήσου με το ξενοδοχείο σου να σου κανονίσει μεταφορά. Υπάρχουν ιδιωτικές εταιρείες με βανάκια που εξυπηρετούν τα ξενοδοχεία και συνεργάζονται με αυτά. Αλλιώς θα πρέπει να πάρεις ταξί που θα σου βγει ακριβά, ή το βανάκι του αεροδρομίου για το σταθμό λεωφορείων, από εκεί λεωφορείο και στο Goreme ταξί για το ξενοδοχείο..
Το βανακι δεν θα ειναι ακριβό ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom