Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Χωρίς να θέλω να το θεωρήσετε 100% δεδομένο καθώς η επίσημη οδηγία είναι άλλη, δέχονται στα σύνορα και παλιότερες ταυτότητες, αρκεί να έχουν διεθνή γράμματα στον αριθμό τους ώστε να μπορούν να τον καταχωρήσουν στον υπολογιστή τους...
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Μέχρι πέρσι (2018) που είχα μία χειρόγραφη ταυτότητα του 2002 (με λατινικούς χαρακτήρες βεβαίως) τη δέχονταν κανονικά σε δεκάδες επισκέψεις μου στην Τουρκία. Από πέρσι εδέησα να πάρω καινούρια, οπότε δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
 

geosar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα
Σχεδιαζω ταξιδι για Κων/πολη 21-25/12/2019
Το διαβατηριο μου ληγει 1/4/2020 (97 μερες μετα)
Συμφωνα με αλλους συμφουριτες ειμαι εκπροθεσμος γιατι το διαβατηριο θελει 6 μηνες ισχυ απο την αρχη του ταξιδιου
Εδω : https://itertravel.com.gr/el/cities/show/&tid=89 γραφει 90 μερες ΜΕΤΑ το ταξιδι....
Τι ακριβως γινεται;
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπερα
Σχεδιαζω ταξιδι για Κων/πολη 21-25/12/2019
Το διαβατηριο μου ληγει 1/4/2020 (97 μερες μετα)
Συμφωνα με αλλους συμφουριτες ειμαι εκπροθεσμος γιατι το διαβατηριο θελει 6 μηνες ισχυ απο την αρχη του ταξιδιου
Εδω : https://itertravel.com.gr/el/cities/show/&tid=89 γραφει 90 μερες ΜΕΤΑ το ταξιδι....
Τι ακριβως γινεται;
Σχετικά με το 6 μηνο δεν γνωρίζω αν ισχύει αλλά γενικά είναι λίγο παράλογο αφού ταξιδεύεις και με ταυτότητα. Αν έχεις ταυτότητα νέου τύπου χρησιμοποίησε μόνο αυτή και μην εμφανίσεις καθόλου το διαβατήριο για να είσαι σίγουρος. Εννοείται πως θα το έχεις και αυτό μαζί σου.
Δες και αυτό..

http://www.hatta.gr/LinkClick.aspx?fileticket=l/epS3/D2c8=&tabid=147&language=el-GR
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Δεν υπάρχει θέμα...
https://www.konsolosluk.gov.tr/VisaInfo/Index
As of 1 January 2015, in accordance with the article 7.1b of “the Law on Foreigners and International Protection” no. 6458, foreigners wishing to enter Turkey should carry a travel document (passport) with an expiration date at least 60 days beyond the “duration of stay” of their visa, e-Visa, visa exemption, or residence permit.
[....]
The following categories are exempted from this provision:
- Citizens of countries who are allowed to enter Turkey with their national ID’s
in accordance with “European Agreement on Regulations governing the Movement of Persons between Member States of the Council of Europe”,
http://www.mfa.gov.tr/countries-who...-enter-turkey-with-their-national-id_s.en.mfa
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπερα
Σχεδιαζω ταξιδι για Κων/πολη 21-25/12/2019
Το διαβατηριο μου ληγει 1/4/2020 (97 μερες μετα)
Συμφωνα με αλλους συμφουριτες ειμαι εκπροθεσμος γιατι το διαβατηριο θελει 6 μηνες ισχυ απο την αρχη του ταξιδιου
Εδω : https://itertravel.com.gr/el/cities/show/&tid=89 γραφει 90 μερες ΜΕΤΑ το ταξιδι....
Τι ακριβως γινεται;
Καλησπέρα. Παίζει οι άλλοι συμφουρουμίτες να είναι ένστολοι... Έχουμε γράψει διευκρινήσεις σχετικά.
 

geosar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ξεχασα να αναφερω οτι και εγω ενστολος ειμαι οποτε δεν παιζει η ταυτοτητα

KatKats
Ο λογος που εγραψε το μνμ ειναι οτι οι πληροφοριες ειναι συγκεχυμενες αφου αλλος αναφερει εξαμηνη ισχυ του διαβατηριου ,εγω βρηκα το παραπανω link που αναφερει 90 μερες και πριν λιγο βρηκα ειδα το λινκ του japetus που αναφερει 2 μηνες


Για σιγουρια παντως θα παρω τηλ την πρεσβεια την Δευτερα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ξεχασα να αναφερω οτι και εγω ενστολος ειμαι οποτε δεν παιζει η ταυτοτητα

KatKats
Ο λογος που εγραψε το μνμ ειναι οτι οι πληροφοριες ειναι συγκεχυμενες αφου αλλος αναφερει εξαμηνη ισχυ του διαβατηριου ,εγω βρηκα το παραπανω link που αναφερει 90 μερες και πριν λιγο βρηκα ειδα το λινκ του japetus που αναφερει 2 μηνες


Για σιγουρια παντως θα παρω τηλ την πρεσβεια την Δευτερα
O @vagar78 είναι παθόν και ίδια περίπτωση με σένα και από ό,τι είδα ζήταγαν ισχύ 5 μηνών.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Η νομοθεσία τους αναφέρει για 60 ημέρες, δύο μήνες δηλαδή από τη λήξη της -τρίμηνης τουριστικής- βίζας, άρα συνολικά πέντε μήνες από την είσοδο -ενώ συνιστά έξι σε σχόλιο-, αλλά εξαιρεί μετά μεταξύ άλλων και την Ελλάδα που υπάγεται στις χώρες που οι πολίτες της μπορούν να εισέλθουν και με ταυτότητα.
Άρα δεν υφίσταται θέμα. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι για κάποιες άλλες χώρες που οι υπήκοοί τους μπορούν επίσης να μπουν με ταυτότητα, δέχονται και ληγμένα διαβατήρια για την είσοδο..
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπερα
Σχεδιαζω ταξιδι για Κων/πολη 21-25/12/2019
Το διαβατηριο μου ληγει 1/4/2020 (97 μερες μετα)
Συμφωνα με αλλους συμφουριτες ειμαι εκπροθεσμος γιατι το διαβατηριο θελει 6 μηνες ισχυ απο την αρχη του ταξιδιου
Εδω : https://itertravel.com.gr/el/cities/show/&tid=89 γραφει 90 μερες ΜΕΤΑ το ταξιδι....
Τι ακριβως γινεται;
Εκεί που σταματάει η ανθρώπινη λογική ξεκινάει η Τουρκία για αυτό για μένα επειδή έμεινα αεροδρόμιο κ χάσαμε πάρα πολλά λεφτά πήγαινε αρχές Δεκεμβρίου βγάλε διαβατήριο.Έτσι και αλλιώς σε 4-5 μέρες το έχεις στα χέρια σου...Τότε είχα σκεφτεί μην πάω να βγάλω διαβατήριο ακόμα, ενώ είχα πληρώσει τα πάντα και είχα βγάλει κ φώτο, για να μην χάσω 2 μήνες ισχύος από το καινούργιο (βέβαια δεν μου είχε πει κανείς τι παίζει με την Τουρκία). Για μένα μην ασχοληθείς παραπάνω και πέσεις σε κανένα βλάκα εκεί στον έλεγχο και σου χαλάσει το ταξίδι από το πουθενά!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η νομοθεσία τους αναφέρει για 60 ημέρες, δύο μήνες δηλαδή από τη λήξη της -τρίμηνης τουριστικής- βίζας, άρα συνολικά πέντε μήνες από την είσοδο -ενώ συνιστά έξι σε σχόλιο-, αλλά εξαιρεί μετά μεταξύ άλλων και την Ελλάδα που υπάγεται στις χώρες που οι πολίτες της μπορούν να εισέλθουν και με ταυτότητα.
Άρα δεν υφίσταται θέμα. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι για κάποιες άλλες χώρες που οι υπήκοοί τους μπορούν επίσης να μπουν με ταυτότητα, δέχονται και ληγμένα διαβατήρια για την είσοδο..
Είναι ένστολοι, δεν έχουν ταυτότητα! Άρα για αυτούς ισχύει κανονικά το 5μηνο. Πιστεύω ότι θα πρέπει να είναι έξτρα προσεχτικοί με τους ισχύοντες κανόνες στην χώρα που θέλουν να επισκεφτούν.

Εκεί που σταματάει η ανθρώπινη λογική ξεκινάει η Τουρκία για αυτό για μένα επειδή έμεινα αεροδρόμιο κ χάσαμε πάρα πολλά λεφτά πήγαινε αρχές Δεκεμβρίου βγάλε διαβατήριο.Έτσι και αλλιώς σε 4-5 μέρες το έχεις στα χέρια σου...Τότε είχα σκεφτεί μην πάω να βγάλω διαβατήριο ακόμα, ενώ είχα πληρώσει τα πάντα και είχα βγάλει κ φώτο, για να μην χάσω 2 μήνες ισχύος από το καινούργιο (βέβαια δεν μου είχε πει κανείς τι παίζει με την Τουρκία). Για μένα μην ασχοληθείς παραπάνω και πέσεις σε κανένα βλάκα εκεί στον έλεγχο και σου χαλάσει το ταξίδι από το πουθενά!!!
Η νομοθεσία της Τουρκίας είναι σαφέστατη. Οι λάθος επιλογές φταίνε και η ελλιπής πληροφόρηση.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αφου ειναι σαφεστατη γιατι οσο και να εχω ψαξει δεν εχω βρει κατι επισημο και ολοι παραπεμπουν σε διαφορα λινκ που το ενα λεει 2 μηνες , το αλλο 3 μηνες , το αλλο 5...Αυτο σημαινει οτι μονο σαφης δεν ειναι για να κυκλοφορουν ολα αυτα ...Κομβικο σημειο σε ολα αυτα παιζουν οι αεροπορικες εταιρειες που οταν κλεινεις εισιτηριο δεν αναφερουν πουθενα την προυποθεση των 5 μηνων ..Η δε Τουρκικη εταιρεια που ειχα κλεισει εγω σου ζηταει αριθμο διαβατηριου και ημερομηνια ληξης οταν κλεινεις εισιτηριο αλλα ουτε εκει σου εμφανιζει καποιο μηνυμα περι υποχρεωσης για 5 μηνες ισχυ.Κανονικα επρεπε να μην σε αφηνει να κλεισεις εισιτηριο μολις βαλεις ημερομηνια ληξης μικροτερη των 5 μηνων ..Οταν δε μιλησα με την Αιτζιαν κ ρωτησα αν υπαρχει καποιος περιορισμος στην ισχυ του διαβατηριου για να ταξιδεψει καποιος Τουρκια εψαχναν απο το τηλεφωνικο κεντρο 10 λεπτα να βρουν απαντηση....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom