Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Οι τιμες στη Γενευη διαμονης(ξενοδοχειο και φαγητο) δηλαδη ειναι πιο ακριβες απο τη Λωζανη παρολο που και οι δυο βρισκονται στην Ελβετια;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Οι τιμες στη Γενευη διαμονης(ξενοδοχειο και φαγητο) δηλαδη ειναι πιο ακριβες απο τη Λωζανη παρολο που και οι δυο βρισκονται στην Ελβετια;
Στη Γενευη εχεις την επιλογη να μεινεις στη γαλλικη πλευρα Anemasse που οι τιμες ειναι σαφως χαμηλοτερες.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Οι τιμές για διαμονή και φαγητό σε όλη την Ελβετία είναι πάρα πολύ υψηλές σε όποια πόλη και να μείνεις. Σχετικά με τη Λωζάνη και τη Γενεύη τη περίοδο που πήγα είχα εκμεταλλευτεί μία προσφορά της Accorhotels που στις 3 διανυκτερεύσεις πλήρωνες τις 2 και έμεινα στο Hotel ibis Lausanne Centre που ήταν κεντρικό και επίσης με την άφιξη μας στο ξενοδοχείο μας έδωσαν free Lausanne Transport Card που ίσχυε για όλες τις ημέρες παραμονής στην πόλη. Είχα διαβάσει ότι αν κλείσεις διαμονή σε οποιοδήποτε ξενοδοχείο της πόλης της Λωζάνης λαμβάνεις τη δωρεάν κάρτα για συγκοινωνίες και εκπτώσεις σε δραστηριότητες κάτι που δεν διάβασα ότι ισχύει και στη Γενεύη. Η προσφορά της AccorHotels για αντίστοιχα IBIS της Γενεύης κόστιζε περισσότερο η διαμονή και για αυτό έμεινα στη Λωζάνη σε συνδυασμό και με το δωρεάν εισιτήριο για τις συγκοινωνίες που με βόλεψε πολύ ειδικά στο μετρό διότι η πόλη έχει πολύ ανηφόρα......
Γενικά πάντως όσοι πάνε Γενεύη προσπαθούν να μείνουν σε Γαλλικό έδαφος που είναι φτηνότερα....όπως είπε και η paesfra
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Παρομοια καρτα για συγκοινωνιες προμηθευουν και στη Βασιλεια. Επισης λιγο πριν βγουμε απο το αεροδρομιο της Γενευης, προμηθευτηκαμε δωρεαν εισιτηριο αστικης συγκοινωνιας για το κεντρο της πολης απο ειδικο μηχανημα. Φαινεται πως παρεχουν αρκετη διευκολυνση στους επσκεπτες.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Παρομοια καρτα για συγκοινωνιες προμηθευουν και στη Βασιλεια. Επισης λιγο πριν βγουμε απο το αεροδρομιο της Γενευης, προμηθευτηκαμε δωρεαν εισιτηριο αστικης συγκοινωνιας για το κεντρο της πολης απο ειδικο μηχανημα. Φαινεται πως παρεχουν αρκετη διευκολυνση στους επσκεπτες.
Το ίδιο ίσχυε (2018) και στη Βέρνη που περιλαμβάνει και το από και προς το αεροδρόμιο καθώς και κάποια τελεφερίκ. Επίσης την ημέρα της άφιξής, η επιβεβαίωση της κράτησης μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εισιτήριο μεταφοράς από το σταθμό ή το αεροδρόμιο της Βέρνης στο κατάλυμα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Νομιζω απο οτι ειδα οτι ισχυει και στη Γενευη

Ναι ισχύει και για την Γενεύη. Ήμουν εκεί το προηγούμενο σκ. Μάλιστα περιλαμβάνει και εισιτήριο για το αεροδρόμιο με το τρένο.

Πολύ ωραία η παλιά πόλη της Γενεύης. Πολύ όμορφο πάρκο το la grange.

Σε τιμές φαγητού τα περίμενα χειρότερα τα πράγματα. Δεν είδα μεγάλες διαφορές με τις κοντινές γαλλικές πόλεις.

Σαν φθηνή επιλογή κι αρκετά καλό σε γεύση μου άρεσε το chez ma cousine. https://www.tripadvisor.com/Restaur...ews-Chez_Ma_Cousine_Vieille_Ville-Geneva.html

Έχει μόνο ένα πιάτο κοτόπουλο! Τίποτα άλλο. Τρως με πάνω κάτω 20ε. Φοβερή η σάλτσα τους την οποία χρεώνουν 2.80chf αλλά πραγματικά αξίζει!
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Senior Nada σε ευχαριστω πολυ. 3 ημερες εκει ειναι οκ ή ειναι πολλες;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Senior Nada σε ευχαριστω πολυ. 3 ημερες εκει ειναι οκ ή ειναι πολλες;

Εννοείς 3 μέρες μόνο Γενεύη; Νομίζω θα βαριομουν. Εμείς το συνδυασαμε με Annecy, Lyon και perouges. Όλα πολύ όμορφα. Η Annecy είναι πολύ κοντά και έχει φθηνό δρομολόγιο η flixbus. Έχω διαβάσει και στο φόρουμ πολύ ωραίες ιδέες για κοντινές εκδρομές από Γενεύη. Ότι και να επιλέξεις ωραίο θα είναι, απλά είναι κρίμα να μείνεις μόνο Γενεύη. Αν τελικά επιλέξεις να πας στην γαλλική περιοχή Rhône-Alpes δοκίμασε tartiflette! Καταπληκτικό πιάτο!
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
καλησπερα ! εχω 2-3 αποριες θα παω ελβετια κ με το αυτοκινητο τελος φεβρουαριου. θελω να παω σε δυο σημεια στο Mont blank Και στο Matterhorn. Σημειωση δεν ξερουμε να κανουμε σκι και δεν κανουμε αναβασεις. την μια μερα θα μεινω κοντα στο ζερνατ και την αλλη στο σαμονι
ποια ειναι η καλύτερη τοποθεσια να παμε με τα τρενα η τελεφερικ για την θεα και την ολη εμπιρεια ??
 

FoteiniK

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!
Κλείσαμε με το αγόρι μου εισητήρια για Ζυρίχη τον Γενάρη και θα ήθελα τα φώτα σας. Εχω μπερδευτεί λίγο με τα αλπικά τρένα και τις διαδρομές τους!:rolleyes-80: Ξεκινόντας απο Ζυρίχη ποιο τρένο μπορούμε να πάρουμε;; είδα και ενδεικτικές τιμές και μου φάνηκαν εξωφρενικές! Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε μια σχετικά πιο οικονομική διαδρομη, που θα μπορέσουμε να δούμε αρκετά τοπία,απο αυτή που κάνει το Bernina. Επίσης, όποιες πόλεις ή περιοχές αξίζει να πας στην Ελβετία.

Υ.Γ. Υπολογίζουμε να μείνουμε 4 ημέρες και μετά να πάρουμε τρένο για Μόναχο!:trekker:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Φανταστική η ιστορία σου αλλά και η κοινωνική προσέγγιση του ταξιδιού. Νιώθω ότι με έκανες λίγο πιο "πλούσιο".

Ερώτηση: Έχεις ταξιδέψει στη Νορβηγία; Αν ναι, τη βρήκες πιο όμορφη / εντυπωσιακή από την Ισλανδία; Ξέρω ότι είναι τελείως υποκειμενική η ερώτηση. Απλώς θα με ενδιέφερε η άποψή σου γιατί η Νορβηγία είναι στόχος ζωής για εμένα.

Μέχρι τώρα, η φύση που με ξετρέλανε ήταν της Ελβετίας. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ότι υπάρχουν τόσο όμορφα μέρη!

Φιλικά,
Γιώργος

Επειδή με ενδιαφέρει ένα οδικό ταξίδι στην ύπαιθρο της Ελβετίας θα ήθελα αν μπορούσες να παραγράψεις εκτενέστερα τα μέρη που σε ξετρέλαναν στην Ελβετία σε ένα θέμα της Ελβετίας.
πχ. εδώ Ελβετία - Ταξίδι στην Ελβετία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom