Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
http://www.mfa.gov.tr/passport-vali...oreigners-and-international-protection.en.mfa
As of 1 January 2015, in accordance with the article 7.1b of “the Law on Foreigners and International Protection” no. 6458, foreigners wishing to enter Turkey should carry a travel document (passport) with an expiration date at least 60 days beyond the “duration of stay” of their visa, e-Visa, visa exemption, or residence permit.
http://www.mfa.gov.tr/visa-information-for-foreigners.en.mfa
Greece: Ordinary and official passport holders are exempted from visa for their travels up to 90 days.

Εγώ από τα παραπάνω καταλαβαίνω 60+90 μέρες, άρα ληξη διαβατηρίου τουλάχιστον 5 μήνες μετά την ημερομηνία του ταξιδιού.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Είναι ένστολοι, δεν έχουν ταυτότητα! Άρα για αυτούς ισχύει κανονικά το 5μηνο. Πιστεύω ότι θα πρέπει να είναι έξτρα προσεχτικοί με τους ισχύοντες κανόνες στην χώρα που θέλουν να επισκεφτούν.
Το ότι είναι ένστολοι δεν λέει κάτι για τον τούρκο νομοθέτη. Αναφέρει ότι εξαιρούνται οι πολίτες χωρών για τις οποίες οι υπήκοοί τους μπορούν να εισέλθουν βασει διμερών συμφωνιών και με ταυτότητα, δεν τον νοιάζει αν οι συγκεκριμένοι έχουν ταυτότητα ή όχι ή για ποιο λόγο προτιμούν να μπαίνουν με διαβατήριο... Τα ελληνικά διαβατήρια δεν υπόκεινται στον περιορισμό των πέντε μηνών από την ημερομηνία εισόδου. Ας τυπώσει ο φίλος αντίγραφο της νομοθεσίας -η οποία πρόσφατα αναθεωρήθηκε- και να την έχει μαζί του.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Τα δικά μου ποστς τα είδες; Τί δεν καταλαβαίνεις από το:
The following categories are exempted from this provision:
- Citizens of countries who are allowed to enter Turkey with their national ID’s in accordance with “European Agreement on Regulations governing the Movement of Persons between Member States of the Council of Europe”
Και όπως είπα και πιο πάνω για κάποιες άλλες χώρες που ισχύει και γι αυτές η συγκεκριμένη εξαίρεση, μπορούν να μπουν στην Τουρκία ακόμα και με ληγμένο διαβατήριο πενταετίας -το οποίο θα ίσχυε και σε εμάς αν περιείχαν περισσότερα βιομετρικά δεδομένα-.
 
Μηνύματα
116
Likes
980
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαγαδασκάρη
Tι κάνετε παιδια; Eλπίζω όλοι και όλες να είστε καλά. Τώρα που τα πράγματα επανέρχονται σιγά σιγά σε κάποια κανονικότητα, σχεδιάζω ένα ταξίδι με το έτερο ημισυ μου στην Νότια Τουρκία αεροπορικώς . Συγκεκριμένα στην Αντάλια. Μπορεί κανεις να ταξιδέψει μόνο με την ταυτότητα του , Η δική μου έχει τα στοιχέια μου γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες μα είναι χειρόγραφα - όχι τυπμένα και η φωτο είναι από όταν ήμουν 22 ( τώρα είμαι σχεδών 40 !:rolleyes:) Το έχει επιχειρήσει κανένας, ειδικά αεροπορικώς? - στο διαδίκτυο λένε ότι γίνεται.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Tι κάνετε παιδια; Eλπίζω όλοι και όλες να είστε καλά. Τώρα που τα πράγματα επανέρχονται σιγά σιγά σε κάποια κανονικότητα, σχεδιάζω ένα ταξίδι με το έτερο ημισυ μου στην Νότια Τουρκία αεροπορικώς . Συγκεκριμένα στην Αντάλια. Μπορεί κανεις να ταξιδέψει μόνο με την ταυτότητα του , Η δική μου έχει τα στοιχέια μου γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες μα είναι χειρόγραφα - όχι τυπμένα και η φωτο είναι από όταν ήμουν 22 ( τώρα είμαι σχεδών 40 !:rolleyes:) Το έχει επιχειρήσει κανένας, ειδικά αεροπορικώς? - στο διαδίκτυο λένε ότι γίνεται.
Τα πράγματα περισσότερο χειροτερεύουν παρά επανέρχεται η Κανονικότητα. Με μοναδικά ανοιχτά χερσαία σύνορα του Προμαχώνα (Τεστ σε όλους ανεξαιρέτως τους τουρίστες) και πτήσεις των 10 ευρώ που δεν αγοράζει κανένας εισιτήριο για την ώρα δεν βλέπω φως. Στην ερώτησή σου λογικά σε επιτρέπουν αλλά εγώ προσωπικά με χειρόγραφη ταυτότητα κ φώτο που δεν μοιάζω δεν θα ξεκινούσα.
 
Last edited:

Alkis_93

Member
Μηνύματα
27
Likes
16
Tι κάνετε παιδια; Eλπίζω όλοι και όλες να είστε καλά. Τώρα που τα πράγματα επανέρχονται σιγά σιγά σε κάποια κανονικότητα, σχεδιάζω ένα ταξίδι με το έτερο ημισυ μου στην Νότια Τουρκία αεροπορικώς . Συγκεκριμένα στην Αντάλια. Μπορεί κανεις να ταξιδέψει μόνο με την ταυτότητα του , Η δική μου έχει τα στοιχέια μου γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες μα είναι χειρόγραφα - όχι τυπμένα και η φωτο είναι από όταν ήμουν 22 ( τώρα είμαι σχεδών 40 !:rolleyes:) Το έχει επιχειρήσει κανένας, ειδικά αεροπορικώς? - στο διαδίκτυο λένε ότι γίνεται.
τελικα ολα καλα με το ταξιδι ?Γιατι και εγω εχω ταυτοτητα με Λατινικους χαραχτηρες απλα στην φωτο ειμαι 15 χρονων και τωρα ειμαι 27.Βεβαια θα εχω μαζι και το Διπλωμα οδηγησης που ειμαι πιο κοντα στην ηλικια μου.
 
Μηνύματα
116
Likes
980
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαγαδασκάρη
τελικα ολα καλα με το ταξιδι ?Γιατι και εγω εχω ταυτοτητα με Λατινικους χαραχτηρες απλα στην φωτο ειμαι 15 χρονων και τωρα ειμαι 27.Βεβαια θα εχω μαζι και το Διπλωμα οδηγησης που ειμαι πιο κοντα στην ηλικια μου.
Εγω τελικα πηγα με καινουργιο διαβατηριο στο συγκεκριμενο ταξιδι. Αλλα από οσα μου ειχαν πει τοτε που ρωτησα, εισαι ενταξει
 

Alkis_93

Member
Μηνύματα
27
Likes
16
Εγω τελικα πηγα με καινουργιο διαβατηριο στο συγκεκριμενο ταξιδι. Αλλα από οσα μου ειχαν πει τοτε που ρωτησα, εισαι ενταξει
Ευχαριστω για την απαντηση.Και εμενα αυτο μου λενε ολοι αφου εχει λατινικους χαραχτηρες οκ!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.626
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Φαντάσου εμένα που ναι μεν έχει λατινικούς χαρακτήρες αλλά το γράμμα είναι.......... Ναι ΕΙΝΑΙ..... Φ !!!! Για πολλές φάπες είμαστε σαν οργάνωση πάντως. Αποφάσισαν να βάλουν λατινικούς χαρακτήρες και δεν έκοψε σε κανέναν να εξαιρέσουν το φ, ψ, ω, γ, δ, ξ...
 

Alkis_93

Member
Μηνύματα
27
Likes
16
Φαντάσου εμένα που ναι μεν έχει λατινικούς χαρακτήρες αλλά το γράμμα είναι.......... Ναι ΕΙΝΑΙ..... Φ !!!! Για πολλές φάπες είμαστε σαν οργάνωση πάντως. Αποφάσισαν να βάλουν λατινικούς χαρακτήρες και δεν έκοψε σε κανέναν να εξαιρέσουν το φ, ψ, ω, γ, δ, ξ...
Ποπο απιστευτο ξεχασαν το Φ λες και ειναι Λατινικο τι να πεις.Παντως να βγουν οι νεες Ταυτοτητες οι μικρες συγχρονες να ησυχασουμε!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Οπωσδήποτε καινούρια ταυτότητα νέου τύπου , σε άριστη κατάσταση , με τυπωμένους ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες , αλλά καλύτερα εγώ προσωπικά θα πρότεινα το διαβατήριο , πιο σίγουρο . Με διαβατήριο εγώ είχα ταξιδέψει στη Τουρκία το 2014 .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom