Δουλειές στην Αυστραλία

Maroz

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα, το πτυχίο σου δεν έχει καμία σχέση με την πρόσκληση από εργοδότη. Εργοδότης μπορεί να κάνει πρόσκληση άσχετα με το πτυχίο σου.
Καλημέρα. Διάβασα πιο πανω οτι εχει αλλάξει κάτι με τη visa457. Μπορειτε να μου πείτε τι ακριβώς αν γνωρίζετε . Ευχαριστώ πάρα πολύ για τόσο πολύτιμες πληροφορίες
 

Maroz

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Η 457 καταργήθηκε και αντικαταστάθηκε με την 482:

https://www.homeaffairs.gov.au/trav/visa-1/482-
Ευχαριστω για την απάντηση. Η διαδικασία εύρεσης sponsor ειναι μέσω linkedin οπως και πριν? Επισης μπορω να στείλω και βιογραφικά σε
Construction companies ? Η δουλειά του αντρα μου εχει σχεση με οικοδομη.Ευχαριστω
 

Anactaciaas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα , έχω κάποιες απορίες περί Αυστραλιας να σημειώσω ότι ήμουν 3 μήνες εκεί με την visa visitor , καταρχάς σκοπεύω να ρθω να μείνω εκεί σε λίγους μήνες να βρω το αγόρι μου , θέλω να μάθω κάποια πράγματα 1) αν δεν ξέρεις καλά την γλώσσα , υπάρχει σχολείο εκμάθησης της γλώσσας ? Είναι επί πληρωμής ? 2) θέλω να εργαστώ , υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά σαν νέος κάτοικος και γνωρίζοντας τα βασικά στην γλώσσα? 3 ) μπορώ ν σπουδάσω εκεί ? Είναι δωρεάν ή πληρωμής? 4) είχαμε πάει να ρωτήσουμε για βίζα όταν ήμουν εκεί κ μας είχε πει την βιζα ντιφακτο? Είναι καλή ? Αργείς να βγεί?. επίσης μπορείς να την πληρώσεις ντουκου ή με δόσεις? 5) οι μισθοί εκεί σαν μαύρα η κανονικά λεφτά πως είναι? 6) εύκολο να βρεις δουλειά η σαν την Ελλάδα?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλησπέρα , έχω κάποιες απορίες περί Αυστραλιας να σημειώσω ότι ήμουν 3 μήνες εκεί με την visa visitor , καταρχάς σκοπεύω να ρθω να μείνω εκεί σε λίγους μήνες να βρω το αγόρι μου , θέλω να μάθω κάποια πράγματα 1) αν δεν ξέρεις καλά την γλώσσα , υπάρχει σχολείο εκμάθησης της γλώσσας ? Είναι επί πληρωμής ?
Τα μόνα σχολεία εκμάθησης αγγλικών είναι αυτά που σε στέλνουν όταν είσαι μαθητής δημοτικού και έχεις έρθει μετανάστης από άλλη χώρα και δε ξέρεις τη γλώσσα.

2) θέλω να εργαστώ , υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά σαν νέος κάτοικος και γνωρίζοντας τα βασικά στην γλώσσα?
Πώς θα βρεις δουλειά; με τι βίζα; αν εννοείς να έρθεις έτσι χύμα και να βρεις δουλειά χωρίς να έχεις νόμιμα δικαιώματα, κι'άλλοι το έχουν κάνει αλλά δε περνάνε καλά γιατί πληρώνονται πολύ κάτω του νομίμου και δεν έχουν δικαιώματα εργασιακά.

3 ) μπορώ ν σπουδάσω εκεί ? Είναι δωρεάν ή πληρωμής?
Και βέβαια μπορείς να σπουδάσεις. Καμία σχολή δεν είναι δωρεάν, όλες κοστίζουν, από λίγες χιλιάδες μέχρι πολλές δεκάδες χιλιάδες δολλάρια, ανάλογα το τί θέλεις να σπουδάσεις. Αλλά πώς θα σπουδάσεις χωρίς να ξέρεις τη γλώσσα;

4) είχαμε πάει να ρωτήσουμε για βίζα όταν ήμουν εκεί κ μας είχε πει την βιζα ντιφακτο?
Η βίζα στην οποία αναφέρεσαι είναι η partner visa, την οποία μπορείς να βγάλεις αν έχεις σύντροφο Αυστραλό, και η οποία κοστίζει κάποιες χιλιάδες δολλάρια, συν το ότι πρέπει να μπεις στη διαδικασία να αποδείξεις μακροχρόνια σχέση αν δεν είσαι σε γάμο με αυτό το σύντροφο. Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις εδώ: https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-listing/partner-offshore

Και, φυσικά, πρέπει να ξέρεις τη γλώσσα.

Ε; τι εννοείς είναι καλή; καλή για τί πράγμα;

Ε; εδώ πάλι τι εννοείς; και βέβαια αργεί να βγει, δες στο παραπάνω σάιτ, οι αιτήσεις για προσωρινή έκδοση είναι από 16 μέχρι 20 μήνες χοντρικά.

. επίσης μπορείς να την πληρώσεις ντουκου ή με δόσεις?



5) οι μισθοί εκεί σαν μαύρα η κανονικά λεφτά πως είναι?
Οι μισθοί είναι μια χαρά αν έχεις νόμιμα δικαιώματα να εργαστείς και αν έχεις δουλειά που πληρώνει καλά. o_O

6) εύκολο να βρεις δουλειά η σαν την Ελλάδα?
Άντε πάλι. Αν έχεις νόμιμα δικαιώματα να εργαστείς και αν βρίσκεσαι σε αγορά που υπάρχει ζήτηση, δουλειά βρίσκεις.

Με λίγα λόγια, προσπαθώ να σου πω ότι πρέπει να το ψάξεις πολύ περισσότερο το πράγμα απ'όσο (δεν) το έχεις ψάξει. Και φυσικά να ξεκινήσεις εντατικά αγγλικά, αλλιώς θα περάσεις πάρα πολύ άσχημα εδώ.
 

GeorgeT

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σας, καινούργιος στο forum.

Έχω και εγώ κάποιες ερωτήσεις φιλέ Defkalion.Eχασα την δουλειά μου πριν 1 χρόνο και δεν θέλω ξαναδουλέψω Ελλάδα. Κοιτάω Αυστραλία επειδή είμαι Αυστραλός υπήκοος (με διαβατήριο μόνο) με εμπειρία στο IT engineering (20 χρόνια) σπουδές σε IEK και κάποια σεμινάρια πάνω στα συστήματα.

Η προϋπηρεσία από Ελλάδα μετράει και το ΙΕΚ σαν πτυχιο?
Εχω και LinkedIn account που επιβεβαιώνει την εμπειρία μου στο ΙΤ.
Το πτυχίο να το μεταφράσω πριν κατεβώ η δεν χρειάζεται?

Το seek.com.au το ξέρω, έχω στείλει CV σε εταιρίες αλλά δεν πήρα απάντηση θετική (Ίσως επειδή μένω Ελλάδα) Γενικά το IT εκεί έχει ευκαιρίες ή θέλει πολύ ψάξιμο?
Ευχαριστω!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Γεια σου και καλώς ήρθες. Αφού έχεις υπηκοότητα δεν έχεις θέμα - δε ξέρω τι εννοείς "με διαβατήριο μόνο" βέβαια.

Η προϋπηρεσία πάντα μετράει, αλλά θα πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις στην αρχή εδώ μέχρι να αποκτήσεις και εμπειρία στην Αυστραλία, την οποία μετράνε πολύ περισσότερο. Το πτυχίο σου δεν έχω ιδέαν, δες στο Engineers Australia ή σε όποιον οργανισμό είναι αντίστοιχος εδώ για τον κλάδο σου, για να δεις τι χρειάζεται να στο αναγνωρίσουν. Αυτό πάντως να ξέρεις δεν είναι απαραίτητο για να βρεις δουλειά. Σίγουρα πάντως εγώ θα το μετέφραζα γιατί θα είναι χρήσιμο να το έχεις όταν έρθεις.

Το IT έχει ευκαιρίες πολλές αλλά αν βλέπουν διεύθυνση Ελλάδας δε θα πάρεις απαντήσεις, πρέπει να έρθεις να το παλέψεις εδώ, απλά πρέπει να προετοιμαστείς καλά για τα έξοδα καθώς το κόστος ζωής εδώ είναι πάρα πολύ υψηλό - δε φαίνεται από το μήνυμά σου αν έχεις ζήσει καθόλου στην Αυστραλία ή όχι, υποθέτω το δεύτερο.

Εδώ δουλεύει πάρα πολύ το linkedin για δουλειές, εκεί πρέπει να ρίξεις το βάρος σου, να φτιάξεις το προφίλ σου όσο πιο επαγγελματικά γίνεται, και να αρχίσεις να μιλάς με recruiters στο χώρο σου. Και πάλι όμως θα είναι απελπιστικά δύσκολο να καταφέρεις κάτι χωρίς να είσαι εδώ.
 

GeorgeT

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σου και καλώς ήρθες. Αφού έχεις υπηκοότητα δεν έχεις θέμα - δε ξέρω τι εννοείς "με διαβατήριο μόνο" βέβαια.

Η προϋπηρεσία πάντα μετράει, αλλά θα πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις στην αρχή εδώ μέχρι να αποκτήσεις και εμπειρία στην Αυστραλία, την οποία μετράνε πολύ περισσότερο. Το πτυχίο σου δεν έχω ιδέαν, δες στο Engineers Australia ή σε όποιον οργανισμό είναι αντίστοιχος εδώ για τον κλάδο σου, για να δεις τι χρειάζεται να στο αναγνωρίσουν. Αυτό πάντως να ξέρεις δεν είναι απαραίτητο για να βρεις δουλειά. Σίγουρα πάντως εγώ θα το μετέφραζα γιατί θα είναι χρήσιμο να το έχεις όταν έρθεις.

Το IT έχει ευκαιρίες πολλές αλλά αν βλέπουν διεύθυνση Ελλάδας δε θα πάρεις απαντήσεις, πρέπει να έρθεις να το παλέψεις εδώ, απλά πρέπει να προετοιμαστείς καλά για τα έξοδα καθώς το κόστος ζωής εδώ είναι πάρα πολύ υψηλό - δε φαίνεται από το μήνυμά σου αν έχεις ζήσει καθόλου στην Αυστραλία ή όχι, υποθέτω το δεύτερο.

Εδώ δουλεύει πάρα πολύ το linkedin για δουλειές, εκεί πρέπει να ρίξεις το βάρος σου, να φτιάξεις το προφίλ σου όσο πιο επαγγελματικά γίνεται, και να αρχίσεις να μιλάς με recruiters στο χώρο σου. Και πάλι όμως θα είναι απελπιστικά δύσκολο να καταφέρεις κάτι χωρίς να είσαι εδώ.
--------------------------------------

Καλησπέρα από Ελλάδα!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σου!

Δεν έχω κατεβεί ποτέ απλά γεννήθηκα εκεί το 1974 και επέστρεψα Ελλάδα το 1976 και από τότε δεν κατέβηκα ούτε για διακοπές! Έχω ξαδέλφια να με φιλοξενήσουν στην Μελβούρνη σε πρώτη φάση γιατί όντως είναι πολύ ακριβή και αν θες την άποψή μου πολυ καλά κάνουν!

Ελπίζω να δουλεύει το LinkedIn για Αυστραλία (μέσω Ελλάδος) γιατί δεν έχω κάποιο μεταπτυχιακό κλπ. Όταν κατεβώ θα βρω μερικούς recruiters και θα μιλήσω μαζί τους. Αν μου βρούνε κάτι καλώς, αλλιώς με βλέπω για διακοπές εκεί κάνα 2μηνο .

Θα έρθω αρχές Δεκέμβριου μόνος μου, δε ξέρω αν είναι καλή περίοδος για ψάξιμο αλλά ποτέ δε ξέρεις.

Τι χαρτιά να μεταφράσω πριν έρθω ξέρεις? (Θέλουν πχ εκκαθαριστικό εφορίας, ποινικό μητρώο ) Θέλουν birth certificate η κάνει το διαβατήριο μου? Το ανανέωσα πριν ένα μήνα

Επίσης ταμείο ανεργίας παιρνω την πρώτη μέρα ? (μετα την διαδικασία εγγραφής μου, ΑΦΜ, Τραπεζικοί λογαριασμοί κλπ.) Τέλος πρέπει να προσέξω κάτι ώστε να εγγραφώ χωρίς καμία έκπληξη?

Σε ευχαριστώ πολύ!

Φιλικά Γιώργος
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Θα έρθω αρχές Δεκέμβριου μόνος μου, δε ξέρω αν είναι καλή περίοδος για ψάξιμο αλλά ποτέ δε ξέρεις.

Τι χαρτιά να μεταφράσω πριν έρθω ξέρεις? (Θέλουν πχ εκκαθαριστικό εφορίας, ποινικό μητρώο ) Θέλουν birth certificate η κάνει το διαβατήριο μου? Το ανανέωσα πριν ένα μήνα

Επίσης ταμείο ανεργίας παιρνω την πρώτη μέρα ? (μετα την διαδικασία εγγραφής μου, ΑΦΜ, Τραπεζικοί λογαριασμοί κλπ.) Τέλος πρέπει να προσέξω κάτι ώστε να εγγραφώ χωρίς καμία έκπληξη?

Σε ευχαριστώ πολύ!

Φιλικά Γιώργος
Γιώργο το πρόβλημα που θα έχεις είναι ότι η περίοδος που κοιτάς να έρθεις είναι σχετικά νεκρή, γιατί μέσα Δεκέμβρη κλείνουν τα σχολεία για καλοκαίρι και μετά 1 μήνα είναι χριστούγεννα + καλοκαιρινές διακοπές, οπότε ελάχιστα πράγματα γίνονται στην αγορά τότε. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι απίθανο να βρεις κάτι, αλλά recruiters κλπ θα ψάχνουν για υποψηφίους πολύ λιγότερο τότε.

Για τα χαρτιά που με ρωτάς δεν έχω ιδέαν, αλλά γιατί να θέλεις οτιδήποτε από όλα αυτά αφού έχεις υπηκοότητα; πού θα σου χρειαστούν; Το αυστραλέζικο διαβατήριό σου είναι αρκετό υποθέτω, αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου. Έχε υπόψη σου ότι για να δεχτεί μεταφρασμένα χαρτιά εδώ το κράτος πρέπει η μετάφραση να έχει γίνει από μεταφραστή συμβεβλημένο με το NAATI που είναι ο τοπικός οργανισμός μεταφράσεων. Πάντως εγώ δεν έχω χρειαστεί μεταφρασμένα χαρτιά πουθενά παρά μόνο στις διαδικασίες για τη βίζα μου - οπότε η υπόθεση που κάνω είναι ότι εφόσον έχεις αυστραλέζικο διαβατήριο δε θα σου χρειαστούν.

Αν βέβαια θες να κινηθείς για να αναγνωρίσεις πτυχία κλπ τότε πρέπει να τα μεταφράσεις ναι.

Για ταμείο ανεργίας πρέπει επειγόντως να επικοινωνήσεις με το Centerlink γιατί δεν είναι δεδομένο ότι θα σου δώσουν επίδομα με το που έρθεις, πρέπει να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις. Δες εδώ τους χρόνους αναμονής:

https://www.humanservices.gov.au/individuals/services/centrelink/newstart-allowance

Για το αφμ σου θα κάνεις μια αίτηση με το που έρθεις για TFN (tax file number) ταχυδρομικά και βγαίνει πολύ γρήγορα. Για τραπεζικό λογαριασμό απλά θα πας σε μια τράπεζα, η διαδικασία παίρνει μόνο λίγα λεπτά. Γενικά τα διαδικαστικά γίνονται όλα στο άψε σβήσε εδώ, έχει μηδέν γραφειοκρατία και όλες οι υπηρεσίες είναι συνδεδεμένες, μη σε αγχώνει αυτό.

Αν ήμουν στη θέση σου, θα έκανα δύο πράγματα: θα έδινα πάρα πολύ χρόνο να δουλέψω το linkedin profile και το βιογραφικό, και θα προσπαθούσα να σιγουρέψω όσο το δυνατόν περισσότερο το θέμα της διαμονής - έχω ΠΑΡΑ πολλά παραδείγματα από άτομα που ήρθαν με την υπόσχεση από συγγενείς ότι θα τους βοηθήσουν/φιλοξενήσουν, και όταν έφτασαν τίποτα από αυτά δεν έγινε.

Αν θέλεις στείλε μου το βιογραφικό σου με ένα προσωπικό μήνυμα να δω αν μπορώ να σε κατευθύνω, και όταν κατέβεις αν θες σφύρα να πιούμε καφέ. Εγώ έχω τον αδερφό μου εδώ από τις 6 Δεκέμβρη και από τις 19 θα έχω τρεις βδομάδες άδεια οπότε θα είμαι ελεύθερος σε γενικές γραμμές.
 

GeorgeT

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Έχεις δίκιο είναι ότι είναι νεκρή περίοδος ο Δεκέμβριος και δεν θέλω να χάνω τον χρόνο μου τζάμπα.

Δεν στο έγραψα σωστά πριν. Έχω δει τα εισιτήρια κλπ. αλλά δεν τα έχω κλείσει και ο λόγος είναι ότι ακόμα το ψάχνω ποτέ να κατεβώ. Ευτυχώς που μου είπες και εσύ κάποια πράγματα γιατί δεν είναι απλό ταξίδι και θέλει οργάνωση.
Δεν με νοιάζει αν ακριβύνουνε 200+ ευρώ τα εισιτήρια, μπορώ να τα κλείσω και τελευταία στιγμή.
Υπολόγισα ότι θέλω 2000€ για ένα μηνά μαζί με εισιτήρια επιστροφής σε περίπτωση που κάτι στραβώσει. Εγώ θέλω πρώτα ο θεός σε 1 το πολύ 2 μήνες να βρω δουλειά αλλιώς επιστρέφω πίσω και για αυτό ρώτησα για το ταμείο (μάλλον το παίρνω άμεσα) για να έχω μια μικρή οικονομική βοήθεια.

Όσο αφορά το θέμα της διαμονής είναι εγγυημένο 100% γιατί το καλοκαίρι που μας πέρασε τους φιλοξενήσαμε και θα ξαναέρθουν αυτό το καλοκαίρι πάλι στην Ελλάδα. Μάλιστα μου είπανε ότι έκλεισαν από τώρα τα εισιτήρια για το 2020! και ξεκίνησαν και να αποταμιεύουν για αυτό το ταξίδι….no comment

To πιο πιθανό είναι να το κάνω τώρα Postpone και να κοιτάξω πάλι την καινούργια χρονιά και εννοείται αν κατεβώ θα πάμε για ένα καφεδάκι.
Εγώ δεν είμαι και πολύ τις Ελληνικής κοινότητας, συμπόσια, γάμοι κλπ., και μου λείπει το χωριό μου και να κλαίμε για την πατρίδα κλπ. κλπ. και τις ΝεοΕλληνικές μπούρδες. Ο Κόσμος έχει αλλάξει και οι αποστάσεις έχουν εκμηδενιστεί.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πρόσεξε πάρα πολύ γιατί το χρονικό διάστημα που μιλάς, δηλαδή 1 με 2 μήνες, δεν είναι αρκετό για να βρεις δουλειά σε μια εντελώς καινούρια χώρα, που δε ξέρεις κανέναν, που δεν έχεις contacts στην αγορά, που δεν έχεις γνωστούς recruiters, και -κυρίως- που δεν έχεις καθόλου τοπική εμπειρία την οποία μετράνε πάρα πολύ.

Μπορεί να σταθείς τυχερός και να βρεις κάτι, αλλά θα σε συμβούλεβα να κατέβεις με μεγαλύτερο χρονικό ορίζοντα στο μυαλό σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom