Γαμηλιο ταξιδι στη Ταυλανδη

Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχω δει να το πουλάνε αρκετά ταξιδιωτικά γραφεία. Επομένως, το καλύτερο που σκέφτομαι είναι να κάνεις μόνος την έρευνα σου online και αφού τα βάλεις κάτω να πάρεις και μια προσφορά από ταξιδιωτικό να συγκρίνεις. Θεωρώ ότι μόνος σου θα είναι πιο καλά, αλλά μια σύγκριση δεν έβλαψε ποτέ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Καλημέρα σας,
Να σας ρωτήσω,θέλουμε να συνδυάσουμε Πουκετ Μπανγκοκ Σιγκαπουρη..
Πιστεύετε ειναι καλύτερα ανεξάρτητα ή με ταξιδιωτικό γραφείο?

Τον συγκεκριμένο συνδυασμό τον έκανα πριν 35 χρόνια που δεν ήξερα να ανοίξω τα στραβά μου, τώρα επιβάλετε να το οργανώσεις μόνη σου.
 

Nikol1419

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Aπλα ρωτησα μηπως μου ερθει πιο ακριβά μόνη μου λόγω των πολλών πτήσεων και ξενοδοχείων..
Και για να έχω πιο άμεση πρόσβαση σε όλα τα αξιοθέατα των πόλεων ιδιαιτέρως
 

Daisoulini

Member
Μηνύματα
16
Likes
10
Καλησπέρα σε όλους παιδιά! Κλείσαμε με τον άντρα μου εισιτήρια για Πουκέτ μέσα Ιανουαρίου και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Θα κάνουμε συνολικά 10 διανυκτερεύσεις . Έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες των μελών για την Ταϊλάνδη και έλεγα να κάνουμε διανυκτερεύσεις σε δύο διαφορετικά μέρη κι εδώ θέλω βοήθεια. Η μια επιλογή είναι φτάνοντας πρωί στο Πουκέτ να πάμε κατευθείαν Κο Σαμούι ή Κο Παγκάν και να κάνουμε 5 διανυκτερεύσεις και από κει να πηγαίνουμε μονοήμερες κρουαζίερες όπως Κράμπι που λέτε όλοι πως είναι υπέροχο, Πι Πι κλπ και μετά τις υπόλοιπες 5 διανυκτερεύσεις στο Πουκέτ ώστε να είμαστε και κοντά στο αεροδρόμιο μιας και η επιστροφή μας είναι πρωινή. Η άλλη επιλογή που σκεφτήκαμε είναι φτάνοντας στο Πουκέτ να πάμε με πλοίο στο Κράμπι (αν γίνεται ) και να μέναμε 4 νύχτες και μετά να πηγαίναμε Κο Πανγκαν ή Κο Σαμούι 3 νύχτες και μετά άλλες 3 νύχτες Πουκέτ. Πιστεύετε ότι είναι κουραστικό να αλλάξουμε 3 μέρη σε διαμονή κι αντί να χαλαρώσουμε θα είμαστε στη τσίτα?? Επίσης το Κράμπι αξίζει για να μείνεις ή να το κάνουμε μονοήμερη?? Δεχτές όλες οι ιδέες σας!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα.
Η μια επιλογή είναι φτάνοντας πρωί στο Πουκέτ να πάμε κατευθείαν Κο Σαμούι ή Κο Παγκάν και να κάνουμε 5 διανυκτερεύσεις και από κει να πηγαίνουμε μονοήμερες κρουαζίερες όπως Κράμπι που λέτε όλοι πως είναι υπέροχο, Πι Πι κλπ και μετά τις υπόλοιπες 5 διανυκτερεύσεις στο Πουκέτ ώστε να είμαστε και κοντά στο αεροδρόμιο μιας και η επιστροφή μας είναι πρωινή.
Μπλέχτηκα με αυτό το κομμάτι του μηνύματος. Από Κο Σαμούι ή Κο Πανγκαν δεν μπορείς να κάνεις μονοήμερες στο Κράμπι ή στα Πι Πι. Δες λίγο στον χάρτη. Για να πας σε αυτά τα νησιά από Πουκέτ ξεκούραστα και για να εκμεταλλευτείς τις μέρες που έχεις πρέπει να πάρεις εσωτερική πτήση.
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Αφού φτάνετε Πουκέτ πρώτα, η λογική σειρά είναι: Πουκέτ-Πι Πι-Κράμπι-(πτήση)-Σαμούι.
 

Daisoulini

Member
Μηνύματα
16
Likes
10
Καλημέρα.
Μπλέχτηκα με αυτό το κομμάτι του μηνύματος. Από Κο Σαμούι ή Κο Πανγκαν δεν μπορείς να κάνεις μονοήμερες στο Κράμπι ή στα Πι Πι. Δες λίγο στον χάρτη. Για να πας σε αυτά τα νησιά από Πουκέτ ξεκούραστα και για να εκμεταλλευτείς τις μέρες που έχεις πρέπει να πάρεις εσωτερική πτήση.
Σε ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση σου. Δεν ήξερα ότι από ΚοΣαμουι και ΚοΠανγκαν δεν μπορείς να πας Κραμπι και Πιπι. Υπαρχει πλοίο που παει Κραμπι απο Πουκετ;;;Αλλιως βλέπω στο χάρτη ότι απεχει 2.5 ωρες με αμάξι.

Αφού φτάνετε Πουκέτ πρώτα, η λογική σειρά είναι: Πουκέτ-Πι Πι-Κράμπι-(πτήση)-Σαμούι.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη πρόταση σου. Πιστευεις δηλαδη αρχικά διαμονή Πουκετ και καθημερινές εκδρομές στα Πιπι,μετά πτήση για κραμπι κ μετά πτήση Κραμπι για Κοσαμουι;(έχει αεροδρομιο;;)
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Δε χρειάζεσαι πτήση για Κράμπι, είναι τρεις ώρες με το λεωφορείο ή δυο ώρες με φερυ από το Πουκέτ.
Από το Κράμπι υπάρχει πτήση για Σαμούι, αλλά επίσης υπάρχει combo ticket, δηλαδή λεωφορείο που σε πάει στο Surat thani και σε επιβιβάζουν σε φέρυ για το Σαμούι.
Η πτήση είναι πιο ακριβή αλλά είσαι εκεί σε μια ώρα, ενώ το λεωφορείο-φέρυ είναι 5 ώρες.
Την πρώτη φορά πήγα με πτήση από Πουκέτ και τη δεύτερη με αυτοκίνητο-φερυ. Η διαδρομή είναι ωραία!
 

Daisoulini

Member
Μηνύματα
16
Likes
10
Δε χρειάζεσαι πτήση για Κράμπι, είναι τρεις ώρες με το λεωφορείο ή δυο ώρες με φερυ από το Πουκέτ.
Από το Κράμπι υπάρχει πτήση για Σαμούι, αλλά επίσης υπάρχει combo ticket, δηλαδή λεωφορείο που σε πάει στο Surat thani και σε επιβιβάζουν σε φέρυ για το Σαμούι.
Η πτήση είναι πιο ακριβή αλλά είσαι εκεί σε μια ώρα, ενώ το λεωφορείο-φέρυ είναι 5 ώρες.
Την πρώτη φορά πήγα με πτήση από Πουκέτ και τη δεύτερη με αυτοκίνητο-φερυ. Η διαδρομή είναι ωραία!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Ήταν πολύ χρήσιμες πληροφορίες.Μηπως γνωρίζεις το φερυ από Πουκετ απο που το παίρνουμε και πόσο κοστίζει το εισητηριο;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Τον Ιανουάριο θα΄μαι κι εγώ στην περιοχή, βασικά Σιγκαπούρη και ψάχνω για απόδραση σε καμιά παραλία εκεί κοντά.
Λοιπόν, το φέρυ για Κράμπι κοστίζει γύρω στα 20-25 ευρώ το άτομο και το παίρνεις από Rassada pier στην πόλη του Πουκέτ. Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι, στο ξενοδοχείο σου θα ξέρουν να σε κατατοπίσουν, πολύ πιθανό να σου κλείσουν οι ίδιοι το φέρυ ή ζήτα να σου φωνάξουν ταξί. Τα πάντα είναι οργανωμένα στην Ταυλάνδη.
 

Daisoulini

Member
Μηνύματα
16
Likes
10
Τον Ιανουάριο θα΄μαι κι εγώ στην περιοχή, βασικά Σιγκαπούρη και ψάχνω για απόδραση σε καμιά παραλία εκεί κοντά.
Λοιπόν, το φέρυ για Κράμπι κοστίζει γύρω στα 20-25 ευρώ το άτομο και το παίρνεις από Rassada pier στην πόλη του Πουκέτ. Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι, στο ξενοδοχείο σου θα ξέρουν να σε κατατοπίσουν, πολύ πιθανό να σου κλείσουν οι ίδιοι το φέρυ ή ζήτα να σου φωνάξουν ταξί. Τα πάντα είναι οργανωμένα στην Ταυλάνδη.
Ποποποοο!!!Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Αν δεν γίνομαι φορτικη,Εμείς θα πάμε 9 με 20 Γενάρη ο καιρος θα είναι καλός από ιστορίες μελων που διαβάζω,προτείνεις να μείνουμε Κι Σαμουι ή ΚοΠανγκαν και υπάρχει κάποια ιδιαίτερη άποψη σε παραλία για να κοιτάξω ξενοδοχείο;;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ποποποοο!!!Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Αν δεν γίνομαι φορτικη,Εμείς θα πάμε 9 με 20 Γενάρη ο καιρος θα είναι καλός από ιστορίες μελων που διαβάζω,προτείνεις να μείνουμε Κι Σαμουι ή ΚοΠανγκαν και υπάρχει κάποια ιδιαίτερη άποψη σε παραλία για να κοιτάξω ξενοδοχείο;;
Από τα 2 νησιά, θα πρότεινα Koh Phangan.
Αντί να σου αιτιολογήσω την πρότασή μου, διάβασε τη σχετική ιστορία της @go2dbeach
https://www.travelstories.gr/community/threads/go2-koh-phangan.32000/
Δεν είναι τόσο πρόσφατη, αλλά πολύ κατατοπιστική και ήταν από τους λόγους που επέλεξα πριν κάποια χρόνια το συγκεκριμένο νησί (και προφανώς δεν το μετάνιωσα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom