Ιορδανία Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιορδανία

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Κλειστηκαν ολα τα ξενοδοχεια για ολες τις μερες που θα μεινουμε Jordan! Ειμαι στο σταδιο μετακινησεων τωρα!!

Μπορειτε να προτεινετε καποια εταιρεια ενοικιασης αυτοκινητων σχετικα οικονομικη χωρις να χρειαζεται πιστωτικη καρτα;; Οτι εχω ψαξει, ολες ζητανε πιστωτικη για τη δεσμευση ποσου ως εγγυηση.
Υπαρχει εταιρεια που να μην ζηταει ή τσαμπα ψαχνω;;
Εμείς κλείσαμε με την Monte Carlo cars με την debit card εκεί... Από εδώ είχαμε κάνει απλά reservation το αμάξι με mail... Στη κάρτα κράτησε 150 ευρώ εγγύηση και μας τα έστειλε πίσω η τράπεζα μετά από είκοσι μέρες
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εμείς κλείσαμε με τη https://www.rentareliablecar.com/, γιατί πηγαίναμε Άκαμπα και η Μόντε Κάρλο δεν έφερνε το αμάξι μεχρι εκει. Μείναμε πολύ ικανοποιημένες, ούτε προκαταβολή μας είχε ζητήσει νομίζω.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Η αληθεια ειναι οτι ξεχασα να αναφερω οτι θελω να εχω παραλαβη και παραδοση σε Ακαμπα αεροδρομιο. Μοντε Καρλο που κοιταξα χθες οντως θελει εξτρα χρηματα για να το φερουν Ακαμπα.


Εμείς κλείσαμε με τη https://www.rentareliablecar.com/, γιατί πηγαίναμε Άκαμπα και η Μόντε Κάρλο δεν έφερνε το αμάξι μεχρι εκει. Μείναμε πολύ ικανοποιημένες, ούτε προκαταβολή μας είχε ζητήσει νομίζω.
Δοκιμασα μολις και την εταιρεια που ανεφερες και θελει και αυτη εξτρα 50$ για να το φερει Ακαμπα. Ενω για Αμμαν ειναι δωρεαν. Αρα ακυρη και αυτη τη εταιρεια.

Αν υπαρχει αλλη εταιρεια που ξερει καποιος χωρις πιστωτικη και παραλαβη-παραδοση στην Ακαμπα θα ημουν υποχρεος!!
 
Last edited:

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ισχύει, απλά είχε πολύ μικρότερη χρέωση, η Μόντε Κάρλο μας είχε ζητήσει 200 δολάρια για να το φέρει από Αμμάν.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Επανερχομαι και παλι μετα απο καιρο! Τελικα εβγαλα πιστωτικη και εκανα κρατηση με τη Europcar αλλα προβληματιζομαι σχετικα με το αν περναει το καινουργιο ελληνικο διπλωμα οδηγησης (το ροζ σαν πιστωτικη καρτα) ή αν θελει και το διεθνες.

Μπηκα στους ορους της Εταιρειας και γραφει το παρακατω το οποιο εμενα με προσωπικα με μπερδευει ειναι η αληθεια:

You will need to present to our customer representative:
1) your normal driver's license, issued by your country of residence and held for a minimum period according to local legislation or conditions. It will be requested at every rental. In addition to your normal Driving Licence, your International Driving Licence is also mandatory if your driving licence is written in a language different to the one of the renting country and/or in characters that can not be read in the renting country. Note that your International Driving Licence is valid only if accompanied by your normal Driving Licence. Driving Licences must be valid in the country of rental.

Μπορει καποιος να βοηθησει με το παραπανω ή μεσω προσωπικης εμπειριας;;
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλημέρα
1.δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις visa. Θα πρέπει οπωσδήποτε όμως να μπεις στην ουρα στην άφιξη σου για την σφραγίδα της visa.
2.ούτε εκεί θα χρειαστείς visa. Κάτι που πρέπει να τονιστεί πάντως και δεν βλέπω να το εχει αναφέρει κανείς είναι το ποσό της εισόδου στην Πέτρα και το γράφω για να είσαι προετοιμασμένος γι'αυτό . Είναι περίπου 62ευρώ (50 ιορδανικά δηνάρια).Κι αν τύχει να βρέχει εκείνη τη μέρα όπως έγινε με μας.... μένεις στο visitor center για ώρες μέχρι να αποφασίσουν αν θα ανοίξει ή όχι για λόγους ασφάλειας. Στο wadi rum δεν χρειάζεται κανένα εισητήριο εισόδου.
3.Να νοικιάσεις αμάξι. Αξίζει . Προσοχή μόνο στο δρόμο εκεί που περνάει απο κατοικημένη περιοχή γιατί έχει μεγάλα σαμάρια για να κόβουν ταχύτητα. Οδήγησα 7 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα.
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο πως θα ξοδέψεις τα χρήματα σου. ΟΛΟΙ θέλουν να σου τα πάρουν με οποιοδήποτε τρόπο (εκτος απο το να σου τα κλέψουν). Τέτοια δεν αντιλήφθηκα στις 11 μερες που έμεινα.
Καλησπέρα,
μπορείς να μου πεις από που νοίκιασες αμάξι; (από Aqaba?)
Τι κόστος είχε;

Ευχαριστώ
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Υπαρχει καποιος που εχει νοικιασει ξανα απο europcar να με βοηθησει στο παραπανω;
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
γεια σου. θα ειμαι ακαμπα ( ειμαστε 2 ατομα ζευγαρι ).3-10/12. εχω κλειση αμαξι www.discovercarhire.com
Καλησπέρα,

είχες κανένα θέμα με την ενοικίαση από το συγκεκριμένο site? (κάποια κρυφή χρέωση πέρα πό αυτά που γράφει;)
με ποια εταιρεία έκλεισες?
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Επανερχομαι και παλι μετα απο καιρο! Τελικα εβγαλα πιστωτικη και εκανα κρατηση με τη Europcar αλλα προβληματιζομαι σχετικα με το αν περναει το καινουργιο ελληνικο διπλωμα οδηγησης (το ροζ σαν πιστωτικη καρτα) ή αν θελει και το διεθνες.

Μπηκα στους ορους της Εταιρειας και γραφει το παρακατω το οποιο εμενα με προσωπικα με μπερδευει ειναι η αληθεια:

You will need to present to our customer representative:
1) your normal driver's license, issued by your country of residence and held for a minimum period according to local legislation or conditions. It will be requested at every rental. In addition to your normal Driving Licence, your International Driving Licence is also mandatory if your driving licence is written in a language different to the one of the renting country and/or in characters that can not be read in the renting country. Note that your International Driving Licence is valid only if accompanied by your normal Driving Licence. Driving Licences must be valid in the country of rental.

Μπορει καποιος να βοηθησει με το παραπανω ή μεσω προσωπικης εμπειριας;;
Απο προσωπική εμπειρία σου αναφέρω οτι το Διεθνές Δίπλωμα της ΕΛΠΑ είναι μια ωραία πατέντα για να σου παίρνουν τα ωραία σου ευρώ --- θυμάμαι στην Κόστα Ρικα προτίμησαν το παλιό ροζ με ελληνικούς χαρακτήρες κ φωτογραφία 20ετιας παρα το international !!!!
Αν έχεις το καινουριο ευρωπαικού τύπου είσαι ΟΚ, το έχω χρησιμοποιήσει εγω (και) στην Ιορδανία κ είναι κομπλε
 

serpepita

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα σας,

Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Θα πάω Ιορδανία και θέλω να νοικιάσω αμάξι χωρίς πιστωτική, γιατί ενώ έχω κάνει αίτηση δεν θα προλάβει να εκδοθεί μέχρι να φύγω. Υπάρχει κάποια εταιρεία να δέχεται χρεωστικη? Μπορώ να το κλείσω από πριν?
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Καλημέρα σας,

Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Θα πάω Ιορδανία και θέλω να νοικιάσω αμάξι χωρίς πιστωτική, γιατί ενώ έχω κάνει αίτηση δεν θα προλάβει να εκδοθεί μέχρι να φύγω. Υπάρχει κάποια εταιρεία να δέχεται χρεωστικη? Μπορώ να το κλείσω από πριν?
Από αεροδρόμιο Αμμαν νοικιασαμε με Montecarlo cars χωρίς πιστωτική, με debit card και κράτησαν 120 ευρώ που τα επέστρεψαν σε είκοσι μέρες
 

serpepita

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα.
Από αεροδρόμιο Αμμαν νοικιασαμε με Montecarlo cars χωρίς πιστωτική, με debit card και κράτησαν 120 ευρώ που τα επέστρεψαν σε είκοσι μέρες
Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Η χρεωστική είχε ανάγλυφους χαρακτήρες ?γιατί με όποια εταιρεία έχω μιλήσει που δέχονται debit θέλουν αυτή την χρεωστική.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom