Alpha bank bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.779
Περι του πως ηταν παλια: την τελευταια φορα που εξαργυρωσα ποντους αντι για μιλια με 11.000 ποντους ανα ατομο εβγαλα εισιτηριο μακρινης αποστασης με βαλιτσα, το 2014. Τωρα θελεις 22.500 για ενα go light. Προσωπικα βολευομουν και με ποντους πριν διπλασιασουν (και τριπλασιασουν, εχω βγαλει και με 8000 ποντους προ 10ετιας) τους απαιτουμενους ποντους για εισιτηριο. Καμια σχεση το σημερα με το τοτε.
Απο την αλλη, με μια AMEX ετρωγες πορτα στις μισες επιχειρησεις που την εδειχνες, τοτε. Η visa περναει παντου.
 
  • Like
Reactions: GTS

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Δηλ ποια αλλα προηγουνται σαν παροχες για μας τους ταξιδιωτες? Για πες να μαθαινουμε.
Εδώ αξιολογούμε το πρόγραμμα σαν σύνολο πια. Σαν πρόγραμμα πλέον όπως γράφουν και τα παιδιά πιο πάνω θα μείνει για ραπανάκια και φασόλια, όταν ο ανταγωνισμός δίνει 20% σε έκπτωση συνήθως σε ηλεκτρικά, συσκευές, κινητά κλπ. Επίσης σε συγκρίση με το παρελθόν μιλάμε πάντα για το πώς έχει ξεπέσει πια δε μιλάω μόνο για τα ταξιδιωτικο κομμάτι, απλά η aegean κράταγε το πρόγραμμα ακόμα, χάνοντας και αυτό το πλεονέκτημα πέφτει ακόμα παραπάνω δυστυχώς το πρόγραμμα που χάνει την αξία του η συλλογή
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.779
απλά η aegean κράταγε το πρόγραμμα ακόμα, χάνοντας και αυτό το πλεονέκτημα πέφτει ακόμα παραπάνω δυστυχώς το πρόγραμμα που χάνει την αξία του η συλλογή
Απο την αλλη λογω των προθεσμιακων και των παλαβων προσφορων του Κωτσοβολου φτασαμε να κλεινουμε award 10 μηνες πριν γιατι μπηκε τοσος κοσμος στο παιχνιδι, οταν παλιοτερα εβρισκα για 15Αυγουστο 2 μηνες πριν. Το προγραμμα ειχε ξεχειλωσει.
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Απο την αλλη λογω των προθεσμιακων και των παλαβων προσφορων του Κωτσοβολου φτασαμε να κλεινουμε award 10 μηνες πριν γιατι μπηκε τοσος κοσμος στο παιχνιδι, οταν παλιοτερα εβρισκα για 15Αυγουστο 2 μηνες πριν. Το προγραμμα ειχε ξεχειλωσει.
Δε θεωρώ ότι φταίει αυτό πάντως, απλά ο τουρισμός εχει αυξηθεί πολύ τα τελευταία χρόνια προς την Ελλάδα, και αυτό είναι φανερό παντού και μόνο από το πόσες εταιρίες έχουν έρθει πλέον Ελλάδα τα τελευταία χρόνια και την aegean πλέον τη προτιμάνε πολλοί για να ταξιδέψουν Ελλάδα και λόγω χαμηλών φόρων μέσω star alliance πια οπότε είναι λογικό οι θέσεις να κλείνουν πολύ νωρίτερα οπως επίσης και λόγω της αυξημένης κίνησης δε βγαίνει μεγάλος αριθμός award εισιτηρίων σε περιόδους μεγάλης ζήτησης όπως παλια. Άλλωστε όσοι έχουν μεγάλες πρόθεσμιακες δε χρειάζεται να περιμένουν τα award εισιτήρια για να πάνε ταξίδι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.779
Δηλαδη το επιχειρημα ειναι οτι ερχονται οι ξενοι και μας παιρνουν τα εισιτηρια μεσω star alliance?
Που μαζευουν 15.000 μιλια ανα εισιτηριο πως?
Εγω τα,μαζευω χωρις να κανω καμια πτηση. Και αυτο θα συνεχιστει και με την αλλαγη του προγραμματος, αλλα δυσκολοτερα. Τα ξενα προγραμματα δινουν τη δυνατοτητα σε λαικες μαζες που ερχονται για τουρισμο να βγαζουν award για ολη την οικογενεια χωρις να πληρωσουν ουτε μια πτηση για πολυ πολυ καιρο, οπως το προγραμμα της Aegean?
 
Last edited:

Andreas K

Member
Μηνύματα
32
Likes
111
Καλημεριζω ολο το φορουμ.

Νεο μελος εδω. Αν και σας διαβαζω καιρο, γραφτηκα μολις σημερα γιατι νοιωθω την υποχρεωση να σας πω ποιος ευθυνεται για το οτι το προγραμμα bonus εχει παρει την κατιουσα. Σωστα καταλαβατε. ΕΓΩ ειμαι αυτος.

Παμε να σας πω γιατι ειμαι ο γκαντεμης της υποθεσης. Δεν ειχα ποτε πιστωτικη καρτα. Πριν 4 μηνες, αποφασιζω να βγαλω την aegean bonus visa, καθαρα και μονο για να μετατρεπω τους ποντους σε μιλια. Ταυτοχρονα, βγαζω και μια χρεωστικη bonus.

Παραλληλα, απο το φορουμ μαθαινω και την δυνατοτητα δημιουργιας προθεσμιακων καταθεσεων με bonus. Μια χαρα λεω. Ολο και κατι θα μαζευουμε. Αποτελεσμα ολων αυτων? Να καταποντιστουν οι αποδοσεις των bonus ποντων στις προθεσμιακες, σε σημειο να μην αξιζει να ασχοληθεις. Μονο 2 τριμηνιαιες προλαβα να κανω. Επισης, απο οτι πληροφορηθηκαμε, τελος οι μετατροπες των ποντων σε μιλια απο χρεωστικες καρτες. 2 χτυπηματα σε μικρο χρονικο διαστημα. Ποσα να αντεξω? 4 μηνες εχω στο προγραμμα και αλλαζουν τα παντα.

Το μονο που μενει τωρα, ειναι να μην μπορουμε να μετατρεψουμε τους extra bonus ποντους (του Κωτσοβολου π.χ.) σε μιλια. Αν συμβει κι αυτο, εννοειται ακυρωνω την aegean bonus. Προσωπικα για μενα δεν θα εχει καμια χρησιμοτητα. Θα χρησιμοποιω την cosmote mastercard eurobank της συζυγου που ολο και κατι επιστρεφει, ειτε σε εκπτωση τηλεφωνου ειτε στο προγραμμα επιστροφη. Ο Κωτσοβολος συμφερει γιατι αγορασα laptop και ενα κινητο, τα οποια πουλησα με μικρη χασουρα αλλα απεκτησα περιπου 100.000 μιλια. Και οπως παλιοτερα ειχε πει ο Samion, με 50000 μιλια και 20κατι ευρω γυριζεις τις ΗΠΑ (αφου βρεθεις με καποια φτηνη πτηση Νεα Υορκη. Υπαρχουν αφθονες τετοιες πλεον).

Τελος παντων, εδω θα ειμαστε να μαθαινουμε τα νεα. Χαιρετω!!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλημεριζω ολο το φορουμ.

Νεο μελος εδω. Αν και σας διαβαζω καιρο, γραφτηκα μολις σημερα γιατι νοιωθω την υποχρεωση να σας πω ποιος ευθυνεται για το οτι το προγραμμα bonus εχει παρει την κατιουσα. Σωστα καταλαβατε. ΕΓΩ ειμαι αυτος.

Παμε να σας πω γιατι ειμαι ο γκαντεμης της υποθεσης. Δεν ειχα ποτε πιστωτικη καρτα. Πριν 4 μηνες, αποφασιζω να βγαλω την aegean bonus visa, καθαρα και μονο για να μετατρεπω τους ποντους σε μιλια. Ταυτοχρονα, βγαζω και μια χρεωστικη bonus.

Παραλληλα, απο το φορουμ μαθαινω και την δυνατοτητα δημιουργιας προθεσμιακων καταθεσεων με bonus. Μια χαρα λεω. Ολο και κατι θα μαζευουμε. Αποτελεσμα ολων αυτων? Να καταποντιστουν οι αποδοσεις των bonus ποντων στις προθεσμιακες, σε σημειο να μην αξιζει να ασχοληθεις. Μονο 2 τριμηνιαιες προλαβα να κανω. Επισης, απο οτι πληροφορηθηκαμε, τελος οι μετατροπες των ποντων σε μιλια απο χρεωστικες καρτες. 2 χτυπηματα σε μικρο χρονικο διαστημα. Ποσα να αντεξω? 4 μηνες εχω στο προγραμμα και αλλαζουν τα παντα.

Το μονο που μενει τωρα, ειναι να μην μπορουμε να μετατρεψουμε τους extra bonus ποντους (του Κωτσοβολου π.χ.) σε μιλια. Αν συμβει κι αυτο, εννοειται ακυρωνω την aegean bonus. Προσωπικα για μενα δεν θα εχει καμια χρησιμοτητα. Θα χρησιμοποιω την cosmote mastercard eurobank της συζυγου που ολο και κατι επιστρεφει, ειτε σε εκπτωση τηλεφωνου ειτε στο προγραμμα επιστροφη. Ο Κωτσοβολος συμφερει γιατι αγορασα laptop και ενα κινητο, τα οποια πουλησα με μικρη χασουρα αλλα απεκτησα περιπου 100.000 μιλια. Και οπως παλιοτερα ειχε πει ο Samion, με 50000 μιλια και 20κατι ευρω γυριζεις τις ΗΠΑ (αφου βρεθεις με καποια φτηνη πτηση Νεα Υορκη. Υπαρχουν αφθονες τετοιες πλεον).

Τελος παντων, εδω θα ειμαστε να μαθαινουμε τα νεα. Χαιρετω!!
Καλημέρα. Αν εσύ είσαι γκαντέμης που την έχεις 4 μήνες ήδη, εγώ τι είμαι που την περιμένω να μου έρθει από μέρα σε μέρα στα χέρια μου?

Λέω δεν γίνεται αυτό που ζω. Έκανα αγώνα για να την βγάλω και τώρα που όλα είναι οκ με την κάρτα έρχεται αυτό το χαστούκι.

Το μονο που μπορούμε να κάνουμε και αυτό είπα με την τράπεζα, είναι το εξής και μόνο για όσους μπορούν:

Εχεις την πιστωτική σαν κυρία κάρτα αγοράζεις ότι θέλεις που θα έπαιρνες με την χρεωστική και μετά μπαίνεις και βάζεις τα λεφτά όταν πας σπίτι σου στην πιστωτική μέσω Web Banking από τον κύριο λογαριασμό σου.

Φυσικά όπως και να έχει χαμένοι θα είμαστε όταν δεν θα μπορεί να σου στείλει πόντους άρα μίλια οποίος θέλει και για τους δικούς του λόγους.
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Εχεις την πιστωτική σαν κυρία κάρτα αγοράζεις ότι θέλεις που θα έπαιρνες με την χρεωστική και μετά μπαίνεις και βάζεις τα λεφτά όταν πας σπίτι σου στην πιστωτική μέσω Web Banking από τον κύριο λογαριασμό σου.
.
Noμίζω πάντως αυτό το κάναμε ήδη όλοι για να μαζεύουμε πόντους, πληρωμή πάντα με κάρτα παντού και πολλές φορές για να μην το άγχος τη πληρώνεις απευθείας από το web banking. Επίσης παλιότερα που δεν υπήρχε αυτή η μανία με κάρτες πλήρωνα πάντα με παρέες εγώ με πιστωτική και μάζευα τα μετρητά. Αλλιώς πόντοι δε μαζεύονται εύκολα
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Καλημέρα. Αν εσύ είσαι γκαντέμης που την έχεις 4 μήνες ήδη, εγώ τι είμαι που την περιμένω να μου έρθει από μέρα σε μέρα στα χέρια μου?

Λέω δεν γίνεται αυτό που ζω. Έκανα αγώνα για να την βγάλω και τώρα που όλα είναι οκ με την κάρτα έρχεται αυτό το χαστούκι.

Το μονο που μπορούμε να κάνουμε και αυτό είπα με την τράπεζα, είναι το εξής και μόνο για όσους μπορούν:

Εχεις την πιστωτική σαν κυρία κάρτα αγοράζεις ότι θέλεις που θα έπαιρνες με την χρεωστική και μετά μπαίνεις και βάζεις τα λεφτά όταν πας σπίτι σου στην πιστωτική μέσω Web Banking από τον κύριο λογαριασμό σου.

Φυσικά όπως και να έχει χαμένοι θα είμαστε όταν δεν θα μπορεί να σου στείλει πόντους άρα μίλια οποίος θέλει και για τους δικούς του λόγους.
εσενα δεν θα σε επηρεασει η αλλαγη, απλα μην κανεις συναλλαγες με την χρεωστικη καθολου.
τα κανεις ολα με πιστωτικη και αν θες να ανοιξεις οριο κανεις πληρωμες.
η αλλαγη επηρεαζει οσους εχουν πιστωτικες με διπλους (και ενδεχομενως με προσθεσμιακες)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ισως πρεπει να φυλαξουμε μερικες χιλιαδες μιλια κατω απο το στρωμα. Ερχονται πετρινα χρονια.
Τωρα που το ξανασκεφτομαι, δεν ειναι και τοσο χαλια η wizz και η Rayanair, νταξει μωρε.
Μαύρες μέρες έρχονται, το πάρτυ τελείωσε, κάτι λογικό αν το σκεφτεί κανείς πχ εγώ έχω σταματήσει τελείως να χρησιμοποιώ την Aegean Bonus Visa, αφού από την Mastercard παίρνω x2 τους πόντους. Είναι επίσης αλήθεια ότι μαζεύαμε δεξιά αριστερά και ιδίως χάρη στον Κώτσο τεράστια ποσά μιλίων, ενώ πχ στη Λουφτβάφε παίρνεις με αίμα τα μίλια (αναλογία 1-1).

Κι όσο για το στρώμα, το επόμενο χτύπημα που έρχεται με μαθηματική ακρίβεια είναι η επιβολή περιορισμένης διάρκειας ισχύος των μιλίων στο Πρόγραμμα Miles & Bonus, όχι όπως τώρα που ισχύουν στο διηνεκές.

Τα χειρότερα έρχονται.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Μαύρες μέρες έρχονται, το πάρτυ τελείωσε, κάτι λογικό αν το σκεφτεί κανείς πχ εγώ έχω σταματήσει τελείως να χρησιμοποιώ την Aegean Bonus Visa, αφού από την Mastercard παίρνω x2 τους πόντους. Είναι επίσης αλήθεια ότι μαζεύαμε δεξιά αριστερά και ιδίως χάρη στον Κώτσο τεράστια ποσά μιλίων, ενώ πχ στη Λουφτβάφε παίρνεις με αίμα τα μίλια (αναλογία 1-1).

Κι όσο για το στρώμα, το επόμενο χτύπημα που έρχεται με μαθηματική ακρίβεια είναι η επιβολή περιορισμένης διάρκειας ισχύος των μιλίων στο Πρόγραμμα Miles & Bonus, όχι όπως τώρα που ισχύουν στο διηνεκές.

Τα χειρότερα έρχονται.

Με λίγα λόγια εξελίσσονται δράματα. Θα είμαστε πολλοί που θα κάνουμε χαρακίρι με τις κάρτες της AlphaBank:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom