Alpha bank bonus

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Το x2 του Bonus App ισχύει και για αγορές που κάνουμε μέσω Internet?

16/11 έχει Κωτσοβολο.
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Γεια σας! Δεν ξέρω αν έχει ξαναναφερθεί κάτι αντίστοιχο αλλά θα ήθελα να πω ότι μαζεύω πόντους με το πρόγραμμα Alpha Bonus και επειδή έχω την Aegean Alpha Bonus τα μετατρέπω όλα σε μίλια. Με 60.000 μίλια λοιπόν έκλεισα εισιτήρια από Θεσσαλονίκη για Λος Άντζελες με Turkish Airlines μόνο με 161 ευρώ!

Προσπαθούσα παλιότερα να κλείσω εισιτήρια με μίλια για πιο κοντινούς προορισμούς και συγχτίριζα γιατί δεν έβρισκα πτήσεις ή ήταν με κουλές ανταποκρίσεις, π.χ.μου έβγαζε να πάω Θεσσαλονίκη-Αθήνα μέσω Μυτιλήνης. Σε τέτοια υπερατλαντικά ταξίδια όμως πραγματικά συμφέρει.
 

czac

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Αδέρφια συνταξιδιωτες τα φώτα σας. Εγώ κληρονόμησα προσφάτως (απο προθεσμιακες γονεων) περιπου 250 χιλιαδες ποντους alpha bonus. Δεν έχω ιδεα απο bonus ποντους ,αλλα θέλω να τους κάνω όλους αεροπορικά εισητήρια γιατί αφενος δεν χρειαζομαι κατι αλλο και αφετερου το παθος ειναι παθος. ;)
Απ' ο,τι καταλαβα (αν καταλαβα καλα) καποιοι μετατρεπουν τους ποντους σε μιλια μεσω της aegean visa , κατι το οποιο αναμενεται να κοπει τελος του χρονου. Οπότε και να θέλω δεν προλαβαίνω (μέχρι να εκγριθεί η πιστωτικη θα χει πεταξει το πουλακι). Θέλω ωστόσο να κάνω μια ερώτηση : Σε τι συμφέρει η μετατροπή σε μίλια απο την απευθείας εξαργυρωση των ποντων στο σαιτ της aegean περαν του αυτονοητου οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις τα μιλια και σε αλλες εταιρειες της star alliance ;
Ερώτηση 2 και βασικότερη. Συμφέρει η εξαργύρωση ποντων μεσω της Aegean ; Το έχει δοκιμάσει κάποιος; Ισχύει για code shared πτησεις ; Υπάρχε περιπτωση να ληξει και αυτο το προγραμμα μαζι με την μετατροπη σε μιλια ; Να τσακιστω να κλεισω αεροπορικα για του χρονου ; Heeelp!:eek::eek::eek:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν εω καταλάβει κάτι ρε παίδες, γιατί με τους πόντους δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

Για να πάρω πόντους για κατανάλωση με τη MasterCard πρέπει να κάνω κάτι πλην το να αγοράσω ένα προϊόν; Επίσης, έχω το bonos app, πρέπει να κάνω κάτι η αυτομάτως διπλασιάζονται επειδή το έχω;

Τέλος, οι πόντοι γίνονται μίλια μόνο στις πτήσεις της Aegean?

Και κάτι πόντοι που έχω από κατανάλωση με τη MasterCard πρέπει να χρησιμοποιηθούν μέχρι τέλους του χρονου;

Τέλος, διάβασα ότι τα μίλια που παίρνουμε πλέον απο τις προθεσμιακές καταθέσεις είναι ψίχουλα. Αυτό ισχύει και για τις ήδη υπάρχουσες προθεσμιακές ή για όποιον κάνει νέα προθεσμιακη;
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Σε τι συμφέρει η μετατροπή σε μίλια απο την απευθείας εξαργυρωση των ποντων στο σαιτ της aegean περαν του αυτονοητου οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις τα μιλια και σε αλλες εταιρειες της star alliance ;
Ερώτηση 2 και βασικότερη. Συμφέρει η εξαργύρωση ποντων μεσω της Aegean ; Το έχει δοκιμάσει κάποιος; Ισχύει για code shared πτησεις ; Υπάρχε περιπτωση να ληξει και αυτο το προγραμμα μαζι με την μετατροπη σε μιλια ; Να τσακιστω να κλεισω αεροπορικα για του χρονου ; Heeelp!:eek::eek::eek:
To μεγαλό πλεονέκτημα πλέον είναι ότι μεσω μιλίων πχ μπορείς να πάς ένα ταξίδι πήγαινε έλα Βιέννη με 15000 μίλια ενώ με πόντους θέλεις 45000, και γενικά η αναλογια πλέον είναι 1:3 οπότε εκεί που με πόντους κάνεις ένα ταξίδι με μίλια κάνεις 2-3. Και φυσικά ότι πας και εκτός Aegean.
Mε εξαργύρωση κανονικά μπαίνεις και εξαργυρώνεις παλιά πριν αλλάξει το πρόγραμμα της αλφα έτσι αγόραζα εισιτηρια, να καταργηθεί δύσκολο απλά όλο αυξανουν οι πόντοι που θέλει κάθε ταξίδι


Για να πάρω πόντους για κατανάλωση με τη MasterCard πρέπει να κάνω κάτι πλην το να αγοράσω ένα προϊόν; Επίσης, έχω το bonos app, πρέπει να κάνω κάτι η αυτομάτως διπλασιάζονται επειδή το έχω;

Τέλος, οι πόντοι γίνονται μίλια μόνο στις πτήσεις της Aegean?

Και κάτι πόντοι που έχω από κατανάλωση με τη MasterCard πρέπει να χρησιμοποιηθούν μέχρι τέλους του χρονου;

Τέλος, διάβασα ότι τα μίλια που παίρνουμε πλέον απο τις προθεσμιακές καταθέσεις είναι ψίχουλα. Αυτό ισχύει και για τις ήδη υπάρχουσες προθεσμιακές ή για όποιον κάνει νέα προθεσμιακη;
Από αγορές κυρίως, έξτρα πόντοι δώρο σε προσφορές, διπλασιασμοί μέσω της εφαρμογής (απλά να εισαι γραμμενος δε κάνεις κάτι), προθεσμιακές.
Μη τα μπλέκεις είναι δύο διαφορετικά προγράμματα με εξαργύρωση bonus κλείνεις εισιτήρια στην aegean.
Το πρόγραμμα miles and bonus είναι ανεξαρτητο πρόγραμμα της aegean και μονο απλά όσοι είχαν την συγκεκριμένη πιστωτική (aegean bonus visa) μπορούμε να μεταφέρουμε τους πόντους από την αλφα σε μιλια στην aegean και να παίρνουμε από κει εισιτήρια με τρομακτικά καλύτερες αναλογίες εξαργύρωσης.
Οι πόντοι από κάρτες λήγουν σε 2 χρόνια οπότε δε σε βιάζει κάτι, ενημερώνεσαι και 2-3 μηνες πριν τη λήξη τους.

Προθεσμιακές μέχρι τέλη Αυγούστου νομίζω που ίσχυε και το +20% έδιναν σχετικά καλούς πόντους μετά σταμάτησε και έπεσαν στο μισό πλέον
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Σωστό κι αυτό αλλιώς θα καταφύγουμε σε λύσεις να κλείσουμε ένα ταξίδι ένα χρόνο μετά λίγο πριν λήξουν με όλα μας τα μίλια και όταν θέλουμε να ταξιδέψουμε θα ακυρώνουμε με ενα 20€ και θα κλείνουμε ξανά... :haha::haha:
Αμ δε, η Λουφτβάφε το έχει λύσει αυτό, υπέρ της φυσικά, όχι περιμένει εμάς τους πονηρούς. Μην ονειρεύεστε τσάμπα..
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Αμ δε, η Λουφτβάφε το έχει λύσει αυτό, υπέρ της φυσικά, όχι περιμένει εμάς τους πονηρούς. Μην ονειρεύεστε τσάμπα..
Πως μιας και ιδεα δεν έχω; Αν έχει περάσει καιρός και ακυρώσεις ταξίδι χάνεις και πόντους εκεί δηλαδή;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Πως μιας και ιδεα δεν έχω; Αν έχει περάσει καιρός και ακυρώσεις ταξίδι χάνεις και πόντους εκεί δηλαδή;
Μου έληγαν 80 χιλ μίλια στη Λουφτβάφε και σκέφτηκα να τα κλείσω σε ένα τυχαίο ταξίδι και κατόπιν να τα ακυρώσω όταν πλησίαζε η ημερομηνία του ταξιδιού, με 50άρικο εκεί το πέναλτυ. Και ξανά μετά για άλλο ένα χρόνο. Όμως, μου είπαν οι φράου ότι αφού κλείσεις το ταξίδι, μπορείς να αλλάξεις μετά μόνο τις ημερομηνίες (με το γνωστό πέναλτυ) κι ότι τα μίλια λήγουν αν ακυρώσεις. Δε πρόλαβα ή δεν ήθελα να το διαπιστώσω μιας και μας τα έφαγε η Ethiopian, η οποία από Δεκέμβριο προσγειώνεται Αθήνα.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Γεια κι από μένα.
Να σας ρωτήσω... αν μετατρέψω τους πόντους μου μέσω την aegean visa σε μίλια, για πόσο καιρό θα ισχύουν τα μίλια;
Αν τους κρατήσω σαν πόντους ξέρω για 2 χρόνια.
Ευχαριστώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Γεια κι από μένα.
Να σας ρωτήσω... αν μετατρέψω τους πόντους μου μέσω την aegean visa σε μίλια, για πόσο καιρό θα ισχύουν τα μίλια;
Αν τους κρατήσω σαν πόντους ξέρω για 2 χρόνια.
Ευχαριστώ
Συμφωνα με τους ορους, για οσο εχεις λογαριασμο Miles and Bonus ενεργο. Συμφωνα με τους ορους της Aegean bonus Visa, οσο διαστημα εχεις την πιστωτικη συνδεδεμενη, ο λογαριασμος ειναι ενεργος υποχρεωτικα.
 

domino

Member
Μηνύματα
294
Likes
274
Μια και συζητάμε την επόμενη ημέρα για δώστε καμιά ιδέα για την εξαργύρωση των πόντων που δεν θα μπορούν να μεταφερθούν από την νέα χρονιά .
Τι έχει την μεγαλύτερη απόδοση ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.753
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom