Wizz Air WizzAir -- Πληροφορίες - Ερωτήσεις

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Πιστεύεις ότι πρέπει να αγοράσω θέσεις για τις πτήσεις;
Ταξιδεύω με 2παιδια κ θα ήθελα να κάθονται δίπλα δίπλα με την μαμά τους
Ναι. Οσοι απαντουν για το τι θα εκαναν με ενηλικα συνταξιδιωτη, απαντουν για ενηλικα, οχι παιδια.
 

Everevel

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τέλ Αβίβ - Ιερουσαλήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Καλημέρα!

Θα ταξιδέψω με wizzair προς Ντουμπάι από Σόφια σε ένα μήνα από και αγόρασα μαζί με τα εισιτήρια την επιλογή της βαλίτσας 20 κιλών που την παραδίνεις στα γκισέ πριν την πτήση. Τώρα αυτή η βαλίτσα πρέπει να έχει συγκεκριμένες διαστάσεις; Γιατί βρήκα ένα νούμερο, αλλά το θεώρησα υπερβολικό [ανώτατα: πλάτος 149, ύψος 119 και μήκος 171(!)] Η απλά σου λένε ας είναι όσο μεγάλη θες, αρκεί να μην υπερβαίνει τα 20 κιλά;
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Καλημέρα!

Θα ταξιδέψω με wizzair προς Ντουμπάι από Σόφια σε ένα μήνα από και αγόρασα μαζί με τα εισιτήρια την επιλογή της βαλίτσας 20 κιλών που την παραδίνεις στα γκισέ πριν την πτήση. Τώρα αυτή η βαλίτσα πρέπει να έχει συγκεκριμένες διαστάσεις; Γιατί βρήκα ένα νούμερο, αλλά το θεώρησα υπερβολικό [ανώτατα: πλάτος 149, ύψος 119 και μήκος 171(!)] Η απλά σου λένε ας είναι όσο μεγάλη θες, αρκεί να μην υπερβαίνει τα 20 κιλά;
Ταξιδεψα και εγω περυσι με wizz Σοφια-Ντουμπαι, αλλα με χειραποσκευη. Στο αεροδρομιο της Σοφιας δεν ελεγξε κανεις τιποτα...Στο αεροδρομιο του Ντουμπαι μας εβαλαν να την τοποθετησουμε στην θηκη και οριακα χωρεσε! Για τις παραδοτεες αποσκευες (αν και εχω χρονια να ταξιδεψω με μεγαλη βαλιτσα) θεωρω οτι σημασιια εχει να μην υπερβαινεις τα 20kg και οχι το σχημα...Να περασεις καλα οπως και να εχει!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλημέρα!

Θα ταξιδέψω με wizzair προς Ντουμπάι από Σόφια σε ένα μήνα από και αγόρασα μαζί με τα εισιτήρια την επιλογή της βαλίτσας 20 κιλών που την παραδίνεις στα γκισέ πριν την πτήση. Τώρα αυτή η βαλίτσα πρέπει να έχει συγκεκριμένες διαστάσεις; Γιατί βρήκα ένα νούμερο, αλλά το θεώρησα υπερβολικό [ανώτατα: πλάτος 149, ύψος 119 και μήκος 171(!)] Η απλά σου λένε ας είναι όσο μεγάλη θες, αρκεί να μην υπερβαίνει τα 20 κιλά;
Αυτό που περιγράφει μοιάζει με ντουλάπα όχι με βαλίτσα... χαχαχα
Σιγουρα κάτι άλλο θα εννοεις...
Αν μετατρέψεις τα cm που λες σε μέτρα είναι 1,49m x 1,19m x 1,71m. Αν όντως τους πας κάτι τετοιο πάντως, θα έχεις προβλημα...
 

Everevel

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τέλ Αβίβ - Ιερουσαλήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Ταξιδεψα και εγω περυσι με wizz Σοφια-Ντουμπαι, αλλα με χειραποσκευη. Στο αεροδρομιο της Σοφιας δεν ελεγξε κανεις τιποτα...Στο αεροδρομιο του Ντουμπαι μας εβαλαν να την τοποθετησουμε στην θηκη και οριακα χωρεσε! Για τις παραδοτεες αποσκευες (αν και εχω χρονια να ταξιδεψω με μεγαλη βαλιτσα) θεωρω οτι σημασιια εχει να μην υπερβαινεις τα 20kg και οχι το σχημα...Να περασεις καλα οπως και να εχει!
Πως ήτανε σαν πτήση; Τι να περιμένω;
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Αυτό που περιγράφει μοιάζει με ντουλάπα όχι με βαλίτσα
Χα,οντως:haha:

Πως ήτανε σαν πτήση; Τι να περιμένω;
Το χειροτερο σε ολη τη φαση ηταν το αεροδρομιο της Σοφιας(βρωμικο και τραγικο)
Η πτηση ηταν εξαιρετικη!Ημουν και εγω επιφυλακτικη,ομως η wizz με εξεπληξε πολυ ευχάριστα. Το αεροσκαφος καινουριο,καθαρο,οι θεσεις άνετες και ολα πιο περιποιημενα απο αντιστοιχες low-cost! Καλα εκανες κ εκλεισες,αν εισαι ειδικα απο βορεια Ελλαδα και βρηκες σε καλη τιμη το εισιτήριο, μην το σκεφτεσαι καθολου.Να εχεις κανενα μπισκοτάκι/νερακι μαζι(γιατι ειναι τσιμπήμενα και είναι 5-5,5 ωρες πτηση)και θα εισαι μια χαρα!
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλημέρα!

Θα ταξιδέψω με wizzair προς Ντουμπάι από Σόφια σε ένα μήνα από και αγόρασα μαζί με τα εισιτήρια την επιλογή της βαλίτσας 20 κιλών που την παραδίνεις στα γκισέ πριν την πτήση. Τώρα αυτή η βαλίτσα πρέπει να έχει συγκεκριμένες διαστάσεις; Γιατί βρήκα ένα νούμερο, αλλά το θεώρησα υπερβολικό [ανώτατα: πλάτος 149, ύψος 119 και μήκος 171(!)] Η απλά σου λένε ας είναι όσο μεγάλη θες, αρκεί να μην υπερβαίνει τα 20 κιλά;
καλημερα,
Εγω προχθες που ταξίδεψα για Λονδίνο, το μόνο που κοίταξαν είναι το βάρος. Ετσι κ αλλιως στο κισέ δεν υπάρχει "κλουβί" για να ελέγξουν τις διαστάσεις
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Καλησπέρα, μου έστειλε ενα ενημερώτικο email η wizz και είδα οτι το wizz club για 2 άτομα είναι στα 39,90€.

Αυξήθηκε ή τόσο ήταν η τιμή?

Update: το Φεβρουάριο του 2018 σύμφωνα με το παρακάτω άρθρο https://insideoursuitcase.com/wizz-discount-club/ την στα 29,90€ οποτε καλά θυμώνουν χαμηλότερη τιμή παλαιότερα...
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Λοιπόν πέταξα σήμερα το πρωί για πρώτη φορά με wizz air.
Η θετικότερη εμπειρία ήταν η τιμή καθώς το εισιτήριο Κίεβο-Αθήνα το έκλεισα χθες το βράδυ στα €75 μαζί με το wizz priority και χωρίς βαλίτσα (κανονικά θα πέταγα χθες με Turkish Airlines αλλά λόγω απίστευτης κίνησης στους δρόμους δεν κατάφερα να πάω εγκαίρως στο αεροδρόμιο).
Οι αεροσυνοδοί φιλικότατες και προσεκτικές στη δουλειά τους, το διχτάκι στο κάθισμα ευρύχωρο, ενώ για το seat pitch δεν έχω σχόλιο καθώς (τυχαία) καθόμουν σε έξοδο κινδύνου. Η πτήση ήταν ακριβώς στην ώρα της. Χώρος στα ντουλάπια υπήρχε αρκετός. Οι τουαλέτες ήταν πεντακάθαρες.
Τα αρνητικά άρχισαν μετά την άφιξη στο βενιζέλος, όπου ο έλεγχος διαβατηρίων στο δορυφορικό σταθμό ήταν υποστελεχωμένος και χωρίς ειδική ουρά για τα Ευρωπαικά διαβατήρια, λόγω πλημμελέστατης εφαρμογής του νέου Ευρωπαϊκού κανονισμού.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Οι αεροσυνοδοί φιλικότατες και προσεκτικές στη δουλειά τους, το διχτάκι στο κάθισμα ευρύχωρο, ενώ για το seat pitch δεν έχω σχόλιο καθώς (τυχαία) καθόμουν σε έξοδο κινδύνου. Η πτήση ήταν ακριβώς στην ώρα της. Χώρος στα ντουλάπια υπήρχε αρκετός. Οι τουαλέτες ήταν πεντακάθαρες.
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω (εκτός λίγο περί ωραρίων, βλ. παρακάτω). Το legroom εμένα μου φαίνεται καλύτερο από της Ryanair.
Την έχω χρησιμοποιήσει 7 φορές από το 2007 μέχρι στιγμής κι έπονται άλλες 2 προσεχώς. Γενικά στην ώρα της, εκτός από προχτές που το Σαράγεβο-Βουδαπεστη είχε 2 ώρες τελική καθυστέρηση (και μας το πήγαιναν από μισάωρο σε μισάωρο) κι αποτελεί και τη μεγαλύτερη καθυστέρηση πτήσης που έχω ζήσει ποτέ:pΕπίσης την ίδια πτήση την είχαν αλλάξει ώρα, λίγο καιρό αφού την είχα κλείσει. Αλλά οκ, δεν το βρίσκω τραγικό.

ΥΓ: Τώρα θυμήθηκα όμως κάτι που το βρίσκω όντως τραγικό. Η προσθήκη προτεραιότητας έχει διαφορετική τιμή ανάλογα το δρομολόγιο. Κι έχω βρεθεί προ εκπλήξεως γιατί αλλά είχα στο νου ότι θα πλήρωνα κι άλλα κατέληξα να πληρώσω.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom