Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

Μηνύματα
20
Likes
1
Γεια σας συνforumιτες και συνforumitises!Εχω κλεισει εισητηρια για αιγυπτο τον οκτωμβρη και εχω μερικες αποριες!Αν μπορουσατε να δωσετε μερικες πληροφοριες θα σας ημουν ευγνομων...!Εχω στην διαθεση μου 10 μερες!Αρχικα σκεφτομαι να κατσω 3 μερες στο Καιρο και μετα να παω προς Ασουαν!1η απορια....να κλεισω εισητηρια αεροπορικα για ασουαν η να παω με το sleeper train...υπ'οψιν οτι δεν με νοιαζει και πολυ η ταλαιπωρια με το τρενο απλα σκεφτομαι οτι θα κερδισω χρονο!Επισης νομιζω οτι με το τρενο θα δω πολλα τοπια!Δεν ξερω αν υσχυει βεβαια...!Μετα σκεφτομαι να ανεβω προς λουξορ με κρουαζιεροπλοιο..!2η απορια....να κλεισω εισητηρια απο τωρα για την κρουαζιερα η θα βρω εκει...?3η απορια...ισχυει οτι τα ξενοδοχεια στο Καιρο ειναι χαλια και πρεπει να ειναι απο 3 αστερων και πανω?Ρωταω γιατι εχω βρει να μεινω με 6-7 ευρω τη βραδια(και με ντουζ).Και 4η..ποσο χρηματα υπολογιζετε οτι θα χρειαστω εκει για 10 μερες?χωρις εισητηρια αεροπορικα!το φαγητο με λιγα ψωνια και εισοδους σε μουσεια και μεταφορες...!Ευχαριστω εκ τω προτερων
Η πρόταση μου είναι να πας αεροπορικώς στο Λούξορ και από κει να κλείσεις κρουαζιέρα προς ασσουαν
Ανάμεσα στα 2 μέρη υπάρχουν καταπληκτικό ναοί όπως η εσνα και το κομομποενω στο ασσουαν αξίζει να δεις το Pullman hotel όπου έγραψε η Αγκάθα Κρίστι το έγκλημα στο Νείλο, να περάσεις με φελουκα απέναντι στο μαυσωλείο του αγα χαν και μια μικρή πορεία με καμήλες στην έρημο
Δεν ξέρω το budget σου εγώ σου προτείνω 7ημερη η 8ημερη οργανωμένη εκδρομή με το pyramis travel με 4ημερη κρουαζιέρα Νείλου εκπληκτική γεμάτη εκδρομη
Ότι άλλο θες μου λες
Προσοχή μην καταναλώσεις ωμά φρούτα και λαχανικά πάρα μόνο ότι σου προσφέρουν μέσα στο ποταμόπλοιο η καλύτερα καθολου
 

marvel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά
Την άλλη βδομάδα έχω προγραμματίσει ταξίδι Αίγυπτο {Καιρπ κ Λουξορ).
Κοίταζα τα εισιτήρια εισόδου σε διάφορα μνημεία Κ είναι λίγο τσιμπημενα
Πχ για τάφο Νεφερτίτη 65 ευρώ.
Συμφέρει να βγάλω το luxor pass η το cairo pass η δεν αξίζουν τα τόσα χρήματα κάποια από αυτα;
 

Αννα.μαρια

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Να ρωτησω βρε παιδια ...θα παω στο Κάιρο τον δεκεμβριο ....εχω δυστυχως 3 μερες μονο στην διάθεση μου .. δν ξερω τ ν πρωτο κανω..... τι εχετε να προτείνετε;;;;;;;;;;;;;
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Καλησπέρα σας,
Τον Ιανουάριο πρόκειται να ταξιδέψω στην Αίγυπτο και θα ήθελα την βοήθεια σας.
Καταρχήν, προσγειώνομαι Κάϊρο και εκτός από Κάϊρο ενδιαφέρομαι να δω Ασουάν, Λούξορ , Άμπου Σίμπελ και άμα μείνει χρόνος (δεν τρελαίνομαι κι όλας), την Αλεξάνδρεια.
Επίσης δεν ενδιαφέρομαι για κρουαζιέρα στο Νείλο, παρά μόνο για μια ημερήσια ίσως βολτίτσα με καμιά φελούκα.Πόσες μέρες προτείνετε να μείνω στο κάθε μέρος;
Ποια αξιοθέατα να μη χάσω ; Τι να προσέξω γενικότερα.
Για τέλος να επισημάνω πως πρόκειται να ταξιδέψω μόνος, και χωρίς γκρουπ.
Θα ήθελα να μην μεταφερθεί το θέμα σε κάποιο παλιότερο καθώς οι περισσότερες πληροφορίες που υπάρχουν για Αίγυπτο είναι πολύ παλιές και θεωρώ πως πρέπει να υπάρχουν πιο πρόσφατες πληροφορίες.
Έχω επίσης διαβάσει τα περισσότερα προηγούμενα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Last edited:

georgemessina

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Αιγυπτος θεωρείτε οτι είναι ασφαλής προοσρισμός γενικότερα? θελω να παω την περιοδο της πρωτοχρονιάς με οργανωμενο ταξιδιωτικο (pyramis) ΚΑΙΡΟ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ, ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΝΕΙΛΟΥ.
Σε οποιον το λεω με αποτρεπει να παω λεγοντάς μου οτι ειναι επικυνδυνος προορισμός και καλυτερα να παω αλλου. Σιγουρα ξερω οτι δεν ειναι οπως παλαιοτερα, εχουν γινει καποια περιστατικα και υπαρχει ενα κλιμα που σε ορισμένα μέρη μπορεί να ειναι λιγο επιφοβο, ομως δεν ξερω αν γενικοτερα απο θεμα ασφαλειας ειναι ενταξει? Τι λέτε εσεις ? εχει καποιος να μου προτεινει τι να κανω ?
 

OlgaLi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπερα!!Αρχές του χρόνου θα ταξιδέψω στην Αίγυπτο για πρώτη φορά με την οικογένειά μου.Δεν με απασχολούν πολύ τα θέματα ταξιδιού,μεταφοράς και τα λοιπά γιατί ο άντρας μου κατάγεται από Αλεξανδρεια οπότε τα έχω "λυσει".Άλλο με καίει.Σχετικα με τα πολιτικά ρε παιδια.Με παίρνουν φίλοι τηλεφωνο και μου λένε τρελοί είστε που πάτε θα γίνει πόλεμος.Εγω δεν παρακολουθώ γενικά ειδήσεις γιατί δεν το θέλω το χαζοκούτι αλλά ρε παιδιά Ο ενθουσιασμός μου έχει μετατραπεί σε φόβο και άγχος με αποτέλεσμα να λέω ότι δεν θα πάω σε καμμία εκκλησία και σε κανένα μνημείο. Τι να κάνω?
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλησπερα!!Αρχές του χρόνου θα ταξιδέψω στην Αίγυπτο για πρώτη φορά με την οικογένειά μου.Δεν με απασχολούν πολύ τα θέματα ταξιδιού,μεταφοράς και τα λοιπά γιατί ο άντρας μου κατάγεται από Αλεξανδρεια οπότε τα έχω "λυσει".Άλλο με καίει.Σχετικα με τα πολιτικά ρε παιδια.Με παίρνουν φίλοι τηλεφωνο και μου λένε τρελοί είστε που πάτε θα γίνει πόλεμος.Εγω δεν παρακολουθώ γενικά ειδήσεις γιατί δεν το θέλω το χαζοκούτι αλλά ρε παιδιά Ο ενθουσιασμός μου έχει μετατραπεί σε φόβο και άγχος με αποτέλεσμα να λέω ότι δεν θα πάω σε καμμία εκκλησία και σε κανένα μνημείο. Τι να κάνω?
καταρχας μην ακους κανεναν να πας και να περασεις τελεια,κι οταν με το καλο ερθεις φτιαξε και μια ιστορια να δουμε πως περασε μια ελληνιδα,με αντρα αιγυπτιο πρωτη φορα στην αιγυπτο,μεταξυ μας ημουν καποτε ετοιμη να κανω το ιδιο,αλλα δεν εκατσε...λογικα σου εχει μιλησει για την διαφορετικη νοοτροπια,εφοσον συνοδευεσαι δεν θα εχεις προβλημα.λογικα δεν ειναι τοσο χυμα οπως στην ελλαδα εκει,χερακι φιλακια και λοιπα δλδ στο δρομο,αν ειναι χριστιανος κοπτης ο αντρας σου,θελει λιγο προσοχη,αλλα και παλι ουτε εγω βλεπω τηλεοραση,να περασετε τελεια και περιμενουμε ιστοριουλα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
καταρχας μην ακους κανεναν να πας και να περασεις τελεια,κι οταν με το καλο ερθεις φτιαξε και μια ιστορια να δουμε πως περασε μια ελληνιδα,με αντρα αιγυπτιο πρωτη φορα στην αιγυπτο,μεταξυ μας ημουν καποτε ετοιμη να κανω το ιδιο,αλλα δεν εκατσε...λογικα σου εχει μιλησει για την διαφορετικη νοοτροπια,εφοσον συνοδευεσαι δεν θα εχεις προβλημα.λογικα δεν ειναι τοσο χυμα οπως στην ελλαδα εκει,χερακι φιλακια και λοιπα δλδ στο δρομο,αν ειναι χριστιανος κοπτης ο αντρας σου,θελει λιγο προσοχη,αλλα και παλι ουτε εγω βλεπω τηλεοραση,να περασετε τελεια και περιμενουμε ιστοριουλα.
Προγραματισε για το Ιράν να τους τρελανεις
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλησπέρα σας,
Τον Ιανουάριο πρόκειται να ταξιδέψω στην Αίγυπτο και θα ήθελα την βοήθεια σας.
Καταρχήν, προσγειώνομαι Κάϊρο και εκτός από Κάϊρο ενδιαφέρομαι να δω Ασουάν, Λούξορ , Άμπου Σίμπελ και άμα μείνει χρόνος (δεν τρελαίνομαι κι όλας), την Αλεξάνδρεια.
Επίσης δεν ενδιαφέρομαι για κρουαζιέρα στο Νείλο, παρά μόνο για μια ημερήσια ίσως βολτίτσα με καμιά φελούκα.Πόσες μέρες προτείνετε να μείνω στο κάθε μέρος;
Ποια αξιοθέατα να μη χάσω ; Τι να προσέξω γενικότερα.
Για τέλος να επισημάνω πως πρόκειται να ταξιδέψω μόνος, και χωρίς γκρουπ.
Θα ήθελα να μην μεταφερθεί το θέμα σε κάποιο παλιότερο καθώς οι περισσότερες πληροφορίες που υπάρχουν για Αίγυπτο είναι πολύ παλιές και θεωρώ πως πρέπει να υπάρχουν πιο πρόσφατες πληροφορίες.
Έχω επίσης διαβάσει τα περισσότερα προηγούμενα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αυτό που λες για κρουαζιερα ουσιαστικά ειναι ο τρόπος που πηγαίνεις απο το ενα μερος στο άλλο. Δηλαδή πετας απο Καιρο π.χ. για Ασουαν και μετά ερχεσαι προς το Καιρο με ποταμόπλοιο. Ειναι ωραια φάση.... Εσυ σκεφτεσαι να μετακινείσαι οδικώς??\Οχι οτι δεν γίνεται φυσικά.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
ναι εμενα το ιραν μου ελειπε...θα με φανε λαχανο αν παω στο ιραν χαχαχα
Για την @OlgaLi το έγραψα αλλά και συ αν ενδιαφέρεσαι έχω δικό μου ... πρακτορείο εκεί να σε πάω
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Αυτό που λες για κρουαζιερα ουσιαστικά ειναι ο τρόπος που πηγαίνεις απο το ενα μερος στο άλλο. Δηλαδή πετας απο Καιρο π.χ. για Ασουαν και μετά ερχεσαι προς το Καιρο με ποταμόπλοιο. Ειναι ωραια φάση.... Εσυ σκεφτεσαι να μετακινείσαι οδικώς??\Οχι οτι δεν γίνεται φυσικά.
Καλησπέρα και πάλι και μετά από πολύ απογοήτευση από το forum καθώς οι απαντήσεις είναι αργοπορημένες (πας ταξίδι, γυρίζεις και έχεις μετά, τις απαντήσεις σου).
Παρόλα αυτά σε ευχαριστώ που απάντησες έστω εσύ, λίγες μέρες πριν πάω! :p
Λοιπόν σκέφτομαι να μείνω Κάιρο 3 ολόκληρες ημέρες και την 4η απόγευμα να πετάξω για Λουξορ.
Έχω διαβάσει απο ξένα forum,site, το τονίζω αυτό, ότι στο Λούξορ πρέπει να μείνεις τουλάχιστον 3 ημέρες και έτσι θα πράξω χωρίς να ξέρω ακόμα βέβαια τι θα πρωτοδώ. Οποιαδήποτε φυσικά βοήθεια είναι καλοδεχούμενη.
Μετά από το Λούξορ, σειρά έχει το Ασουάν, που ακόμα δεν έχω αποφασίσει πως θα πάω, για άλλες 3 ημέρες, σε αυτές τις 3 ημέρες θα πάω και μια μονοήμερη στο Abu Simbel.
Η Αλεξάνδρεια, και η βιβλιοθήκη της, συνεχίζει να μην με ενδιαφέρει καθόλου, από βίντεο και φωτογραφίες που έχω δει, μου κάνει πολύ Θεσσαλονίκη, γενικά πολύ βαρετή!! :p
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom