Τουρκία Καππαδοκία

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ειναι εταιρεία στο Γκιόρεμε που συνεργάζεται με τα ξενοδοχεία εκεί και μεταφέρει τους πελάτες από και προς τα αεροδρόμια.. Θα τα δεις τα βανακια στο αεροδρομιο, πρεπει να εχεις κανει κρατηση όμως για να σε πάρουν. Ρωτα και στο ξενοδοχειο σου πρωτα μήπως μεσω αυτων σου κανουν καλύτερη τιμή.
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες!
Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν μπορείς εύκολα να μετακινηθείς στην Καππαδοκία συγκεκριμένα θα μένουμε στο Γκορεμε.
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Υπάρχει κάποιος που να χει παει Καππαδοκία και εχει κάνει τα τουρ ? Η να το χει γυρίσει μόνος του? Είδα για τα τουρ ημερησίως τιμη στα 40€ αξίζει λέτε ?
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εξαρτάται το τουρ και εξαρτάται το που μένεις. Γενικά υπάρχουν τρία βασικά με τα πράσινο και κόκκινο να είναι τα πιο δημοφιλή. Το κόκκινο κατά την γνώμη μου δεν αξίζει, ιδίως αν μένεις στο γκιορεμε. Έχει πολλά κομμάτια που είναι σχετικά εύκολα προσβάσιμα και μπορείς να τα κάνεις με μέσα, ταξί ή αμάξι αν μπορείς να νοικιασεις.

Το πράσινο εγώ προσωπικά το πήρα και έμεινα ευχαριστημένος. Ο λόγος που το πήρα είναι εκτός από την σχετικά μεγάλη οδήγηση μου έδινε την δυνατότητα να περπατήσω την κοιλάδα ihlara(περιστρεμματος) χωρίς να γυρίσω μέχρι πίσω αν είχα παρκάρει ένα αμάξι στην είσοδο. Σε κάποια κομμάτια μου φάνηκε λίγο βιαστικο(μοναστήρι σελιμε καθίσαμε λιγότερο από ότι ήθελα πχ) αλλά γενικά έμεινα ικανοποιημένος και είχαμε και έναν άνθρωπο να μας πει 5 πραγματα.

Είχαμε 4 μέρες. Την πρώτη πήραμε το τουρ και μετά νοίκιασαμε ένα αμάξι για δύο μέρες από το μεσημέρι της 2ης μέχρι το μεσημέρι της 4ης. Μπορω να σου δώσω στο περιπου το πρόγραμμα μου αν θες. Ένα βιβλιο/οδηγός που με βοήθησε πολύ να κατασταλάξω στο πρόγραμμα ήταν το captivating cappadocia το οποιο και συνιστω.

//για την μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο εμείς είχαμε συνεννοηθεί με το ξενοδοχείο μας
 
Last edited:

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Εξαρτάται το τουρ και εξαρτάται το που μένεις. Γενικά υπάρχουν τρία βασικά με τα πράσινο και κόκκινο να είναι τα πιο δημοφιλή. Το κόκκινο κατά την γνώμη μου δεν αξίζει, ιδίως αν μένεις στο γκιορεμε. Έχει πολλά κομμάτια που είναι σχετικά εύκολα προσβάσιμα και μπορείς να τα κάνεις με μέσα, ταξί ή αμάξι αν μπορείς να νοικιασεις.

Το πράσινο εγώ προσωπικά το πήρα και έμεινα ευχαριστημένος. Ο λόγος που το πήρα είναι εκτός από την σχετικά μεγάλη οδήγηση μου έδινε την δυνατότητα να περπατήσω την κοιλάδα ihlara(περιστρεμματος) χωρίς να γυρίσω μέχρι πίσω αν είχα παρκάρει ένα αμάξι στην είσοδο. Σε κάποια κομμάτια μου φάνηκε λίγο βιαστικο(μοναστήρι σελιμε καθίσαμε λιγότερο από ότι ήθελα πχ) αλλά γενικά έμεινα ικανοποιημένος και είχαμε και έναν άνθρωπο να μας πει 5 πραγματα.

Είχαμε 4 μέρες. Την πρώτη πήραμε το τουρ και μετά νοίκιασαμε ένα αμάξι για δύο μέρες από το μεσημέρι της 2ης μέχρι το μεσημέρι της 4ης. Μπορω να σου δώσω στο περιπου το πρόγραμμα μου αν θες. Ένα βιβλιο/οδηγός που με βοήθησε πολύ να κατασταλάξω στο πρόγραμμα ήταν το captivating cappadocia το οποιο και συνιστω.

//για την μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο εμείς είχαμε συνεννοηθεί με το ξενοδοχείο μας
Ναι θαρε το ηθελα μήπως κατασταλλαξω που πρέπει να παω και τι αξιζει θα εχω δυο γεματες μερες στην Καππαδοκία
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Για το αερόστατο να το κλείσω απο το ξενοδοχείο μας προτείνετε η με κάποιον αλλο τρόπο επίσης αν κάνουμε και πληρώσουμε αερόστατο ναπ πληρώσουμε με τουρκική λίρα η σε ευρώ όπως πχ λένε τιμεε τύπου 150€ για το αερόστατο
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ότι κι αν αποφασίσεις, εφοσον έχεις δυο μερες μόνο, το αερόστατο να το κλείσεις για την πρώτη μέρα, ώστε αν γίνει κάτι και δεν πετάξει -που συμβαίνει συχνά αν έχει αέρα-, να έχεις δυνατότητα να το κάνεις τη δεύτερη..
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν έχει νόημα τότε να σου πω πρόγραμμα 4 ημερών για δύο και επίσης δεν ξέρω βάσικες λεπτομέριες. Που θα μείνεις, τι εποχή θα πας, αυτοκίνητο θα μπορείς να νοικιάσεις έστω και για μία μέρα?

Ας το πάμε αλλίως. Τι θα θεωρούσα must.
1. Τα αερόστατα
2. Το goreme open air museum
3. Μια υπόγεια πόλη (derinkuyu ή kaymakli)
4. Μια κοιλάδα . Αν έχεις όρεξη/δυνατότητα την περπατάς όλη αλλιώς βλέπεις λίγου τους σχηματισμούς. (Η κοιλάδα pasabag μου άρεσε πολύ αν δεν έχεις μεταφορικό ίσως βολεύει πιο πολύ η pigeon valley αν μένεις στο goreme)
5. Ένα κάστρο (καλύτερα μάλλον το uchisar)

Προσωπικά πρώτη μέρα θα πήγαινα για αερόστατα και μετά green tour. Δεύτερη μέρα μόνος θα έκανα το open air museum, την κοιλάδα και το uchisar και ανάλογα με το πόσος χρόνος θα φαγωθεί στις μετακινήσεις θα μπορόυσε να μπει και κάτι άλλο.
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις πληροφορίες 25-27 Νοεμβρίου θα ειμαι Καππαδοκία μεταφορικό δεν θα έχω. Ειναι γενικά εύκολη η μετακίνηση η θα ταλαιπώρηθω ?
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Όλα τα παρακάτω θεωρώ ότι μένει στο Goreme. Προσωπικά δεν δοκίμασα τις συγκινωνίες αλλά goreme είναι 20 λεπτά με τα πόδια από το open air museum όποτε και ταξί θεωρώ ότι δεν θα πάρει πολλά. Για το uchisar σίγουρα υπάρχει συχνό λεωφορείο και απο εκεί μπορείς να είτε να γυρίσεις στο goreme μέσω της pigeon valley που τα συνδέει (~1.5 με 2 ώρες). Για να δεις την pasabag θέλει καποια συννενόηση για ταξι ή οδηγό. Αν δεν φας χρόνο να περπατήσεις σε κοιλάδα λογικά θα πρέπει να βρεις και κάτι άλλο να γεμίσεις την μέρα σου.
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Όλα τα παρακάτω θεωρώ ότι μένει στο Goreme. Προσωπικά δεν δοκίμασα τις συγκινωνίες αλλά goreme είναι 20 λεπτά με τα πόδια από το open air museum όποτε και ταξί θεωρώ ότι δεν θα πάρει πολλά. Για το uchisar σίγουρα υπάρχει συχνό λεωφορείο και απο εκεί μπορείς να είτε να γυρίσεις στο goreme μέσω της pigeon valley που τα συνδέει (~1.5 με 2 ώρες). Για να δεις την pasabag θέλει καποια συννενόηση για ταξι ή οδηγό. Αν δεν φας χρόνο να περπατήσεις σε κοιλάδα λογικά θα πρέπει να βρεις και κάτι άλλο να γεμίσεις την μέρα σου.
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σας! Γκορεμε θα μένω ναι την πρώτη μερα φτάνω γυρω στις 11 υπολογίζω να φτάσω που προσγειώνομαι 9.45 στο καύσερι.
Την πρώτη μερα η αληθεία ειναι δεν ξερω τι θα κάνουμε Γιατί τα τουρ ξεκινάνε 09:30. Την δεύτερη και τελευταία μέρα μάλλον για red tour θα παμε και αερόστατο αυτά και μετά την τριτη μερα το πρωί Επιστροφή Κωνσταντινούπολη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom