Ισλανδία Ισλανδία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εξαφανίζονται τόσο γρήγορα τα αμάξια από τώρα για το επόμενο καλοκαίρι;:shock:
Όχι, δεν εξαφανίζονται τα οχήματα. Οι Ισλανδοί δεν νοικιάζουν για μία μέρα τέτοια οχήματα...Ακόμα και ένα που είχα βρεί (έψαχνα απο το Ακουρέιρι για να πάω στην Askja) ήταν τόσο υπερτιμημένο που δεν άξιζε...είχε την ίδια τιμή με ένα private tour στην ίδια περιοχή!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Όντως βρε παιδιά βασική ερώτηση αυτή η από πάνω. Αν είναι τόσο δυσεύρετα, να κλείσω από τώρα και το αμάξι, τώρα που έχω πάρει φόρα!
Πρώτα θα κάνεις ένα πλάνο του τι θέλεις να δείς και μετά θα κλείσεις το όχημα. Έχεις πολύ καιρό ακόμα μπροστά σου και δεν χρειάζεται να βιάζεσαι!
 

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Χαίρεται,

Ενδιαφερόμαστε για το Μάρτη.
Πόσο καιρό πριν είναι καλά να κλείσουμε αυτοκίνητο;
Ποιές εταιρείες προτείνετε;
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Εγώ κλείνω τα πάντα όσο νωρίτερα μπορώ - πάντοτε όμως με δυνατότητα ακύρωσης. ;)
Θα πάω καλοκαίρι Ισλανδία κι έχω ήδη κλείσει αυτοκίνητο από την Reykjavik cars.
Την είχε συστήσει ο συμφορουμίτης @panlek30 νομίζω.
Έχει καλές κριτικές και βρήκα και την καλύτερη τιμή. Πρόκειται για πράκτορα που μετά την κράτηση βλέπεις από ποιο γραφείο θα παραλάβεις. Εμένα με έστειλε στην blue car rentals.is, η οποία έχει επίσης καλές κριτικές αλλά στο σαιτ της ήταν ακριβότερη από τον πράκτορα αλλά και δεν διέθετε το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

Θεωρώ γι αυτό το ταξίδι πως το αυτοκίνητο είναι το σημαντικότερο από οτιδήποτε άλλο και το έψαξα πολύ. Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο.
Δεν ξέρω πως το σχεδιάζεις αλλά καλό θα ήταν να κλείσεις και καταλύματα. :)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Εγώ κλείνω τα πάντα όσο νωρίτερα μπορώ - πάντοτε όμως με δυνατότητα ακύρωσης. ;)
Θα πάω καλοκαίρι Ισλανδία κι έχω ήδη κλείσει αυτοκίνητο από την Reykjavik cars.
Την είχε συστήσει ο συμφορουμίτης @panlek30 νομίζω.
Έχει καλές κριτικές και βρήκα και την καλύτερη τιμή. Πρόκειται για πράκτορα που μετά την κράτηση βλέπεις από ποιο γραφείο θα παραλάβεις. Εμένα με έστειλε στην blue car rentals.is, η οποία έχει επίσης καλές κριτικές αλλά στο σαιτ της ήταν ακριβότερη από τον πράκτορα αλλά και δεν διέθετε το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

Θεωρώ γι αυτό το ταξίδι πως το αυτοκίνητο είναι το σημαντικότερο από οτιδήποτε άλλο και το έψαξα πολύ. Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο.
Δεν ξέρω πως το σχεδιάζεις αλλά καλό θα ήταν να κλείσεις και καταλύματα. :)
Ετσι οπως τα λες ειναι Ντινα! Χαιρομαι παρα πολυ που μαθαινω οτι θα πας γιατι ξερω ποσο το ηθελες! Ταξιδι ζωης! Ανεπαναληπτο...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Προς όσους έχουν χρησιμοποιήσει λεωφορεία από το αεροδρόμιο προς την πόλη: γνωρίζετε αν βρίσκεις εύκολα θέση αν κλείσεις το εισιτήριο επί τόπου κι όχι από πριν; Η πτήση μου φτάνει στο μεταίχμιο δύο δρομολογίων λεωφορείων (διαφορετικών κιόλας εταιριών) και προτιμώ να μην κλείσω online ώστε να πάρω όποιο με βολέψει εκείνη τη στιγμή.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Προς όσους έχουν χρησιμοποιήσει λεωφορεία από το αεροδρόμιο προς την πόλη: γνωρίζετε αν βρίσκεις εύκολα θέση αν κλείσεις το εισιτήριο επί τόπου κι όχι από πριν; Η πτήση μου φτάνει στο μεταίχμιο δύο δρομολογίων λεωφορείων (διαφορετικών κιόλας εταιριών) και προτιμώ να μην κλείσω online ώστε να πάρω όποιο με βολέψει εκείνη τη στιγμή.
Όταν φτάσαμε πήραμε το Flybus. Το μισό λεωφορείο ήταν άδειο και ήταν Ιούλιος! Σίγουρα θα βρείς θέση, αλλά αν θυμάμαι καλά το εισιτήριο είναι πιο φθηνό αν το κλείσεις on line απο πριν.
Η τιμή της Flybus είναι λίγο πιο φθηνή απο τις άλλες εταιρείες. Η πιο ακριβή είναι η Gray Line-Airport Express και η πιο φθηνή μεταφορά είναι η αστική συγκοινωνία Straeto, αλλά θα πρέπει να τσεκάρεις το πρόγραμμα των δρομολογίων.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Πριν καμιά δεκαριά χρόνια που έφτανα με μια αργοπορημένη πτήση της Iceland Express, υπήρχε μόνο το Flybus, έμπαινες και πλήρωνες τον οδηγό. Αλλά υπήρχαν αρκετά λεωφορεία σε περίπτωση που γέμιζαν γιατί δεν υπήρχε και άλλος τρόπος να πας στο Ρέικιαβικ πέρα από ταξί ή νοικιασμένο. Προφανώς προσαρμόζουν τα δρομολόγιά τους σε περίπτωση καθυστερήσεων ή περισσότερων επιβατών.
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Όταν φτάσαμε πήραμε το Flybus. Το μισό λεωφορείο ήταν άδειο και ήταν Ιούλιος! Σίγουρα θα βρείς θέση, αλλά αν θυμάμαι καλά το εισιτήριο είναι πιο φθηνό αν το κλείσεις on line απο πριν.
Η τιμή της Flybus είναι λίγο πιο φθηνή απο τις άλλες εταιρείες. Η πιο ακριβή είναι η Gray Line-Airport Express και η πιο φθηνή μεταφορά είναι η αστική συγκοινωνία Straeto, αλλά θα πρέπει να τσεκάρεις το πρόγραμμα των δρομολογίων.
Τέλεια, σ'ευχαριστώ πολύ! Τις γνωρίζω όλες τις εναλλακτικές. Επίσης ρώτησα τη μια εταιρία, την οποία μαλλον και θα χρησιμοποιήσω (Airport Direct) και μου είπαν ότι είναι ίδια η τιμή, είτε online είτε επί τόπου.
 

Ioanna kas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας!καλή χρονιά σε όλους! Θα ταξιδέψουμε αρχές Μαρτίου με το αγόρι μου μια εβδομάδα στην Ισλανδία και έχουμε κλείσει διαμονή στο Ρεκιαβικ (με δωρεάν ακύρωση). Θέλουμε την εξής βοήθεια: no1 να κρατήσουμε ως βάση μας το Ρεκιαβικ ή να μείνουμε και 2-3 μέρες σε κάποια άλλη περιοχή? Αν ναι που? & no2 θέλουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο, ποια εταιρεία μας προτείνετε που συνδυάζει τιμή και ασφάλεια? Επίσης ξέρει κάποιος αν συμφέρει να κλείσουμε κατευθείαν
όταν φτάσουμε στο αεροδρόμιο?
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Καλησπέρα σας!καλή χρονιά σε όλους! Θα ταξιδέψουμε αρχές Μαρτίου με το αγόρι μου μια εβδομάδα στην Ισλανδία και έχουμε κλείσει διαμονή στο Ρεκιαβικ (με δωρεάν ακύρωση). Θέλουμε την εξής βοήθεια: no1 να κρατήσουμε ως βάση μας το Ρεκιαβικ ή να μείνουμε και 2-3 μέρες σε κάποια άλλη περιοχή? Αν ναι που? & no2 θέλουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο, ποια εταιρεία μας προτείνετε που συνδυάζει τιμή και ασφάλεια? Επίσης ξέρει κάποιος αν συμφέρει να κλείσουμε κατευθείαν
όταν φτάσουμε στο αεροδρόμιο?
Καλή χρονιά. Μπορώ να σου απαντήσω στο δεύτερο ερώτημα καθώς πρόκειται να πάω το καλοκαίρι.
Έχω κλείσει εδώ και μήνες από την Reykjavik cars, που είναι πράκτορας. Μετά είδα ότι θα παραλάβω από την εταιρία blue car rentals.is Και οι δύο έχουν πολύ καλές κριτικές.
Θα κάνουμε την πλήρη ασφάλεια για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας, αν και ανεβάζει πολύ το κόστος. Στο Reykjavik δεν χρειάζεσαι αυτοκίνητο.
Στη θέση σου θα έμενα μια νύχτα στο Reykjavik και τις υπόλοιπες στο Νότο. Σου προτείνω να παραλάβεις από τα γραφεία τους εκεί (ώστε να μην δώσεις επιπλέον χρήματα) και να παραδώσεις στο αεροδρόμιο.
Αν ρίξεις μια ματιά στις ταξιδ. ιστορίες θα βοηθηθείς πολύ για να βγάλεις πρόγραμμα. :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπέρα σας!καλή χρονιά σε όλους! Θα ταξιδέψουμε αρχές Μαρτίου με το αγόρι μου μια εβδομάδα στην Ισλανδία και έχουμε κλείσει διαμονή στο Ρεκιαβικ (με δωρεάν ακύρωση). Θέλουμε την εξής βοήθεια: no1 να κρατήσουμε ως βάση μας το Ρεκιαβικ ή να μείνουμε και 2-3 μέρες σε κάποια άλλη περιοχή? Αν ναι που? & no2 θέλουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο, ποια εταιρεία μας προτείνετε που συνδυάζει τιμή και ασφάλεια? Επίσης ξέρει κάποιος αν συμφέρει να κλείσουμε κατευθείαν
όταν φτάσουμε στο αεροδρόμιο?
Εγώ αν και δεν έχω πάει ακόμη το νοίκιασα από το αεροδρόμιο γιατί το πήγαινέλα θέλει γύρω στα 50 ευρώ το άτομο. Οπότε αν τα υπολογίσεις νομίζω συμφέρει το αυτοκίνητο.
Δεν ξέρω πόσες μέρες θα έχετε στη διάθεσή σας αλλά σίγουρα όσοι επιλέγουν να πάνε Ισλανδία δεν το κάνουν για να μείνουν στην πρωτεύουσα αλλά για να δουν τη φύση της. Οπότε καλό θα είναι αφού διαβάσετε και τις ιστορίες αλλά και τις πληροφορίες που γράφουν εδώ, να χωρίσετε τις μέρες αναλόγως.

Εγώ νοίκιασα από εδώ https://www.sagacarrental.is/en
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom