Τουρκία Κωνσταντινούπολη, τρεις μέρες που ήταν μόνο η αρχή!

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Έχεις δίκιο ότι το γραφείο έκδοσης HGS επάνω στα διόδια δεν φαίνεται καλά.. Παλιότερα οι μπάρες ήταν λίγο πιο κάτω, σε σημείο που υπήρχε ανισόπεδη διάβαση και έπρεπε να περάσεις απέναντι. Τώρα χτίστηκε νέο γραφείο αλλά είναι λίγο πιο μέσα και δεν φαίνεται καλά. Είναι το άσπρο κτίριο στη φωτογραφία. Πρόσεξε το μικρό βελάκι στον παράδρομο που γράφει "HGS Satis ve Dolum" (Πώληση και φόρτιση κάρτας HGS)
Διόδια Συληβρίας
Να ξαναγράψω ότι μικρό γραφείο PTT που εκδίδει κάρτες υπάρχει και μέσα στο τουρκικό συνοριακό κατάστημα, ενώ για λίγες φορές που θα πάτε, ή αν είναι απόγευμα και είναι κλειστά τα ταχυδρομεία, πραγματικά δεν αξίζει ο κόπος, συνεχίστε μέσα από Συληβρία παραλιακά από το δρόμο που δεν έχει διόδια..

Για τον φίλο που πέτυχε κίνηση στα διόδια, να πω ότι η 28η είναι από τις 'δύσκολες' μέρες, αφενός γιατί οι δικοί μας κατακλύζουν την Κωνσταντινούπολη -σαν να μην υπάρχει άλλη περίοδος για να πάει κανείς- και από την άλλη γιατί η 29η είναι αργία για τους Τούρκους και πάρα πολλοί βρίσκουν ευκαιρία για visa-free μονοήμερη στον Έβρο και ψαράκι στην Αλεξανδρούπολη..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχεις δίκιο ότι το γραφείο έκδοσης HGS επάνω στα διόδια δεν φαίνεται καλά.. Παλιότερα οι μπάρες ήταν λίγο πιο κάτω, σε σημείο που υπήρχε ανισόπεδη διάβαση και έπρεπε να περάσεις απέναντι. Τώρα χτίστηκε νέο γραφείο αλλά είναι λίγο πιο μέσα και δεν φαίνεται καλά. Είναι το άσπρο κτίριο στη φωτογραφία. Πρόσεξε το μικρό βελάκι στον παράδρομο που γράφει "HGS Satis ve Dolum"...
Καταπληκτικός για ακόμα μια φορά στη πληροφόρηση σου, επιβεβαιώνεις ωστόσο τα λεγόμενα μου. Αντε να το βρεις τώρα αυτό άμα δε ξέρεις. Άντε να σου κόψει να σταματήσεις εγκαίρως... Τίποτα, απαράδεκτη κατάσταση.

Για τον φίλο που πέτυχε κίνηση στα διόδια, να πω ότι η 28η είναι από τις 'δύσκολες' μέρες, αφενός γιατί οι δικοί μας κατακλύζουν την Κωνσταντινούπολη -σαν να μην υπάρχει άλλη περίοδος για να πάει κανείς- και από την άλλη γιατί η 29η είναι αργία για τους Τούρκους και πάρα πολλοί βρίσκουν ευκαιρία για visa-free μονοήμερη στον Έβρο και ψαράκι στην Αλεξανδρούπολη..
Επιβεβαιώνεται και αυτό, στην Αλεξανδρούπολη υπήρχαν πολλά αυτοκίνητα με Τούρκικες πινακίδες, προφανώς εκμεταλευόμενοι την αργία τους.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Πολύ όμορφη φωτοβόλτα και πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες ειδικά αυτές για την πολύ συμπαθητική περιοχή του kadikoy. Δεν είχα ιδέα ότι συνδέεται η περιοχή με πολιτική δράση. Πήγα χωρίς να το έχω καν στο πρόγραμμα από την αρχή και μου άρεσε και εμένα πολύ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολύ όμορφη φωτοβόλτα και πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες ειδικά αυτές για την πολύ συμπαθητική περιοχή του kadikoy. Δεν είχα ιδέα ότι συνδέεται η περιοχή με πολιτική δράση. Πήγα χωρίς να το έχω καν στο πρόγραμμα από την αρχή και μου άρεσε και εμένα πολύ
Ευχαριστώ φίλε @kabamarou
Στο είπα κι όταν διάβασα την εξαιρετική ιστορία σου, είχαμε πολλές κοινές διαδρομές στην Πόλη. ;)
Το Kadikoy δε ήταν το κάτι άλλο και θα είναι σίγουρα η επιλογή μου για διαμονή όταν θα επιστρέψω σ' αυτό το ταξίδι. Εντελώς απελευθερωμένη γειτονιά με πολιτική δράση όντως, σε σημείο που όλα ξεκινούν απο κει όσον αφορά διαμαρτυρίες, πορείες κτλ.
Ξέραμε βέβαια που πηγαίνουμε, ο ένας της παρέας είχε βρεθεί πριν λίγο καιρό στα ίδια μέρη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom