Κινηματογραφική κουβέντα....

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Για να είμαι ειλικρινής romantic woman η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ ....μου άρεσε ακριβώς γιατί ξέφευγε από υστερίες και υπερβολές που έχουμε δει σε τόσες άλλες ταινίες του. Μετρημένος ο ρυθμός της (αν και στην αρχή της είχε κάποια ζητήματα αφηγηματικότητας που όσο περνούσε η ώρα ευτυχώς βελτιώνονταν), και το σημαντικότερο: δημιουργούσε συναισθήματα στο θεατή. Είναι φανερό πως πρόκειται για ταινία βιωμάτων του ίδιου του σκηνοθέτη (όχι αυτοβιογραφία πάντως). Βιώματα που μπόρεσε να τα μετουσιώσει σε ουσιαστικά συναισθήματα και - το σημαντικότερο- να τα μεταφέρει αυτά τα συναισθήματα στο θεατή. Είναι πολύ σημαντικό το να μπορείς να κάνεις έναν θεατή να συμπάσχει συναισθηματικά με τον ήρωά σου, έστω κι αν αυτός είναι ίσως πολύ μακριά από το προσωπικό σύμπαν του μέσου θεατή (όπως ο σκηνοθέτης που υποδύονταν ο Μπαντέρας). Εξαιρετικές ερμηνείες από όλους τους ηθοποιούς και προσωπικά με κέρδισε ο Ετσεαντία (που έκανε τον ηθοποιό).
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για να είμαι ειλικρινής romantic woman η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ ....μου άρεσε ακριβώς γιατί ξέφευγε από υστερίες και υπερβολές που έχουμε δει σε τόσες άλλες ταινίες του. Μετρημένος ο ρυθμός της (αν και στην αρχή της είχε κάποια ζητήματα αφηγηματικότητας που όσο περνούσε η ώρα ευτυχώς βελτιώνονταν), και το σημαντικότερο: δημιουργούσε συναισθήματα στο θεατή. Είναι φανερό πως πρόκειται για ταινία βιωμάτων του ίδιου του σκηνοθέτη (όχι αυτοβιογραφία πάντως). Βιώματα που μπόρεσε να τα μετουσιώσει σε ουσιαστικά συναισθήματα και - το σημαντικότερο- να τα μεταφέρει αυτά τα συναισθήματα στο θεατή. Είναι πολύ σημαντικό το να μπορείς να κάνεις έναν θεατή να συμπάσχει συναισθηματικά με τον ήρωά σου, έστω κι αν αυτός είναι ίσως πολύ μακριά από το προσωπικό σύμπαν του μέσου θεατή (όπως ο σκηνοθέτης που υποδύονταν ο Μπαντέρας). Εξαιρετικές ερμηνείες από όλους τους ηθοποιούς και προσωπικά με κέρδισε ο Ετσεαντία (που έκανε τον ηθοποιό).
Ναι οκ,ο καθένας το εισπράττει διαφορετικά....και χαίρομαι ν ακούω και διαφορετικές απόψεις.συμφωνούμε δε όσον αφορά την ερμηνεία του Ετσεαντία!!παράλειψη μου που δεν το ανέφερα!ξεχώρισα την ερμηνεία του όντως εξαιρετικός!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ναι οκ,ο καθένας το εισπράττει διαφορετικά....και χαίρομαι ν ακούω και διαφορετικές απόψεις.συμφωνούμε δε όσον αφορά την ερμηνεία του Ετσεαντία!!παράλειψη μου που δεν το ανέφερα!ξεχώρισα την ερμηνεία του όντως εξαιρετικός!
Εννοείται ότι πάντα χαίρομαι και εγώ να ακούω διαφορετικές απόψεις. Οσο για τον Ετσεαντία, δεν σου κρύβω ότι στις πρώτες σκηνές όταν τον είδα είπα μέσα μου "Ελεος, τι miscasting έκανε εδώ ο Αλμοδοβάρ!" Και το είπα αυτό γιατί ο Ετσεαντία κάνει μπαμ ότι δεν είναι πάνω από 45-48 χρονών (και πράγματι με μια γρήγορη αναζήτηση στο google είδα ότι γεννήθηκε το 1975) και στην ταινία υποδύεται υποτίθεται έναν ηθοποιό που υπήρξε πρωταγωνιστής σε ταινία του Σαλβαντόρ (του σκηνοθέτη δηλαδή που κάνει ο Μπαντέρας) πριν 30 και βάλε χρόνια!!! Εκτός είπα μέσα μου κι αν πρόκειται για ταινία με έφηβο πρωταγωνιστή:p. Βέβαια καθώς περνούσε η ταινία και βλέποντας όλες τις εκφάνσεις του και την υποκριτική του μαεστρία (μου άρεσε απίστευτα στη σκηνή που ανέβαζε το θεατρικό μονόλογο), συνειδητοποίηση πως τελικά έκανε πολύ καλά ο Αλμοδοβάρ και επέλεξε τον Ετσεαντία για το συγκεκριμένο ρόλο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εκπλησσομαι που κανεις δεν σχολιαζει τις δυο ταινιες που οδηγησαν και σε μεταμεσονυκτιες προβολες στο κεντρο της Αθηνας, προκειμενου να καλυφθει η ζητηση σε εισιτηρια: Joker και Παρασιτα.
Και τις δυο τις βρηκα καταπληκτικες.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εκπλησσομαι που κανεις δεν σχολιαζει τις δυο ταινιες που οδηγησαν και σε μεταμεσονυκτιες προβολες στο κεντρο της Αθηνας, προκειμενου να καλυφθει η ζητηση σε εισιτηρια: Joker και Παρασιτα.
Και τις δυο τις βρηκα καταπληκτικες.
εχω γράψει για το Joker...τα καλυτερα
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εκπλησσομαι που κανεις δεν σχολιαζει τις δυο ταινιες που οδηγησαν και σε μεταμεσονυκτιες προβολες στο κεντρο της Αθηνας, προκειμενου να καλυφθει η ζητηση σε εισιτηρια: Joker και Παρασιτα.
Και τις δυο τις βρηκα καταπληκτικες.
Και για τις δύο έχω να πω ομοίως τα καλύτερα!!! Νομίζω πως εν γένει η υποκριτική τέχνη με την ερμηνεία του Φοίνιξ στον joker πέρασε σε άλλο επίπεδο. Όσο για τα Παράσιτα λάτρεψα απίστευτα τη λανθιμικη τους σε πολλά σημεία ατμόσφαιρα. Έξυπνη ταινια από όλες τις απόψεις
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδα τα "ΠΑΡΑΣΙΤΑ"
Πάρα πολυ καλή ταινία,συμφωνώ με τους προλαλήσαντες..
Ο σκηνοθέτης μας βάζει θεατές-παρατηρητές -και πολλές φορές την ίδια χρονική στιγμή -δύο εκ διαμέτρου αντίθετων κόσμων,από τη μιά ο ΑΠΟΛΥΤΟς ΠΛΟΥΤΟς,χλιδή κα από την άλλη η ΑΠΟΛΥΤΗ ΦΤΩΧΙΑ,εξαθλίωση.
Παρά την δραματικότητα η μάλλον τραγικότητα της κεντρικής ιδέας(ως που μπορεί να φτάσει ένας άνθρωπος όταν νοιώθει ότι αδικείται)ο σκηνοθέτης ακροβατεί σε πολλές σκηνές μεταξύ του δραματικού-καυστικού αλλά κα γλαφυρού και κωμικοτραγικού ύφους διατηρώντας όμως τις ισορροπίες και καταφέρνοντας να συγκινήσει αλλά και να προβληματίσει τον θεατή!
Εξαιρετικές οι ερμηνείες όλων ανεξαιρέτως και εξαιρετική επίσης και η μουσική της ταινίας!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Είδα το adults in the room. Σίγουρα έχει ενδιαφέρον και μου άρεσε που είχε ξεκάθαρη πολιτική θέση, όχι υπέρ της αριστεράς αλλά υπέρ των πολιτικών γενικά σε σχέση με τους τεχνοκράτες. Τουλάχιστον έτσι το είδα εγώ. Δυστυχώς όμως φαίνεται προχειροφτιαγμένη. Εξελίσσεται πολύ γρήγορα, έχει σε γενικές γραμμές κακή ηθοποιία κι ένα τέλος που πρέπει να το δεις για να το πιστέψεις. Καθώς έβλεπα το τέλος σκεφτόμουν τον Χάρρυ Κλυνν να λέει "μιλάμε για πολύ νόημα".
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Είδα το adults in the room
Δεν μου άρεσε.
Άλλοι σκηνοθέτες όσο μεγαλώνουν δημιουργούν καλύτερες ή ισοδύναμες ταινίες και άλλοι δημιουργούν χειρότερες. Ο Γαβράς είναι στους δεύτερους.
 
Last edited:

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Όποιος αντέχει, έχει γερό στομάχι κλπ, πρέπει να δει τη νέα ταινία του Ken Loach "Δυστυχώς απουσιάζατε".
Από ένα σκηνοθέτη που περιγράφει, όσο κανείς άλλος, τη ζωή της εργατικής τάξης στη Βρετανία. Δεν υπάρχουν δουλειές, δεν υπάρχουν εργασιακές σχέσεις, ούτε ασφάλειες, άδειες και ρεπό.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
10o Φεστιβάλ Πρωτοποριακού Κινηματογράφου
http://10aagff.tainiothiki.gr/

Το 10ο AΑGFF, θα διεξαχθεί από τις 20 Νοεμβρίου έως τις 5 Δεκεμβρίου 2019 στην Ταινιοθήκη (αίθουσες A,B) και το Exile Room, με κάποιες από τις δράσεις του να φιλοξενούνται και στο Γαλλικό Ινστιτούτο, φιλοδοξώντας να αναδείξει ό, τι πιο φρέσκο και ρηξικέλευθο έχει συμβεί στον παγκόσμιο κινηματογράφο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στους κινηματογράφους στην Ελλάδα γίνεται διάλειμμα στο μέσον της ταινίας;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom